Home / HABERLER / Güreşiyorom porte 169.Bölüm Vedat Ergin
Güreşiyorom porte 169.Bölüm Vedat Ergin

Güreşiyorom porte 169.Bölüm Vedat Ergin

Güreşiyorum/Portre; 169. Bölüm. Vedat ERGİN ; “Güreş Ailesinin bir neferi olmaktan büyük onur duydum. “ Çok zor şartlarda güreşe gönül verip yarım asrı güreş ile geçirmiş ;Güreşçi, teknik adam, Judo’ da yapmış, milli takım antrenörü, Kömür spor ve Şeker sporda belli dönemlere damga vuranlardan. Ot minderleri yere serip antrenman yapmasının yanında hemen dile getirelim; Vedat ERGİN hocamıza geçmiş olsun diyoruz.. Bir döneme ;Grekoromen güreşe ayrı bir heyecan getiren ve özellikle Olimpiyatlarda (1992 Barselona) Benimde içinde bulunduğum genç antrenör kadrosu ile beraber ; vedat ERGİN hocamda Genady SAPUNOV” ekolünde bulunanlardan.. Birde çok önemli bir tespitimizde; “Faik DURA” Çok önemli bir hoca, dikkat ettim, Ankara’ da belli dönem güreş yapan değerli arkadaşlarımın hepsinde emeği olmuş. Allah rahmet eylesin.
Devam ediyoruz..
1970 yılında eğitimimin yanı sıra, Ankara Halkevleri Güreş Kulübü ‘n de aktif sporcu olarak güreş hayatı başladı. İlk hocam rahmetli Faik Dura ( Arap Hoca) dır. Halkevleri binasının zemin katında herkes gittikten sonra akşamları ot minderleri yere serip antrenmana başlardı.
Duşumuzu kalorifer dairesinde ısıtılan su ile alırdık.
Vefa ile dostluk olarak ta; Yarım asır içerisinde; Hatırlayamadığı şampiyonalar, sporcular ve antrenör arkadaşları var ise hepsinden özür diliyor. “Güreş, yaşantımın 50 yılını aldı. Her anı büyük gurur ve zevkle geçti. Her şeyimi borçlu olduğum Güreş Sporunun ve Güreş Ailesinin bir neferi olmaktan büyük onur duydum. Diğer bir çok özellikleri var..
Güreş camiası ‘da; Güreşi seven, kibar, vefalı bir arkadaşımız olarak bilinir.
Ekte yer alan anılarından önemli başlıklar…
-1974 yılında, rahmetli Haydar Öz öğretmen’ in Ankara Şeker sporun kurulması için ilgili genel müdürlük ile ısrarlı görüşmeleri , gayret ve destekleri sonucunda Ankara Şekerspor Güreş Kulübünü kuruldu.
– Güreşin yanında yan dal spor olarak Judo ya başladı. Judo kariyerinde siyah kuşak alarak bu dalda da aktif spor hayatını belli bir süre sürdürdü.
– Kulüpte Türkiye Şekerspor Greko-Romen Güreş Takımı Baş Antrenörü olarak görev yapmaya başladı.
üç kez, Türkiye Lig Şampiyonluğu ile Türkiye Müesseseler Lig Şampiyonu oldu.
-Milli Takımımızda…
Vedat ERGİN’ den ile ilgili; Kendi ifadesi ile ;
1957 Ankara doğumlu. Kalabalık ve geleneklerine düşkün bir ailede sosyal ve sevgi dolu bir çocuk olarak büyüdü.
Eğitimimi olumsuz etkiler, sporculuk kariyer olarak gelecek vaat etmez düşüncesi ile ailemin başta karşı çıkmasına rağmen güreş sporuna gönül verdi.
1970 yılında eğitimimin yanı sıra, Ankara Halkevleri Güreş Kulübü ‘n de aktif sporcu olarak güreş hayatı başladı.
İlk hocam rahmetli Faik Dura ( Arap Hoca) dır.
Halkevleri binasının zemin katında herkes gittikten sonra akşamları ot minderleri yere serip antrenmana başlardı.
Şartlar zor ve yetersizdi.
Duşumuzu kalorifer dairesinde ısıtılan su ile alırdık. Aynı anda en fazla bir kişi duş alabilirdi. Diğer arkadaşlar sıra bekler, yığılma olur, bu arada su buz gibi soğurdu. Bütün bu olumsuzluklara rağmen yılmadan antrenmanlara devam eder mutlu olmanın yollarını bulurlardı.
1974 yılında, rahmetli Haydar Öz öğretmen’ in Ankara Şeker sporun kurulması için ilgili genel müdürlük ile ısrarlı görüşmeleri , gayret ve destekleri sonucunda Ankara Şekerspor Güreş Kulübünü kuruldu.
Kulüp te Vedat Ergin’ den önce;
Necmi Gençalp, Esat Metin, H. Hüseyin Arıcan, Ahmet Yıldırım vardı.
Daha sonra ;
Vedat Ergin, Oktay Aktaş, Seyit Kaygusuz, Aydın Böke, Selman Kaygusuz, Mahmut Akkuş dan oluşan takım, hocalıklarını yapan Jandarma Gücünde çalışan Ali Tokuş hoca ile Haydar Öz öğretme nin tavsiyeleri ile son halini aldı. Kulübe girişi ile birlikte artık Ankara Şekerspor’da antrenmanlara başlamış oldu. Bu arada Güreşin yanında yan dal spor olarak Judo ya başladı. Judo kariyerinde siyah kuşak alarak bu dalda da aktif spor hayatını belli bir süre sürdürdü.
Antrenörlük;
Aktif sporculuğu bıraktıktan sonra Antrenörlük hayatı başladı.
Çünkü her şeyini borçlu olduğu peygamber sporuna Antrenör olarak hizmet etmek, öğrendiklerini öğrencilerine aktarmak, güreşi sevdirip başarılı sporcuların yetişmesinde bilgi ve deneyimlerini paylaşarak katkıda bulunmak onun için önemli bir hedefti.
Ankara Şekerspor da antrenör sayısı fazla olduğu için Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğüne bağlı Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü bünyesinde, eski bir güreşçi olan Sayın M. Ali Aydemir ‘ in destekleri ile Ankara Kömür Sporu kurdular.
Burada yıldızlar ve gençlerden kurulu olan takım ile çalışmalara başladılar. Değerli arkadaşları;
Esat Metin ile beraber ses getiren çalışmalara imza atılar.
İlk katıldıkları yıl Ankara Şampiyonasında birinci oldular. Daha sonra yıldızlar olarak, Türkiye Şampiyonası 1. (İzmit), Türkiye Gençler Şampiyonası 1. (Ankara) başarıları yaşadılar.
Bu kulüpten yetişen değerli öğrencileri de şöyle;
-İsmail Arslan (Yıldızlar Dünya Şampiyonası 1.)
-Rafet Ünver (Yıldızlar Dünya Şampiyonası 1.)
-Salih Yılmaz (Gençler Avrupa Şampiyonu 1.)
-Elvan Mert (Yıldızlar Dünya Şampiyonası 1. Ve Gençler Dünya Şampiyonası 1.)
-Ayhan Kızılay (Gençler Avrupa Şampiyonası 2.)
-Tuğrul Derici (Yıldızlar Dünya Şampiyonası 1. Gençler Türkiye Şampiyonası 1.)
-Yusuf Açıkalın (Gençler Türkiye 2.)
-Ahmet Özbeğe, Bekir Elen, Ali Midiliç , Halil İbrahim Erdoğan ve ismini hatırlayamadıkları birçok güreşçileri , Yıldızlar, Gençler Türkiye Şampiyonluklarını kazandılar.
Kulüp başarılı bir güreşçi ordusu yetiştirdi. Bu sporcular başarıları ve örnek sporcular olarak Ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek biz hocaları olarak gururlandırdılar.
Şeker Spor’ da Teknik adam olarak görev;
Kulüp Mehmet Ali Aydemir’in Genel Müdürlükten ayrılmasından sonra kapanmak zorunda kaldı. Kulübün kapanması üzerine Vedat Ergin’ de de tekrar Ankara Şekerspor Kulübüne döndü.
Kulüpte Türkiye Şekerspor Greko-Romen Güreş Takımı Baş Antrenörü olarak görev yapmaya başladım.
Bu süreçte,
-İsmail Arslan (48 kg), Halil İbrahim Erdoğan (52 kg), Ayhan Kızılay -Bekir Elen-İbrahim Şahin (57 kg), Bülent Demiray (rahmetli), Suat Aydın (62 kg), Sümer Koçak-Rafet Ünver-Tuğrul Derici (68 kg), Salih Yılmaz-Yavuz Erçoban (74 kg), Elvan Mert (82 kg), Seyfullah Şahingöz- İlhan Çıtak (90 kg ), Kenan Çınar (130 kg)
Gibi güreşçilerden oluşan, en az altı, yedi bankolu başarılı bir Genel Müdürlük takımı kurdular. ve bu takım ile üç kez, Türkiye Lig Şampiyonluğu ile Türkiye Müesseseler Lig Şampiyonu oldu.
Milli Takımda görev.
Antrenörlük hayatıma Türkiye Güreş Federasyonunun verdiği görev ile Milli Takımımızda görev alarak devam etti.
Bu süreçte ,
-Yıldızlar Avrupa Şampiyonası, Takım 1. (Bursa/1985)
-Dünya Yıldızlar Şampiyonası Takım 1. (Kanada /1986) (Antrenörler Vedat Ergin – Ömer Suzan)
-Avrupa Güreş Şampiyonası Büyükler Takım 3. (Atina/1994) (Şeref Eroğlu 1. –Erol Koyuncu 1.) (Antrenörler Vedat Ergin- Bilal Tabur)
-Dünya Şampiyonası (Prag/1995) (Hamza Yerlikaya 1. – Haluk Başar 1.)
-Dünya Şampiyonası (İsviçre /1990) (Remzi Öztürk 2.) (Antrenörler Vedat Ergin – Hamdi Sancaklı )
-Avrupa Şampiyonası (Budapeşte/1996) (Hamza Yerlikaya 1.- Şeref Eroğlu 1. – Nazmi Avluca 1.)(
-Atlanta Olimpiyatları (1996) (Hamza Yerlikaya 1. – M. Akif Pirim 3.)
-Ümitler Dünya Şampiyonası ( Tahran/1995) Takım 1. (Bayram Özdemir 1. – Ercan Yıldız 2.- Şeref Eroğlu 1. – Nazmi Avluca 1. – Hamza Yerlikaya 1. ) (Antrenörler: Vedat Ergin – Bilal Tabur)
-Ümitler Avrupa Şampiyonası , Takım 2. (İstanbul), (Bayram Özdemir 1. –Ercan Yıldız 1.- Şeref Eroğlu 1. – Nazmi Avluca 1.- Hamza Yerlikaya 1.)
– Avrupa Şampiyonası (Fransa) (Şaban Donat 3.)
-Dankolov Güreş Turnuvası, Takım 1. (Rusya/1995)
-Nant Turnuvası, Takım 1. (Fransa/1994)
-Akropolis Turnuvası, Takım 1. (Yunanistan /1993)
Ve hatırlayamadığı şampiyonalar, sporcular ve antrenör arkadaşları var ise hepsinden özür diliyor.
Güreş, yaşantımın 50 yılını aldı. Her anı büyük gurur ve zevkle geçti. Herşeyimi borçlu olduğum Güreş Sporunun ve Güreş Ailesinin bir neferi olmaktan büyük onur duydum.
Anılar..
– Güreş zor bir spordur, disiplin ve yorumsuz bir bağlılık içerir. Her ne kadar bireysel bir spor olsa da takım ve milli değerlere saygıyı temel alır. Rekabet duygusu maç bittikten sonra yerini saygı ve terleri birbirlerine karışan güreşçiler arasında kardeşlik duygusuna bırakır. Bizler hocalarımızdan milli ve manevi değerlerimize karşılıksız bağlılığı , Ülkemizi her yerde gururla ve mertçe temsil etmeyi öğrenerek yetiştik. Bu disiplini ve sevgiyi bizlerden sonra bayrağı alan gençlerimize aktarmayı bir görev ve hedef olarak gördüm ve antrenörlük hayatım boyunca da buna uygun şekilde görev yapmaya gayret ettim.
– Milli Takımda görev yaptığım süreçte birbirinden değerli pek çok antrenör arkadaşımla birlikte çalıştım. Hepsi ile yaşanmış güzel anılar biriktirdim. Hepsini ayrı ayrı anlatmak zor o yüzden en çok etkilendiğim ve görev yapmaktan gurur duyduğum arkadaşlarımdan bazılarını belirtmek istiyorum. Beni en çok etkileyenlerin başında Rahmetli hocam Faik Dura’ yı anıyor ve kendisine rahmet diliyorum. Türk Güreşinin ufkunu açan, bizlere geleneksel ve bilimsel güreş öğretilerini uygulamamız için büyük destekler veren, Türk Güreşinin bulunduğu başarısız dönemde ayağa kaldıran ve bizlere ışık olan sayın Genadi Sapunov ‘un emeklerini unutmam mümkün değil. Kendisinden çok şey öğrendik, Türk Güreşinin başarılarında ve mesleki olarak bizlerin üzerinde örnek bir antrenör olarak emekleri çok fazladır. Bilal Tabur, Salih Bora, Ali Tokuş, Haluk Koç, Erdoğan Koçak, Sırrı Acar, Serhat Karadağ, İbrahim Yıldırım, Ömer Suzan, Hamdi Sancaklı, Celal Taşkıran, Ata Karataş gibi değerli hocalarımla çalışma fırsatını yakaladım. Görev yaptığım süreçte elde edilen başarılarda hepsinin değerli katkıları ve emekleri vardır.
– Milli Takım antrenörlük yaşamımda acısı ile tatlısı ile pek çok şey yaşadım, güzel anılar ve insanlar biriktirdim. Unutamadığım pek çok anıdan bazılarını paylaşmak isterim. Atlanta Olimpiyatlarında Grup Finalinde büyük şampiyon Şeref Eroğlu’ nun son beş saniyede galip iken bir hata ile kaybettiği maçı , aynı şampiyonada Hamza Yerlikaya’ nın olimpiyat şampiyonluğunu ve M. Akif Pirim’in üçüncü olduğu maçlarda yaşadığım heyecanı ve duyguları unutamam.
1994 yılında Avrupa Şampiyonasın da (Atina) Yunan televizyonunun yayını kesip İstiklal Marşımızı ve sporcularımızın başarılarını yayınlamamasını, salonda bulunan bir avuç Türk seyircisi ile İstiklal marşımızı Atina’da okurken ne kadar çok duygulandığımı, gurur duyduğumu kelimelerle ifade etmek çok zor.
Şeref Eroğlu’nun rakiplerinden Kazak sporcu ile sürekli rekabet halini, birçok şampiyona da final maçlarında karşı karşıya geldikleri çekişmeli maçları, izlerken yaşadığımız heyecanı ve duygularımı unutmam mümkün değil. Her sporcunun maçlardan önce başarılı olmak için yaptığı bazı alışkanlıkları, uğur saydığı şeyler vardır. Örneğin Şeref Eroğlu, yurt dışında yapılan şampiyonalara gittiğimiz bir şampiyonada yanıma gelip, -Hocam, ben bir şey keşfettim, buralarda acı biber yok, galiba ben o yüzden zorlanıyorum dedi. Bir sonraki şampiyonaya gittiğimiz de bana Maraşın acı biberlerinin olduğu bir torba biberi verdi. Maça çıkarken bir avuç alıp ağzına atıyordu. Ben de kendini motive ettiğine inandığı bu alışkanlığını anlayışla karşıladım ve hiç itirazsız isteğini yerine getirip maç öncesi biberini kendisine verdim. Her sporcunun kendince bir motivasyon alışkanlığı var. Bunları yaşadıkça deneyim kazanıyor insan.
Gerek sporcu olarak, gerek antrenörlük yaparken doğal olarak pek çok komik olaylar da yaşanıyor. Örneğin, Mehmet Akif Pirim ile sosyal ilişkilerimiz daha fazla idi. Ankara’ dan kampa geliş gidişlerimiz çoktur. Birgün İstanbul Sarıyer den Ankara’ya dönerken Sapanca taraflarında iki kamyoncu yan yana gelmiş sohbet ediyorlar, yolu kapatmışlar. Önce biraz sabırla bekledik, baktık bunlar sohbete devam ediyor, arabayı kullanan Akif, selektör yapmaya ve korna çalarak şoförleri uyarmaya çalıştı. Ancak adamların hiç umursadığı yok, Akif korna çalmaya devam ediyor derken öndeki şoförlerden biri sinirlenmiş olmalı ki önümüzde arabayı durdurdu. Diğeri de biraz daha aşağıda aracını durdurdu. Baktık adam eline bir sopa almış bize doğru geliyor. Yapacak bir şey yok ben aşağı indim, gelişine bir kafakol yere uzattım. Bir iki de vurduktan sonra elindeki sopayı aldım ve aracımıza doğru yöneldim. Yerdeki şoför kalktı arkadaşına bağırıyor, – lannnn memet , memettt yetiş lan. Bizim Mehmet Akif Pirim de indi araçtan gülerek, ne oluyor burada ben polisim, polis diye bağırıyor. Adam hemen sesini kesti. Kısa bir süre sonra gülüp geçtik, onlar aracına biz aracımıza bindik. Akif’in mukallit halleri çoktur, beni oldum olası gaza getirmeyi çok sever.
Bu arada ismini hatırlayamadığım, yazmayı unuttuğum kişiler mutlaka vardır. Hepsinden özür diliyor, gıyaplarında sevgi ve selamlarımı yolluyorum.
Dereceler.
Kaynak UWW.. www.unitedworldwrestling.org
Kulüp olarak katıldığım şampiyonalar,
-Yıldızlar Türkiye Şampiyonası 1. (Ankara,1975)
-Gençler Türkiye Şampiyonası 1. (Rize)
-Büyükler Türkiye Şampiyonası 1. (Ankara,1981)
-Türkiye Şampiyonası (Ankara, 17-25 yaş)
-Türkiye Şampiyonası (8-10 Şubat)
-Celal Atik Ankara Uluslararası Şampiyonası 1. (1981)
-Balkan Güreş Şampiyonası 3. (Üsküp-1977)
-İslam Oyunları Güreş Şampiyonası 1. (İzmir /1980)
-Ordular Dünya Güreş Şampiyonası Greko-Romen 2. (1979)
– Ordular Dünya Güreş Şampiyonası Serbest 3. (1979)
Aktif olarak judo sporunda katıldığı şampiyonalar,
-Türkiye Gençler Judo Şampiyonası 1. (1-2 Ekim 1977)
-Türkiye Büyükler Judo Şampiyonası 1. (20-22 Temmuz)
-Silahlı Kuvvetler Judo Şampiyonası 1.
-Şampiyonlar Turnuvası 1. (25-29 Kasım 1980)
BASINDAN
– http://www.guresiyorum.com/guresiyorom-porte-153-bolum-rafet-unver/
https://www.cumhuriyetarsivi.com/katalog/192/sayfa/1989/2/8/17.xhtml
https://www.guresdosyasi.com/turnuva.html
Sonuç olarak;
169.Bölüm; Güreşiyorum/Portre’ de
Vedat ERGİN’ ı bu kez ele aldık.
On bir ayda ; Aralık 2019′ da “01. Bölüm Salih BORA ile başlamıştık. “150”Bölüm Musa Aydın Güreşiyorum/Portre “(1.Proje) ulaşmıştık.
Devam ediyoruz..Hedef nasip olur ise 200 ve …..
Artık biraz daha seyrek olarak …
www.guresiyorum.com ile Sosyal medya’ dan ;Facebook, instagram, tweetır ile Whatsaap gruplarından ,özellikle güreş sever ve sporseverlere siz değerli dostlarıma ,
“Sizlerin renk katan , çok değerli “Yorumlarınız” la zenginleşti. Adeta bütünleşti. portreler.
Sağ olun ilgi ve alakanız için..
Çok önemli..
Hepimiz için bir uyarıda bulunmak istiyorum.
Pandemi sürecinde devlet yetkililerimiz ;
Hep söylüyor MMT (Maske-Mesafe, Temizlik )
Lütfen dikkat edip duyarlı olalım. Az daha gayret..
Esasında ;
Aralık ayında bir projeye daha başlamıştık.
1896-2016 Güreşiyorum/Olimpiyatlar ;O erken bitti.16 Bölümdü..
Şimdi; Öncelikle ;Tarihi fotoğraf ve belgeler, bilgi ve dokümanlar ile sizlere zengin bir arşiv sunma imkanı elde ettim. Arşiv o kadar güzel bir şey ki sormayın.
Başta Hard DİSK ‘ lerim, atakaratas53@gmail.com ile Bilgisayarımda hepsi arşivli.
Yine You Tube sayfamda ki üç yetmişe yaklaşan ; Daha çok güreş ile ilgili videolar var Ata KARATAŞ sayfamda..
Türkiye Gazetesindeki ; Yaklaşık 20 Yılı aşkın süren “Güreşiyorum ” köşe yazımız İnternette mevcut. onlarda kayıtlı..
Önemli bir not daha;
Genelde ekseriyetle ;Güreşiyorum/Portrede hayatta olan değerli kişileri ele aldık..
Avrupa-Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlarının Biyografisi www.guresiyorum.com da var.
-Çok değerli vefat eden Türk güreşine katkı sunanlara da yavaş yavaş başladık.
Sonuç olarak;
Türk Güreşine katkı sunan; Türkiye Güreş Federasyonu başkanları ,Teknik adam, Şampiyon, Akademisyen, Hakem, baba-oğul, kardeşler, UWW’ de ve FILA’da ,CELA’ da görev yapan ve diğerleri ele aldık..
Nasip olursa ,
Hepsini PDF olarak tek sayfada www.guresiyorum.com ve ileride de Kitap inşallah..
– Uzun yıllardır sizlere; www.guresiyorum.com Sosyal medya ile 05053690202 ve 0532 7757725′ ten değişik yollarla karşılıksız hobi olarak ;
Özellikle başta güreş haberleri ve diğer sunmaya devam edeceğim.
Allah ömür nasip ederse..
Bana ulaşmak için;
Ata KARATAŞ
-TGF Grekoromen Güreş A Milli takım Koordinatörü
-0532 775 77 25 Güncel ve whatsaap telefonum(Not; Whatsap’ taki güreş haberi almak isteyen oradan yazarsa eklerim uygun bir gruba hemen ),
-05053690202 (Mobil Mesaj telefonum.)
Haydi güreş ve sağlıcakla..
Güreş ile ve sağlıcakla kalın..
Ata KARATAŞ.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top