Home / HABERLER / Yaşar Doğu Ölümünün 60.Yılında..
Yaşar Doğu Ölümünün 60.Yılında..

Yaşar Doğu Ölümünün 60.Yılında..

YAŞAR DOĞU 60. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE Ankara ve Samsun’ da ANILDI
Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 60. yılında kabri başında anıldı. Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu efsane güreşçi Yaşar Doğu’yu ebediyete irtihalinin 60. Yıldönümünde Emirli Köyünde bulunan Müze Evinde yapılan bir programla anıldı.

Cebeci Askeri Şehitliği’nde düzenlenen anma törenine Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Yaşar Doğu’nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu’nun yanı sıra güreş camiasından çok sayıda isim katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende daha sonra Kur’an-ı Kerim okundu.Türkiye güreş federasyonu başkanı Musa Aydın yaptığı konuşmada Yaşar Doğunun Olimpiyat Dünya ve Avrupa şampiyonu olduğunu hatırlatarak “ Ancak bu şampiyonluklarının yanı sıra güreşi bıraktıktan sonra öğrencilerine yememiş yedirmiş giymemiş giydirmiştir. İşte bu yüzden idol olmuştur. Eğer bugün hala anınıyorsa işte sebep budur. Yaşar Doğu’yu unutmumayacağız ve asla unutturmayacağız” dedi. Başkan Aydın ayrıca Yaşar Doğu’nun Ankara’da yaşadığı evi müze yapma kararı aldıklarını belirterek Başta Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür etti. Törende bir konuşma yapan Yaşar Doğu’nun oğlu Gazanfer Doğu tüm katılımcılara teşekkür ederek “Yaşar Doğu herşeyden önce iyi bir babaydı. Şampiyonluklarına gelince onu siz daha iyi biliyorsunuz. Ama onun çok üstün bir yetenek avcısı olduğunu söylemek isterim. Yeni antrenörlere örnek olacak çok özellikleri vardı. Ayrıca tam bir ülke sevdalısıydı. Milletine ve inançlarına ne kadar bağlı olduğunu biliyorsunuz. 2 rekat namaz kılmadan özellikle uluslararası maçlarda kesinlikle mindere çıkmazdı. Son zamanlarda kaybettiğimiz milli ve manevi değerleri yeniden kazanmamız için babamın hayatını anlatmamız lazım. Bugün hala Yaşar Doğu ismi anılıyorsa karşılık beklemeden yaptığı hizmetler yüzündendir. Babam asla unutulmayacaktır . Yaşar Doğu’nun evi, benim doğduğum ev Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Sayın Musa Aydın Beyin girişimleri ile bu evin müze yapılması kararı alındı. Bu karar bizleri çok mutlu etmiştir. Başta Sayın Bakanımız Mehmet Muha

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu efsane güreşçi Yaşar Doğu’yu ebediyete irtihalinin 60. Yıldönümünde Emirli Köyünde bulunan Müze Evinde yapılan bir programla anıldı.

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu efsane milli güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 60. yıl dönümünde, doğum yeri Samsun’un Kavak ilçesinde anıldı.Anma komitesi tarafından Yaşar Doğu’nun büyüdüğü ve daha sonra restore edilerek müze haline getirilen Emirli Mahallesindeki evin bahçesinde program düzenlendi.

Anma programına Kavak Kaymakamı Ömer Saygılı, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Onur Bakır, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Seydi Ahmet Ağaoğlu, Prof. Dr. Necati Menek, Kavak Müftüsü Yakup Belen, KADEF Başkanı Bayram Erişgin, Başkan Yardımcısı Şakir Öksüzoğlu, Emirli Muhtarı Mustafa Kesici, Emirli Dernek Başkanı Naci Cingöz, Yaşar Doğu’nun tüm yönleriyle hayatını kitaplaştıran Gazeteci-Yazar Ahmet Seven Siyasi Partilerin Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Kavak Gençlik ve Spor Müdürü Tunsel Aslankoç Yaşar Doğunun örnek hayatı sporculuğu mücadelesi ve başarıları hakkında konuşma yaptı. Daha sonra Yaşar Doğu için Kur’an-ı Kerim okundu.

Programda Yaşar Doğu’nun hayatını kitaplaştıran Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Arş. Yazar Ahmet Seven Yaşar Doğu anı evini gezen protokol ve misafirlere güreşçimizin hayatı ve başarıları hakkında bilgi verdi.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top