Home / HABERLER / Kural değişikliği /Güncel..S.Yücel..
Kural değişikliği /Güncel..S.Yücel..

Kural değişikliği /Güncel..S.Yücel..

FRANKFURT TA YAPILAN FIRST SUPERIOR HAKEM CLİNİC YAPILAN SEMİNER SONUNDA KESİNLEŞEN DEĞİŞİKLİKLER Kaynak ;Sadettin YÜCEL..  www.guresiyorum.com

 

26.05.2015 – GR STİL GÜREŞTE BÜTÜN YAŞ GRUPLARI İÇİN GEÇERLİ KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ VE SERBEST STİLDE KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ 1MAYIS 2015 TARİHİNDEN İTİBAREN RESMİ OLARAK UYGULANMASINA KARA VERİLEN VE GR STİL GÜREŞTE BÜTÜN YAŞ GRUPLARI İÇİN GEÇERLİ KURAL DEĞİŞİKLİKLERİNDE YENİ DÜZENLEMELER

 

1-GR güreşte, kafa atma , parmakları bükme, ayakla yapılan veya ayağa yapılan bütün müdahaleler, oyundan kaçma , minderden kaçma, her iki güreşçi için de yerde doğru başlama pozisyonunu reddetme gibi kural dışı davranışların tamamı hatalı güreşçiye ihtar ( O ) rakibine 2 puan olarak değerlendirilecektir.

2-Rakibin direk tehlikeli pozisyona geldiği Gr Teknik oyunlarda atak güreşçiye 5 puan verilecektir. Gr teknik uygulamasında tehlikeli durum oluşmaz ise 4 puan verilecektir.

3-Ayaktan yapılan ve tehlikeli pozisyonla sonuçlanmayan bütün oyunlar rakibin arkasına geçilerek kontrol edilip edilmediğine bakılmaksızın 2 puan ile değerlendirilecektir.

4-Ayaktan yapılan ve rakibini direk olarak tehlikeli pozisyona geldiği oyunlar 4 puan ile değerlendirilecektir.

5-Yer güreş indeyken rakibini yerden keserek oyun uygulayan güreşçinin rakibini tehlikeli duruma getiremediği durumlar 2 puan ile değerlendirilecektir.

6-Yer güreş indeyken rakibini yerden keserek oyun uygulayan güreşçinin rakibini tehlikeli duruma getirdiği durumlar 4 puan ile değerlendirilecektir.

7-Rakibini iterek mindere dışına çıkaran güreşçiye 1 puan verilmeyecek. Bu şekilde güreşen güreşçi ilkin de hakem tarafından uyarılacak ikincisinde kendisine ihtar (O)rakibine 2 puan verilerek cezalandırılacaktır.

8-Ayak güreşinde rakibine hakim olan ve oyun uygulayan güreşçi oyunu sırasında tek ayağı ile minder dışına basarak oyununu gerçekleştirirse oyununun gereği olan puan veya puanları alacak. Oyunu gerçekleştiremez veya iki ayağı ile minder dışına basarak oyun yaparsa oyun iptal edilecek ve atak güreşçi dışarı basmadan dolayı cezalandırılmayacak ve hakem müsabakayı durdurup ortada ayakta başlatacak.

9-Bu iki durumun dışındaki diğer durumlarda atak güreşçi tek ayağını  dışarı basarak oyununu yapar ve puan alırsa puanı verilecek, oyununu gerçekleştiremez ise dışarı bastığından dolayı puan kaybedecek. Pasif güreşçi dışarı basarak kontra-atak yapar ve rakibini yerde kontrol ederse dışarı basıştan dolayı 1 puan kaybeder.

10-Yer güreşinde alttaki güreşçinin temel defans pozisyonu kollar vücuttan ayrı ve açık şekilde olacaktır. Kapanarak, dizini yan tarafa çekerek veya rakibin elini kolunu tutarak savunma yapmak kesinlikle yasaktır. Bu şekilde davranan güreşçi pozisyon sırasında sert bir şekilde sözlü olarak uyarılacak hala devam ederse kendisine ihtar ( O ) rakibine 2 puan verilerek güreş tekrar yerde başlatılacaktır.

1-Bütün çırpmalar ve yerde yapılan diğer oyunlar rakibin tehlikeli pozisyona gelip gelmediğine bakılmaksızın 2 puan olarak değerlendirilecektir. Oto tuş Kaldırılmıştır oyun uygulayan aktif güreşçi oto tuş olarak oyun uygularsa puan kaybetmeyecektir.

12-GR güreşçe ihtar ( O ) sadece yukarıda bahsedilen kural dışı oyun ve pozisyonlar için verilecektir. Güreşin imajını korumak ve 3 ihtardan dolayı diskalifiye ile biten müsabakaları engellemek için pasif güreşçinin cezalandırılma sürecinde ihtar verilmeyecektir. Pasif güreşçinin cezalandırılması Büyükler kategorisinde diğer yaş kategorilerine göre farklı olacaktır.

 

 

 

BÜYÜKLER KATEGORİSİ İÇİN PASİVİTE PROSEDÜRÜ :

Bu yaş grubunda halen uygulanmakta olan pasif güreşçinin değerlendirilmesi ihtar yerine sadece pasivite uyarısı verilerek aynen devam edecektir. Şöyle ki ;

-1. İhlalde , hakem pasif güreşçi açık ve anlaşılır şekilde müsabakayı durdurmadan sözlü olarak uyarır ( Resmi Uyarı )

-2. İhlalde, hakem pasivite onayını aldıktan sonra müsabakayı durdurur ve aktif güreşçiye pozisyon tercihini sorar.

3. İhlalde, hakem pasivite onayını aldıktan sonra müsabakayı durdurur ve aktif güreşçiye 1 puan vererek pozisyon tercihini sorar.

-Bundan sonraki her pasivite durumunda rakibe bir puan verilerek pozisyon tercihi sorulur. •Not: 0 – 0 devam eden müsabakalarda hakemler 4.30 dakikadan önce 3. İhlalden dolayı olan cezalandırmayı yapmalılar böylece diğer güreşçiye yeterince vakit kalması sağlanır..

 

U23, GENÇ, YILDIZ MİNKLER KATEGORİLERİ İÇİN PASIVITE PROSEDÜRÜ :

GR güreşte güreşçilerin kafa dayamadan göğüs göğüse güreşmelerini teşvik etmek hatta bu şekilde güreşmelerini sağlamak amacı ile bu şekilde güreşmeyen güreşçi pasif olarak kabul edilecektir. Dolayısıyla bu yaş gruplarında pasivite den dolayı pozisyon tercihi uygulanmayıp aşağıdaki prosedür geçerli olacaktır.

-Pasif güreşçi önce müsabaka durdurulmadan normal her zaman yapıldığı gibi sözlü olarak uyarılarak güreş yapmaya teşvik edilecektir

-Ancak aynı güreşçi yine de pasif güreşi tercih ediyorsa hakem sözlü olarak müsabakayı durdurmadan birinci pasivite uyarısını yapacak,

-Aynı güreşçi hala pasif ise orta hakem onay alarak müsabakayı durdurmadan ikinci pasivite uyarısını yapacak ve rakibine 1 puan verecek,

-Bundan sonra her iki pasivite den sonra rakibe otomatik olarak 1 puan verilecek ve bu süreçlerde müsabaka durdurulmayacak.

Bu kural değişikliklerinin en önemli hedefi daha basit ve anlaşılır bir güreşin yanı sıra GR güreşin gerçek stili olan kafa dayamadan bileklerden parmaklardan tutmadan GÖĞÜS GÖĞÜSE güreşi sağlamaktır.

Antrenör, Sporcu ve Hakem arkadaşlarımızın bu hususa önem vermeleri rica olunur.

 

SERBEST GÜREŞTE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

1-Bütün çırpmalar ve yerde yapılan diğer oyunlar rakibin tehlikeli pozisyona gelip gelmediğine bakılmaksızın 2 puan olarak değerlendirilecektir.

Oto tuş Kaldırılmıştır oyun uygulayan aktif güreşçi oto tuş olarak oyun uygularsa puan kaybetmeyecektir.

2-Ayak güreşinde rakibine hakim olan ve oyun uygulayan güreşçi oyunu sırasında tek ayağı ile minder dışına basarak oyununu gerçekleştirirse oyununun gereği olan puan veya puanları alacak. Oyunu gerçekleştiremez veya iki ayağı ile minder dışına basarak oyun yaparsa oyun iptal edilecek ve atak güreşçi dışarı basmadan dolayı cezalandırılmayacak ve hakem müsabakayı durdurup ortada ayakta başlatacak.

9-Bu iki durumun dışındaki diğer durumlarda atak güreşçi tek ayağını dışarı basarak oyununu yapar ve puan alırsa puanı verilecek, oyununu gerçekleştiremez ise dışarı bastığından dolayı puan kaybedecek. Pasif güreşçi dışarı basarak kontra-atak yapar ve rakibini yerde kontrol ederse dışarı basıştan dolayı 1 puan kaybeder.

 

Mayıs 2015 Türkiye Güreş Federasyonu Merkez Hakem Kurulu

Not; Kaynak ;Sadettin YÜCEL..  www.guresiyorum.com

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top