Home / HABERLER / Güreşiyorum portre 59 M. Serhat Karadağ
Güreşiyorum portre 59 M. Serhat Karadağ

Güreşiyorum portre 59 M. Serhat Karadağ

Güreşiyorum/ Portre/ 59; M. Serhat KARADAĞ Güreşçi, Antrenör. Yönetici,Kulüpçü ve diğer..Mehmet Serhat Karadağ Güreş hayatına 1972 yılında Topkapı Güreş kulübünde başlamıştır .Tarihi 1920 yıllarına dayanan 24 metre karelik bir semt kulübünde dünyaya açılan bir pencere ‘ de.Serhat KARADAĞ’ ı yaşı atmışa yakın ve üzerinde olanlar mutlaka “1984 Los Angeles’ Olimpiyat Oyunlarındaki önce galip olduğu sonra ise masa başında mağlup olduğu meşhur ABD’ li rakip ila yaptığı müsabaka ile tanırlar..( 23. Los Angeles Olimpiyat Oyunlarında 1984 ABD’liyi yenen Serhat Karadağ\ FILA video ile yenik saydı.-Olimpiyat’ tan çekiliriz ! FILA Başkanı Ercegan; Haksızlık yapılmayacak !! V e diğer…Ülkemizde Basın başta olmak üzere, haklı olarak,tabiri ile manşetlere taşımıştı.) “ İGİK 1919 İşte bu ölümsüz bir tarihi Fotoğraf oldu dedi.Başlıyoruz. 1976 yılında Haydar paşa Demir spor kulübünün uzun yıllar sonra tekrar faaliyete geçmesiyle Türk Güreşinin efsane antrenörü Necdet Uçar ve yardımcısı Süleyman Akbayır hocalarla birlikte çalışmaya başladı.
1984 Los Angeles Olimpiyatlarından sonra,1985 yılında Sakarya Belediye spor kulübüne transfer oldu.1990 yılında tekrar Demir spor kulübüme geri döndü, artık antrenörlük hayatı başlamıştı.Demir sporda Salih Bora,Haydar Turan,Ahmet Tiren,Muzaffer Aydın,Enis Çakıroğlu ve Turan Dinibütün birlikte genç Şampiyonları yetiştirmeye başladı. Kulüp Antrenörlük göreviyle birlikte Güreş Milli takımında antrenörlük görevi de başlamış oldu.Detayları kendi kaleminden aşağıda bulacaksınız. Devam ediyoruz başlıklara;
– spor akademisine giren ilk Milli sporcu olmanın gururunu yaşarken,Üniversite Olimpiyatlarında 1977 Sofya/Bulgaristan 3.cü olarak ilk madalya alan sporcu olma gururunu da yaşıyor.
-1956 İstanbul doğumlu olup aslen tokatlıdır, evli Üç çocuk babası ve dört torun dedesidir. Güreş Camiamızın bir neferi olmaktan büyük şeref ve onur duymakta.
-100 den fazla Milli mayoyu giyen serhatkaradağ Türkiye Büyükler Şampiyonluğunu 12 yıl aralıksız kazanmıştır,Greko-romen Güreş Milli takımımızı uzun yıllar 52 ve 57 kiloda Olimpiyat,Dünya,Avrupa şampiyonalarında başarıyla temsil etmiştir.Bilal Tabur ve Salih Bora’dan sonra Güreş Milli Takım Kaptanlığı yapmıştır.
– Türk güreşinin kurumsal yapısının güçlenmesi ve akademik düzeyde bilimsel yapıya kavuşmasında camianın ,Türk sporunda lider olması en büyük arzusu.
-1996 yılında Milli takım Antrenörlük görevlerime son verdi.
-2009 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesinde,Spor AŞ.Genel Müdür yardımcılığı görevine getirildi.
– Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play Ödülleriyle en başarılı spor yöneticisi ödülüne layık görüldü.
– Güreş sporunda başarılı olmasındaki en önemli faktör sporcu olarak rakiplerinin çok güçlü ve tecrübeli olmalarıdır,Hızır Sarı,Bilal Tabur,Salih Bora,Ahmet Tiren gibi Dünya ve Avrupa şampiyonalarında Madalyalar almış ağabeylerinin arasından yetişmesi onunda iyi bir güreşçi olmasını sağladı.

Serhat Karadağ ile İGİK 1919’ da buluşma;
2019 Yılında İstanbul Güreş İhtisas Kulübü 100 Yaşına bastığından dolayı
İGİK1919 Kitabı çıkarıldı.. Serhat hocamla 1970 Yılından beri tanışırız. En çok aklımda kalan güreşi 1984 Los Angeles teki güreşte minderde aldığı müsabakanın masa başında gasp edilmesi. Neyse Kitap çıktıktan sonra Lansmanını yaptık. Gelemeyenlerde elden bizzat ben dağıtıyordum daha çok..(Bu arada kitaplar bitti. Arzu drenler www.guresiyorum.com da PDF’ olarak mevcut.) Neyse geçen günlerde bir baktım İstanbul/fatihte Serhat Karadağ .tesadüf ya İGİK 1919 imzali kitabı yanımda çantada duruyordu. Ancak az ötede Fatih Camii vardı ve hemen girişteki Tabhane medsresesi vardı.
Bakıştık. İçimizden aynı dilek doğmuştu..
Evet evet.. çekinmeden Tarihi kapının oraya giderek kitapla bir anı fotoğrafı çektik.
Serhat hocam “ İşte bu ölümsüz bir tarihi Fotoğraf oldu dedi.
Son olarakta ; 1990’ da Genady sapunuv Türkiye’ ye geldiği vakit aynı milli takımda beraber milli takım teknik ekibinin içinde yer aldık.
Bundan sonrası kendi kaleminden;
“1996 yılında Milli takım Antrenörlük görevlerime son verdim ,Sayın Cumhur Başkanımız ,1994 yılında İBB Başkanı seçilmesiyle benim de siyasi hayatım aktif olarak başlamış oldu.Refah partisi il spor komisyon Başkanı olarak görevlendirildim,Refah partisinin kapatılmasıyla 1998 yılında Fazilet Partisi Zeytinburnu İlçe Başkanı oldum,2000 yılının İstanbul ilçeleri arasında en başarılı ilçe başkanı seçildim.
2009 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesinde,Spor AŞ.Genel Müdür yardımcılığı görevine getirildim.2013 yılında Üyesi olduğum ,Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Fair Play Ödülleriyle en başarılı spor yöneticisi ödülüne layık görüldüm.”

“Büyükler Milli takımında ve Genç milli takımda antrenör olarak görevler yaptım.A Milli takımda Sırrı Açar,Bilal Tabur,Mücahit Güngör,Salih Bora,Vedat Ergin,Ata Karataş,Ömer Suzan,Erdoğan Koçak,Haluk Koç hocalarımla birlikte çalıştım,ayrıca bir dönem Rus Antrenörler den GenadiSapınov ve Rüstem Kazakov ile birlikte çalışma imkanı da buldum.Güreş sporunda başarılı olmamdaki en önemli faktör sporcu olarak rakiplerimin çok güçlü ve tecrübeli olmalarıdır,
Hızır Sarı,Bilal Tabur,Salih Bora,Ahmet Tiren gibi Dünya ve Avrupa şampiyonalarında Madalyalar almış ağabeylerimin arasından yetişmem benimde iyi bir güreşçi olmamı sağladı.Sporculuk hayatımda Milli takım antrenörlerimin hepsinden Allah razı olsun bizlerde çok hakları vardır,
-Rahmetli( Tevfik Kış,Mahmut Atalay,Adil Candemir,Müzahir Sille,Ömer Topuz, Rıza Doğan)Necdet Uçar,Sırrı Acar,Erdoğan Koçak. Milli takımda birlikte uzun yıllar Milli mayoyu giydiğimiz takım arkadaşım Salih Bora,Erol Kemah,Erol Mutlu ,Mustafa Suzan,Ömer Suzan,Aslan Arslan,Celal Taşkıran,Dursun Ateş Rahmetli Kenan Çınar olmuştur.
Detaylı olarak yine kendi kaleminden devam ediyoruz ..

“Değerli Güreş camiası bizlerin bu günlere gelmemizde ve Türk güreşinin kurumsal yapısının güçlenmesi ve akademik düzeyde bilimsel yapıya kavuşmasında camiamız içinden yetişmiş olan Profesör Doktor,Doçent ve Yüksek lisans yapma imkanının önünü açan çok değerli Federasyon başkanlarımızdan Zeki Avralıoğluna teşekkürü bir borç bilirim,bizlerin Spor Akademisini Milli sporcu kontenjanın’ dan girmesini önünü açan ve bu imkanlardan faydalanarak spor akademisine giren ilk Milli sporcu olmanın gururunu yaşarken,Üniversite Olimpiyatlarında 1977 Sofya/Bulgaristan 3.cü olarak ilk madalya alan sporcu olma gururunu da yaşıyorum.

Spor Akademilerinin açılmasında büyük emekleri olan Başta Zeki Avralı oğluna,Gazi üniversitesi Beden eğitimi hocamız Refik Arslan’ a hepimizin çok yakından tanıdığı Güreş Federasyonu As Başkanı Haydar Özöğretmen ‘e katkılarından dolayı çok teşekkür ederek rahmetle yad ederim.
Saygı değer Güreş Camiamızın bir neferi olmaktan büyük şeref ve onur duymaktayım,
Tek üzüntüm büyük bir aile olmamızın hala farkında değiliz,duam şu dur ki
İnşallah kısır çekişmeleri birleşmesi bırakalım,
Egolarımıza yenilmeyelim birlik ve beraberliğimizi güçlü bir şekilde tesis edebilirsek güreş camiası Ülke yönetiminde çok daha yüksek makamlarda hizmet etme imkanına ulaşacaktır,
Kuruluşundan bugüne kadar hizmet etmiş Federasyon Başkanlarıma,değerli Şampiyon büyüklerime ve genç kardeşlerime Sevgi ve saygılarımı arz ederim, aramızdan Vefat ederek ayrılanlarımıza Allahtan rahmet dilerim,mekanları cennet olsun.Mehmet Serhat Karadağ
.
Devam ediyor;
Şimdide önemli saydığı anı ve bilgilere bakalım..
Yine kendi kaleminden
“Mehmet Serhat Karadağ Güreş hayatına 1972 yılında Topkapı Güreş kulübünde başlamıştır . Dünya ikincisi Yavuz Selekman(Rahmetli) Avrupa Şampiyonu Şefik Namlı , İbrahim Selekman ,Ercihan Dehmen ,Hüsnü Çubukçu,Celal Güreşir, Mahmut Sungur,Celal Salcı,ömer Ekşi,Mehmet Eren ,Tarihi Kırkpınar Baş cazgırı Şükrü Kayabaş,baş pehlivan Süleyman Kaplan,Kerim Çakır gibi pehlivanların yetiştiği Tarihi 1920 yıllarına dayanan 24 metre karelik bir semt kulübünde dünyaya açılan bir pencere olmuştur.
Güreş sporuna lise yıllarımda
Sultan Ahmet Sanat Enstitüsü’nde
Gündüz Metiner ,Aydın Metiner ve Celal Güreşirin destekleriyle başladım .

-Topkapı Güreş kulübün Benim yetişmemde ve Türk sporuna hizmet ve temsil etme imkanını sağlayan Saygı değer Büyüklerimi ve hocalarımın isimlerini anmak isterim , Zekeriya Güngör Kandemir (Rahmetli) Uluslar arası Milli hakem,Ekrem Güreşir, Numan Çelenk Antrenör ve Milli hakem,Sadık Güner ,Allah hocalarımdan razı olsun vefat edenlerin Mekanı cennet olsun.

Anıları ;

“1973/74 yılları arasında İstanbul liseler arası Güreş birinciliğine katıldım.
İlk rakibim İstanbul İmam hatip lisesinden,(O dönemde en güçlü rakipler imam hatip lisesinden çıkıyordu)
48 kg da güreşiyorum fakat 45kg geliyorum ,arkadaşlarım bana moral veriyorlar üzülme imam hatipli çıktı diye yenilirsen ikinci olursun daha ilk maçım ,
Gündüz Metiner oda 68 kg da güreşiyor beni motive ediyor
“Sen Şampiyon olacaksın, herkes senden korkuyor”
Diye beni hiç yalnız bırakmıyor sağ olsun,
mindere çıktık rakibime daha ilk saniyelerde ve beni meşhur eden ilk kafakolumu atarak en güçlü rakibimi tuşla yenmiş olmanın heyecanı ve güveniyle
7 Rakibimi’ de tuşla yenerek İstanbul liseler arası
48kg Şampiyonu olarak Güreş dünyasına ilk adımımı atmış oldum.

Kafakol tekniğini bana mekik gibi işleyerek öğreten dünyanın en iyi kafakol atan güreşçisi olmamı sağlayan Rahmetli Ekrem Güreşir hocam,dı.
1974 yılında Ankara’da Gençler Türkiye ikincisi oldum.
Milli takım seçmelerinde rakiplerimi yenerek Genç Milli takıma girdim,rakiplerim Muzaffer Aydın,Ahmet Kaygusuz Abdurrahman Çebi .
1975 yılında Sakarya’da Türkiye büyükler Grekoromen Güreş Şampiyonasında ilk şampiyonluğumu aldım.
Uzun yıllar Türkiye birinciliğini 48/52/57 kilo da 12 yıl üst üste Şampiyonluk olarak devam ettirdim.

Evet devam ediyoruz..
1976 yılında Haydar paşa Demir spor kulübünün uzun yıllar sonra tekrar faaliyete geçmesiyle Türk Güreşinin efsane antrenörü Necdet Uçar ve yardımcısı Süleyman Akbayır hocalarımla birlikte çalışmaya başladım.

Demirspor kulübü Güreş takımı Türkiye’nin efsane takımı olarak tarihe geçti.
Hamit kaplan,Haydar Zafer,Nurettin Zafer,Doktor Kazım Gedik Şampiyonlarımızdan sonra,Nazif Guzey,Erkan Alkın ve Necdet Uçar hocamızın teknik sorumluluğunda

Takım arkadaşlarım
Rahmetli Teyfik Aydeniz,Atilla İzbilir,Ahmet Bozman,Salih Bora,Ahmet Tiren,Haydar Turan,Muzaffer Aydın,Fikret Polat ,Hikmet Polat,Turan Dinibütün,Remzi Öztürk, Erhan Balcı,Erol Bora,Enis Çakıroğlu,Alkan Kalender,Rahmetli Polat Aydın,
Osman Şenel,Sami Sert,Ali Koçak,Özkan Eminoğlu,Mahmut Gündüz,Hamdi Sancaklı ,Veli Sancaklı,Özer Arslan ,Erhan Demir Kaya,ismini sayamadığım arkadaşlarım..

Ayrıca Demir Spor kulübünde hizmet ettiğimiz süre içersinde tanıdığımız değerli büyüklerimiz den Rahmetli Sıtkı Yurtalan,Kamil Çakıroğlu,Abdullah Dinibütün,
Aşur Çankaya ‘nın bizlere göstermiş oldukları Maddi ve Manevi desteklerini unutamayız.Antrenör Arkadaşlarımla

Türk Güreşine kazandırdığımız Genç kardeşlerimizin Başında Hamza Yerlikaya,Hasan ve Ömer Çakıroğlu,Fatih Çakıroğlu,Hasan Karaduman, Adaşım Serhat Balcı, Gürol ve Gürbüz Guzey,Serdar Uçar. Gençlerin yetişmesinde yıllar öncesinden başlattığımız ,okul ve semt kulübü projesinde bizlere büyük destek veren Kadıköy İmam hatip lisesi Müdür yardımcısı Hüseyin Ceylan hocamızın ve Rahmetli Sıtkı Yurtalan Ağabeyimizin gayretleri Remzi Öztürk gibi Şampiyon değerlerin ortaya çıkmasında büyük rol oynamıştır.

Sanırım sona doğru geliyoruz..
1984 Los Angeles Olimpiyatlarından sonra,
1985 yılında Fenerbahçeli Asker Bülent Uygununun Muhterem Babası Fikret Uygun hocamızın ve Rahmetli değerli büyüğümüz Sakarya Güreş ajanı diş doktoru
Lütfü Yaman Ağabeyimizin ısrarlarıyla Sakarya Belediye spor kulübüne transfer oldum.
Dönemin Belediye Başkanı Sayın Erkal Etçioğlu Sakarya belediye sporda Mehmet Sarı Ağabeyimizin teknik sorumlu olarak çalıştırdığı serbest ve Grekoromen güreş takımları ikinci Güreş liginden Şampiyon olarak birinci Güreş ligine yükselme başarısını göstermiştir
Sakarya belediye spor Güreş takımında
1989 yılına kadar güreş yaptım Belediye seçimlerini kaybeden Başkanımız Erkal Etçioğlu dönemi bitince,yerine gelen Belediye Başkanı ile tanışmış olduk,
ilk icraatı spor kulübünü kapatmak oldu.
Bu Türk sporuna yapılan büyük bir darbe olmuştur,
1990 yılında tekrar Demir spor kulübüme geri döndüm, artık antrenörlük hayatım başlamış oldu.Demir sporda Salih Bora,Haydar Turan,Ahmet Tiren,Muzaffer Aydın,Enis Çakıroğlu ve Turan Dinibütün arkadaşlarımla birlikte genç Şampiyonları yetiştirmeye başladık,kulüp Antrenörlük görevimle birlikte Güreş Milli takımında antrenörlük görevimde başlamış oldu…..
Serhat Karadağ: Güreşteki Krizi Fırsata Çevirip, Güreşin Patronu Olabiliriz
M Serhat Karadağ (İçimizdeki Şampiyon)

https://www.youtube.com/watch?v=QcWF96wSjGM

https://www.haberler.com/serhat-karadag-guresteki-krizi-firsata-cevirip-4369787-haberi/
Dediğim gibi yazacak çok şey var..
ve dahi güreşi için yaptığı önemli katkılar nedeniyle
Serhat Karadağ’ an
Allah razı olsun..
Dedim ya
Sayfalar yetmez hayatını yazmak..
…………………….
Daha önce
59 Değerli Şahsiyeti yayınladık.
ile “Portre” dizisine başlamıştık.
(Bu konuda önerilerinize de açığız.)
Whatsap; 05327757725-
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..
Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..
Not; 2; 59 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;
Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.
Eksiğimiz, hatamızda oluyor.
Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.
Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..
Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.
Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.
Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.
Not; 3 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda)YouTube(Güreş ile ilgili 200 Video yayınladım ..), İnstagram, Twiteer ve Whatsaap gruplarında paylaşıyorum. 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.
https://www.milliyet.com.tr/skorer/grekoda-dort-nala-5238484


DERECELERİ; Kaynak ;https://unitedworldwrestling.org/database
Mehmet Serhat KARADAĞ
BÜYÜKLER Avrupa 3.sü 1982 Varna/Bulgaristan
Üniversite Olimpiyatları 3.sü 1977 Sofya/Bulgaristan
Dünya 4.Cüsü Katowice/Polonya 1982
1984LosAngeles Olimpiyatları 7.cisi LosAngeles/ABD
Akdeniz Oyunları 3.cüsü Siplit/Yugoslavya 1979
Akdeniz Oyunları 1.cisi Cadablanca/Fas 1983
Akdeniz Oyunları 3.cüsü laskey/Suriye 1987
Gençler Balkan 2.cisi Bulgaristan 1974
Gençler Dünya 4.cüsü Poznan/Polonya 1976
Mehmet Serhat Karadağ birçok Uluslar arası turnuvalara katılarak,Ülkemize Altın,Gümüş ve Bronz madalyalar kazandırmıştır.

Karadag, Serhat Mehmet (TUR)
Date of birth: 0000-00-00
Club: Damirspor Istanbul
Profession: Coach

Date Competition Style Age Group Weight Class Country Rank
1988-09-13 Jeux Mediterranéens
Greco-Roman Seniors 57.0 TUR 3.
1987-10-31 FILA Grand Prix Gala
Greco-Roman Seniors 57.0 TUR 10.
1987-08-19 World Championship
Greco-Roman Seniors 57.0 TUR 9.
1984-04-29 European Championship
Greco-Roman Seniors 57.0 TUR 6.
1983-09-22 World Championship
Greco-Roman Seniors 57.0 TUR 6.
1983-09-05 Jeux Mediterranéens
Greco-Roman Seniors 57.0 TUR 1.
1982-09-09 World Championship
Greco-Roman Seniors 57.0 TUR 4.
1982-01-01 European Championship
Greco-Roman Seniors 57.0 TUR 3.
1979-09-16 Jeux Mediterranéens
Greco-Roman Seniors 57.0 TUR 3.
1978-04-22 European Championship
Greco-Roman Seniors 52.0 TUR 6.
1976-06-25 European Championship
Greco-Roman Espoir 52.0 TUR 5.
1974-10-25 Balkan Games
Greco-Roman Espoir 48.0 TUR 2.

Opponents

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top