Home / HABERLER / 660.Kırkpınar’s 10 Gün kala..
660.Kırkpınar’s 10 Gün kala..

660.Kırkpınar’s 10 Gün kala..

660.Kırkpınar yağlı güreşlerinin başlamasına bu gün itibari ile on gün kaldı. Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği, Edirne Belediye Başkanlığı Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı ile Kırkpınar Ağası Selim SELİM ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile uzun süre yapılan görüşmeler sonucu; Önce; Kumluca ve ardından ise Bursa/Çalı’ ca güreşleri seyircisiz yapıldı. Her iki güreşi de Televizyonlardan izledik. Görülen o ki; Kırkpınar’a sanki bir miktar seyirci alınacak gibi.(Tedbir ve kurallara uygun olarak.) Bu arada; Az önce TGF katılacaklarla ilgili önemli, bir açıklama yaptı.
Şöyle ; 660. tarihi Kırkpınar güreşleri‘ne katılacak tüm pehlivanların dikkatine,
2021 Temmuz vizeli lisansları ile katılmak zorunludur.
Kırkpınar güreşleri‘nde görev yapacak olan hakem, cazgır, tüm görevliler ve Sporcuların son 48 saat içerisinde yapılmış COVID-19 (PCR) testlerini ibraz etmeleri zorunludur, aksi taktirde müsabakalara alınmayacaktır.

Devam edelim:Olimpiyatların ardından dünyanın en eski spor organizasyonu olarak bilinen ve UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirasları Listesi’nde de bulunan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için geri sayım başladı. Geçtiğimiz yıl koronavirüs salgını nedeniyle 659’uncusu yapılamayan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bu yıl yapılacak 660’ıncısı Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda 9-10-11 Temmuz tarihleri arasında seyircisiz olarak gerçekleştirilecek.(Dediğimiz gibi bir miktar seyirci olması muhtemel)
-Bu yıl 660’ıncısı yapılacak!
Edirne’de bu yıl 660’ıncısı düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olan güreşçiye belediye 60 bin lira ödül verecek. Edirne Belediyesi, bu yıl boylarında dereceye girecek pehlivanlara toplamda 352 bin 850 TL para ödülü dağıtılacak.
Kırkpınar Güreşleri
660. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Seyfettin Selim oldu
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2020’de şartları yerine getirmesine rağmen salgın nedeniyle Kırkpınar ağalığı yapamayan Seyfettin Selim’in, 2021 yılının Kırkpınar ağası seçildiğini söyledi.
Kırkpınar’a seyirci alınıp alınmayacağı yarın belli olacak
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne seyirci alınıp alınmayacağının yarın açıklanacağını ifade etti.
-Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl yapılamayan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 660’ıncısı 9-10-11 Temmuz tarihleri arasında Sarayiçi Er Meydanı’nda seyircisiz yapılması kararlaştırdı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bugün yapılan belediye meclisi toplantısında güreşlere seyirci alınıp alınmayacağının yarın belli olacağını söyledi.
-Gürkan, “Pandemi şartları nedeniyle bu yıl Kırkpınar’ın festival boyutunu yapmıyoruz. Sadece yağlı güreşler olacak. 3 gün ile sınırlı tutuyoruz. 660’ıncı Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin hayırlı olmasını diliyorum. Seyirci olayı yarın belli olacak. Biz başından beri şunu söyledik. Kontrollü bir şekilde seyirci alınmasını, tümü olmasa da yüzde 50 oranında olabilir. Burada Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği şartlarda seyirci almak isteğimi tekrar yineliyorum. Sağlık Bakanlığı hangi şartları koyarsa, örneğin aşı karnesi olan derse ona göre çalışmalarımızı yapacağız. Başka şartlar koyarsa ona göre çalışmalarımızı yapacağız. Yarın kararın belli olmasının ardından bunu kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.
https://www.hurriyet.com.tr/galeri-kirkpinar-guresleri-ne-zaman-yapilacak-bu-yil-660incisi-yapilacak-41843967/1
Buna göre Edirne Belediyesi başpehlivan olan güreşçiye 60 bin TL para ödülü, altın madalya ve kupa, başpehlivan ikincisine 38 bin TL, gümüş madalya ve kupa, başpehlivan üçüncüsü olacak 2 güreşçiye de 20’şer bin TL para ödülü, bronz madalya ve kupa verecek. Diğer kategorilerde dereceye girenler de para ödülü ve madalya kazanacak. Bu kapsamda Edirne Belediyesi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde tüm kategorilerde ilk üç dereceye girecek pehlivanlara toplam 352 bin 850 lira para ödülü dağıtacak.

Belediye tarafından güreşlere katılacak ve kategorilerinde ilk 64 sporcu arasında yer alacak pehlivanlara verilecek yolluk ve tur ücretleri de belirlendi.
Buna göre Kırkpınar’a katılacak pehlivanlara yolluk olarak, başpehlivanlara 1700, başaltı pehlivanlarına 1350, büyük orta pehlivanlara 850, küçük orta büyük boy, küçük orta küçük boy, deste büyük boy, deste orta boy, deste küçük boy pehlivanlara 530, ayak boyu, tozkoparan, teşvik 2, teşvik 1, minik 2 ve minik 1 pehlivanlara 400 TL verilecek.

Kırkpınar’da güreşen pehlivanlara boylarına göre, yükselecekleri her tur için başpehlivanlara 110, başaltı pehlivanlarına 85, büyük orta pehlivanlarına 60, küçük orta büyük boy ve küçük orta küçük boy pehlivanlarına 55, deste büyük boy, deste orta boy, deste küçük boy, ayak boyu, tozkoparan, teşvik 2, teşvik 1, minik 2 ve minik 1 pehlivanlarına 45 TL verilecek.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top