Home / HABERLER / Güreşiyorum Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları 19./8. Rıza KAYAALP
Güreşiyorum Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları 19./8. Rıza KAYAALP

Güreşiyorum Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları 19./8. Rıza KAYAALP

Güreşiyorum/Olimpiyatlar 19./8.Bölüm Tokyo 2020
130kg.Rıza KAYAALP; Tokyo 2020’de Dördüncü kez güreşecek.(2008 Pekin 2012 Londra-2016 Rio ) Güreşiyorum/Tokyo 2020/19/8.Bölümde;Kerem-KAMAL-Oman GÖÇEN-Süleyman KARADENİZ-Evin DEMİRHAN-Süleyman ATLI-Cenk İLDEM –Yasemin ADAR ve bugünde Rıza KAYAALP ,yarın Taha AKGÜL’ ü yazacağız.
Rıza KAYAALP için; Hedef nasip olur ise, tek eksiği olan “Olimpiyat ALTIN madalyası” Gönlümüzden ve onun gönlünden geçen “Altın “ İnşallah. Bakınız Rıza KAYAALP ne diyor . “Dünya ve Avrupa şampiyonalarında altın madalya kazanmış her sporcunun hayali olimpiyatta da altın madalya almaktır.
Benim de tek eksiğim olimpiyat altını. Hedefim daha önce olimpiyatlarda aldığım gümüş ve bronz madalyalarımın yanına altın madalyayı koyabilmek.
Allah nasip ederse tek hedefim o. İkincilik veya üçüncülük benim için hayal kırıklığı olur. İnşallah Altın madalya için elimden geleni yapacağım. Her daim olduğu gibi milletimin hayır ve duaları ile. Sonrasında ise Avrupa ve dünya şampiyonalarında yeni rekorlar için mindere çıkacağım” diyor.
2012 Londra Olimpiyatları’nda bronz, 2016 Rio Olimpiyatları’nda gümüş madalya alan
Rıza Kayaalp, kariyerinde 4 kez dünya, 10 kez Avrupa, 2 kez de Akdeniz Oyunları şampiyonluğu yaşadı. Ayrıca ikişer dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile 1 kez de Avrupa ikinciliği yaşayan Rıza, 2019 yılında Çin’de düzenlenen Askeri Olimpiyat oyunlarında da Altın madalya kazanmıştı. Dünya Güreş Birliği tarafından dünyanın en iyi güreşçisi seçilmenin yanında,66.Milliyet gazetesi geleneksel yılın sporcusu seçildi. Detaylar ekte ..
Bu açıklamalar ile bilgilerden sonra devam….
-Stil/Kota alınan müsabaka ve tarihi; Grekoromen- 2019 Nur Sultan /Dünya şampiyonası /130kg.-1.
-Doğum Tarihi ve yeri; -Kulübü; Ankara-ASKİ
-Eğitimi ve Medeni Hali; !!!! /BESYO-Zeynep hanım ile evli bir kız çocuğu var.
-Müsabaka Tarihleri; 01 Ağustos / TSİ; 05.00-16.20 Arası ,yer Makuhari Messe Salonu(A) İlk on altı ..
KAYAALP ile ilgili derlememize devam…
Daha doğrusu hikayesi ile beraber zor ve meşakkatli yaşamına.
Genel Durumu; Yozgat’ ‘da beş yaşında güreş ile tanışma, sonrasında “Yozgat GEM” giriş ve son durak ASKİ ‘de devam eden yirmi yıl süren çocukluktan –ergenliğe ve….. İdeali; Yirmi yıldır hayalini yaşadığı ;Olimpiyat ALTIN madalya’ yı almak. He le ki , Tokyo ‘da ,sporun zirvesinde olur ise değmeyin keyfine ..Temennimiz ; İnşallah öncelikle madalya ve Altın olur inşallah RENGİ. ‘da kısmet olur.
Bilindiği gibi;
(Kovid-19) Salgını nedeniyle 2020 Tokyo Olimpiyatları bu yıla ertelendi. “Zor bir seneyi geride bıraktık. Artık yaklaşık “49” gün gibi kadar kısa bir süre kaldı.(Rıza; 01 Ağustos’ ta mindere çıkacak.) Tokyo’da o gün her şeyi ile iyi olan kazanacak.

Devam ediyoruz.
Rıza KAYAALP; “Tam yirmi iki yıldır ve beş yaşından beri güreşiyorum. Bu süreç kolay bir şey değil.
Başta; Cumhurbaşkanımız R. Tayyip ERDOĞAN ;Her daim olduğu gibi, ülkeme Altın madalya kazandırdığımda beni hemen sıcağı sıcağına arayıp tebrik etmesi ayrı bir motivasyon oluyor.
Her daim sporcunun yanında.
Ha Keza; G. Spor Bakanımız ve Belediye Başkanımız..
Ülkemde, Türkiye’de ;
Milletimizin benden ne istediğini gayet iyi biliyorum. Milletimi düşünerek mindere bir savaşçı ruhu ile çıkıyorum. Başarılarımda en büyük katkıyı ailemden alıyorum. Evlendim bir kızım oldu. Çok mutluyum. İyi ki evlenmişim. Kızım “Ayvera” benim gibi milli duygular ile büyüyor.
Onları müsabakalar nedeni ile ihmal ettiğim oluyor. Ama başarılı bir şekilde gelince en az benim kadar mutlu oluyorlar. Ankara’ da yaşıyorum. Bana çok destekleri olan Yozgat’ ta ki başta annem, babam, ailemi de ihmal etmemeye gayret ediyorum. Fırsat buldukça memleketime gidip hasret gideriyorum. İyi ki varlar.
Detaylar/1.
1989 Doğumlu. Yozgat’ın /Kavurgalı köyünde dünyaya geldi. Üniversite mezunu. Ankara ASKİ sporda güreşiyor.
Mevcut antrenörleri ; Akif CANBAŞ…
Hamdi ERASLANKILIÇ, Erkan ÜLVAN, Temel YAŞAR, Ersoy KOÇAK,Tekin ÇAĞLAR….
YOZGAT GÜREŞ EĞİTİM MERKEZİ;
Güreşe 2005 yılında Yozgat Güreş Eğitim’de Rahmetli Aydın DAL-Mustafa DOĞAN-Mustafa BAŞAR hocaların nezaretinde başladı. Lise üçte iken ASKİ kulübüne geçti.
ASKİ SPOR ‘GEÇİŞ;
ASKİ’ de; Teknik direktörlük yapan M. Akif Pirim’ den güreşin inceliklerini öğrendi. İlk Uluslar arası madalyasını Yozgat GEM’ de aldı.
Mili Takımda ise;
Salih Bora, Serkan Özden, Akif CANBAŞ ,Remzi Öztürk, Yusuf Düzer.
Şu andaki kulüp koordinatörü Abdullah ÇAKMAR..
Federasyon olarak’ ta;
Başta Mevcut başkan Musa Aydın bey olmak üzere, sırası ile, Hamza Yerlikaya, Bekir Çeker, Dr. Osman Aşkın Bak, Rahmetli Recai Ustaoğlu, Osman Şansal ve diğerlerinin emekleri ile bu uzun süreç içerisinde beraber antrenman yaptığı değerli güreşçi(Son dönemlerde; Doğan YILMAZ-A.Rıza-Osman YILDIRIM-Fatih BOZKURT-Hamza BAKIR..) arkadaşlarının büyük emeklerinin yanında , bir çok kulüp ile antrenör ve milli takım antrenörlerinin emekleri var.)
Yıldız, Genç ve Ümit A Milli Takım Antrenörleri, Masörleri, Kondisyoner, psikolog, diyetisyen, doktor, fizyoterapist, çevreleri, eğitim gördükleri okul arkadaş ile öğretim görevlileri. GEM THOM ve daha diğer..
Ve aileleri elbette saymakla bitmez hepsinden Allah razı olsun..
Hedef olarak;
Tokyo 2020 ’de İKİNCİ Altın madalya..
Detaylar/2.
22 Yıldır güreşiyorum & Tavsiyeler..
Yaşıtlarına göre iri yapılı olduğu için o zamanlar 5-10 kilo daha ağır geldiğini söylüyor, Kayaalp, “Güreşirken onları yıkıyordum.” Üç-beş kişi olmaları fark etmiyordu. Öğretmenlerim, ‘büyüdüğünde ne olmak istiyorsun?’ diye sorduğunda güreşçi olacağımı söylerdim” diyor. Büyüyünce madalyalar alacak kadar iyi bir güreşçi olacağıma inanmıyorlardı. İnat ettim ve güreş yaşamıma adım attım. Şimdi 32 yaşındayım ve onlarca madalya sahibi oldum.” , “Şampiyon ağabeylerimiz benim idolüm oldu. Madalyalı fotoğraflarına bakıp imreniyordum. Onlar gibi olabilir miyim, diye düşünüyordum” diye konuşuyordu.
Detaylar/3.
Türkler olarak güçlüyüz. Altı dakikada rakibimizi daha kolay alt edebiliyoruz. İyi olan, güçlü olan, yetenekli olan güreşi kazanıyor. Rakiplerime göre güçlü biriyim. Dayanıklı birisiyim. Çok saldırgan birisiyim. İnşallah bundaki sonraki maçlarda da bunları daha rahat göreceğiz.
Hobileri; Gezmek, Yüzmek, dağ yürüyüşü, internet v. s.
En iyi yaptığı teknikler; Tek Kol, Künde, çırpma, bele girme v.s.

Detaylar/4. -Gençlerle ilgili; Dünya ve Avrupa Şampiyonu milli güreşçi Kayaalp, gençlere de ilgili olarak; “Bizlerin hedefi küçüklüğümüzden bu yana her zaman şampiyonluktu, ülkemizi temsil etmekti. Şimdiki gençlerimizin de hedeflerinin olması ve o doğrultuda çalışmalarını istiyorum. Hedefsiz bir yere varılmıyor. Ben 10 yaşında bu hayalleri kuruyordum. Avrupa ve Dünya Şampiyonu olmak istiyordum. Şu anda hayallerimi gerçekleştiriyorum ama hayallerimi bitirmedim. Bu işi bırakana kadar şampiyon olmak istiyorum. Gençlerimiz de bir şeye sahip olmak istiyorsalar, kesinlikle önlerine hedef koysunlar ve bu hedef doğrultusunda ilerlesinler. Tüm gençlerimizi hiçbir zamankeşke dememek için önlemimizi almaya ve çok çalışmaya davet ediyorum.
Önemli ve tarihi bir tespit;
Bu gün sizlere tanıtmaya çalıştığımız ; Rıza KAYAALP ve Taha AKGÜL Türk Güreş Geleneği’ ne bir “ÖRNEK” olmaya devam edenlerden; Şöyle ki; Türk Güreş geleneğine ve dahi, alt yapıdan yetişen yıldızlara, gençlere idol olma yolunda rekortmen olarak, önemli katkı sembolü olanlardan biri olmakla beraber, Türk güreşinin Lokomotif olmasına da yine katkı sunan sayılı güreşçilerdendirler. Örnek verecek olur isek; Çayırlarda; Koca Yusuf, Kurt Dereli Mehmet, Kel Aliço, Kara Ahmet, Şamdancı başı kara İbo, Adalı Halil, Ahmet TAŞÇI, Hüseyin ÇOKAL ,Recep KARA, Aydın Demir, Ordulu Mustafa.. Minderlerde; Efsaneler; Yaşar Doğu, ,Celal ATİK, Gazanfer BİLGE ,Hamit Kaplan, Ahmet Ayık ,Mustafa Dağıstanlı, Mithat Bayrak, Hamza Yerlikaya ve son yirmi yılda başta; Rıza Kayaalp, Taha Akgül ve Selçuk ÇEBİ, Nazmi AVLUCA ,Metehan BAŞAR, Yasemin ADAR ve diğer.. Sonuç olarak güreşin enstrümanlarından bir çeşitlilik halinde olan, geleneksel Yağlı, karakucak, minder’ de uzun yıllar efsane ve idol olarak yaşamasına da, halk arasında tekerleme olarak hafızalarda yer alıp nesiller boyu Spor Tarihimizde de yazılı olarak yer almaları ve naçizane bir katkıya örnek olanlar anılmaya devam edeceklerdir.
-Rakipleri;
-Cuba (Oscar Pino Hinds&N.Lopez)- Estonia (Heiki Nabi)- Georgia (Iakobi Kajaia)
-Iran (Amir Mohammadali Ghasemimonjezi)- Germany (Eduard Popp)– Chile (Yasmani Acosta Fernandez)– Brazil (Eduard Soghomonyan)– Russia (Sergey Semenov)
– Lithuania (Mantas Knystautas)–Egypt (Abdellatif Mohamed)–Tunisia (Amine Guenichi)– Uzbekistan (Muminjon Abdullaev)– Korea (Minseok Kim)– Romania (Alin Alexuc Ciurariu)– Finland (Elias Kousmanen)
-Uluslararası Başarıları; Avrupa-Dünya ‘da ,Büyüklerde,U23,Genç ve Yıldızlarda ; Madalya almanın yanında ,uluslararası turnuvalar dahil edilmedi.
En önemli dereceleri; 2012 Londra Olimpiyatları’nda bronz, 2016 Rio Olimpiyatları’nda gümüş madalya alan Rıza Kayaalp, kariyerinde 4 kez dünya, 10 kez Avrupa, 2 kez de Akdeniz Oyunları şampiyonluğu yaşadı. Ayrıca ikişer dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile 1 kez de Avrupa ikinciliği yaşayan Rıza, 2019 yılında Çin’de düzenlenen Askeri Olimpiyat oyunlarında da Altın madalya ..
Detay ; https://uww.org/database Linkte..
İletişim: Ata KARATAŞ
TGF –Grekoromen Güreş Milli Takım(A+U23)/Koordinatör /2007-2021
Güreşte 51 Yıl (1970-2021) İGİK’ te güreşçi/Teknik adam, Öğretmen, İst. İHL-Melek HATUN İÖO/Güreş Antrenörü, Türkiye Gazetesi/Güreşiyorum Köşesi, Kırklareli-İst.-Ş. Urfa /Gençlik ve Spor-TGF/Yönetim Kurulu, Teknik Kurul, TGF/Koordinatör, (Mastır Plan )-Sosyal Medya;10 Kalem , 4 Kitap ve diğer. (Vefa Lisesi-Alaçam Lisesi-Ata. Eğt. Fak.)
Güncel Mobil ; 05327757725(Whatsaap)-05053690202(Mesaj hattım) -Güreşiyorum köşe yazım-İnternet sitem (22 Yıldır yayında) Web sitem www.guresiyorum.com ,
E-Posta; atakaratas53@gmail.com
Facebook/1. https://www.facebook.com/ata.karatas.9/ – Facebook/2. https://www.facebook.com/guresiyorum
Twitter https://twitter.com/AtaAtakaratas53
-İnstagram https://www.instagram.com/atakaratas53/
YouTube, https://www.youtube.com/channel/UCNYlEJ9orMuddHXYL8iUyig
LÜTFEN! Kanalımıza destek olmak ve daha fazla video için; yorum, beğeni ve paylaşım yaparak bize destek olur musunuz?
Linkedin https://www.linkedin.com/in/ata-karatas-319017a1/
Not; 1.Projem; 2019 Temmuz ayında başladığım Güreşiyorum/Portre 204. Bölüm yayınlandı Devam edecek..
2.Projem; Güreşiyorum/Olimpiyat Oyunları dizisi 1908 İle başladı .2020 Tokyo ile sona erecek. (Şu an 2012 Londra ‘ da../26 Mayıs 2021) 20 ila -22 Bölüm arası.
3. Projemiz; Sports TV/Güreş Dünyası-Murat AĞCA-Eren YAZICIOĞLU-Recep TOSUN-Yusuf TAŞKAN/Ata KARATAŞ-Güreşiyorum/Portre Olimpiyat Şampiyonları..(Şu ana kadar yayınlanan; Gazanfer BİLGE-Mehmet OKTAV-Bayram ŞİT -Tevfik KIŞ-Mithat BAYRAK-İsmail OGAN-Müzahir SİLLE-Mahmut ATALAY-Mustafa DAĞISTANLI-Nasuh AKAR-Ahmet AYIK ..Devam edecek…

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top