Home / HABERLER / Güreşiyorum. Tokyo 2020 5.bölüm,ilk kafileyi uğurladık.
Güreşiyorum. Tokyo 2020 5.bölüm,ilk kafileyi uğurladık.

Güreşiyorum. Tokyo 2020 5.bölüm,ilk kafileyi uğurladık.

#Tokyo2020 & #TeamTürkiye ; Güreşi yorum /5.Bölüm.Sadece 6 gün kaldı. Kafilemizin büyük kısmı bu akşam İstanbul’dan 16.00’da yola çıktı. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda mücadele edecek milli sporcular, Japonya’ya gitti. İstanbul Havalimanı’ndaki törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu katıldı. Detay; https://www.aa.com.tr/tr/spor/tokyo-2020de-mucadele-edecek-milli-sporcular-japonyaya-ugurlandi/2306976
Bu açıklamadan sonra; 1-Olimpiyat tarihimize kuş bakışı baktım. Ülkemizi;1936-2016 Olimpiyatları arasında ;Türkiye’ yi en başarılı branş olarak güreş başı çekmiş. Detay; https://www.aa.com.tr/tr/spor/turkiyeyi-olimpiyatlarda-tasiyan-brans-gures/2306350 2-Bach; Salgının gidişatı düzelirse, seyirci alın çağrısı!! 3-Tokyo 2020’ nin yapılasını istemeyen ,iptal olsun diyenlerin imza sayısı 450.000’ i geçti.. Başlıyoruz.-2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına “ALTI “ Gün kaldı. XXXII, Olimpiyat oyunlarında ;Türk sporcular, 23. kez sporun en büyük organizasyonunda sahne alacak. İlki 1896’da Atina’da düzenlenen oyunlarda ilk 3 organizasyonda yer almayan Türkiye, 1920 Anvers Olimpiyatları, 1932 Los Angeles Olimpiyatları ve 1980 Moskova Olimpiyatları’na da katılmadı. İlk kez 1908 Londra Olimpiyatları’nda temsil edilen Türkiye, yer aldığı 22 olimpiyatta toplamda 91 kez madalya sevinci yaşadı. Olimpiyatlarda Türkiye’nin aldığı 91 madalyanın 63’ü güreşte, 11’i halterde, 7’si tekvandoda, 5’i boksta, 3’ü atletizmde, 2’si ise judoda geldi. Güreş, bu istatistiklerle Türkiye’nin olimpiyatlardaki en başarılı branşı olarak ön plana çıktı.
İlk madalya güreşte; Türkiye’nin olimpiyatlarda aldığı ilk madalya güreşten geldi. Katıldığı ilk 4 olimpiyatta madalya göremeyen Türk sporcular, ilk kez dereceye 1936 Berlin Olimpiyatları’nda girdi.1908 Londra’da Osmanlı İmparatorluğu’nu temsilen katılan Aleko Mulos’la başlayan Türkiye’nin olimpiyat tarihinin ilk madalyası ;….. 1936 Berlin’de, güreşçi Mersinli Ahmet KİREÇÇİ tarafından kazanılan bronz madalya oldu. İlk altın madalya ise yine aynı olimpiyatta güreşçi Yaşar Erkan tarafından kazanıldı. En çok madalya ile ve “/Güreşte/ALTI ALTIN “1948 Londra 12 madalya (On biri güreş) ve 1960 Roma “Güreşte/YEDİ ALTIN” toplamda dokuz madalya ile rekorları kırılamayan Olimpiyatlar oldu.Türkiye, olimpiyatlarda güreşte 29 altın madalya elde ederken 18 gümüş, 16 da bronz madalya aldı.
IOC Başkanı Bach’tan ‘Salgının gidişatı düzelirse Tokyo Olimpiyatlarına seyirci alın’ çağrısı
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarında düşüş yaşanması halinde, Tokyo Olimpiyatlarına seyirci kabul edilmesini istedi.
Ahmet Furkan Mercan |16.07.2021
https://www.aa.com.tr/tr/dunyadan-spor/ioc-baskani-bachtan-salginin-gidisati-duzelirse-tokyo-olimpiyatlarina-seyirci-alin-cagrisi-/2306148
Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre, hafta içinde Başbakan Suga Yoşihide tarafından kabulünde IOC Başkanı Bach, Kovid-19 nedeniyle olimpiyatlara seyirci alınmaması kararına değindi.
Görüşmede Bach, Suga’dan, “salgının gidişatının iyi yönde ilerlemesi ve Kovid-19 vakalarının düşüş trendi yakalaması halinde turnuvaya seyirci kabul edilmesi” çağrısında bulundu. Suga ise sürecin, turnuvanın düzenleyici tarafları Organizasyon Komitesi, Tokyo Metropol Valiliği, Japonya hükümeti ve IOC yetkililerince gözlemleneceğini ve karar verileceğini söyledi. Mart 2020’de salgın nedeniyle ertelenen turnuva 23 Temmuz’da Tokyo başlayacak.
Tokyo Olimpiyatlarının iptalini isteyen çevrim içi dilekçeye verilen imza 450 bini geçti
https://www.aa.com.tr/tr/dunyadan-spor/tokyo-olimpiyatlarinin-iptalini-isteyen-cevrim-ici-dilekceye-verilen-imza-450-bini-gecti/2306138
Tokyo
Mayıs ayında Japonya Eski Barolar Birliği Başkanı Utsunomiya Kenji’nin açtığı “Hayatımızı Korumak için Tokyo Olimpiyatlarını İptal Et” başlıklı dilekçeye şimdiye kadar 450 binden fazla imza verildi.Çevrim içi dilekçeyi Tokyo Metropol Valiliğine ulaştıran Utsunomiya, açılış seremonisi bir hafta sonra yapılacak olimpiyatlara yönelik, salgının ilerleyişinin turnuvanın gidişatını etkileyebileceğini söyledi.
Ulaşılan imza sayısı sonrası olimpiyatların iptaline yönelik alınacak “cesur kararın tam vakti” olduğunu savunan Utsunomiya, turnuvanın ilk aşamada planladığı hedefinden saptığını öne sürdü.Hükümetin 22 Ağustos’a dek başkent Tokyo’da Kovid-19’a karşı olağanüstü hal uygulanacağı kararını anımsatan Utsunomiya, bu şartlarda uluslararası organizasyonun düzenlenmesini “mantık dışı” olarak niteledi. Utsunomiya, “Turnuva esnasında salgının yayılması hızlanırsa, sağlık kuruluşları kapasitesinin son noktasına ulaşır ve kurtarılabilecek hayatlar kurtarılamaz hale gelir” değerlendirmesinde bulundu.
Uğurlama ile ilgili detay;
Japonya’nın başkenti Tokyo’da 23 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek milli sporcular, antrenörler ve yöneticilerden oluşan kafile, İstanbul Havalimanı’ndan törenle uğurlandı.
Havalimanının “VIP Lounge” bölümünde gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da katıldı.
Törende konuşan Bakan Kasapoğlu, milli sporcuların Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını belirterek, “Burada ülkemizi, 84 milyonu en güzel şekilde temsil edecek sporcularımız var. Onlar bizi her zaman gururlandırdı ve gururlandırmaya devam edecekler. İnşallah yine şanlı bayrağımız ve İstiklal Marşı’mız en güzel heYeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 1 yıl ertelenen olimpiyatlara hazırlık sürecinin uzun sürdüğünü aktaran Kasapoğlu, “Hep birlikte çok uzun bir süreci yaşadık. Pandemi süreci geçti. Bu dönemde ertelenmesi veya iptal olması gibi pek çok kaygı ve heyecan yaşadık. Hamdolsun bu süreci bir fırsata dönüştürmenin mücadelesini verdik. Hiçbir zaman umutsuzluğa, karamsarlığa prim vermedik. Eldeki imkanları nasıl güçlendiririz, eksikleri nasıl gideririz diye mücadele verdik. Federasyonlarımız, antrenörlerimizle bu mücadelenin içinde olduk. ‘Bir sene var, altı ay, bir ay var, 10 gün var…’ derken, o gün geldi çattı. Şimdi hayallerimizi ve rüyalarımızı gerçeğe dönüştürme zamanı. 16 branş, 108 sporcu ve çok büyük bir umutla kafilemizi yolcu ediyoruz.” ifadelerini kullandı.yecanımız olacak.” ifadelerini kullandı.
Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tokyo 2020’ye Türkiye’nin kadın sporcu sayısı bakımından yüksek bir katılım gösterdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Kadın sporcularımızda çok yüksek bir katılımla Tokyo’ya gidiyoruz. Kadın odaklı spor politikamız güçlü bir şekilde ilerliyor. Takım sporlarında ‘Filenin Sultanları’ bizi temsil edecek. Değerli sporcularımız ülkemizi, milletimizi gururlandırdıkları gibi, gençlerimize ve yeni nesillerimize birer rol model, ilham kaynağı oldular. Kendilerini güzel şekilde ispat ettiler. Her sporcumuz bizim gönlümüzün şampiyonu. Gönlümüzdeki altın madalya sizlere ait. Tokyo’da yine milletimizi, gençlerimizi gururlandıracaksınız. Her şey bir hayalle başlar. O hayallerin peşinden gidebilmek, gerektiğinde karamsarlık durumuna rağmen meydan okuyabilmek ve başarıyı göğüslemek… Sportmence mücadele vermeyle, gayretle, alın teriyle, karakterle sporcularımızın her biri Türkiye’nin sporcusu olarak en iyi şekilde temsili gerçekleştirecek. Koyduğunuz hedefler milyonlarca gencimize umut oluyor. Göğsünüzde taşıdığınız ay-yıldızlı formanızı, bayrağımızı ve bu aziz milleti en güzel şekilde temsil edeceğinizden şüphemiz yok.”
Sporcuların antrenörleri ile ailelerine teşekkür eden Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden itibaren spora ve sporcuya verdiği önem ile geldiğimiz aşama, yapılan devrimler meyvelerini veriyor. Bu olimpiyatta da bunu taçlandıracağız. Bu, uzun bir süreç. Olimpiyat ve sonrasında hedeflerimiz var. Millet olarak hedefleri hep daha ileri taşıyan nesillerin evlatlarıyız. Hep birlikte daha yukarılara hedef koyacağız ve bunun için gayret göstereceğiz. Birlikte ve beraber olmaya devam edeceğiz. Bütün gayretlerimiz değerli sporcularımız, yeni nesillerimiz ve gençlerimiz için.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından kafilede yer alan sporcu, antrenör ve yöneticiler, Türk Havayolları’nın Türkiye Olimpiyat Takımı için özel olarak giydirdiği uçakla Tokyo’ya hareket etti.

Ata KARATAŞ/TGF/GR M. Takım Koordinatör
www.guresiyorum.com

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top