Home / HABERLER / Madalya ‘nın öteki yüzü :Ata Karataş
Madalya ‘nın öteki yüzü :Ata Karataş

Madalya ‘nın öteki yüzü :Ata Karataş

MADALYA’ NIN ÖTEKİ YÜZÜ”  ; AHMET AK BEYİN ÜÇ  AY ÖNCE BAŞLADIĞI ÖNEMLİ PROJESİNDE 

  1. BÖLÜMDE ; Ata KARATAŞ’ ı olarak beniz kaleme almış.  Sağ olsun. Kendisinde çok teşekkür ediyorum . Madalyanın öteki yüzü(71) (Facebook Sayfasında; Link https://www.facebook.com/profile.php?id=100000277574841

Madalyanın öteki yüzündeki bugünkü konuğumuz, her zaman cefaya talip olmuş, Ata Karataş’ı sizlerle buluşturacağız.

Ata Karataş’ın sözü ile söyleşimize başlayalım. O şöyle diyordu.” Bu engin dünyada her nereye bakarsanız bakın, sevgiden ve fedakarlıktan daha kıymetli ve daha güçlü bir kuvvet bulamazsınız”

O, büyük başarılara, ulaşabilmek için, sağlığından, uykusundan, yemeğinden, zevkinden feragat etmiştir. Ve inanmıştır ki, rahatından vazgeçemeyenler, yarınları inşa edemezler.

Her gün bir rüya peşinden koşup, bir başka rüyada uyanmak istercesine koskoca elli yılını feda ettiği güreş’ te kazandıklarından daha çoğunu ona vermiştir. 

O, Spor bilgesi olarak, ait olduğu güreş camiasına karşılıksız hizmeti, yıllarca kusursuz bir şekilde yürüttü.

Spor Bilgeliğiyle elde ettiği makamını fedakârlıkla taçlandırdı. 

Fedakârlığı eylemlerinin bir parçası haline getiren Ata Karataş her zaman hak ettiği saygıyı da görmüştür. 

O, bir sporcuyu kazanabilmek ve onu madalyaya yönlendirebilmek için, bir şeyini feda etmiş, bir çok rahatlık ve arzularından vazgeçmiştir. 

Ata 1953 yılında dünyaya geldi. İlk, orta eğitimi tamamladıktan sonra vefa lisesinden mezun oldu.

1979 yılın da, İstanbul Atatürk Yüksek Öğretmen Okulundan mezuniyeti ile de öğrencilik dönemini tamamlamıştır.

Ata Karataş çok çocuklu bir aile de dünyaya gelmiş, çocukluk ve öğrencilik yıllarında birçok ekonomik zorluklar yaşamıştı.

Ata öğrenciyken güreşe merak sarmıştı, Özellikle, Abilerinin güreş idmanlarını izleyebilmek için, sık sık İstanbul Güreş İhtisas Kulübüne gidip gelmeye başlaması onu daha çok güreş’ e yönlendirmiştir. 

Ata 1970 yılında minder güreşi ile tanıştığında henüz on yedi yaşındaydı.

Ata 1970 yılında İstanbul Güreş İhtisas Kulübüne kaydolduğunda, dönemin ünlü hocaları, Adnan Yurdaer,, Müzahir Sille ve Nahit Taşer’ den güreş eğitimi aldı.

1982 yılına kadar 68 ve 74 kg.’ da aktif güreşçi olarak birçok ulusal ve uluslararası Şampiyonalara katılarak dereceler elde ederek madalyalar kazandı. 

Ata kendi stilinde önemli bir sporcuydu. Ancak ailenin ekonomik durumu onun güreş yapması için çok elverişli değildi.

O her zaman büyük bir şampiyon olmayı istemiş ama şartlar bir türlü ona geçit vermemiştir.

Bir çok zorluğa rağmen kısa bir süre aktif sporculuk yaptığı güreş branşında çeşitli dereceler elde etmesine rağmen “ekmek kavgası” daha ağır bastığından biran önce Üniversiteyi bitirerek öğretmenlik yapmak istiyordu. 

Üniversite biter bitmez, başladığı Beden Eğitimi öğretmenliğinde de 26 yıl görev yapmıştır.

Ata on yedi yaşında başladığı güreşe on iki yıl sonra veda etmek zorunda kaldı ama bu süre zarfında güreş’ le ilgili bir çok şeyler öğrenmiş bu alanda mükemmel derece de ihtisas sahibi olmuştur.

Güreşi bıraktıktan bir sene sonra güreş hakemliği sınavını kazanarak 1987 yılında Milli hakem seviyesine ulaşmıştır.

Ata’nın güreş’ te daha çok profesyonelleşmesi 2001 yılına denk düşmektedir.

Onun hedefi Antrenörlükte kariyer yapmaktı.

1984 yılından itibaren Dönemin Kulüp Başkanı Sadettin TANTAN’ ın talimatı ve desteği ile İstanbul Güreş İhtisas Kulübünde Monitör antrenör olarak göreve başladı. 2001 yılına kadar Kulüp’te tüm yaş gruplarında başarılı hizmetler yaparak Milli takıma bir çok sporcu yetiştirmiştir.

Ata hoca güreş ihtisas kulübü antrenörlüğünün haricinde, çeşitli okullarda güreş takımları kurarak antrenörlük görevlerinde bulunmuş, okullardan bir çok yetenekleri de keşfederek, Türk güreşine kazandırmıştır.

Bu kadar başarılı görevlerde bulunması ona 1988 yılında güreş milli takım antrenörlüğünün kapısını aralamıştır.

2004 yılına kadar Güreş Milli takımlarında antrenör ve Teknik direktör olarak görevde bulunan Ata Karataş, Balkan şampiyonaları, Akdeniz oyunları, Avrupa, dünya şampiyonaları ve Olimpiyat oyunlarında bir çok madalyanın kazanılmasına katkıda bulunarak Altın madalyalara, takım şampiyonluklarına teknik ekiple birlikte imza atmıştır.

Özellikle, 1991 yılında; Türkiye’ ye gelen ünlü Rus antrenör Genady Sapunov ekibinde görev yaptığı kalabalık bir antrenör grubu ile birlikte, Grekoromen Güreşin Şahlanışını başlatmışlardır.

Ata Karataş göreve gelen on üç Güreş Federasyonu Başkanları ile aralıksız çalışmıştır.

Her federasyon Başkanının yönetimin de, bir çok kişi değişirken, değiştirilmeyen ve her dönem görev verilen yegane teknik adam, Ata Karataş olmuştur.

Ata Karataş, Milli Takım antrenörlüğü döneminde, Grekoromen Stilde 16 yıl boyunca, birlikte görev yaptığı birçok farklı ekip ile; Yıldız, Genç, Ümit ve A Milli Takımlarında, Balkan Oyunları, Akdeniz Oyunları, Avrupa Şampiyonaları, Dünya Şampiyonaları, Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarında kazandıkları yüzlerce madalyada ki, katkıları kesinlikle yadsınamaz. 

Özellikle onun döneminde, 

1993 yılı, Yıldızlar Grekoromen Güreş Dünya Takım Şampiyonluğu, 1997 yılı Büyükler Grekoromen Güreş Dünya Kupası Şampiyonluğu, yine aynı yıl, Büyükler Grekoromen Güreş Avrupa ve Dünya Takım İkinciliği, 1998 yılı, Büyükler grekoromen güreş Avrupa ve Dünya takım üçüncülüğü, 2001 tarihinde İstanbul’ da yapılan ve tüm ülkelerin katıldığı Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonasında takım Şampiyonluğu gibi bir çok başarılar elde etmiştir. 

Ayrıca, Güreş Federasyonunun Teknik Kurulunda uzun yıllar boyunca görev yaparak, Antrenörlük Kursu ve Seminerlerinde; Teorik ve uygulanalı dersler vermiştir. 

Türk güreşinin uzun vadeli stratejik planını da hazırlayan Ata Karataş, Sporcuları ile sevinen, onların üzüntüleri ile üzülen ve kimseden bir şey beklemeden, kendini güreşe adamıştır.

O belki de, bir kız iki erkek evladını bile, doya doya sevemeden, Vatan hizmeti olarak gördüğü sporcularına koşmuştur. 

Çoğu zaman, Eşini ve çocuklarını hasta yatağında bırakarak, sporcusunun sağlığını daha çok öncelemiştir .

Demiştik ya…! 

Herkes güreşi sever ama, Ata Karataş bir başka sever güreşi, 

O, Gerçekleşmesini istediği bir amaç uğruna, kendi çıkarlarından, zevklerinden ve rahatlığından vazgeçmiştir. 

O, on yedi yaşında, güreşçi olarak adım attığı spor camiasında, sırasıyla, Hakemlik, Kulüp Antrenörlüğü, Milli takım antrenörlüğü, Spor Il Müdürlüğü, Spor gazeteciliği, araştırmacı yazarlık, eğitimcilik koordinatörlük gibi vasıflı bir çok görevlerde bulunarak dopdolu kocaman bir elli yılı geride bırakmıştır.

Güreş camiasında kimse onun öfkesine şahit olmamıştır. O hep gülen yüzü ve bilgeliğiyle gök kubbede hatırlanan hoş bir seda olmasını da bilmiştir. 

Başarısı dillerden dile dolaşan Ata Karataş, Spor Genel Müdürlüğü üst yöneticilerinin teklifi üzerine, 2006 yılında, Kırklareli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü görevine atandı.

Üç yıl Il Müdürü olarak görev yaptığı Spor Teşkilatından ise, 2017 yılında emekli oldu.

Güreşle ilgili altı adette kitabı bulunan Ata Karataş, Başarılarla dolu hayat hikayesinin içine bir çok ödüllerde sığdırmıştır. 

Bu ödüller sırasıyla, Genel Kurmay Başkanlığı Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Ödülü, FILA (UWW) Nişanı ödülü, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Ödülü gibi daha bir çok ödül kazanmıştır. 

TMOK üyesi de olan Ata Karataş’a bundan sonraki hayatında da sağlık ve afiyet dilerken onunda hikayesinin sonuna geldik ve onun sözüyle söyleşimizi noktalıyoruz..” Sevgi, herkeste olması gereken ebedi prensiptir”

O hep; sevgiyi, bilgiyi ve fedakar olmayı prensip etmiştir.

Bir başka hikayede buluşmak üzere.

Ahmet AK 04.Nisan 2021 

 

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top