Home / HABERLER / 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı..
660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı..

660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı..

Güreş İ Yorum Kırkpınar/6.Bölüm
Cumartesi Güreşler devam ediyor. #KIRKPINAR
Bitmeyen Güreş Efsanesi Tarihi Edirne KIRKPINAR Yağlı Güreşleri Başladı.
Büyük HEYECAN Yarınki Elemelerle Ve Nihayetinde Pazar Günkü Finaller’ le Zirve Yapacak. ALLAHIN izni ile .bugün serhat şehri Edirne’mizde 660 . Kırkpınar güreşleri başladı. Hiç bir spor dalında böyle bir aşk yoktur. Yağlı güreş sevdalıları geceyi dışarıda yatarak veya arabalarda çimenlerin üzerinde görüntüde gördüğünüz gibi yurdun dört bir bucağından gelerek yağlı güreş sevdalısı olarak izliyorlar. Helal olsun. Yağlı güreş seyircimize. İşte güreş aşkı buna denir. Cumartesi ;Baş pehlivanların 1. Tur kuraları sabah saat 11.00’ de çekilecek ilk tur güreşleri başlayacaktır .Haydi hayırlısı. Allah yollarını açık etsin. 660. Kırkpınar güreşleri hayırlara vesile olsun; Kaynak; Şükrü Kayabaş

TARİHİ KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ BAŞLADI(Kaynak ; TGF
660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin resmi açılışı, Sarayiçi Er Meydanı’nda yapıldı. Çayırdaki tören, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. 2019 yılının Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz, Türk bayrağını göndere çekti.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, törende yaptığı konuşmada, milletleri millet yapan unsurun ortak gelecek, arzu ve istekleri olduğu kadar milletlerin geçmişleri ve töreleri olduğunu söyledi.
Olimpiyatlardan sonra dünyanın en köklü geleneğinin Kırkpınar olduğunu ifade eden Canalp, şunları kaydetti:
Aslında biz burada bugün 660 yıllık bir geleneği beraberce yaşamak, yaşatmak ve geleceğe taşımak için bulunuyoruz. Milletler geleneklerini yaşatmak için seçici davranırlar, inşa ettikleri gelenekler için de geleceğe taşıdıkları gelenekler için de hep seçici olmuşlardır. Yağlı güreşi asırlardır bu millet neden yaşatıyor derseniz çünkü yağlı güreş Türk milletinin karakterini en iyi şekilde yansıtan spordur. Yağlı güreş, sadece bir spor değildir. Aynı zamanda yiğitlik, mertlik, güç ve zekadır, tutamadığınız eli, tutamadığınız bileği, kavrayamadığınız bedeni en iyi şekilde hissetmektir, taktik, beceridir, kabiliyettir. Bu yönleriyle yağlı güreş, bizim milletimizin alplik geleneğinin en iyi yansımasıdır. Kırkpınar’ı yaşatan ona gönül verenlerdir.”
Kırkpınar’ın yaşatılmasında herkesin emeği olduğunu belirten Vali Canalp, pehlivanlara başarı diledi.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise arzu etmelerine rağmen 659. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni gerçekleştiremediklerini söyledi.
Her şeyin başının sağlık olduğunun altını çizen Gürkan, “Bugünü Valimizle, Federasyon Başkanımızla, Ağamızla, Yağlı Güreş Düzenleyen Tarihi Kentler Birliğiyle ilmek ilmek ördük. İstedik ki Türk’ün ata sporu yağlı güreş ara vermeden devam etsin, pehlivanlarımız Hazreti Hamza’dan aldıkları güçle meydanı titretsin istedik.” diye konuştu.
Gürkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izni, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun onayı ve güreşe emek veren herkesin destekleriyle 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni gerçekleştirmenin haklı gurur, mutluluk ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.
Türk’ün ata sporunu geleceğe en iyi şekilde taşımaya karalı olduklarını vurgulayan Gürkan, “Dün, Koca Yusuflara, Kel Aliçolara, Adalı Halillere, Kurtderelilere nam vermiş bu dualı çayır, bugün Orhan Okulularla, Mehmet Yeşil Yeşillerle, Fatih Atlılarla, Ali Gürbüzlerle geleceğe emin adımlarla yürümeye devam ediyor. Tüm pehlivanlarımızı bir kez daha canıgönülden kutluyorum, helal olsun onlara. Türk’ün ata sporu güreşlerimiz, Edirne’mize, milletimize, ülkemize, pehlivanlarımıza hayırlı, uğurlu olsun. Öğretmeni Atatürk olanın ödevi memleket olur. Biz bu memleket sevdasıyla Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizin armağan ettiği bu topraklarda nice Kırkpınarları büyük Türk milletiyle hep birlikte gerçekleştirecek ve evlatlarımıza da aldığımızdan daha iyi şekilde teslim edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, salgında yaşamını yitiren Avrupa şampiyonu Reşit Karabacak ve Pele Mehmet olarak bilinen Başcazgır Mehmet Tura’yı anarak sözlerine başladı.
Kırkpınar’ın yapılmasına özel izin veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’na teşekkür eden Aydın, “Bir buçuk yıl aradan sonra Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapılmasında emekleri olan Sayın Vali Canalp, Sayın Belediye Başkanı Gürkan, Sayın Güreş Ağası Selim’e teşekkürlerimi sunuyorum. Kol bağlayan pehlivanlara, cazgırlara, davul zurna ekibine, hakemlere, basın mensuplarına başarılar diliyorum.” diye konuştu.
Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ise geçen sene salgın nedeniyle güreşlerin yapılamadığını ve salgında güreş camiasından kayıpların yaşandığını anımsattı.
Vefat edenlere Allah’tan rahmet dileyen Selim, güzel bir organizasyon olması temennisinde bulundu, güzel güreşler yapılacağına inandığını ifade etti.
Konuşmaların ardından pehlivanların yanı sıra Kırkpınar’da görevli hakem, cazgır, davul-zurna ekibinin bulunduğu kortej, Edirne Belediyesinin bandosu eşliğinde tribünleri dolaştı.
Diğer yandan
11 Temmuz Pazar gününe kadar 2 bin 160 pehlivanın kıran kıran mücadelede vereceği güreşlerde, Minik 1 boyda 75, Minik 2 boyda 100, Teşvik 1 boyda 119, Teşvik 2 boyda 166, Tozkoparan boyda 206, Ayak boyunda 197, Deste Küçük boyda 265, Deste Orta boyda 154, Deste Büyük boyda 105, Küçük Orta Küçük boyda 380, Küçük Orta Büyük boyda 146, Büyük Orta boyda 100, Başaltı boyunda 94 ve Başpehlivanlık boyunda 53 olmak üzere toplam 2 bin 160 pehlivan çayırda ter dökecek.
Organizasyon, 11 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek başpehlivanlık final güreşiyle tamamlanacak.
Başpehlivanlık müsabakalarında 40 dakika boyunca iki rakip birbirine üstünlük sağlayamazsa “altın puana” geçilecek. Bu bölümde puan alan galip sayılacak.
Kaynak: TGF

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top