Home / HABERLER / Paris 2017 Dünya feğerlendirme..
Paris 2017 Dünya feğerlendirme..

Paris 2017 Dünya feğerlendirme..

21/26 Ağustos 2017 Tarihlerinde Paris’te Yapılan Büyükler Dünya Şampiyonası Genel olarak baktığımızda Türk güreşi için başarılı geçti..

Hedef belli 2020 Tokyo’da Öncelikle 2016 Rio’yu muhafaza etmek ve Altın sayısını arttırabilmek.

Tam bir yıl geride kaldı.

Tokyo’ya üç yıl kaldı.

Vakit çabuk geçiyor.

Tgf yönetim ile kurullar,teknik adamlar ve diğer

Sanırım Kısa süre içersinde bir araya gelip değerlendirecek.

Önce Analiz…

Sonra Sentezleyip yola devam edecek..

Çok kısa bir değerlendirme yapacak olursak.

Grekoromen bir değişime başladı. U23 ve gençleri tecrübeli büyüklerle beraber kadroya dahil etmek istiyor. İşler kolay değil.Zoru başaracak alt yapı ile kapasite var..Dediğim gibi süreç zorlu…..

Bayanlar; Patiste tarih yazdı..Sakatvolan güreşçiler var.Kolay değil uzun bir süreçten başarı ile çıktılar..Onlarında işleri kolay değil..

Serbestçiler için ;

Son yılların en iyi takımı

2017 Dünys’ya takılmamak lazım.

Çabuk toparlanması lazım.

Tecrübeli bir kadro var..

Grekoromen ve bayanacgöre daha kalabalık bir alt yapıları var..

Bira daha sıkı bir toparlanmaya ihtiyaçları var.

Şimdilik bu kadar.

Asıl değerlendirme için bence tüm ilgili kişi ve kurum şimdiden yazılı olarak bir hazırlık yapmaya başlamalı..

Ben başladım bile..

Yalovada…

Birkaç gün dinlenme ve değerlendirme..

 

Bugün (Ptesi)  TRTSpor ‘da Saat 21.00 de ve Yarın sabah 05.00’de Paris Dünya Şampiyonası Türk Güreşçilerimizin Madalya maçları Özetleri ve Röportajlar var

 

Yalova denince Sırrı abiye uğramadan olmazdı.

Ali kayalı Selim Acar Şükrü acar

Gökmen İnan Metin Kaplan Hakkı Bahadır

Kenan hoca ve diğer güreş camiası nı gezmeye başladım

2 comments

  1. 2017 Dünya şamp. sı ülkelerin 2020 Olimpiyat takımlarını denediği bir şampiyona oldu. Sonuçları fazla önemsememek ve fakat asla küçümsememek lazım. Olimpiyatlar sonrası ilk Dünya şamp. nın nispeten kolay geçtiği de unutulmamalıdır. Iran sadece tek altın alabildi, Rusya hiç altın alamadı ancak takım sıralamasında hep ik 3 te idi. Greko takımımızda 130 banko altın olmak üzere, 80,85,75,66 her an her türlü madalya alabilecek durumdalar. Girdiği her büyük şampiyonayı bir şekilde madalya ile tamamlayan Cenk takımda ise buna 98’i de ekleyebiliriz. Yeni uygulanacak parter kuralı bazı sporcularımızın lehine bazılarının aleyhine olacaktır. Serbestte 125 de banca yeterli motivasyonla mindere çıkmayan Taha her zaman altının en kuvvetli adayıdır. Bu yenilgi ilerisi için belki de iyi oldu. Zira Geno zaten çok iyi bir güreşçi olup bu çıkışı bir şekilde gösterecekti. Şimdiden göstermesi iyi oldu. Taha gardını alacaktır. O son anda bir ayağı üzerinde dengesini kaybetmesi bence tamamen konsantrasyon kaybı, Geno’nun bunu değerlendirmesi de biraz şans. 4-0 önde iken Taha biraz güreşi bağlayabilse idi maçı rahat alırdı, teknik üstünlükle maçı almak için saldırması gereksizdi. Tabii bu maçın en iyi değerlendirmesini Taha yapacaktır. 86 da mevcut rakiplerle Selimin altın şansı biraz şansa bağlı ancak diğer madalyalar için kuvvetli adaydır. Bu kiloda birçok güreşçi yeni 92 kg na çıkar ancak Selim bu kiloda kalır bence. Serbestte 74 Soner artık Dünya ve Olimpiyat altını için performansını bir kademe yükseltmeli. 70 Yakub Gör her türlü madalyayı alabilecek bir güreşçimiz. 30 yaşında olmasına rağmen 61 Cengizhan bence bir şekilde Milli takım için altın alır. 57 Süleyman her şeyi yapabilecek bir güreşçi görünümündeydi. 65 Mustafa ilerisi için güzel mesajlar verdi. 97 Rıza şanssızdı ancak kilosu çok güçlü rakiplerle dolu. Bayanları sadece finallerde izleyebildim. Eksik takımımız bir altın ve bir bronz alarak bence çok başarılı oldu. En heyecanlı maç 125 ve 97 kg finali idi. Sadullayev bu sefer kaybetti. (Dünya’da yenilmemiş güreşçi galiba yoktur. Rahmetli, Yaşar Doğu’nun yenilmediği söylenir) Sadullayev kilosu ve kuvvetinin bu kiloya oturması ile Snyderi rahat geçer. Yalnız 86 kilodaki İranlı Yazdani gerçekten fırtına gibi güreşler yaptı. Birkaç şampiyona sonrası bence 97’e çıkar ve orasını da alır. Çok iyi gözüktü. Zaten Koskoca şampiyonada İran adına tek alını da o aldı. Şimdi değişen kilolar var. Ancak Olimpiyat kiloları olduğu gibi duruyor. Bence asıl başarı Olimpiyat altını olduğu için, olimpiyat kilosunda olan güreşçilerimiz kilolarında sebat etmeliler. Geçmişte de görüldüğü gibi kilo düşerek veya yükselterek Olimpiyada giden güreşçiler nadiren başarılı oluyor veya barajı aşıp olimpiyada dahi gidemiyor. Olimpiyatlarda 6’şar dan 18 sıklet en eski olimpik sporlardan olan güreş için çok az. Tabii Güreşin olimpiyat dışına atılması gündemdeyken kilo azaltma tavizi verilerek olimpiyatta kalmak da mevcut durumun devam edeceğini gösteriyor.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top