Home / HABERLER / #Tokyo 2020 Yasemin Adar 01 Ağustos
#Tokyo 2020 Yasemin Adar 01 Ağustos

#Tokyo 2020 Yasemin Adar 01 Ağustos

#Tokyo2020 & #TeamTürkiye ; Güreşi yorum /12.Bölüm. 76Kg. Yasemin ADAR
-01 Ağustos’ta(Pazar günü) TSİ ile 05.00’ ten itibaren mindere çıkacak. Ekte; Müsabaka Programı, Rakipler, Kura ve Biyografi ,Müsabaka linki ve fotoğraflar ile diğer.
https://uww.org/event/tokyo-2020
76kg.yasemin ADAR ; Tokyo 2020’de ikinci kez güreşecek.(Rio 2016’da güreşti.) -Stil/Kota alınan müsabaka ve tarihi; Kadınlar-/Sofya-Dünya Kalifikasyonunda /1.
-Doğum Tarihi ve yeri;1991 Balıkesir doğumlu. -Kulübü; ENKA -Eğitimi ve Medeni Hali; Edirne/Trakya Üniversitesi/Yüksek Lisans öğrencisi-Nişanlı
Yasemin Adar, Tokyo 2020 Dünya Eleme Turnuvası’nda kadınlar 76kg yarı finalinde Avusturyalı Martina Kuenz’i 10-1 yenerek finale yükseldi ve Olimpiyat kotası kazandı. Milli güreşçimiz Tokyo 2020’de ikinci Olimpiyat deneyimini yaşayacak. (2016 Rio kadrosunda yer almıştı.) Yasemin ADAR’ ın hedefi; Bu kez nasip olur ise Tokyo 2020’de madalya almak. Dikkat ekte daha fazla detaylı bilgiler var .
“Rio 2016 ‘ ya kadar en büyük hedefim Olimpiyatlara katılıp madalya almaktı.
gitmek oldu. Avrupa ve Dünya şampiyonalarında madalyam olmadığı zamanlar bile Olimpiyatlara gidip o atmosferi görmenin bana yeteceğini düşünmüştüm. Bunun sebebi ise kadın güreşinde o zamana kadar hiçbir Türk kadın güreşçinin Olimpiyata gitmemiş olmasıydı ve bana ulaşılmaz bir yer gibi gözükmüştü. 2016 yılında Olimpiyatlara katıldım ve o atmosfer bana yetmedi hedefimin çok basit olduğunu benim Olimpiyatlarda madalya alabileceğimi ve potansiyelimin olduğuna inandım çünkü katıldığım ilk Olimpiyatlarda Rio da 8. Olmuştum.
Şimdiki hedefim ise 2020 Olimpiyatlarda ülkemi en iyi şekilde temsil edip madalya kazanmak. Bizden de inşallah demek düşer..
Güreşe Balıkesir ‘de ilk olarak “İDA” Spor kulübü ,Edirne /Trakya Birlik ve şu anda güreş hayatını sürdürdüğü ENKA spor kulübü’ de devam ediyor. İdeali; Yirmi yaşlarında iken; Olimpiyatlarda güreşmeyi ve kadınlarda madalya almayı arzu etmiş. 26 Yaşında Rio’da ,30 yaşında ise Tokyo 2020’de nasip oluyor. Temennimiz ; İnşallah bu kez madalya ‘da kısmet olur deyip ,
Yasemin ADAR ile ilgili derlememize başlıyoruz.
Daha doğrusu hikayesi ile beraber zor ve meşakkatli yaşamına..
Yasemin ADAR
Güreşe başladığı kulüpler ve antrenörleri; Balıkesir İda Gençlik spor kulübü( Arslan Seyhanlı, Kemal Kurt),Edirne Trakya birlik spor kulübü(Habil Kara)
Antrenörleri; Kulüp antrenörleri: Erdem Yiğit, Hakkı Gürel, Ahmet Özbege
Milli takım antrenörleri: Efrahim kahraman, Yılmaz Kurt, Hakkı Gürel, Mustafa Kasapoğlu
-Müsabaka Tarihleri; 01 Ağustos / TSİ; 05.00-06.50 Arası ,yer Makuhari Messe Salonu(A) İlk on altı ..
-Rakipleri;
76 kg– United States (Adeline Gray)– Japan (Hiroe Minagawa Suzuki)– Germany (Aline Rotter Fock)– Estonia (Epp Maee– China (Qian Zhou)– Kazakhstan (Elmira Syzdykova)
– Canada (Erica Wiebe)– Brazil (Aline da Silva Ferreira)– Russia (Natalia Vorobeva)– Belarus (Vasilisa Marzaliuk)– Egypt (Samar Hamza)–Tunisia (Zaineb Sghaier)– Kyrgyzstan (Aiperi Medet Kyzy)– Mongolia (Burmaa Ochirbat)–Ukraine (Alla Belinska)
Genel Durumu; Balıkesir’ den ..İstanbul’ a yaklaşık on bir yıl süren Üniversite 1.Sınıftan –Olimpiyatlar..
Yasemin ADAR’ dan; Soru-Cevap; Hikayesinden ;1991 yılında Balıkesir ilinde doğdum. İlk okul, Orta okul’ da zeka düzeyi orta seviyelerde olan biriydim. Lise yıllarında spora başladım. lisede Okullar arası dört yıl boyunca “Hentbol” oynadım. Lise yıllarımın sonlarına doğru ;Beden Eğitimi Öğretmeni olmaya karar verdim. Çünkü Beden eğitimi öğretmenim benim için tamamen “Rol model” di. Küçük yaşlardan itibaren hırslı, azimli bir yapıya sahibim. Bu zamana kadar da neyi hayal ettiysem hep hayallerimin peşinden gitmişimdir. İlk Beden Eğitimi Öğretmenin beni spora teşvik etti. Ve Atletizm branşıyla uğraştım. Bir yıl gülle atma branşıyla uğraştım. Kadın antrenör olan Remziye hocam ve antrenörüm aynı zamanda da Beden Eğitimi Öğretmeniydi. Remziye hocamızın Bingöl’e tayini çıkmıştı. Beni güreş antrenörü olan Kemal hocama emanet etti. Remziye hocam gelene kadar amacım, Kemal hocamla çalışıp, kuvvet ve gücümü koruyacaktım .
Aslan SEYHANLI Hocam ile tanışma; Ancak; İlerleyen zamanlarda Avrupa ve Dünya ile Olimpiyat Oyunlarında(İki kez 5.) derecelere sahip olan “Arslan SEYHANLI” hocamla tanıştım. Bana bir kaç teknik gösterdi. Doğrusu benimde hoşuma gitmişti. Ve güreşi öğrenmeye başladım. Her geçen gün yeni bir şeyler öğreniyordum. Türkiye Şampiyonasında ilk madalyam..
2011 Yılında üniversite ‘ ye girmiş olarak güreşe ciddi anlamda başlamış oldum.
Dört ay gibi kısa sürede “Gençler Türkiye” Şampiyonasına katıldım. 72 kg da 2. Olmuştum.
Kadın güreş milli takımına davet; Benim için İlk milli takım kampı, “Ankara/Elmadağ’a çağrıldım. Ancak hayatım boyunca ilk defa yirmi iki gün şehir dışında kalacaktım.
Kampa beni babam götürdü. (Yolculukta da babam ,benim heyecanlı olduğumu hissetmiş olacak ki.. Gidermek için bayağı konuştu benimle.) Yeni bir heyecan ,istek-arzu değişik bir atmosferde gibiydim.
Bireysel spor olması beni daha çok etkilemişti. Ben ne kadar iyi, azimli, çalışkan olursam , başarımın o kadar çabuk geleceğini düşündüm hep. Antrenörlerimin sürekli “Sen güreşten ekmeğini” kazanacaksın ve çok iyi yerlere geleceksin diye bana nasihat ta bulunmaları ve beni buna ikna etmeleriyle on yılı bulacak olan güreş serüvenim başlamış oldu.
Kadınlarda; İlk Avrupa (Daha sonra dörtledim) ve Dünya şampiyonluğu; Toplum tarafından güreş branşını erkek sporu gibi görmeleri ve bana branşımı sorduklarında güreş dediğimde “kadından güreşçi mi olur “ diye ön yargılı olmaları başlarda beni her ne kadar yıpratsana aslında toplumun bu tür eleştirileri beni başarıla götürdü ve toplumumuza nasıl kadından da başarılı bir güreşçi olabileceğini hedefledim ve şu anda
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin İlk Dünya ve Avrupa Şampiyonu kadın güreşçisiyim.
-Uluslararası Başarıları;
Avrupa-Dünya ‘da ,Büyüklerde,U23,Genç ve Yıldızlarda ;
BAŞARILAR -2021 Tokyo Olimpiyat kalifikasyon/Dünya şampiyonası/76kg.-2.(Vize aldı. -2020 Dünya kupası/76kg.2. -2020 Avrupa şampiyonası /76kg.-2. -2019 Avrupa şampiyonası/76kg.-1.(Dördüncü kez)
-2018 Dünya şampiyonası/76kg.-2. -2018 Avrupa şampiyonası/75kg.-1. -2017 Dünya şampiyonası/75kg.-1. -2017 İslam Oyunları/75kg.-1. -2017 Avrupa şampiyonası/75kg.-1. -2016 RİO Olimpiyat Oyunları /75kg.-8. -2016 Rio Olimpiyat/Kalifikasyon müsabakası/75kg.-1. -2016 Avrupa şampiyonası/75kg.1.
İletişim: Ata KARATAŞ
Grekoromen Güreş Milli Takım(A+U23)/Koordinatör /2007-2021
Güreşte 51 Yıl (1970-2021) İGİK’ te güreşçi/Teknik adam, Öğretmen,
İst. İHL-Melek HATUN İÖO/Güreş Antrenörü,
Türkiye Gazetesi/Güreşiyorum Köşesi, Kırklareli-İst.-Ş. Urfa /Gençlik ve Spor-TGF/Yönetim Kurulu, Teknik Kurul, TGF/Koordinatör,(Mastır Plan)
Sosyal Medya;10 Kalem ,4 Kitap ve diğer.
-Vefa Lisesi-Alaçam Lisesi-Ata. Eğt.Fak.)Mobil;05327757725(Whatsaap)-05053690202(Mesaj hattım)-Güreşiyorum köşe yazısı-İnternet sitem(22 Yıldır yayında) Web sitem www.guresiyorum.com
E-Posta; atakaratas53@gmail.com
Facebook/1. https://www.facebook.com/ata.karatas.9/
Facebook/2. https://www.facebook.com/guresiyorum
Twitter https://twitter.com/AtaAtakaratas53
İnstagram https://www.instagram.com/atakaratas53/
YouTube, https://www.youtube.com/channel/UCNYlEJ9orMuddHXYL8iUyig

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top