Home / HABERLER / Yiğitler Çıkıyor Meydane,
Yiğitler Çıkıyor Meydane,

Yiğitler Çıkıyor Meydane,

KIRKPINAR 2.BÖLÜM                    Yiğitler Çıkıyor Meydane, Hepsi Birbirinden Merdane…” Kaynak AA

RECEP KARA-OSMAN AYNUR-FATİH ATLI-ALİ GÜRBÜZ-İSMAİL BALABAN-ŞABAN YILMAZ-SERHAT BALCI-MEHMET YEŞİL YEŞİL-EKREM YAVUZ-HASAN TUNA-

Bu sene 14-16 Temmuz’da 656’ncısı düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde cazgırın salavatı, davul zurnanın güreş havaları, pehlivanlar ve sporseverler, yine Er Meydanı’nı şenlendirecek.

SALİH BARAN – Bu sene 14-16 Temmuz’da 656’ncısı düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde cazgırın salavatı, davul zurnanın güreş havaları, pehlivanlar ve sporseverler, yine Er Meydanı’nı şenlendirecek.

Centilmenlik, yiğitlik ve kültürel mirasın sergilendiği, yağın çayıra karıştığı efsanenin 656. randevusuna sayılı günler kaldı. “Yağlı güreşlerin olimpiyatı” olarak değerlendirilen, geleneğin bazı değişikliklere rağmen korunduğu Kırkpınar, pehlivanların güreşmek istediği er meydanlarının başında geliyor. İki binin üzerinde pehlivan, boylarında kürsüde yer almak için giydiği kispetiyle çayıra yine bir kültürün elçileri gibi çıkacak.

Minikten teşvike, tozkoparandan ayağa, desteden başaltına diğer boylarda güreşen her pehlivanın hayali, “çayırın yıldızları” olarak anılan baş boyunda güreşmek. Kırkpınar izleyicisinin en çok merak ettiği boy olan başpehlivanlık için bu yıl, 62 güreşçi yağlanacak.

656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde baş boyunda güreşecek ve başpehlivanlık için favori gösterilen isimler şunlar:

“Çayırın beyefendisi” Recep Kara

Bu yılki favori isimlerden biri, geçen yılın başpehlivanı Recep Kara… “Ordulu Recep, çayırın beyefendisi” olarak anılan Recep Kara, teknik ve fiziğini kullanarak konsantrasyonunu sağlayabilirse yine zirveyi zorlayacak isimlerden.

Başaltı şampiyonu olarak 2004’te 643. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde baş boyunda mücadele eden ve rakiplerini yenerek Kırkpınar‘daki ilk başpehlivanlık unvanını kazanan Recep Kara, sonraki yıllarda da başarılı güreşler çıkardı.

Başpehlivanlığını sürdürmekte kararlı olmasına rağmen dizinden geçirdiği operasyon nedeniyle 644. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılamayan Recep Kara, 2006’da Osman Aynur‘la yaptığı final güreşini kaybetti.

Bir sonraki yıl Hasan Tuna‘yı, 647. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ise Ekrem Yavuz‘u yenen Recep Kara, altın kemeri memleketine götürmeyi başardı. Recep Kara, 2009’da ise rakibi Mehmet Yeşil Yeşil’e yenilerek, altın kemerin sürekli sahibi olma şansını kaybetti.

Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil’le geçen yıl yine finalde karşılaştı ve 2009’daki karşılaşmanın rövanşını galibiyetle aldı.

“Altın puan ustası” Mehmet Yeşil Yeşil

Atadan pehlivan Mehmet Yeşil Yeşil, Akyazı‘da Hamza Köseoğlu ile yaptığı final güreşinde sakatlanması sonrası tedavi süreci geçirdi. Tedavisi tamamlanan Mehmet Yeşil Yeşil de Kırkpınar‘da rakiplerini zorlayacağa benziyor.

Antalya’nın yağlı güreşte son dönemde parlayan yıldızlarından Mehmet Yeşil Yeşil, Kırkpınar‘da altın kemerserisine yeniden başlamayı umut ediyor. Antalya‘da “Yeşil pehlivan” olarak bilinen Mehmet Yaşar Aykın’ın torunu Mehmet Yeşil Yeşil, yağlı güreşten önce minder güreşiyle de adını duyurdu.

Birçok kez Türkiye‘yi minder güreşinde temsil eden Mehmet Yeşil Yeşil, elde ettiği Avrupa şampiyonluğu ve diğer başarıları ile Kırkpınar Er Meydanı’na direkt baş boyunda güreşerek başladı.

Mehmet Yeşil Yeşil, 648. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı 2009’da finalde altın kemerin sürekli sahibi olmak için mücadele eden rakibi Recep Kara‘yla karşılaştı. Kıran kırana mücadelede normal sürede yenişemeyen iki pehlivandan Mehmet Yeşil Yeşil, altın puanla Ordulu Recep Kara‘nın er meydanı tabiriyle “kemerini yaktı”.

Çıkışını sonraki yıla da taşıyan Mehmet Yeşil Yeşil, 649. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde hemşehrisi Ali Gürbüz‘le finalde mücadele etti. Sarayiçi’nde 1,5 saat süren güreşte Mehmet Yeşil Yeşil, yine altın puanla üst üste ikinci kez başpehlivan oldu.

Er meydanına sürpriz bir şekilde giriş yaparak iki kez başpehlivanlığıyla isminden söz ettiren Mehmet YeşilYeşil, 650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde yani altın kemer yılında, rakibi Fatih Atlı‘ya ikinci tur güreşlerinde yenildi.

Mehmet Yeşil Yeşil, daha sonraki yıllarda da kimi zaman çeyrek kimi zaman da yarı finale kadar yükseldi ancak başarılı günlerini yeniden yakalayamadı. “Altın puan” ustası olarak da bilinen Mehmet Yeşil Yeşil, geçen yıl Recep Kara ile yaptığı 1 saatlik final güreşinde yenildi.

“Uzun pehlivan” Ali Gürbüz

“Uzun pehlivan” Ali Gürbüz, yaşadığı sakatlık ve doping cezası nedeniyle bir süre ayrı kaldığı çayırlarda yeniden başarılı günlerine dönmek için yoğun çaba gösteriyor.

Doping cezasının bitmesinin ardından döndüğü çayırda istediği hedefi tutturamayan Ali Gürbüz, bu yıl hırslı yapısı ve fiziğiyle rakiplerini zorlayacağa benziyor.

650 ve 651’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazandıktan sonra altın kemerin sürekli sahibi olduğu 2013’te doping yaptığı anlaşılan ve 2 yıllık men cezasının sona ermesinin sonrası geçen yıl çayıra dönen Ali Gürbüz, yarı finalde elenmişti.

“Geri vitesi olmayan pehlivan” Orhan Okulu

Er meydanlarının “Geri vitesi olmayan pehlivanı” olarak anılan Antalya Kumlucalı Orhan Okulu, yine favori isimler arasında yer alıyor.

Rakiplerini kovalayarak yendiği için bu lakapla anılan Orhan Okulu, 2012’de çıktığı başpehlivanlıkta 3 yıllık mücadelesi sonrası 2015’te rakibi Osman Aynur‘a üstünlük sağlayarak başpehlivanlığa adını yazdırdı.

Yeni doğan evlatlarının kendisine uğur getirdiğine inanan Orhan Okulu, 2015’teki altın kemeri kızına armağan etmişti. Orhan Okulu, bu yıl da başpehlivan olmak için çıkacağı çayırda hedeflediği zaferi, yeni doğan oğlu Hamza’ya armağan etmek istiyor.

“Er meydanının kuzey yıldızı” Fatih Atlı

Ustası Bayram Ertan’ın teşvikiyle 15 yaşında Ladik Belediyespor’da güreşe başlayan Fatih Atlı, 2000’de ilk kez çıktığı Kırkpınar çayırında final güreşi yaptı. Fatih Atlı, sonraki yıllarda çeşitli boylardaki başarısıyla başpehlivanlığa kadar yükseldi.

2014’te Kırkpınar Başpehlivanı olan Samsunlu Fatih Atlı, 2015’te de çeyrek finale kadar yükselmeyi başardı, ancak rakibi Orhan Okulu ile kıran kırana yaptığı müsabakayı puanlama bölümünde kaybetti.

“Sarı fırtına” İsmail Balaban

Güreşe başladığı 2006’da kendisini “Sen küçüksün, kimi yenebilirsin ki” diye küçümseyenlere kısa sürede elde ettiği başarılarla cevap veren İsmail Balaban, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 2013’te başpehlivan oldu.

Organizasyonda ilk kez güreştiği 2013’te baş boyunda rakiplerini yenerek finale adını yazdıran İsmail BalabanAli Gürbüz‘le yaptığı final güreşinde paça kazıktaki ustalığıyla dikkati çekmişti.

Final güreşini kaybeden İsmail Balaban, rakibinin doping yaptığının tespiti sonrası altın kemeri taktı. “Bu cüsseyle kimi yenebilir ki” diye kendisine dudak bükenleri 2014’teki güreşlerde de yanıltan İsmail Balaban, yine finale kadar yükselmeyi başardı. Çayırdaki atak performansıyla güreşseverlerin beğenisini toplayan İsmail Balaban, finalde Fatih Atlı‘ya mağlup olarak kürsünün ikinci basamağında kaldı.

İsmail BalabanKırkpınar‘da 2015’teki güreşlerde ise çeyrek finalde rakibi Recep Kara‘yı yenerken, yarı finalde Orhan Okulu’ya mağlup oldu. İsmail Balaban, geçen yıl ise üçüncü tur müsabakasında rakibi Salih Erinç’e yenilerek güreşlere bir anlamda “erken veda” etti.

“Peşrev ustası” Şaban Yılmaz

Er meydanlarında çektiği peşrevle bu konudaki ustalığını gösteren, tribünleri en çok coşturan güreşçilerin başında gelen 644. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Şaban Yılmaz da yine favoriler arasında.

2000’de başaltı birincisi olarak başpehlivan olan Samsunlu Şaban Yılmaz, ünlü el ensesiyle de dikkati çekiyor.

Birçok kez Kırkpınar‘da kürsü yapan Karadenizli başpehlivan, zaman zaman sergilediği agresif güreşle kule hakemlerinin ihtarına maruz kalıyor. Şaban Yılmaz, bu yıl yine kürsünün zirvesinde yer almak için dualı çayırda peşreve çıkacak.

Bu pehlivanların dışında Ekrem Yavuz, Hamza Köseoğlu, Osman AynurSerhat Balcı ve Serhat Gökmen de kürsünün en üst basamağı için öne çıkan isimler arasında bulunuyor.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top