Home / HABERLER / Avrupa, Dünya, Olimpiyat..
Avrupa, Dünya, Olimpiyat..

Avrupa, Dünya, Olimpiyat..

Bu gün ;Şanlı tarihimizde; Olimpiyat,Dünya ve Avrupa Şampiyonlarımızı sizlere
değişik istatistiklerle takdim edeyim dedim.
-Hem ;Olimpiyat-Dünya ve Avrupa şampiyonu olan DOKUZ güreşçimiz var olduğunu,(D Ekte)
-Olimpiyat,Dünya ve Avrupa Şampiyonlarımızda Rekortmenlerimiz VE Şampiyonlar..(A.B.C Ekte )
-www.guresiyorum.com da biyografileri eksik olanlar vardı..(tamamlanacak)
-İşte szileri başbaşa bırakıyorum..Bir rica.. Eksik veya hata varsa lütfen yazarmısınız.
İlgi ve alakanız için teşekkürler. MMT ‘ ye lütfen azami ölçüde uyalım..
A) AVRUPA ŞAMPİYONLARI
REKORTMENLER…
1. RIZA KAYAALP 9 KEZ
2. HAMZA YERLİKAYA 8.KEZ
3.TAHA AKGÜL 7.KEZ
3.ŞEREF EROĞLU 6 KEZ
4. NAZMİ AVLUCA 4 KEZ
5.YASEMİN ADAR 4 KEZ
6.YAŞAR DOĞU 3 KEZ
7.MAHMUT DEMİR 3 KEZ
8.SONER DEMİRTAŞ 3 KEZ
9.CELAL ATİK,MEHMET ESENCELİ,AHMET AYIK,SIRRI ACAR,
AYDIN POLATÇI İKİŞER KEZ
B) DÜNYA ŞAMPİYONLARI
REKORTMENLER.
1. HÜSEYİN AKBAŞ 4. KEZ
2.RIZA KAYAALP 4 KEZ
3.HAMZA YERLİKAYA 3 KEZ
3.MUSTAFA DAĞISTANLI 3 KEZ
4.SELÇUK ÇEBİ 3 KEZ
5.KAZIM AYVAZ,TEVFİK KIŞ,AHMET AYIK,NAZMİ AVLUCA,
TAHA AKGÜL VE METEHAN BAŞAR İKİ ŞER KEZ..
C) OLİMPİYAT ŞAMPİYONLARI
1.MİTHAT BAYRAK İKİ KEZ,
2.MUSTAFA DAĞISTANLI İKİ KKEZ
3.HAMZA YERLİKAYA İKİ KEZ..
NOT; ÜÇ OLİMPİYATTA ÜÇ MADALYA ALAN
HAMİT KAPLAN

A) AVRUPA ŞAMPİİYONLARIMIZ ….1946-2020..
-ADI SOYADI YILI YERİ BRANŞI KİLOSU
1-GAZANFER BİLGE
1946 STOCHOLM SERBEST 62
2-CELAL ATİK
1946 STOCHOLM SERBEST 67
3-YAŞAR DOĞU
1946 STOCHOLM SERBEST 73
4-YAŞAR DOĞU
1947 PRAG G.ROMEN 73
5-ALİ YÜCEL
1949 İSTANBUL SERBEST 52
6-NASUH AKAR
1949 İSTANBUL SERBEST 57
7-SERVET MERİÇ
1949 İSTANBUL SERBEST 67
8-CELAL ATİK
1949 İSTANBUL SERBEST 73
9-ADİL CANDEMİR
1949 İSTANBUL SERBEST 87
10-YAŞAR DOĞU
1949 İSTANBUL SERBEST 79
11-MEHMET ESENCELİ
1966 KARLSRUHE SERBEST 52
12-HASAN GÜNGÖR
1966 KARLSRUHE SERBEST 87
13-TEVFİK KIŞ
1966 ESSEN G.ROMEN 87
14-MEHMET ESENCELİ
1967 İSTANBUL SERBEST 52
15-HASAN SEVİNÇ
1967 İSTANBUL SERBEST 57
16-NİHAT KABANLI
1967 İSTANBUL SERBEST 63
17-AHMET AYIK
1967 İSTANBUL SERBEST 97
18-SIRRI ACAR
1967 MINSK G.ROMEN 78
19-SIRRI ACAR
1968 VASTERAS G.ROMEN 78
20-METİN ALAKOÇ
1969 MODENA G.ROMEN 62
21-ÖMER TOPUZ
1969 MODENA G.ROMEN AĞIR
22-AHMET AYIK
1970 BERLİN SERBEST 100
23-SEFER BAYGIN
1972 KATOWICE SERBEST 48
24-REŞİT KARABACAK
1983 BUDAPEŞTE SERBEST 82
25-AHMET AK
1989 ANKARA SERBEST 57
26-FEVZİ ŞEKER
1990 POZNAN SERBEST 68
27-METİN KAPLAN
1991 STUTTGART SERBEST 62
28-ALİ KAYALI
1991 STUTTGART SERBEST 100
29-SEBAHATTİN ÖZTÜRK
1992 KAPOŞVAR SERBEST 82
30-AHMET OREL
1993 İSTANBUL SERBEST 52
31-REMZİ MUSAOĞLU
1993 İSTANBUL SERBEST 57
32-MAHMUT DEMİR
1993 İSTANBUL SERBEST 130
33-MUHARREM DEMİREĞEN
1994 ROMA SERBEST 62
34-ŞEREF EROĞLU
1994 ATİNA G.ROMEN 57
35-EROL KOYUNCU
1994 ATİNA G.ROMEN 74
36-MAHMUT DEMİR
1995 FRIBOURG SERBEST 130
37-ŞEREF EROĞLU
1996 BUDAPEŞTE G.ROMEN 57
38-NAZMİ AVLUCA
1996 BUDAPEŞTE G.ROMEN 74
39-HAMZA YERLİKAYA
1996 BUDAPEŞTE G.ROMEN 82
40-MAHMUT DEMİR
1996 BUDAPEŞTE SERBEST 130
41-HAMZA YERLİKAYA
1997 FİNLANDİYA G.ROMEN 85
42-HAKKI BAŞAR
1997 FİNLANDİYA G.ROMEN 97
43-ŞEREF EROĞLU
1998 MINSK G.ROMEN 63
44-HAMZA YERLİKAYA
1998 MINSK G.ROMEN 85
45-YÜKSEL ŞANLI
1998 BRATISLAVA SERBEST 69
46-AYDIN POLATÇI
1998 BRATISLAVA SERBEST 130
47-HARUN DOĞAN
1999 RUSYA SERBEST 58
48-HAMZA YERLİKAYA
1999 SOFYA G-ROMEN 85
49-ŞEREF EROĞLU
2001 İSTANBUL G-ROMEN 63
50-HAMZA YERLİKAYA
2001 İSTANBUL G-ROMEN 85
51-AHMET GÜLHAN
2001 BUDAPEŞTE SERBEST 69
52-ŞEREF EROĞLU
2002 FİNLANDİYA G-ROMEN 66
53-HAMZA YERLİKAYA
2002 FİNLANDİYA G-ROMEN 84
54-ARİF KAMA
2002 BAKU SERBEST 60
55-ŞEREF EROĞLU
2003 BELGRAD G-ROMEN 66
56-BAYRAM ÖZDEMİR
2004 SEINAJOKI G-ROMEN 55
57-NAZMİ AVLUCA
2004 SEINAJOKI G-ROMEN 84
58-TEVFİK ODABAŞI
2004 ANKARA SERBEST 55
59-GÖKHAN YAVAŞER
2004 ANKARA SERBEST 85
60-HAMZA YERLİKAYA
2005 VARNA G-ROMEN 96
61-HAMZA YERLİKAYA
2006 MOSKOVA G-ROMEN 96
62-İSMAİL GÜZEL
2006 MOSKOVA G-ROMEN 120
63-RAMAZAN ŞAHİN
2008 Tampere SERBEST 66
64-NAZMİ AVLUCA
2008 Tampere G-ROMEN 84
65-NAZMİ AVLUCA
2010 BAKÜ G-ROMEN 84
66-RIZA KAYAALP 2010 BAKÜ G-ROMEN 120
67-FATİK ÇAKIROĞLU
2011 DORTMUNT SERBEST 120
68-TAHA AKGÜL
2012 BELGRAD SERBEST 120
69-RIZA KAYAALP 2012 BELGRAD G-ROMEN 120
70-TAHA AKGÜL
2013 TİFLİS SERBEST 120
71-RIZA KAYAALP 2013 TİFLİS G-ROMEN 120
72-TAHA AKGÜL
2014 VANTAA SERBEST 125
73-RIZA KAYAALP 2014 VANTAA G-ROMEN 130
74-TAHA AKGÜL
2015 BAKÜ SERBEST 125
75-RIZA KAYAALP 2015 BAKÜ G-ROMEN 130
76-SONER DEMİRTAŞ 2016 RİGA SERBEST 74KG
77-YASEMİN ADAR 2016 RİGA BAYAN 75KG
78-RIZA KAYAALP 2016 RİGA GR.ROMEN 130KG
DEVAMI..
79-. RIZA KAYAALP 2017 NOVİ-SAD GR.ROMEN 130KG EKLE 7.
80. YASEMİN ADAR 2017 NOVİ-SAD KADIN 75KG EKLE 2.
81. SONER DEMİRTAŞ 2017 NOVİ-SAD SEREBST 74KG EKLE 2.
82. RIZA YILDIRIM 2017 NOVİ-SAD SERBEST 97KG BİYOGRAFİ..YAPILACAK..
83. TAHA AKGÜL 2017 NOVİ-SAD SEREBST 125KG EKLE 5.

84. RIZA KAYAALP 2018 KASPİSK GR.ROMEN 130KG E 8.
85. ELİF JALLE YEŞİLIRMAK 2018 KASPİSK KADIN 59KG BİYOGRAFİ..YAPILACAK..
86.YASEMİN ADAR 2018 KASPİSK KADIN 76KG E 3.
87. SONER DEMİRTAŞ 2018 KASPİSK SEREBST 74KG E 3.
88. TAHA AKGÜL 2018 KASPİSK SEREBST 125KG E 6.

89. ATAKAN YÜKSEL 2019 BÜKREŞ GR.ROMEN 67KG BİYOGRAFİ..YAPILACAK..
90. RIZA KAYAALP 2019 BÜKREŞ GR.ROMEN 130KG E 9..
91.YASEMİN ADAR 2019 BÜKREŞ KADIN 76KG E 4.
92. SÜLEYMAN ATLI 2019 BÜKREŞ SERBEST 57KG BİYOGRAFİ..YAPILACAK..
93.MUSTAFA KAYA 2019 BÜKREŞ SERBEST 65KG BİYOGRAFİ..YAPILACAK..
94. TAHA AKGÜL 2019 BÜKREŞ SERBEST 125KG E 7.

95. SEYFETTİN KARADENİZ ROMA SERBEST 92KG. BİYOGRAFİ..YAPILACAK..

B) DÜNYA ŞAMPİYONLARIMIZ
-ADI SOYADI YILI YERİ BRANŞI KİLOSU
1-MUHARREM CANDAŞ
1950 STOCHOLM G.ROMEN 87
2-ALİ YÜCEL
1951 HELSINKI SERBEST 50
3-NASUH AKAR
1951 HELSINKI SERBEST 57
4-NURETTİN ZAFER
1951 HELSINKI SERBEST 62
5-CELAL ATİK
1951 HELSINKI SERBEST 73
6-HAYDAR ZAFER
1951 HELSINKI SERBEST 79
7-YAŞAR DOĞU
1951 HELSINKI SERBEST 87
8-HÜSEYİN AKBAŞ
1954 TOKYO SERBEST 52/4
9-MUSTAFA DAĞISTANLI
1954 TOKYO SERBEST 57/3
10-MEHMET KARTAL
1957 İSTANBUL SERBEST 52
11-HÜSEYİN AKBAŞ
1957 İSTANBUL SERBEST 57
12-MUSTAFA DAĞISTANLI
1957 İSTANBUL SERBEST 62
13-HAMİT KAPLAN
1957 İSTANBUL SERBEST AĞIR
14-RIZA DOĞAN
1958 BUDAPEŞTE G.ROMEN 67
15-KAZIM AYVAZ
1958 BUDAPEŞTE G.ROMEN 73
16-HÜSEYİN AKBAŞ
1959 TAHRAN SERBEST 57
17-MUSTAFA DAĞISTANLI
1959 TAHRAN SERBEST 62
18-HÜSEYİN AKBAŞ
1962 TOLEDO SERBEST 57
19-KAZIM AYVAZ
1962 TOLEDO G.ROMEN 70
20-TEVFİK KIŞ
1962 TOLEDO G.ROMEN 87
21-CEMAL YANILMAZ 1963 SOFYA SERBEST 52
22-TEVFİK KIŞ
1963 HELSINBORG G.ROMEN 87
23-AHMET AYIK
1965 MANCHESTER SERBEST 97
24-MAHMUT ATALAY
1966 TOLEDO SERBEST 78
25-AHMET AYIK
1967 YENİ DELHİ SERBEST 97
26-SIRRI ACAR
1967 BÜKREŞ G.ROMEN 78
27-ALİ RIZA ALAN
1970 EDMONTON SERBEST 52
28-SEBAHATTİN ÖZTÜRK
1993 TORONTO SERBEST 82
29-HAMZA YERLİKAYA
1993 STOCHOLM G.ROMEN 82/3
30-TURAN CEYLAN
1994 İSTANBUL SERBEST 74
31-MAHMUT DEMİR
1994 İSTANBUL SERBEST 130
32-HAMZA YERLİKAYA
1995 PRAG G.ROMEN 82
33-HAKKI BAŞAR
1995 PRAG G.ROMEN 90
34-ZEKERİYA GÜÇLÜ
1997 KROSNOYARSK SERBEST 115
35-ERCAN YILDIZ
1997 WROCLAW G.ROMEN 54
36-ŞEREF EROĞLU
1997 WROCLAW G.ROMEN 63
37-NAZMİ AVLUCA
1999 ATINA G.ROMEN 76
38-HARUN DOĞAN
1999 ANKARA SERBEST 58
39-MEHMET ÖZAL
2002 MOSKOVA G.ROMEN 97
40-HAMZA YERLİKAYA
2005 BUDAPEŞTE G.ROMEN 97
41-AYDIN POLATÇI
2005 BUDAPEŞTE SERBEST 120
42-RAMAZAN ŞAHİN
2007 BAKÜ SERBEST 66
43-SELÇUK ÇEBİ
2009 HERNİNG G.ROMEN 74
44-NAZMİ AVLUCA
2009 HERNİNG G.ROMEN 84
45-SELÇUK ÇEBİ
2010 MOSKOVA G.ROMEN 74

46-RIZA KAYAALP
2011 İSTANBUL G.ROMEN 120
47-TAHA AKGÜL
2014 TAŞKENT SERBEST 125
48-SELÇUK ÇEBİ
2015 LAS VEGAS G.ROMEN 80

50-TAHA AKGÜL
2015 LAS VEGAS SEREBST 125

51-RIZA KAYAALP 2015 LAS VEGAS G.ROMEN 130KG
DEVAMI..
52. METEHAN BAŞAR 2017 PARİS GR.ROMEN 85KG BİYOGRAFİ..YAPILACAK..
53. RIZA KAYAALP 2017 PARİS GR.ROMEN 130KG EKLE
54. YASEMİN ADAR 2017 PARİS KADIN 75KG EKLE
55.METEHAN BAŞAR 2018 BUDA PEŞTE GRÇROMEN 87KG EKLE
56 RIZA KAYAALP 2019 NUR-SULTAN GR.ROMEN 130KG EKLE

C) OLİMPİYAT ŞAMPİYONLARIMIZ
-ADI SOYADI YILI YERİ BRANŞI KİLOSU
YAŞAR ERKAN
1936 BERLİN G.ROMEN 61
MEHMET OKTAV
1948 LONDRA G.ROMEN 62
AHMET KİREÇÇİ (Mersinli)
1948 LONDRA G.ROMEN AĞIR
NASUH AKAR
1948 LONDRA SERBEST 57
GAZANFER BİLGE
1948 LONDRA SERBEST 62
CELAL ATİK
1948 LONDRA SERBEST 67
YAŞAR DOĞU
1948 LONDRA SERBEST 73
HASAN GEMİCİ
1952 HELSİNKİ SERBEST 52
BAYRAM ŞİT
1952 HELSİNKİ SERBEST 62
MİTHAT BAYRAK
1956 MELBURN G.ROMEN 73
HAMİT KAPLAN
1956 MELBURN SERBEST AĞIR
MUSTAFA DAĞISTANLI
1956 MELBURN SERBEST 57
MUSTAFA DAĞISTANLI
1960 ROMA SERBEST 62
AHMET BİLEK
1960 ROMA SERBEST 52
HASAN GÜNGÖR
1960 ROMA SERBEST 79
İSMET ATLI
1960 ROMA SERBEST 87
MUZAHİR SİLLE
1960 ROMA G.ROMEN 62
MİTHAT BAYRAK
1960 ROMA G.ROMEN 73
TEVFİK KIŞ
1960 ROMA G.ROMEN 87
KAZIM AYVAZ
1964 TOKYO G.ROMEN 70
İSMAİL OGAN
1964 TOKYO SERBEST 78
MAHMUT ATALAY
1968 MEXICO SERBEST 78
AHMET AYIK
1968 MEXICO SERBEST 97
M. AKİF PİRİM
1992 BARCELONA G.ROMEN 62
HAMZA YERLİKAYA
1996 ATLANTA G.ROMEN 82
MAHMUT DEMİR
1996 ATLANTA SERBEST 130
HAMZA YERLİKAYA
2000 SYDNEY G.ROMEN 85
RAMAZAN ŞAHİN
2008 PEKİN SERBEST 66
TAHA AKGÜL 2016 RIO SEREBST 125KG

……………………
D) OLİMPİYAT, DÜNYA VE AVRUPA ŞAMPİYONALALRINDA
ÜÇÜNDE DE ALTIN ALAN DOKUZ GÜREŞÇİMİZ VAR
HEM OLİMPİYAT-HEM DÜNYA VE HEM AVRUPA ŞAMPİYONLARIMIZ

Not ; Sıralama; Olimpiyat-Dünya ve Avrupa’da alınan Altın madalya sayısına göredir.

HAMZA YERLİKAYA OLİMPİYAT(2)-DÜNYA(3)-AVRUPA(8) ŞAMPİYONU,

TAHA AKGÜL OLİMPİYAT –DÜNYA(2)-AVRUPA(7) ŞAMPİYONU,

AHMET AYIK OLİMPİYAT-DÜNYA(2)-AVRUPA(2) ŞAMPİYONU…

TEVFİK KIŞ OLİMPİYAT-DÜNYA –AVRUPA ŞAMPİYONU(2)

MAHMUT DEMİR OLİMPİYAT-DÜNYA-AVRUPA(3) ŞAMPİYONU

YAŞAR DOĞU OLİMPİYAT-DÜNYA-AVRUPA(3) ŞAMPİYONU

CELAL ATİK OLİMPİYAT-DÜNYA – AVRUPA(2) ŞAMPİYONU

NASUH AKAR OLİMPİYAT-DÜNYA -AVRUPA ŞAMPİYONU

RAMAZAN ŞAHİN OLİMPİYAT-DÜNYA-AVRUPA ŞAMPİYON

Ata Karataş..

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top