Home / HABERLER / Sporcuların haklarını korumak adına önlemlerimizi aldık”
Sporcuların haklarını korumak adına önlemlerimizi aldık”

Sporcuların haklarını korumak adına önlemlerimizi aldık”

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri kapsamında Edirne‘ye gelen pehlivanların kayıt işlemleri başladı.

Mimar Sinan Spor Salonu’nda hazırlanan platforma kayıt işlemleri için gelen güreşçilerin tartıldıktan sonra güreşeceği boy belirlendi. Dualı çayırda karşılaşacağı rakibini belirlemek için kura çeken pehlivanlara, numaraları da verildi.

Pehlivanlar, 14-16 Temmuz tarihlerinde Sarayiçi Er Meydanı’nda minik 1, minik 2, tozkoparan, deste küçük boy, deste orta boy, deste büyük boy, küçük orta boy, küçük orta büyük boy, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde güreşecek.

Pehlivanların tartı ve kayıt işlemleri yarın mesai saati bitimine kadar devam edecek.

“Sporcuların haklarını korumak adına önlemlerimizi aldık”

Türkiye Güreş Federasyonu Merkez Hakem Komitesi (MHK) Başkanı Tahir Yılmaz, kayıt işlemleri sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırkpınar‘a yoğun katılım beklediklerini söyledi.

Geçen yıl 1959 sporcunun katıldığını, bu yıl sayının 2 binin üzerinde olmasını beklediklerini ifade eden Yılmaz, “Arkadaşlarla yaptığımız toplantıda, hakkaniyet çerçevesinde en iyi şekilde sporcuların haklarını korumak adına önlemlerimizi aldık. Kurallarda pek bir değişiklik yok. Tek şu var; küçük orta küçükten 32, küçük orta büyükten 16 ve büyük ortadan da başaltına 8 pehlivan çıkacak. Başaltında ilk dörde giren de başpehlivanlığa çıkacak. Bir de, 10 kiloyu geçen iki üst boya çıkıyordu, o tek boyda kalacak, tek bir boy çıkmış olacak.” diye konuştu.

Yılmaz, güreşlere 62 başpehlivanın kayıt yaptırabilmesi için sayı belirlendiğini, bunun da yarın akşam belli olacağını kaydetti.

“Taha bile burada güreşmek istiyor”

Sporcuların yağlı güreşlere yoğun talep gösterdiğini anlatan Tahir Yılmaz, şunları kaydetti:

“Bugün Taha (Akgül) bile burada güreşmek istiyor. Kırkpınar‘ın çok büyük manevi atmosferi var. Güreş sporcu yapmış mindercisi, yağlıcısı fark etmez, herkes burada o atmosferi yaşamak istiyor. Her güreş yapan sporcu kispet giyip yağlanmak istiyor. O anlamda gerçekten bizim için kutsal dediğimiz ata sporumuz değerli. Sporcularımız da bu değeri bildiği için buraya gelip yarışmak istiyor. Katılımın 2 binin üzerinde olmasını bekliyorum. Hiç gelmez dediğimiz bazı arkadaşlarımız, çoluk çocuğuna, kol bağladığını, kispet giydiğini göstermek isteyen Avrupa‘da yarışan milli sporcularımız da geldi. Hatta Taha arkadaşımız, olimpiyat şampiyonu, dünyanın başpehlivanı minderde. Kırkpınar sporcular için değerli ve önemli.”

 

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top