Home / HABERLER / Güreşiyorum Portre 79 Dr. Mehmet, Mahfuz, Ata, Mehdi
Güreşiyorum Portre 79 Dr. Mehmet, Mahfuz, Ata, Mehdi

Güreşiyorum Portre 79 Dr. Mehmet, Mahfuz, Ata, Mehdi

Güreşiyorum/Portre/79 (61); Güreşçi “DÖRT KARDEŞ” Dr. Mehmet& Mahfuz& Ata& Mehdi KARATAŞ“ Evde Kalalım” İlk olarak kardeşlerin en büyüğü olan ;Mehmet, sırası ile Mahfuz, ben/Ata) ve Mehdi güreşe ,İGİK 1919’ da ,Fatih’te  Fatih Camii’ nin  İtfaiye tarafındaki girişin yanında olan “Tabhane Medresesinde “ (Eve çok yakındı. Bakkal Hasan beyin teşviki ile )Başta o vakit; Güreş ,judo, Boks ve Halter branşlarının faaliyet gösterdiği “Fatih Güreş Kulübü” de 1965’ den itibaren başladık. Kardeşlerin ortak özellikleri şöyle sıralamak mümkün. Zor yaşam şartlarının yanında, okumak ve  güreşmek ile kalabalık bir ailenin yaşam ve spor yapma öyküsü yüzlerce sayfada bile zor ifade edilir. Zaten dikkat ederseniz şimdiye kadar tam 78 çok değerli güreş ailesi bireylerinin az da olsa dile getirip eski-orta ve yeni neslin kaynaşmasını sağlamaktı amacımız. İşte bizlerde  Güreşçi, Hakem, Eğitimci, Emniyetçi, Teknik adam, Milli Takım’da görevler, Yazarlık ve diğer yönlerimiz ile.. belli düzeye kadar güreş yapabilmenin yanında  Türk sporu ve dahi güreşine katkı sunmaya çaba sarf ettik..

Ayakta durabilmek  ,okumak hiç te kolay olmadı. He le ki İstanbul gibi bir Metropol’ de. Rahmetli babamızın (Babamızın ,zeki akıllı ve kendisi okuyamadığı için köyde büyüdüğünden, (Askerde öğrenmiş) okuyabilmemiz için  İstanbul Büyükşehir’ in hal metropolü  ile ailenin güçlü ve bedenen de sağlam olacağına olan inancı ile sporun  öneminin ve farkındalığı ile olsa gerek ,boş zamanlarımızı spor yapmamız gerektiği için hepimizi  güreşe  yazdırdı. Mehmet Karataş önce Vefa’ da Boks yapmaya başlıyor. Daha sonra ise  güreşe geçiyor. Bizler, gayret ve çabalarımız  ile güreş yapmanın yanında ,eğitimimizi de tamamlayıp, hayata atıldık.

Güreş mücadele sporu olduğu kadarı ile bereketli olan bir spor dalı. Güreşin sıcaklığını desteğini hiç ama hiç unutmadık ve kopmadık .Bu hayatımızın tüm dönemlerine yansıdı. Güreş ailemize bizlere çok şey verdi. Güreşin faydalarını saymakla bitiremeyiz

Kısa ve özet bir bilgi sunmaya çalıştım. Eğitim ve ardından gelen meslek hayatımızın ağırlaşması sebebiyle güreşi aktif olarak değişik  periyotlar da sırası geldikçe bırakmak zorunda kalmış olsak da .Ata sporumuz olan güreşe olan ilgimiz her zaman devam etmiş ve halen devam etmektedir.” Güreş bizler  için bir yaşam biçimi hep.

Bu girişten sonra; Birazda Kardeşler olarak neler yaptık ..

-Dr. Mehmet KARATAŞ; Bakırköy Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi-Biyolog/AİTTİ – Master Ankara İTİ Akademisi’ de İdarecilik ‘ te Yüksek Lisans yaptı. Marmara Üniversitesi ‘ de Doktora ekonometri yaptı.Emekl Emniyet Müdürü . Güreş ile ilgili detaya geçelim.

Şöyle ki; Önce Vefa’ da Boks yaptı. Daha sonra ise rahmetli ünlü hocamız Adnan Yurdaer’ in olduğu “Fatih Güreş Kulübünde güreşmeye başladı. Mehmet Karataş: Karataş kardeşlerin en büyüğü olan Mehmet Karataş (En büyük Lütfi ancak, güreş yapmadı.) Diğerleri Mahfuz, Ata ve Mehdi, okul yıllarında güreşe merak sardı. Onun güreşe başlaması, kardeşlerini de mindere çekti. Mili takıma kadar yükseldi. 1965 Yılından itibaren ;Özellikle ; O Tarihlerde ; İstanbul şampiyonası çok önemli idi..68kg’ da birkaç kez 1. Lik aldı. Üniversitelerde ,Tam altı kez Türkiye Şampiyonluğunun yanında ,grekoromen güreş milli takım kampında birkaç kez bulundu. Tayyar Yalaz ve Cumhuriyet Kupalarında güreşti. Kampta en iyi arkadaşları; Salih BORA, rahmetli Vahap Pehlivan, Bilal Tabur, Ercihan Dehmen ve diğer idi. İGİK 1919’ da idarecilik, İGİK/EMNİYET Spor’ da Yüksel KUŞ ile birlikte güreş şubesini kurdular. İGİK’ ten Sadettin bey başta olmak üzere, Başta  Eray KARACALAR ve Yesugay Aksakal, ve diğer destek verdiler.  O ekiple beraber Romanya turnuvası ile yurt içi müsabakalara katılınıldı. İGİK ve

-Önemli bir tespiti; Güreş’ in tüm sporlar içinde ,en başta. Bana göre tüm branşlar içerisinde vücudun komple çalıştığı bir Olimpik bir branştır.

Anı olarak ‘ ta; Kamplarda samimi arkadaşı olan Salih BORA ile ilgili. Dünya şampiyonası kampı idi. Salih BORA’ da kilo düşüyordu. Hava çok sıcaktı. Birkaç gün sonra’ da yola çıkacaklar.. Aklıma enteresan bir fikir geldi.

Şöyle;

Murat 124 marka arabam vardı. Salih BORA’ ya ,arabaya biner misin dedim. O da bindi. Arabayı kitledim. Kaloriferi de çalıştırmıştım. Evet kiloyu düştü.!  Birde en çok hayran olduğu güreşçi Ahmet AYIK ..

Son cümlesi de ;Güreşçilerimiz maçlarını antrenmanlarda yaptıkları gibi cesaretli ve tekniği  bol yaparlarsa daha başarılı olurlar. Yeni sistemde; Başta ;Tempo , kondisyon ile parterde çırpma çok önemli. Hedef ; Ölünceye kadar spor ve dahi  güreş..

-Mahfuz KARATAŞ  ; İlk olarak Fatih Güreş kulübüne giden. Başta Okullar arasında  olmak üzere çeşitli derecele elde etti. 1968’ de Fatih’ ten önce Bakırköy ,İETT ve sonra Fatih Güreş kulübü daha sonra ise İGİK 1919’ da Ata Karataş ile birlikte 1984’te teknik adam olarak görev aldı. Milli takım antrenörlüğü de yaptı. Büyük Çekmece’ de Öğretmenlik ve onun yanında okulda yanı zamanda Güreşçileri yetiştirip liseler arasında ve kulüpler arasında önemli dereceler elde etti. En son Büyük Çekmece’ de Büyük Çekmece Güreş İhtisas kulübünde  Belediye Başkanı Hasan Akün beyin arkadaşı ile birlikte görev yapıyor. Ramiz Çelik sonrasında ise Sunay Özgür antrenörlük yaptılar.

-Güreşin bir mücadele sporu olduğunu ve bu günkü sağlığını güreşe borçlu olduğunu söylüyor. Büyük Çekmece’ de okudu ve Lisesinde ise yıllarca Öğretmenlik yaptı. Sağlık için sporu ; Ahmet Bayraktar, Semih Yurdaer,Mücahit Güngör ve kaptan ile beraber hafta sonları yapmaktalar. ABD’ de Santa Monika’ da antrenör olarak görev yaptı..

-Ata KARATAŞ  Biyografimi ekteki linkte okumanız mümkün.

http://www.guresiyorum.com/ata-karatas/

GÜREŞE BAŞLAMA (Yarım asır) ; Sporcu, antrenör ve yönetici olarak )1970-2020

Bu arada ağabeyim Mehmet ve Mahfuz Fatihte bulunan Tabhane Medresesindeki İstanbul

güreş ihtisas kulübünde güreşe başlamışlardı.. Bende Orta üçe geçmiştim. Fatih’te Tabhane

medresesinde bulunan Güreş kulübünde önce izlemeye sonra güreşe başladım. Ardımda

Arkadaş onuşunda ;Çok iyi bir arkadaş ile de tanıştım Yıllar öncesinden Necmi Doğan(Fazlıoğlu) ve Mustafa Teoman Umur .. Osman Fazlıoğlu ve diğer  Cumali Daysal..

Güreş’ te o zamanlar Liselerarası çok önemli idi.. (Halende dostluğumuz devam etmekte )

Vefa’ da Necmi ile beraber takım kurduk..

Kulüpte hocamız Adnan Yurdaer idi. Daha sonra Müzahir Sille ve Nahit Taşer oldu.

Güreş hocalığı(1984-2004), öğretmen ve idareci olarak .

Aynı zamanda 1984 yılında İstanbul Güreş İhtisas kulübünde antrenörlüğe de başlamıştım. İst. RTE-İHL’ de  Öğretmen ve güreş hocası olarak görev yaptım.(20 Yıl) 1988’de Güreş Milli Takım antrenörlüğü ,Stratejik plan ile mastır plan da ihtisas sahibi oldum. Kitaplarımız; Son Yüzyılda Türk Güreşi-Grekoromen Güreş-Hamza Yerlikaya-İGİK 1919…Türkiye Gazetesinde “Güreşiyorum” köşesi 15 yıl boyunca.. Halen devam ettiriyorum. Proje olarak şu an Güreşiyorum/Portre, ve Güreşiyorum Olimpiyatlar devam ediyor. ARŞİV çok önemli 2 Hard Disk ile  devam ettiriyorum. Kırklareli’ de GSHIM Müdürlüğü-Şanlı Urfa Şube Müdürlüğü-Melek Hatun ilk Öğ. Okulu ve İst. GHSIM’ de Emeklilik. En son TGF’ de  Grekoromen güreş milli takımında Koordinatör olarak görev devam ediyor.2020 Olimpiyat sonrasında nasip olursa .güreş ile kamplarda mesaim sona erecek. www.guresiyorum.com 20 Yıldır yayında..  En önemli ödülüm TMOK Fair play  ödül ve 2014  kalp ameliyat oldum.

-Mehdi KARATAŞ

-Sporu son zamanlarda sadece kendi  sağlığı için yapıyor. Şu an ABD’ de yaşıyor .Güçlü kuvvetli bir yapısı var. Halen rutin sağlık için spor yapmaya devam ediyor. çok seviyor Mehdi ile  Las  Vegasta karşılamşak nasip oldu. 2015 Dünya şampiyonasında ABD de yaşıyor. Nasip olursa 2020 Haziran ayında yurda kesin dönüş yapacak..

1965-1980 Arası ; Daha önce yazmıştım.

-1965-1980 ‘ li dönemlerle ilgili  burada dile getirildi (1970-1990 Türk güreşinde duraklama dönemi)  Daha önce yazıldı, malum sebeplerden dolayı yetenekli bir çok arkadaşımız istenen düzeyde başarıya ulaşılamadı.

Çok yazacak şey var çok..

Çocuklarımız’ dan güreş yapanlar..

Fatih-Atakan-Orhan İGİK 1919’ da güreş yapmaları için yolladı..

Ortak noktamız ; İGİK 1919 ‘a  Teşekkürler ,İyi ki güreş yapmışız ve uğraşmışız.

Dört yıllık bir araştırmanın sonunda Asırlık Çınar; “İstanbul Güreş İhtisas 1919” Kitabı 03 Kasımda ,İGİK’ in İst.-Aksaray’ da ki tesislerinde bir gala ile müthiş bir  organizasyon ile Kardeşler olarak bir araya gelmenin yanında ,uzun bir dönem havasını teneffüs ettiğimiz o mutluluğu yaşadık. İGİK 1919 Camiası vefalı ve kadirşinas..

Bu vesile ile

İGİK 1919 İle ilgili süreçte; Destek veren başta; Sn. Sadettin TANTAN ve

Yazarımız Hamit Turhan’ ın dili ile;(Bundan yedi yıl önce) Şöyle, Yaklaşık dört yıl önce ;

Rahmetli-duayen gazeteci üstad; Ali Gümüş ve İGİK’ ten değerli arkadaşım; Bedrettin Daha önce taslak olarak Bedrettin Lügal, rahmetli Ali Gümüş ve Engin Özbek tarafından tutulan notları ,Osman Fazlıoğlu, Necmi Fazlıoğlu ve Ata Karataş yaklaşık dört ay içinde toparladık. Ardından Tuncay Özden, Ahmet Bayraktar, İzzettin Vardarlı, Selami Karakuş, Sabri Bahçeci, A. Burak Soytürk ve Mehmet Tantan ile istişareler yapıldı.

Arzu edenler https://drive.google.com/file/d/0B7StkZ3q0GzVVDAyZ0x3MGI5bzA/view okuyabilirler..

https://katalog.marmara.edu.tr/eyayin/tez/T0042767.pdf

http://beyazgazete.com/video/webtv/spor-4/ata-karatas-avrupa-sampiyonasi-ndan-3-ile-5-arasi-madalya-bekliyoruz-turkiye-gures-federasyonu-koordinatoru-ata-karatas-gures-turk-sporuna-damga-vuruyor-530202.html

http://www.guresiyorum.com/guresiyorum-portre-72-fazlioglu-kardesler/

https://www.youtube.com/watch?v=2RkmY19BuoM

https://www.youtube.com/watch?v=pC2B5HStqK8

https://www.haberler.com/video/ozel-haber-ata-karatas-turk-guresi-yukselis-9736683-videosu/

https://www.youtube.com/watch?v=mV9uycItQhg

Devam ediyoruz.; İGİK’ te çalışırken..

Elbette sporun uygulanabilirliği ve sporcunun yetişme koşullarının iyi hazırlanması başarının sağlanmasında en önemli etkendir.

Bunun içinde spor mekanları kadar, iyi sporcu yetiştirme  imkanları da düşünülmelidir.

Eğİtici ve eğitim, sporun nasıl yapılması gerektiğini, tutkunun ötesinde çalışmanın değerini belirtmek bakınından kaçınılmazdır. Yazar bunu da göz önünde bulundurarak kulübün çalışma prograımnı da bizlere sunmakta:

“Kulüpte mindere çıkış saat on’ da başlıyor.

Mahfuz Karataş ,Ata Karataş, Stefan Rusu, Mustafa Başaran, Ahmet Bayraktar,antrenör1er grubunu oluşturuyorlar. Grekoromen Güreş tarihimizin en şanlı sayfalarını açanlar

İstanbul Güreş İhtisas’ ta yetişmişlerdir. Yıllanmış sporcuları transfer ederek başa güreşmek yerine, gençleri yetiştirmeyi amaç edinen yöneticiler, geçen yıl Milli takıma şu elemanları verdiler:

Son olarak

İGİK 1919’ da bir dönem güreş yapmış ve terleri terlerine karışmışlar..

Kaynak; İGİK 1919…1975-80’ li yılın başları

O yıllarda, kulübe hizmet veren diğer güreşçiler ise şunlardı: Tahsin Turgut, Ramazan Güven, Şükrü Göynücek, İlyas Demiroğlu, Sabri Bahçeci, Muzaffer Bilge, İsmail Gürbüz, Bedrettin Lügal, Mehmet Mirza, Hüseyin Denizer, Bahadır Çengil, Beraattin Çimen, Aydın Metiner, Ramazan Özbek, Gündüz Metiner, Osman Fazlıoğlu, Necmi Fazlıoğlu, Mücahit Dağ, Hakan Avar, Engin Özbek, Cebrail Uludağ, Mehmet Karataş, Mahfuz Karataş, Ata Karataş, İbrahim Selekman, Hadi Taşer, Nurettin Beşe, Adil Ünver, Servet Demirhan, Rasim Örnek, Zeki Şahin, Ömer Esmer, Selami Karakuş, Osman Elbiya, Cengiz Elbiya, Mehdi Karataş ve diğer…

Dediğim gibi yazacak çok şey var..
ve dahi güreşi için yaptığı önemli katkılar nedeniyle
Karataş kardeşler  ’ den
Allah razı olsun..
Dedim ya
Sayfalar yetmez hayatını yazmak..
…………………….
Daha önce
60 Değerli Şahsiyeti yayınladık.
ile “Portre” dizisine başlamıştık.
(Bu konuda önerilerinize de açığız.)
Whatsap; 05327757725-
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..
Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..
Not; 2; 60 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;
Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.
Eksiğimiz, hatamızda oluyor.
Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.
Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..
Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.
Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.
Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.
Not; 3 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com

 ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda)YouTube(Güreş ile ilgili 200 Video yayınladım ..), İnstagram, Twiteer ve Whatsaap gruplarında paylaşıyorum. 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.
DERECELERİ; Kaynak ; www.unitedworldwretling.org

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top