Home / HABERLER / Güreşiyorum #Tokyo2020 /9.Bölüm..
Güreşiyorum #Tokyo2020 /9.Bölüm..

Güreşiyorum #Tokyo2020 /9.Bölüm..

#Tokyo2020 & #TeamTürkiye ; Güreşi yorum /9.Bölüm. Öncelikle ; Tokyo’da İki Bronz madalya alan Taekwandocularımız; Hakan RENÇBER ile Hatice Kübra İLGÜN’ ü tebrik ederken, Olimpiyatlarda yarışacak tüm kafilelerimize başarılar diliyoruz.32. Tokyo Olimpiyat Oyunlarında Güreş 01-07 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Ana başlıklardan; 1.Tokyo’ ya varan ilk kafilemiz. -2.Kuşbakışı olarak bir değerlendirme 3.Dokuz güreşçimizi değerlendirme. 4. Son söz; 1988 Seul, 1992 Barselona,1996 Atlanta,2000 Sydney,2004 Atina,2008 Pekin ,2012 Londra,2016 Rio ve 2020 Tokyo On Olimpiyat olmuş. Kimisinde izledim, kimisinde teknik kadroda yer aldım, kimisinde ise koordinatör olarak görevdeydim. O gün her şeyi ile hazır olan şans dahil, zirvede yer alıyor. Yani o madalya alır. Şu madalya alır. !!! Çok iyi rakipler var. Bizlerde iyi çalıştık. Tabi iki; Her güreşçi madalya için mindere çıkar.
Ancak bu Olimpiyat. Tahminim 2-5 arası madalya
Başlıyoruz..
-Tokyo’ ya ilk kafilemiz ; Grekoromen ile kadınlar,
Musa AYDIN beyin başkanlığında 25 Temmuz’da gittiler.;
-Grekoromende;
-Kaptan ; 130kg.da Rıza KAYAALP/ASKİ,
97kg.da Cenk İLDEM/İBB,
60kg.da Kerem KAMAL/İBB
İle Teknik Direktör /Salih BORA,
Antrenörler; Serkan ÖZDEN-Akif CANBAŞ
Masör; Tamer KISACIK.
Kadınlarda ;
-Kaptan; 76kg.Yasemin ADAR/ENKA,
50kg.da Evin DEMİRHAN /ENKA
İle Teknik Direktör/ Efraim KAHRAMAN ve antrenör Hakkı GÜREL Yine bu ekip ile beraber; Dr. Murat GREEV, Adem BEREKET ile Ahmet ÇELİK’ te gittiler.
Serbestte ise ;
Not; Bu gece yarısı (28 Temmuz’da )Tokyo’ ya gidecekler.
-Kaptanı; 125kg.’da Taha AKGÜL/ASKİ
57kg. da Süleyman ATLI/ASKİ ,
86kg.da Osman GÖÇEN/İBB ile
97kg.da Süleyman KARADENİZ/ASKİ
İle Teknik Direktör ; İsak IRBAYHANOV-Abdullah ÇAKMAR
1-Kuşbakışı olarak şöyle bir değerlendirme yerinde olur sanırım.
Olimpiyatlar sporun zirvesi, dört yılda bir yapılan dünyanın en büyük organizasyonu. Maalesef pandemi gölgesinde yapılmaya başlandı.
1936’da ilk madalyamız Mersinli Ahmet KİREÇÇİ ,ilk altın ise Yaşar ERKAN’ dan gelmişti. 1948 Londra ve 1960 Roma ve diğer ..
O vakitler ;Genç Cumhuriyetimize bir hikaye lazımdı ; Sanat ,Kültür, Edebiyat ve dahi spor ve dahi o vakit popüler olan güreşti. Uzun yıllar bunu güreşle yapmıştık.
Atatürk’ün Yaşar ERKAN ,Kurtdereli ve Koca Yusuf’ a çektiği telgraflar. ..
Güreş türkün yaşam biçimidir.
Lokomotif hep güreş oldu. Tokyo’ da da elinden geleni yapacaktır.
Bu girişten sonra ;
-2016 Rio Olimpiyat Oyunları ve öncesi(Pandemisiz),
-Pandemi süreci ; 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları süreci 2019’dan itibaren..2021-2022….
C-Pandemi sonrası; 2024 Paris ve sonrası !! Belki de 2028 Los Angeles…2032. Avustralya..
Yukarıdaki perspektif ile baktığımızda ;
2016 RİO’ da her sıklette 20 civarında güreşçi ile mücadele olmuştu. Bir eleme müsabakası fazla idi. Rio’ da final yapanlar ve de en iyi üçüncü vardı, kalifiye olmuştu.
-2020 Tokyo’da ise ; Her sıklette 16 Güreşçi ve elemelerde sadece final yapanlar ve en iyi üçüncü yoktu.
-İşte bu şartlarda ;
Sanki Tokyo biraz daha zor şartlar ile mücadelelere sahne olacak gibi.
Her ne kadar Tokyo’nun ertelenmesi bizim lehimize gözükse de, bunu görebilmek için ; Güreşlerin başlamasını beklemekte yarar var.
Ana hedef olarak ta ; Güreşte ;
Öncelik ;RİO 2016 ‘ da ki beş madalya ‘ya ulaşmak ve geçebilmek.
Bu olabilir mi, Bu şartlarda zor gibi gözükse de ,imkansız değil elbette.
Bireysel olarak ta; Rakip ve denk güreşçiler aradaki farkı ortaya çıkaran psikojik hazırlıklar çıkarır. O gün her şeyi ile hazır olan ,daha çok isteyen, oraya kendini daha çok adapte eden hata yapmayan ve gelebilecek fırsatları değerlendirebilenler ancak madalya kazanacak. Elbette ;Nasip ve biraz da şansta lazım..
2-Tek tek değerlendirecek olursak;
-Taha AKGÜL; Üçüncü kez Olimpiyatlara katılacak.2012 Londra ,2016 Rio ve 2020 Tokyo .8 Kez Avrupa ve 2 Kez Dünya ile Olimpiyat şampiyonu. 2020 Yılının başında ;Köprücük kemiği çıkmış ,bağlar kopmuş ve ameliyat sonrası uzun süren tedavi . Gerçekten Taha için Olimpiyatların ertelenmesi iyi oldu. 2021 Avrupa’ da şampiyon olarak bunu gösterdi. Taha özellikle nasip olur ise ikinci Altın için elinden geleni yapacaktır.
-Rıza KAYAALP,Dördüncü kez Olimpiyatlara katılacak. 2008 Pekin-2012 Londra ,2016 Rio ve 2020 Tokyo. 10 Kez Avrupa ve 4 kez Dünya şampiyonu ,Olimpiyat /Gümüş Bronz madalyasına sahip .Tek eksiği Olimpiyat Oyunlarında Altın. Taha AKGÜL kadar olmasa da Rıza KAYAALP’ de boyun ve sırt bölgesinde sıkıntıları vardı. Evlendi Bir kızı oldu. Erteleme kısmen de olsa Rıza içinde iyi oldu sayılır. Oda Taha gibi 2021’de Avrupa şampiyonu oldu. Tek hedef nasip olur ise Altın..
-Cenk İLDEM,Üçüncü kez Olimpiyatlara katılacak. 2012 Londra ,2016 Rio ve 2020 Tokyo.. Rio’ da Bronz madalya aldı. Avrupa ve Dünya’da bir çok madalyaya sahip. Tecrübeli bir sporcu. Son Olimpiyatında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacak. Hedef nasip olur ise madalya.
-Süleyman ATLI, İkinci kez Olimpiyat Oyunlarına katılacak. 2016 Rio ve 2020 Tokyo. Avrupa şampiyonluğunun yanında ;Dünya ile Avrupa’da bir çok madalya ya sahip. Hava’ ya girmiş durumda Tokyo Olimpiyatlarında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacak. Hedef nasip olur ise madalya. Hazır kıta ..
-Kerem KAMAL, İLK KEZ OLİMPİYATLARA katılacak. Yıldız-Genç ve U23 ‘te son birkaç yıldır da Büyüklerde Avrupa ve Dünya’da madalya aldı. Güçlü rakipleri var. Kerem KAMAL’ da Tokyo Olimpiyatlarında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacak. Hedef nasip olur ise madalya.
-Yasemin ADAR, İkinci kez Olimpiyat Oyunlarına katılacak. Dört kez Avrupa ve Dünya şampiyonu ; Gününde ve hata yapmayacak bir Yasemin ADAR her an madalya’ ya yakın. Tokyo Olimpiyatlarında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacak. Hedef nasip olur ise madalya.
Evin DEMİRHAN,İlk kez Olimpiyatlarda güreşecek. Yıldız-Genç-U23 ve Büyüklerde bir çok kez , Avrupa-Dünya’da madalya aldı. Aynen Yasemin ADAR gibi gününde bir Evin her şey olabilir. Güçlü rakipler var. Tokyo Olimpiyatlarında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacak. Hedef nasip olur ise madalya.
-Süleyman KARADENİZ,İlk kez Olimpiyatlarda güreşecek. Avrupa Şampiyonu. Dünya /3. Tokyo Olimpiyatlarında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacak. İyi bir kura ile neden olmasın .Her şey olabilir.
-Osman GÖÇEN. İlk kez Olimpiyatlara katılacak. Avrupa ikincisi, Dünya’da madalyaları var. Tokyo Olimpiyatlarında elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacak. Her şey olabilir.
Bu arada unutmadan;
Tokyo’da ;Üçte değerli hakemimiz olacak. Prof. Dr. H. İbrahim CİCİOĞLU, Levent ŞEN, M. Gürhan YÜCEL, birde UWW’ den temsilcilerimiz , Önder-R. Maria YAKŞİ..
3- Son söz olarak ;
1988 Seul, 1992 Barselona,1996 Atlanta,2000 Sydney,2004 Atina,2008 Pekin ,2012 Londra,2016 Rio ve 2020 Tokyo On Olimpiyat olmuş. Kimisinde izledim, kimisinde teknik kadroda yer aldım, kimisinde ise koordinatör olarak görevdeydim.
-O gün her şeyi ile hazır olan .. Şans dahil….
Zirvede yer alıyor.
Yani o madalya alır. Şu madalya alır. !!!
Çok iyi rakipler var..
Bizlerde iyi çalıştık.
Tabi iki; Her güreşçi madalya için mindere çıkar.
Ancak bu Olimpiyat. Tahminim 2-5 arası madalya
Başta ;G. Spor Bakanımız olmak üzere, Cumhurbaşkanımız
TGF Başkanı Musa AYDIN bey yönetimi, antrenörler ,kulüpler, Eğitim gördükleri okullar ile öğretim görevlileri. Tabi iki aileleri ve diğer. Ellerinden geleni hazırlık dönemlerimizde bizlere gösterdiler..
Haydi hayırlısı diyelim .
Tokyo’da mücadele edecek güreşçilerimize başarılar diliyorum.
Her vakit dediğimiz gibi milletimizin duası onlar ile olacak.
Ata KARATAŞ:TGF /GR/Koordinatör –Güreşiyorum
Sports TV /Güreş Dünyası -27 Temmuz /Salı saat; 20.00 Linki
https://www.facebook.com/sportstvcomtr/videos/1019629005108743

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top