Home / HABERLER / Thomas BACH :Tokyo ‘yu çok seveceksiniz
Thomas BACH :Tokyo ‘yu çok seveceksiniz

Thomas BACH :Tokyo ‘yu çok seveceksiniz

Thomas BACH; 32. “TOKYO OLİMPİYAT OYUNLARI” ‘ na SEKİZ ay kala. Ev sahibi Japonya’ da; Olimpiyat köyü ve Olimpiyat Stadyum’ nu ziyaretinden; İlk sözü; Sporcular Tokyo’ ya aşık olacak ve çok sevecekler. Olimpiyat bambaşka bir olay, dünyanın en büyük ve en muhteşem spor olayı. Her ülkeden; Yönetici, teknik adam ,Olimpik sporcular ve diğer. Katılanlar bir şekilde bu rüyayı yaşamış ve tadına doyamadıkları için bir kez daha, daha.. Arzu ederler katılmayı.. Dört yıl önce başlar özellikle sporcularda hayal, fantastik ortam, rüya ,hele ki bir düşünsenize ;Sporcu olarak kazasız belasız katılma hakkı elde etmek, müsabakalara katılıp ,birde madalya ve birde “ALTIN “ almak, ikinci kez katılıp bu rüyayı yaşamak, üçüncü hele ki dördüncü ve daha. İnanınız Muhteşem anlatması zor. Katılıp yaşamak lazım. En son 2016 Rio’ da sekiz madalya ve beşi Türk sporunun Lokomotifi Ata sporu güreşten Ülkemiz adına katılmayı garanti edenler ve önümüzde katılabilmek için kalifikasyonlar ile elemelere katılacaklar ne olur var gücünüzle mücadele edin.. Hayatınızın ve kariyerinizin en mutlu bir sayfasını orada yaşayacaksınız.. IOC Başkanı BACH’ ın dediği gibi:
-Tokyo 2020’yi seveceksiniz. “(Sporcular) Tokyo’ya aşık olacak”.
-“Bundan sekiz ay sonra buraya Olimpiyat Stadı kapısından geliyorsunuz. Olimpik stadyum. Boş olsa bile şimdi çok fazla atmosferi var. O fantastik”.
-Herkes seyircilerle dolu bir stadyum görmek ister, düşünsenize tam kapasitede.
Ne olacağını henüz bilmiyoruz “. Elbette Korena Virüs nedeni ile..
“Daha dün, onaylanmaya daha yakın olan bir sonraki aşının yeni duyurusunu duyduk.
Bu gelişmeler takip etmeye devam edecek.Aşı bulunması önemli.
, İkinci kez Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapacak. T.BACAH; Tokyo 1964 için inşa edilen eski Ulusal Stadyum ile aynı bina üzerine inşa edilen stadyuma ayak basmaktan özellikle zevk alıyor gibiydi.
-“Çok otantik Japon kültürü ve mimarisi”,
Detay ile devamı ..
Detay başlılarla ve İngilizce açıklamalar ekte::
https://www.olympicchannel.com/en/stories/news/detail/ioc-bach-olympic-stadium-athletes-village-tour/
IOC President Thomas Bach praises Olympic Stadium and Village
IOC President says athletes will ‘love’ Tokyo as confidence in Games continues to grow for Bach.
After paying his first visit to the Olympic Stadium and the Athletes’ Village, International Olympic Committee President Thomas Bach had one simple message for the athletes:
You will love Tokyo 2020.
“It’s very emotional”, Bach said on Tuesday (17 November) at the Olympic Stadium as part of a whirlwind tour through the city with a stop also at the Japan Olympic Museum.
“Imagine nine months from now, you’re coming here through this gate and then it will be a real Olympic Stadium. It has a lot of atmosphere now, even when it’s empty. It’s fantastic”.
“We all think it’s really fantastic”, he said of the village located out by Tokyo Bay. “You see inside there’s lots of space, good lighting and the view of the Rainbow Bridge.
“(The athletes) will fall in love with Tokyo”.
Bach, on his third day in Japan, said he was pleased to see ample space provided at the village for social distancing, where he met and sought feedback from Japanese Olympians Ueda Ai (triathlon) and Chida Kenta (fencing) and Para-shuttler Satomi Sarina.
The president seemed to take particular delight in setting foot at the stadium, built on the same premises as the old National Stadium built for Tokyo 1964.
The stadium’s architect, Kuma Kengo, was on the jury of the design competition for Olympic House, home of the IOC in Lausanne, Switzerland.
“It’s very authentic Japanese culture and architecture”, Bach said of the venue which has a natural, wooden feel.
“You see the colours and the very sober and simplified design. I’m happy the stadium was built in this way. It’s a great architecture”.
Vaccine non-mandatory for Games
Bach said he would love to see the stadium full next summer but that would hinge on the continued improvement of coronavirus countermeasures and the availability of a vaccine in nine months’ time.
The German reiterated what he said a day earlier, that a vaccine – if available – would not be mandatory for Games’s participants as he feels that is “a question of private health”.
The IOC, though, will push for vaccination to keep the Japanese public as safe and secure as possible.
“There will be no requirement but we will encourage athletes that whenever possible, they have a vaccination because it’s better for their health and it’s also a demonstration of solidarity with their fellow athletes and with the Japanese people”, Bach said.
“In this kind of uncertainty it’s only human to be uncertain about such a big event like the Olympic Games. This we have to understand and keep explaining that nine months from now, the world will look different and for what reasons it will look different.
“Just yesterday we heard about the new announcement of the next vaccine which is closer to being approved. These developments will continue to follow.
“Everybody wants to see a stadium filled with spectators, at full capacity. What will be reasonable nine months from now we do not know yet”.
Related
· Tokyo 2020 to have ‘reasonable’ crowd size, IOC President Bach says
· Ex-Japanese premier Abe Shinzo receives Olympic Order
·
Uchimura Kohei claims win and makes emotional case for Games at successful Friendship & Solidarity meet
· Fans return to Yokohama Baseball Stadium in Tokyo Games milestone

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top