Home / HABERLER / Güreşiyorum Porte 126.Bölüm Altın kemerli Hüseyin Çokal

Güreşiyorum Porte 126.Bölüm Altın kemerli Hüseyin Çokal

Güreşiyorum Porte 126: Altın kemerli Hüseyin ÇOKAL ;Devlet sporcusu, üç kez Kırkpınar Başpehlivanı, Akdeniz Oyunları Şampiyonu. 2019 Yılında “Devlet sporcusu unvanı aldı. Minder güreşinin yanında yağlı güreşte daha başarılı oldu. Başpehlivan Hasan Şahin’in tavsiyesiyle yağlı güreşlerde boy göstermeye başladı. 1981 yılında katıldığı Kırkpınar’da baş altında birincilik kürsüsüne çıktı. Daha sonra 1982, 1983 ve 1984 yıllarında üst üstte başpehlivan olarak altın kemerin sahibi oldu. TOFAŞ ve MTA’ da güreşti. Tofaş’ ta iken ; Avrupa Şampiyon Kulüplerde Ağır sıklette Avrupa Şampiyonu oldu.
1985 yılında kolu kırıldığı ve mide ameliyatı geçirdiği için çok sevdiği güreşleri bırakmak zorunda kaldı.”
Ve “Altın kemerini bankada saklıyor. “
Çokal, altın kemeri beline taktığında, 12 yaşında kaybettiği babası aklına geldiği için o anda çok duygulandığını anlattı.
Çokal, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ ndeki başpehlivanlık mücadelesini yerinde izlediğini ve mücadeleyi kazanan Ali Gürbüz’ü izlerken gençliği aklına geldiğini anlattı.
TGF Başkanı Musa AYDIN beyin ve diğer çabaları ile TBMM’de Hüseyin ÇOKAL ile beraber; Ahmet TAŞÇI ve Aydın DEMİR ‘ de “Devlet Sporcusu “ olmuştu.
Kendi tabiri ile ; “Devletimiz bizi onurlandırdı.” Dedi.
Kırkpınar Baş Cazgırı Şükrü Kayabaş ‘da ;
Sohbetimizde; Başta ;Hüseyin ÇOKAL olmak üzere Altın Kemer alan Başpehlivanları takdim etmekten onur duyduğunu belirtiyor..
Ne kadar anlamlı..

Devam ediyoruz.

Başlıklardan;

  • Hüseyin Çokal’ a ‘Devlet Sporcusu’ unvanı verildi
    -“HÜSEYİN ÇOKAL’IN HEYKELİNİ DİKECEĞİZ”
  • Devletimiz bizi onurlandırdı. Ben Ahmet Taşçı, Aydın Demir ile teşekkür ziyareti için Meclise gitmeyi düşünüyoruz. Böyle unvanları insanlar sağken vermek lazım. Amatör sporculara sahip çıkılması… Bizleri yetiştiren hocalarım Hasan Güngör ve Bayram Şilt ile yan yana heykelimin yapılmasını istiyorum.”

-9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’i ve kıymetli hocalarım, abilerim Olimpiyat Şampiyonlarımız Bayram Şit, Hasan Güngör ve Hasan Gemici’yi saygıyla, rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun
-1979 yılında Yugoslavya’nın Split şehrinde yapılan 8. Akdeniz Oyunlarından anılarım
Şampiyonluk sevinciyle ay yıldızlı şanlı bayrağımızı göndere çektirip İstiklal Marşımızı okutmanın gururu paha biçilemez bir duygu
-Hey gidi yıllar hey, benim goca gardaşım yol arkadaşım zaman ne çabuk geçmiş Mehmet Güçlü..

-İkinci Baş pehlivanlığımı kazandığım 1983 Kırkpınar maç arasından bir anım
-Kardeşlerimle beraberiz, Magirus İbrahim, Mehmet Güçlü, Recep Kılıç, Reşit Karabacak, Mahmut Demir

-Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz, Beyağaç Belediye Başkanımız Mustafa Akçay ve Kale Belediye Başkanımız Mehmet Salih Sağınç’la birlikte Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’ı ziyaret ettik.

-Edirne Belediyesi tarafından adıma yaptırılan heykel Kırkpınar Er Meydanındaki yerini aldı. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

-1982 yılında Kırkpınar’da Başpehlivan olup Altın Kemeri ilk kazandığım yıl Er Meydanından güzel bir anım.

Rabbim hayırlı işler hayırlı haftalar nasip etsin,işiniz gücünüz rast gitsin kardeşlerim.
Bu önemli girişten sonra :
Devam ediyoruz..

Hüseyin Çokal Hayatı

Güreşe memleketinde köy güreşleriyle başladı daha sonrasında 1970 yılı Kırkpınar başpehlivanı Denizlili Hasan şahin in keşfiyle denizli beden terbiyesi güreş kulübünde profesyonel olarak sporculuk hayatı başladı.
Bayram Şit ve Hasan Güngör tarafından yetiştirildi.
Önce minder güreşinde başarı gösterip,
1979’da Split’te yapılan Akdeniz Oyunları’ nda ağır sıklet şampiyonu oldu.
Sonra yağlı güreşe geçti;
1982, 1983 ve 1984 Kırkpınar Güreşleri’ nde arka arkaya üç kez başpehlivan olarak Altın Kemer kazandı.
Çocuk yaşlarda güreş sporuna ilgi duyan Çokal, 1970 yılında minder güreşi ile güreş sporunun içine girdi. Olimpiyat Şampiyonu Hasan Güngör ve Bayram Şilt ile birlikte çalıştı.
Hüseyin Çokal, bu hocalarının kendisi üzerinde büyük emeklerinin olduğunu beyan etmektedir.
Milli Güreşçilerimizden olan Çokal,
1971 yılında ağır sıklette Türkiye Şampiyonu olmuştur.
1974 yılında Ankara M.T.A Spor Kulübüne transfer olan Çokal,
1976 yılında TOFAŞ Spor kulübüne geçmiştir.
Ancak bu kulüpten Eylül 1977 yılında ayrılmış, tekrar
Ankara M.T.A Spor kulübüne dönmüştür.
Hüseyin Çokal, ağır sıklette kulüpler arası Avrupa Şampiyonu olmuştur.
1979 yılında da Akdeniz Oyunları şampiyonluğunu kazanmıştır.

-Minder güreşini 1981 yılında bırakan Çokal, Başpehlivan Hasan Şahin’in teşvikiyle yağlı güreş ile ilgilenmeye başlamıştır. Kırkpınar Yağlı Güreşlerine ilk 1981 yılında gelip Başaltı Boyunda güreş tutmuştur ve ilk derecesini 1981 yılında, Başaltı Boyunda birincilik kürsüsüne çıkarak kazanmıştır. 1982 yılından itibaren Başpehlivan Boyunda güreşmeye başlayan Çokal, 1982, 1983 ve 1984 yıllarında üst üstte Başpehlivan Boyunda birincilik kürsüsüne çıkarak Altın Kemer’in sahibi olmuştur. Spor ahlakı, centilmenliği, efendiliği, güvenli tavrı ile güreş severler arasında çok sevilen ve beğenilen bir Başpehlivandır. En tanınmış oyunu künde oyunu idi. 1985 yılında Kırkpınar’ a kolu kırıldığı için çıkamamıştır, yine mide ameliyatı geçirdiği için 1986 Nisan ayı içinde bir jübile ile güreşi bırakmıştır.

1.88 boyunda, 110 kilo ağırlığındaydı. 1987 yılından itibaren Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde hakem olarak görev almaya başlamıştır. 1997 yılında Kule hakemi başkanlığı görevini yürütmüştür.
2013 yılından itibaren de hakem gözlemcisi olarak görev almaktadır. Ankara M.T.A Spor Kulübünden emekli olan Çokal, evli ve beş çocuk babasıdır.

-Denizli ili Beyağaç Belediyesi tarafından “Hüseyin Çokal Yağlı Güreşleri” düzenlenmektedir. 2019 yılında 10. su düzenlenmiştir.

Daha yazacak çok ama çok şey var ..

Bence artık şu anılara geçelim derim::

Anılar;
Birincisi;
1982 yılında ilk başa güreştiğim yıl beni kimse güçlü bir rakip olarak görmüyordu. taki Karamürselli aydın demir i yeniesiye kadar. herkes favori olarak aydın abiyi görüyordu ama bende bıçkın bir pehlivanım. Heyecanım azmim hırsım en üst seviyede.
Seyircilerde saha da herkeste bir şok ama çok uzun sürmedi tabi sonra bir baktım omuzlardayım.
Daha sonra aydın abi benimle 4-5 yıl kadar konuşmadı onu yendiğim için ama zamanla konuştuk tabi.
Benden yana en ufak bir tereddüt olmadı abimdir .
Ustamdır kendisi çokta severim aydın abiyi.
İkincisi;
1982 yılında Kırkpınar’ a gitmeden önce katılacağımız 3 tane güreş vardı.sonuncusu Adapazarı’ndaydı oradan artık Edirneye geçeceğiz. derken ben bi hasta oldum.
Kolumu kaldıracak halim yok ben gelmiyorum siz gidin ben denizliye döneceğim dedim ama beni bırakmıyorlar.
Tabi zorla beni alıp götürdüler Edirneye. ama nasip işte o yıl ilk Baş pehlivanlığımı kazandım arkadaşlarımın ve hocalarımın sayesinde.

Üçüncüsü;
1986 yılında jübile yapıp aktif sporculuk hayatımı bitirdikten sonra toprağı bol olsun cennet mekan o dönem başbakanımız rahmetli Turgut Özal beni Ankaraya çağırdı başbakanlığa.vardım gittim yanına gel bakalım koca oğlan.
Hoş geldin diyerek makamına buyur etti .
Öğle vaktiydi görüşme saatimiz hiç unutmam makamında bir çay içtikten sonra hacı baba lokantasına giderek öğle yemeği yedik. hacı babaya ben daha önceden de gittiğimden araştırmış rahmetli nerelere gider yemek yer diye çağırdık aç bırakmayalım diye de latife etmiş.
Derken hem yedik hem konuştuk yanıma gel ,koruma müdürüm ol bu devirde güvenilecek adam yok.
Artık çokal sen pehlivan adamsın senin gibi baba yitiği bulamam dedi.
Bende efendim sağ olun.
Beni onura ettiniz.
Çok sevindirdiniz, ama ben memleketimde kalayım izniniz olursa diye cevap vermiştim.
İçimde hep uktedir .
Bu konuşmamız rahmetli hissetmiş gibi yıllar öncesinden neyse mekanı cennet olsun

Sonuncusu ise; Yine rahmetli ÖZAL ile.

1991 yılında gene rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özalla Ankara’ da bir görüşmemiz oldu.
Beni çok sevdiğini ve Ana vatan partisinden siyasete girmemi istediğini bu sebeple de seçimlerde denizli milletvekili listesinde beni aday göstereceğini söyledi.
Bende teşekkürlerimi yineleyerek efendim ben siyasette yapamam beni bağışlayın.
Ben sporcuyum .
Sporun içindeyim bizde siyaset olmaz beni her kesimden seven sayan takdir eden insanlar var.
Bu şekilde siyasete girmem beni dibe çeker.
Beni affedin dedim.
Bunun üzerine tebessüm ederek;
Ah benim koca yürekli pehlivanım !
diyerek ne halin varsa gör.dedi.
Ve sırtımı sıvazladı.
Ve bunlara takılma ,ne zaman istersen bu kapılar sana hep açık bunu bil diyerek görüşmemizi bitirmiştik.

Kaynak:

Basın ve

………………Linkler

https://www.tgrthaber.com.tr/editorun-sectikleri/-82755.html
http://arsiv.ntv.com.tr/news/66752.asphttps://denizlisporhaber.com/spor-magazin/efsane-pehlivan-huseyin-cokal-onur-duydum

-Hüseyin Çokal’a ‘Devlet Sporcusu’ ünvanı verildi

Bu yıl 658’incisi düzenlenen tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin açılışında konuşan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, “Kırkpınar güreşlerinde 3 kes üst üste başpehlivan olan altın kemer sahibi olan güreşçilerimize devlet sporcusu unvanı verildi. Bu kanunla Karamürselli Aydın Demir, Denizlili Hüseyin Çokal ve yine Karamürselli Ahmet Taşçı devlet sporcusu unvanını kazandılar” dedi.

Edirne’de, bu yıl 658’incisi düzenlenen tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Sarayiçi’nde yapılan resmi açılış töreni ile başladı. Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılan açılış töreni, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve Kırkpınar Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmalarının yapılması ile devam eden törende pehlivan ve hakem heyeti, saha görevlileri Edirne Belediyesi Bandosu eşliğinde geçit töreni düzenledi. Törenlere İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’te katıldı.

“HÜSEYİN ÇOKAL’IN HEYKELİNİ DİKECEĞİZ”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kırkpınar’da altın kemerin ebedi sahibi olmuş ve hayatta olan 3 Başpehlivanımız var. Allah onlara sağlıklı, uzun ömürler versin. Sevgili Ahmet Taşçı da şu anda aramızda. Yine 2 yıl önce kendilerini, gücümüz oranında plaketle takdir ettiğimiz hala hayatta olan Denizlili Hüseyin Çokal ve Karamürselli Aydın Demir de hayattalar. Kendilerine Allah’tan sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Buradan çıktığımızda hemen karşıda Kırkpınar’ın altın kemerli ağalarının ve altın kemerli başpehlivanlarının heykelleri var. Sevgili Ahmet Taşçı’nın heykeli orada, Adalı Halil’in heykeli orada ama ben bu kanunla beraber fark ettim ki; Biz Edirne Belediyesi olarak bir şeyi eksik bırakmışız. Altın kemerli 2 başpehlivanımız, hala hayatta olan Aydın Demir ve Hüseyin Çokal’ın heykellerini de Edirne Belediyesi olarak en kısa zamanda Ahmet Taşçı’nın heykelinin yanına koyacağız. Şimdiden kendilerine ve güreş camiamıza hayırlı olsun” dedi.

“Devlet sporcusu unvanı aldığım için çok mutluyum”

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 1982,1983 ve1984 yıllarının başpehlivanı altın kemer sahibi Denizlili Hüseyin Çokal, “devlet sporcusu” unvanı almanın mutluluğunu yaşıyor.

SEBAHATDİN ZEYREK – Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 1982,1983 ve1984 yıllarının başpehlivanı altın kemer sahibi Denizlili Hüseyin Çokal, “devlet sporcusu” unvanı almanın mutluluğunu yaşıyor.

Denizli’nin Kale ilçesinde dünyaya gelen beş çocuk babası 69 yaşındaki Hüseyin Çokal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güreşe çocuk yaşlarda ilgi duyduğunu söyledi.

O dönem köy düğünlerinde güreş tuttuğunu hatırlatan Çokal, 1970 yılında minderde müsabakalara katılmaya başladığını dile getirdi.

1971 yılında ağır sıklette Türkiye şampiyonu olduğunu anlatan Çokal, bu süreçte olimpiyat şampiyonu Hasan Güngör ve Bayram Şilt ile çalışmalar yaptığını ifade etti.

Ankara’da çeşitli kulüplerde mücadele ettikten sonra 1981 yılında minder güreşini bıraktığını anlatan Çokal, şöyle konuştu:

“Başpehlivan Hasan Şahin’in tavsiyesiyle yağlı güreşlerde boy göstermeye başladım. 1981 yılında katıldığım Kırkpınar’da baş altında birincilik kürsüsüne çıktım. Daha sonra 1982, 1983 ve 1984 yıllarında üst üstte başpehlivan olarak altın kemerin sahibi oldum. 1985 yılında kolum kırıldığı ve mide ameliyatı geçirdiğim için çok sevdiğim güreşleri bırakmak zorunda kaldım.”

“Altın kemerimi bankada saklıyorum”

Çokal, altın kemeri beline taktığında, 12 yaşında kaybettiği babası aklına geldiği için o anda çok duygulandığını anlattı.

Yağlı güreşe hocalarının tavsiyesiyle tanıştığını aktaran Çokal, “Kırkpınar’a arkadaşlarımın zoruyla gitmiştim. Başpehlivan olacağım aklımın ucundan geçmezdi. Kırkpınar güreşlerine sadece 1 antrenman yaparak girdim. Bütün rakiplerimi yendim. Arkadaşlarım beni o gün zorlamasaydı bırakıp gelecektim ve nasip olmayacaktı. Şimdi o altın kemeri çok değerli olduğu için bankada saklıyorum. Kemerim çocuklarıma Denizli’mize bir hediyemdir.” şeklinde konuştu.

Çokal, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ndeki başpehlivanlık mücadelesini yerinde izlediğini ve mücadeleyi kazanan Ali Gürbüz’ü izlerken gençliği aklına geldiğini anlattı.

“Devletimiz bizi onurlandırdı”

Çokal, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde üst üste 3 kez altın kemer kazanarak altın kemerin daimi sahibi olanlara “devlet sporcusu” unvanı verilmesi konusunda Denizli milletvekillerinin de katkısı olduğunu anımsattı.

Bu kararı onaylayan milletvekillerine teşekkür eden Çokal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Devletimiz çok sağ olsun. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. Devlet sporcusu unvanı aldığım için çok mutluyum. Devletimiz bizi onurlandırdı. Ben Ahmet Taşçı, Aydın Demir ile teşekkür ziyareti için Meclise gitmeyi düşünüyoruz. Böyle unvanları insanlar sağken vermek lazım. Amatör sporculara sahip çıkılması… Bizleri yetiştiren hocalarım Hasan Güngör ve Bayram Şilt ile yan yana heykelimin yapılmasını istiyorum.”

Kaynak: AA

https://www.youtube.com/watch?v=WLzdSGaj0xo BELGESEL..

Yorumlardan..

-Hüseyin Çokal, er meydanının en büyük yiğitlerinden, en büyük pehlivanlarından biridir. Kırkpınar’da bütün güreşlerini izlemiş biri olmaktan dolayı çok şanslıyım. Beyefendiliği, centilmenliği, yiğitliği dilerim tüm gençlere örnek olur. Bir Antalyalı olarak Denizli’ye böyle bir pehlivan yetiştirdiği için teşekkur ederim. Allah bana Hüseyin Çokal abimle tanışmayı, sohbet etmeyi, elini öpmeyi nasip etsin. Bu organizasyon Abd’de olsa, Amerika her yere ilan eder, güreşlere 50 milyon kişi çekerdi. Bu da bizim başarısızlığımız.

-Hüseyin Çokal baş pehlivanı 83 yada 84 yazında ilk devrek baston festivali güreşlerinde izlemek nasip oldu. Mehmet güçlü ile final yapmışlardı. Hüseyin çokal kazanmıştı. Müthiş bir finaldi. Aynı zamanda kündeleriyle birlikte gögüs çaprazında muhteşemdi. Çaprazdan güçlü kendisini zor kurtararak anca kendini yüzü koyun yere atabilmişti. Şimdi öyle oyunları görmek ne mümkün. Yaşayan bir efsanedir çokal. Kendisine hayırlı ömürler diliyorum.

https://www.haberler.com/devlet-sporcusu-unvani-aldigim-icin-cok-mutluyum-12232865-haberi/

Hüseyin ÇOKAL’ dan..

Kırkpınar Davetiyesi: Kırmızı Dipli Mum

İletişimin günümüzdeki kadar çeşitli olmadığı dönemlerde, Kırkpınar’ a davet edilecek pehlivanlar, devlet erkanı, toplumun önde gelen şahsiyetleri için ulaklar çıkartılır, kırmızı dipli mumlar gönderilirmiş.
Edirne’deki mumhaneler de dökülen kırmızı dipli mumlar, Kırkpınar’ ın hamisi olarak değerlendirilen Kırkpınar ağasının bir davetiyesi olarak, bahar aylarından itibaren atlı ulakların heybesine yüklenir, yol boyunca geçtikleri köylerde, civar yerleşimlerde, halkın toplu olarak gittiği kahvehaneler gibi mekanlara bu mumlar asılırmış.Bu kadim gelenek iletişim alanında yaşanan tüm gelişmelere rağmen Kırkpınar’ ın bir rengi olarak günümüzde de sürdürülmektedir. Yerel yöneticiler, Kırkpınar ağaları, Kırkpınar düzenleme komitesinde yer alan yetkililer bizzat devlet büyüklerini ziyaret ederek, beraberlerinde “kırmızı dipli mum” götürmektedirler. Bu durum gelenekten beslenen bir saygınlık ifadesi taşıyarak, o kişinin Kırkpınar çayırını şereflendirmesinin arzulandığını göstermenin en güzel yolu olarak görülmektedir.

https://www.sporx.com/huseyin-cokal-devlet-sporcusu-unvani-aldigim-icin-cok-mutluyum-SXHBQ790532SXQ
https://www.facebook.com/huseyin.cokal.90/videos/456227338616086

Hüseyin ÇOKAL ile ilgili ;

Dediğim gibi yazacak çok şey var..

Ama;

……………………

ve dahi güreşi için yaptığı önemli katkılar nedeniyle

Hüseyin ÇOKAL’ dan ve ailesinden .Allah razı olsun..

Dedim ya

Sayfalar yetmez hayatını yazmaya..

…………………….

Daha önce

125 Değerli Şahsiyeti yayınladık.

Aralık 2019’ da ile

  1. Proje olarak “Portre” dizisine başlamıştık.

2.Proje olarak ise; “Olimpiyatlar’ da Türk güreşi (En son 2016 Rio bölümü yayınlandı.)

Dediğim gibi bu konuda önerilerinize de açığız.

Başta; Ömer Suzan hocam ile Yusuf Taşkan ve diğer destek veren herkesten Allah arzı olsun

Whatsap; 05327757725-

Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..

Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..

Not; 2; 125 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;

Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.

Eksiğimiz, hatamızda oluyor.

Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.

Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..

Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.

Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.

Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.

Not;3 ; Şu anda aktif güreşen ve Avrupa,

Dünya ile Olimpiyat Şampiyonlarını daha sonra inşallah..

Not; 4 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda(En fazla 80 Fotoğraf) ,YouTube(Güreş ile ilgili 232 Video yayınladım ..), İnstagram (En fazla 10 Fotoğraf ve kısıtlı metin ), Twiteer(En fazla 4 Fotoğraf) ve Whatsapp gruplarında paylaşıyorum. (Whatsapp gruplarına eklenmek isteyen istekte bulunabilir ) 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.(Buradan da artık seyrek atıyorum )

Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.

DERECELERİ; Kaynak ; www.unitedworldwretling.org

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top