Home / HABERLER / Edirne’de yapılması planlanan Güreş Lisesi için hız vereceklerini söyledi…
Edirne’de yapılması planlanan Güreş Lisesi için hız vereceklerini söyledi…

Edirne’de yapılması planlanan Güreş Lisesi için hız vereceklerini söyledi…

‘ye Güreş Lisesi

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, 657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Ahmet Çetin’e Edirne’de yapılması planlanan Güreş Lisesi için hız vereceklerini söyledi…

 

Haberin Yayın Tarihi: 14-09-2017 08:08

 

657’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Ahmet Çetin, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ı ziyaret etti. 657’nci Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ı makamında ziyareti sırasında sayın başkanın Kırkpınar ve yağlı güreşlerin sorunlarını çözmek için bu mevkide olduğunu, güreşçilere bir statü kazandırmak için çalıştıklarını söyledi.
Ankara’da yapılan görüşmeler sonucu Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin’e Başkan Musa Aydın, ”Tarihi geçmişi olan Edirne’de yapılması planlanan Güreş Lisesi için hız vereceğiz. Bu okul sadece güreş faaliyetlerinin verildiği bir okul olacak. Edirne denilince Kırkpınar akla geliyor, bu okul için hız vereceğiz. Güreşlerin hepsi bir bütün ayrım yapamayız, birlikte güçlü olmamız lazım. Dolayısıyla güreş bir bütündür. Grekoromeniyle, serbestiyle, yağlı güreşi, karakucağı ile güreşi ayrı düşünemeyiz. Sayın bakanım ve bizler burada bu mevkide güreşleri ve güreşleri nasıl uluslararası arenada daha iyi temsil ederiz gayesi içerisindeyiz. Güreşçilerimiz için devlet olarak nasıl bir statü kazandırırız hesabını yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde güreşçilerimize bu müjdeli haberi vereceğiz inşallah. Geçmiş dönemlerde Edirne’de yapılması planlanan ama yapılamayan Türkiye Güreş Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında hazırlanan protokol sonucu Türkiye geneline yayılacak ‘YİBO Güreş Projesi’ 2016 – 2017 eğitim yılında hayata geçirildi. Projenin ilk etabında 12 il 28 ilçede hayata geçirildi. Edirne’de yapılacak lise için de gerekli tüm görüşmelere hız vereceğiz. Geleceğimizin temina-tı çocuklarımıza kazandıracağımız eğitimle ve yetenekle güzel bir gele-ceği ülkemize, milletimize ve onlara kazandırmak istedik. Bugün attığı-mız bu adım aslında ülkemizin ve güreşin geleceğini belirliyor” dedi.
Kırkpınar yağlı güreşleri için çalmadık kapı bırakmayacağını belirten Ağa Ahmet Çetin, “Yağlı güreşlerinin merkezi Sarayiçi er meydanıdır. Kırkpınar yağlı güreşle-rin Kâbe’sidir, herkes buraya iyi baksın ve burada yağlı güreş izlemeye gelsin. Yağlı Güreşin Kâbe’si, Yağlı Güreşin Olimpiyatı diyorsak, buranın Ağası Kırkpınar Ağasının da diğer ağalardan farkı olmalı. Biz bir şeyler istiyorsak kendimiz için istemiyoruz. Bugün varız, yarın başkaları burada ağalığı yapacak bizim gayemiz ağalığın altının doldurulması, altı boş olan ağalığın hiç kimseye faydası yok” dedi.

 

·

·

·

·

·

·

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top