Home / Ata KARATAŞ

Ata KARATAŞ

atakim

EĞİTİMCİLİK,YAZARLIK,SPOR VE GÜREŞE KARŞILIKSIZ 46 YIL HİZMET (1970-2016/DEVAM EDİYOR)

 

*

ADI SOYADI             :Ata KARATAŞ

DOĞUM TARİHİ       :01.05.1953

GİRİŞ;

Çok çocuklu bir aileye mensup olup, tahsil yıllarında ekonomik olarak sıkıntılar içinde yaşamış, Vefa Lisesinde okurken, ağabeylerinin(Mehmet-Mahfuz ve Mehdi) güreş antrenmanını İst. Güreş İhtisas kulübünde izlerken, merak sarmış ve 1970’te minder ile tanışmış.O tarihten sonra spora ilk adımını atma ve sporla tanışma.                            

 

Sonrası aşağıda..Evet Koskoca bir kırk altı yıl dolu dolu..                                                           Değişik kulvarlarda hizmet , spora ,özellikle güreşe aşk başlamış..       Tabiri caiz ise hayatını Güreşe vakfetmiştir.                                                                                                         

 

-ÖZGEÇMİŞ

1953 Doğumlu,ilk,orta ve lise öğreniminden sonra;(İst. Vefa ve Samsun. Alaçam Liseleri)1979 yılında İstanbul Atatürk Yüksek Öğretmen Okulunu bitirmiş.Güreşe; İstanbul Güreş İhtisas Kulübünde 1970 yılında başlamış. 1970-2016  tam 46 Yıl olmuş.

(1980-2000 )Yılında İstanbul İmam-Hatip lisesinde öğretmen olarak göreve başlamış.2001-2005 Yılında Melek Hatun İlk Öğretim Okulunda görev yapmış.2006 Yılında Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak görev yapma,

2009 Yılında ailevi nedenlerden dolayı İstanbul Gençlik ve Spor İl müdürlüğünde Spor uzmanı olarak göreve başlama,

2010 Yılında Şanlı Urfa Gençlik ve Spor müdürlüğünde Şube Müdürü olarak göreve yapma, 2013 yılında İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü/Sarıyer İlçe Spor Müdürü olarak göreve başlama,

 24 Nisan 2013 tarihinde; By-Pass olmuş.(Açık Kalp Ameliyatı)daha sonra ise İlçe spor müdürü kadrosunda ,Bakanlık onayı ile Türkiye Güreş Federasyonunda Görevlendirme devam ediyor.

2013 Yılında göreve gelen Hamza YERLİKAYA Federasyonunda aktif , koordinatör olarak sonra ise Musa AYDIN federasyonunda da , TGF Mersinli Ahmet kampında sürekli olarak görev yapma,

-Güreş hayatına başlama…
Vefa Lisesindeyken güreşe merak sarmış . Kardeşleri: Mehmet-Mahfuz ve Mehdi ile beraber;  1971 yılında İstanbul Güreş İhtisas Kulübüne kaydolarak dönemin ünlü hocaları;                              Adnan Yurdaer -Müzahir Sille ve Nahit Taşer’ den güreş dersleri almış.(1970-1982)
-Antrenörlük;                   

1984 yılından itibaren; Muhsin ALTUN  ,İzettin VARDARLI, Osman ÇAPALI, Asım PEHLİVAN ve eski İçişleri Bakanı ;Sadettin TANTAN ‘ın desteği ile aynı kulüpte Monitör antrenör olarak göreve başlamış. Kulüpte tüm yaş gruplarında görev yapmış.(1984-2001)                                                                     

Sırası ile;      

 -Vefa Lisesi, İst. İmam-Hatip Lisesi, Melek Hatun Ortaokulu,

İstanbul Güreş İhtisas Kulübü  ile Kırklareli GHSI Müdürlüğünde aktif olarak antrenörlük yapmış.
 Özellikle Okullar arasında bir çok öğrencinin güreş yapmasına vesile olmuş ve  bizzat çalıştırmış.
İstanbul Gurup ve Türkiye şampiyonalarında Okul adına madalyalar almış. Mili takımlara  sporcu verdirmiş.

-Güreşte Dereceleri;

İstanbul, bölge ve Türkiye ile,
Üniversiteler Türkiye Şampiyonası,
Uluslararası; Tayyar Yalaz Kupası, Cumhuriyet Kupası ve  İskenderiye Turnuvalarında dahil ,Macaristan ve Romanya turnuvalarında güreşmiş.(68-74kg.da) Güreş Milli Takım kamplarına katılmış.

-Güreş Milli Takım Antrenörlüğü görevi;

1988 yılında dönemin güreş federasyonu Başkanı ;Esat GÜÇHAN tarafından;
Grekoromen Güreş Ümit Milli takım antrenörlüğüne getirilmiş.
1988-2004 yılları arasında çeşitli dönemlerde görev aldığı milli takımlarla ekip halinde ,büyük başarılara ulaşmış.

 -1991 ‘de Türkiye ye gelen ünlü Rus antrenör Genady  Sapunuv VE Rüstem KAZAKOV ile beraber kalabalık bir antrenör gurubu ile  çalışıp , özellikle grekoromen  güreşin şahlanışı başlatmışlar.

16 yıl boyunca ferdi olarak özelikle grekoromen stilde ;
Yıldız, Genç, Ümit ve A Takım ‘da değişik ekiplerle beraber;
Balkan, Akdeniz oyunları, Avrupa, Dünya şampiyonaları, Dünya kupası ile Olimpiyat oyunlarında  sporcuların yüzlerce madalya almasına katkı sağlamışlar.

Takım olarak’ ta ; İşte bazıları                      
1993 Yıldızlar Grekoromen Güreş Dünya takım şampiyonluğu,
1997 Büyükler Dünya kupası Takım  şampiyonluğu,
1997 Büyükler Avrupa ve Dünya Takım ikinciliği,
1998 Büyükler Avrupa ve Dünya Takım  üçüncülüğü,

2001 Yılında ise Cumhuriyet tarihinde Tüm ülkelerin katıldığı ve  İstanbul’ da yapılan Avrupa Grekoromen güreş şampiyonasında takım halinde Rusları 10 puan geçen Avrupa şampiyonu olan takımın teknik direktörlüğünü yapmış.”

 

-TEKNİK KURUL’DA GÖREV ALMA 

     2002- 2003 yılı itibari ile;
Güreş federasyonu Teknik kurul başkan yardımcılığını yapmış(Mehmet KILIÇ ile beraber)

-ULUSLARARASI BELGE;
UWW(FILA) tarafından düzenlenen kurslara katıldı(Belgeler ekte)

5.Kademe Teknik Direktörlük belgesine sahip.

-HAKEMLİK;

Milli Hakemlik  belgesine sahip.

-MENAJERLİK                                                                                                                                             2004 yılında ise;                                                                                                                                    Grekoromen A Milli Takım Teknik menajerliği/antrenörlüğüne getirilmiş.

-DERS VERME;

TGF Tarafından açılan;
Antrenör kurs ve seminerlerde ;Teorik ve pratik ,özellikle;
PLAN//Program(Mastır Plan dört ve sekiz yıllık(Üzerine  dersler vermiş)

-OLİMPİYATLARA KATILMA;

Değişik görevlerle;

2004 Atina’ ya Grekoromen Güreş a Milli Takım antrenörü olarak,
2008 Pekin/2012 Londra Olimpiyatlarına koordinatör olarak
gitmiş. EK 8

2012 Londra Olimpiyat oyunlarına TGF Koordinatörü olarak katılmış.

2016 Rio Olimpiyatlarına ; 2013-2016 Yıllarında TGF Grekoromen güreş milli takım koordinatörü olarak görev yapma ..Ancak 2016 yılında Bileti alınmasına rağmen Sağlık sorunu nedeni ile gidememiş.

1976 Yılında  Harika hanımla evlendi.

Biri kız (Evli /Ahmet KARAASLAN ile–Üç çocuğu var. Yağmur-Nehir ve Duru) iki erkek(Biri evli/M. Fatih KARATAŞ-Ebru hanım ile İnci adında çocukları oldu.).A. Atakan KARATAŞ/Hukuk Mezunu… olmak üzere 3 çocuk babası .

-ÖDÜL ALMA;

Başta ;          
Cumhurbaşkanımız olmak üzere (2004) ve Genel Kurmay Başkanımız(1991) ,  M. Ali Şahin ve diğer. ile SGM’ nin yanında birçok ödül almış.              

2010 Haziran ayında (UWW)FILA genel sekreteri M. Dusson tarafından
Türk ve Dünya  güreşine katkılarından dolayı FILA Nişanı almış.(Nişan ekte)

-TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİNDE GÖREV;

TMOK Kültür komisyonunda 2004-2008 ’li yıllarda fahri olarak hizmet etmiş.

TMOK üyesidir. 

-2014 Yılında; TMOK Sportif Kariyer dalında ;

“ATA KARATAŞ; Güreşçi, öğretmen, yönetici, antrenör olarak;

Aralıksız 45 yıldır yaklaşık 10 değişik kulvarda spora ve özellikle güreşe hizmet veriyor, yaptıklarıyla topluma ve ülke sporuna örnek oluyor. “ ödülünü TBF Başkanı Turgay DEMİREL’ in elinden aldı.

 

2008 Yılında Güreşe tahsis edilen İst. Sarıyer TGF Mersinli Ahmet ile ve 2013 yılında yine güreşe tahsis edilen TGF Ankara/Elmadağ Tesislerinin salon ve diğer yerlerin bir tarihi müzeye dönüşmesinde ön ayak olmuş….

 

-ESERLERİ

Yayınlanmış Eserleri;
1-Yaş guruplarında antrenman programı,50 Sayfa

2-Grekoromen güreş- 200 Sayfa /PDF OLARAK EKTE aynı zamanda UWW(FILA) web sitesinde yayında),ayrıca kendi kişisel web sitesi olan ; www.guresiyorum.com’da mevcut.

3-Son Yüzyılda Türk güreşi(Murat İğrek ile beraber)440 Sayfa/PDF olarak ekte/Osman ŞANSAL ‘ ın desteği ile..

 (Aynı zamanda UWW web sitesinde yayında)  ; www.guresiyorum.com’da mevcut.

4-Hamza Yerlikaya ile ilgili bir cep kitapçığı hazırladı(100 Sayfa) pdf olarak ekte.                                        5-Uzun yıllar biriktirdiği ve rahmetli Oktay Kurtböke sayesinde ve tavsiyesinde oldu çok geniş özellikle güreş ile ilgili hizmete sunduğu  yüzlerce sididen oluşan bir arşivi var.  

 –Bir dönem 1986-2000 İstanbul Güreş İhtisas Kulübü Koruma Vakfı başkanı Sadettin Tantan’ın talimatı ile ve Oktay Kurt Böke’ ninde yardımları ile, Bina içerisinde  bir ofis oluşturulup, Balkan ve Avrupa’da eşi benzeri olmayan bir Güreş arşivi ile  eğitimin vrildiği, bilgi ile dökümantasyonların  toplandığı  Türkiye’de benzeri olmayan yer oluşturulmuş.                                                         Genç güreşçilerinde fahri olarak destekleri ile   güreş’ te ciddi olarak eğitim çalışmalarına başlanmış.                                                                                           Özellikle manuel olarak oluşturulan “CD-Kaset’lerden  binlercesini çoğaltarak Türkiye geneline dağıtmışlar..

Yine;          
2001 yılında TGF Başkanı Osman Şansal’ ın desteği ile de devam etmiş.  
2006 yılında ise kendi çabaları ile Sadrettin Özden’in katkıları ile 4.lü CD dağıtımı yapılmış.

-İHTİSAS DALI;

2001-2004,
2005-2008,
2008-2012 ve
2013-2020 Güreş federasyonu Mastır programını hazırlamış.
2001 Yılında zamanın TGF yönetimi tarafından çıkartılan
“Stratejik Plan” ada destek vermiş.

-Teknik adam  olarak Görev süresi;

-Güreş milli takımlarında ekip olarak alınan )derecelerin yanında ferdi olarak ‘ta; Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonluklarında emeği geçmiş. (1988-2004 Tüm yaş gurubu ve A milli takımlarında Teknik adam olarak görev yapmış.)

-GÜREŞ DERGİLERİNE KATKI;

1990 Yılından itibaren yayınlanan ve 2000 yılına kadar süregelen “GÜREŞ” adlı dergilerde aktif olarak yer almış. Arşivlerde mevcut.

-ORGANİZASYONLARDA GÖREV ALMA

-Türkiye’de yapılan ve organize edilen Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında, Turnuva ve benzeri onlarca organizasyonda aktif olarak değişik görevlerde yer almış.

-YAZARLIK;

-2002 Yılından itibaren “GÜREŞİYORUM” adı altında Türkiye gazetesinde haftalık köşe yazısı yazmaya başlamış.(Herhangi bir ücret almadan)                   2014 yılı başında bırakmış, ancak;   Halen İnternette özellikle “GÜREŞİYORUM” adı altında yazmaya devam ediyor. /2017 ‘de 18.Yıl olarak güreşiyorum köşesi devam ediyor..

-BİLİM VE TEKNOLOJİ VE DİĞER HİZMETLER:

Çağımız İletişimde ve teknolojide çok hızlı …  (Tamamımı kendi kişisel imkanları ile yapmış ve yapmaya devam ediyor.)              
İnternette özellikle; beş önemli sayfada özelikle güreş ile ilgili haber ,bilgi ve foto-Dökümanları yayınlıyor..( Elbette E-Posta ile de.. )

1-Twitter Ata Karataş  @AtaAtakaratas53

2-Facebook; Ata Karataş

3-İnstigram; atakatatas

4.Watshap  Ata KARATAŞ

5-You Tube  Ata karataş  olarak tıkladığınızda karşınıza değişik kategorilerde birçok video

6-E-Posta; atakaratas53@gmail.com

7-Web sitem www.guresiyorum.com (Yaklaşık 15 yıl oldu yayında..)

8- Özellikle Güreş ve Spor camiasına kendi imkanları ile yaklaşık ayda on bin mesaj atıyor;
İki Mobil telefonu ile Mesajlar atıyor (Yaklaşık on beş yıl oldu. Devam ediyor. 05363449195-05053690202)                                                                      

9-Özellikle Güreş ile ilgili (Arşivinde  var olan, özellikle başta güreş olmak üzere Video, Fotoğraf bilgi  ve diğer  …Yardımcı olmaya çalışıyor..
Bazen internette yayınlıyor.
Bu konuda geniş bir ağ oluşturmuş durumda,
İsteyene ücretsiz yolluyor..                       

Şu anda UWW(FILA) ‘nın  hazırlamış olduğu Alt yapı ve
Grekoromen Güreş Videolarını isteyene yolluyor.
Bu yayınlardan ;TMOK Kütüphanesine konmak üzere bazen götürüp elden bizzat veriyor.


-YETİŞTİRDİĞİ VE EMEĞİNİN OLDUĞU SPORCULAR                                       -Emeğinin olduğu sporcular;

1- 1991-2004 YILLARI ARASINDA GÖREV YAPTIĞI EKİPLERLE MİLLİ  TAKIM ANTRENÖRÜ OLARAK A TAKIM SEVİYESİNDE YETİŞEN GÜREŞÇİLERDEN ;                    BİR KAÇ ÖRNEK;    HAMZA YERLİKAYA,NAZMİ AVLUCA,HAKKI BAŞAR,ŞABAN DONAT,  ŞEREF EROĞLU, M.AKİF PİRİM,SELÇUK ÇEBİ,SERKAN ÖZDEN,BAYRAM ÖZDEMİR, BÜNYAMİN EMİK,ERCAN YILDIZ, MEHMET ÖZAL,FATİH BAKIR VE DAHA YÜZLERCE GÜREŞÇİNİN  YETİŞMELERİNDE EMEĞİ OLMUŞTUR……  

 

-Yetiştirdiği sporcular;

2-İSTANBUL GÜREŞ İHTİSAS KULÜBÜNDE ,BERABER ÇALIŞTIĞI (Çok değerli Teknik ekiplerle ve arkadaşları ile  ) ve  BİZZAT EMEĞİNİN OLDUĞU SPORCULAR :

AKDENİZ OYUNLARINDA MADALYA ALAN SPORCULAR:
Hakkı Başar, Ramis Çelik, Selahattin Güngör, Mücahit Vardal…….

BALKAN ŞAMPİYONASINDA MADALYA ALAN SPORCULAR:
Zeki Şahin, Ömer Esmer, Selami Karakuş, Ahmet Durna, Engin Altan, Ahmet Bayraktar, İbrahim Canpolat, Mahmut Cıbır……

AVRUPA ŞAMPİYONASINDA MADALYA ALAN SPORCULAR:                                                Hakkı Başar, Şaban Donat, Ali Akça, Necmettin Karabacak, Ali Oktay, Yunus Emre Çömlekçi oğlu, Serken Özden……

DÜNYA ŞAMPİYONASINDA MADALYA ALAN SPORCULAR:
Serkan Özden, Ömer Esmer, Selami Karakuş, Ömer Elmas, Şaban Donat, Gökmen İnan,                        Tahir Ylımaz, Nurkan Avcı, Tolga İpek, Kazım Aktaş, Yusuf  Düzer, Hüseyin Akburu,                   Hüseyin Uzuner, Hakan Tufan, Mücahit Vardal, Zafer Başar, Ahmet Durna, Rasim Durmazer,               Yavuz Yılmaz, Nejdet Kıroğlu, Zeki Şahin, Cengiz Papağan……

OLİMPİYAT OYUNLARINDA MADALYA ALAN SPORCULAR:
Hakkı Başar,

3-MİLLİ OLAN SPORCULAR:
Rasim Örnek, Engin Özbek ,Ercan Ayyıldız, Lütfi Yılmaz, Sezai Pehlivan, Seçkin Saruhan, Tayfun Karali, Yusuf İlhan, Mahmut Çavuşoğlu, Sezgin Çavuşoğlu, Yunus Emre Çömlekçioğlu,  Sadık Çetinkaya, Mahmut Yıldırım, Yüksel Dinçer, Mehmet Hafzoğlu, Atilla Konyalı, Yesugay Aksakal, Kubilay Aksakal, Ömer Polat, Selahattin Güngör,                                B. Abdullah Soytürk,  Burhan Özkurt, Osman Koç, Engin Battal, Hüseyin Ataşak ,                            M. Talha Sağlıklı,Hakan Altun ……….

 

6-GEREK GÜREŞ MİLLİ TAKIMINDA VE GEREKSE İST.GÜREŞ İHTİSAS KULÜBÜ VE ÖĞRETMENLİK YAPTIĞIM KURUMLARDA ,BİZZAT İLGİLENİP HAYATA HAZIRLADIKLARININ YANINDA,EMEK VERDİKLERİNİN ÖNEMLİ BİR KISMI;                                                                ŞU ANDA YURT İÇİ VE DIŞINDA ÖNEMLİ MAKMLARDA  VE GÖREVLERDE BULUNMAKTA..                                                                                                                            ELBETTE ONLARLA GURUR DUYUYOR…

                                                               

EMEKLERİNİN BOŞA GİTMEDİĞİNİ BAY-PAS OLDUĞUNDAKİ YOĞUN İLGİ VE ALAKADAN FEVKALA’DE MEMNUN OLMUŞ.. EK 42

Not;  Bu yıl sonu itibari ile 1919-2016 Asırlık Çınar İGİK ile ilgili Çıkacak olan Tarihçeye katkı sunmakta Mehmet KILIÇ beyle beraber..

 

-İLETİŞİM BİLGİLERİ

EV TELEFON            :0212 632 15 18

GSM TELEFON         :0532 7757725-5363449195-5053690202

E-MAİL                     : atakaratas53@gmail.com

Web Sitesi               ; www.guresiyorum.com

Haftalık Köşe Yazıları;Türkiye gazetesindeGÜREŞİYORUM”(2003…)

Facebook;Ata Karataş-twiteer; @AtaAtakaratas53- İnstagram atakatatas

Watshap; Ata KARATAŞ    You Tube : Ata Karataş

EĞİTİM DURMU       : Üniversite

MEZUNİYET TARİHİ:1979

ADRES               :Zümrüt Evler Mah./Şahinci Sk/Onur Ap/NO.15/D-4 SARIYER/İST.

BİLGİSAYAR DENEYİMİ :İYİ

ÇALIŞMA SÜRESİ    :36 YIL

İŞE GİRİŞ TARİHİ    :1980(2006’dan sonra SGM’ ye geçti)

KADROSU                :İLÇE SPOR MÜDÜRÜ

KADRO DERECESİ  :1/1

 

Ata KARATAŞ/TGF

atakaratas53@gmail.com www.guresiyorum.com
www.facebook.com;Ata Karataş www.twitteer @AtaAtakaratas53                                                           Mesaj Tel;;05363449195-05053690202 Güncel Tel;05327757725     

Scroll To Top