Home / HABERLER / Zafer kardeşler 1951 Dünya Şampiyonlarımız
Zafer kardeşler 1951 Dünya Şampiyonlarımız

Zafer kardeşler 1951 Dünya Şampiyonlarımız

Zafer kardeşler güreş turnuvasına Düzce damgası(Dünya Şampiyonasında ilk kez aynı anda takımda ve şampiyon olmuşlardı )
Düzce’nin güreş branşında yetiştirdiği en önemli sporculardan, Avrupa ve Dünya Şampiyonu Nurettin Zafer ile Haydar Zafer anısına bu yıl ikincisi düzenlenen Serbest Güreş turnuvası sona erdi.
DÜZCE (İHA) – Düzce’nin güreş branşında yetiştirdiği en önemli sporculardan, Avrupa ve Dünya Şampiyonu Nurettin Zafer ile Haydar Zafer anısına bu yıl ikincisi düzenlenen Serbest Güreş turnuvası sona erdi. 1881 Düzce Belediyesi Güreş İhtisas Kulübü, turnuvayı takım halinde birinci olarak tamamladı.
Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün “Spor Şehri Düzce” sloganı ile yeniden yapılanmaya gidilen ve ardından elde ettiği başarılarla takdirleri üzerine toplayan 1881 Düzce Belediyesi Güreş İhtisas Kulübü, başarılarına bir yenisini daha ekledi. Güreş sporunda Düzce denince akla ilk gelen Avrupa ve Dünya Şampiyonu Nurettin ve Haydar Zafer kardeşlerin anısına düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Serbest Güreş Turnuvası, Düzce Belediyesi Özkan Olcay Spor Salonunda gerçekleştirildi.
Düzce, İstanbul ve Kocaeli illerinden toplam 5 takım ve 150 kişilik sporcu kafilesinin katılımıyla gerçekleştirilen müsabakalar sonunda 1881 Düzce Belediyesi Güreş İhtisas Kulübü elde ettiği derecelerle takım halinde birincilik kürsüsüne çıktı. – DÜZCE
https://www.haberler.com/spor-zafer-kardesler-gures-turnuvasina-duzce-damgasi-14468291-haberi/?utm_source=RSS_Konu
Nurettin Zafer-Haydar Zafer
http://www.cerkesya.org/icerik/biyografi/item/472-nurettin-zafer-haydar-zafer

1951 yılında Helsinki’de Dünya Şampiyonluğu kürsülerine çıkan Nurettin ve Haydar Zafer kardeşler, doğruluğun, dürüstlüğün ve yiğitliğin sembolü iki kardeştirler. Dünyada ilk defa iki öz kardeş aynı turnuvada
ayrı ayrı kilolarda Dünya Şampiyonluğu elde etmişlerdir. 1951 yılı efsanevi milli takımda iki kardeş iki defa dünyaya İstiklal Marşı dinletmenin gururunu tadmışlardır.

1949 Avrupa ve 1951 Dünya serbest güreş şampiyonu olan Nurettin Zafer Açiyba adlı bir Abhaz ailesine mensup olup 1951 yılında Dünya Şampiyonu olan merhum Haydar Zafer’in de ağabeyi idi. Güreşte ayak kilit oyununu bulan, Yaşar Doğu ve Gazanfer Bilge ile yaptığı çetin güreşlerle de tanınan merhum Zafer toplumumuzda sevilen bir kişiydi. 76 yaşında olmasına karşın ölümünden önce Düzce güreş takımını da çalıştırıyordu. Ölümünden dokuz gün önce Kafkasya’dan gelen yazar Anzor Mukba onunla röportaj yapmıştı. Bu aynı zamanda Nurettin Zafer (Açiyba) ile yapılan son röportaj oldu. Nurettin Zafer 1991 Haziran ayı sonlarında öldü.

Güreşiyorum portre 204.Bölüm Nurettin & Haydar Zafer, Cezmi..
Güreşiyorum/Portre; 204.Bölüm. Dünya Güreş Şampiyonları Nurettin & Haydar “ ZAFER” Kardeşler ; Cesaretleri ve sözlerine bağlılıkları ile bilinirlerdi. Yalan konuşmaz, yalan yere yemin etmez, doğru bildiklerini söylemekten çekinmezlerdi. Güreş sevdaları ile beraber öyle bir hayat hikayeleri var ki…Ben bir solukta okumaya çalıştım. Sizden ricam olacak; Az sonra hiç müdahale etmeden ,değiştirmeden ,Cezmi ZAFER kardeşimin ele aldığı makale ile sizleri baş başa bırakıyorum. Bu arada Regaip kandiliniz mübarek olsun. Hem Nurettin ,hem de Haydar ZAFER kardeşlere Allah rahmet eylesin. Baba ve amcanın Dünya şampiyonu olması ile ;Cezmi ZAFER’ ede güreşmek için yol gözükmüştü. Yüksek tahsil ve diğer nedenlerden dolayı Cezmi ZAFER’ in güreş hayatı kısa sürmüş, ancak güreşten hiç ama hiç kopmadı.
Ana başlıklardan;
1- NURETTİN ZAFER (1916-1991)
– Yaşar Doğu’ lu Türkiye Şampiyonası’nda göz dolduruyor, Kendi kilosunda dünyanın en uzun boylu güreşçisiydi. 1951 yılında 62 kiloda Dünya Şampiyonu oldu. Mindere son kez Yaşar Doğu’nun jübilesinde çıktı. İyi bir sporcu olduğu kadar müzisyen ve kültür adamıydı
2- HAYDAR ZAFER (1917-1994)
– Ağabeyi, Milli Takım’a giden yolda ilk hocasıydı. 1951 yılında 79 kiloda Dünya Şampiyonu oldu. 34 yaşında Milli Takım kaptanı olarak güreşi bırakıyor. Haliç Güreş Kulübü’nü kurarak yeni yetenekler keşfetti. Güreşe olduğu gibi hayata da bağlıydı.
-Son nefese kadar apsuva khabze, Hanzade Hanım’ın yiğitliği
Ve müthiş güreş ile dup dolu hayat hikayelerine başlıyoruz..
DÜNYA GÜREŞ ŞAMPİYONU ZAFER KARDEŞLER ;(Cezmi ZAFER)
Güreş camiası “yiğit” namının en çok kullanıldığı yerdir. Yiğitlik öyle bir unvandır ki sadece güçlü kuvvetli olmak yetmez, bir o kadar da yürekli olmayı gerektirir. Nice güçlü ve yürekli insanlar gelip geçmiştir bu sporun tarihinden ama sanmayın ki hepsi kendisini meydanda ya da minderde göstermiştir. Adı duyulmamış, cismi bilinmemiş, övülüp ödüllendirilmemiş yiğitleri de çoktur güreş dünyasının.
Hanzade Hanım da o yiğitlerden biriydi. Övgü ve ödülden uzak, kimsenin adını bilmediği, yüzünü görmediği gizli kahramanlardan… Abaza kökenli ailesi Osmanlı-Rus savaşı sonrasında, Rusların zoruyla Abhazya’nın Abzıp Bölgesinden Düzce’ye gelmiş bir göçmendi kendisi. Evliliğini, yurt bildiği Düzce’de aynı köklerden olan Tahir Bey’le yapmıştı. Dokuzuncu çocuğu dünyaya gelmek üzereyken eşini Çanakkale Savaşı’na uğurlamış, o cephede de kaybetmişti. Yokluğun, yoksunluğun kol gezdiği savaş yıllarında tüm varı yoğu bir çift hayvan ile karasaban olan, dört kız beş erkek çocukla bir başına kalan Hanzade Hanım için uzun soluklu bir mücadele de böylece başlamıştı.
Devamı..

Güreşiyorum portre 204.Bölüm Nurettin & Haydar Zafer, Cezmi..

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top