Greco-Roman World Cup — UPDATED Results and Livestream
LIVESTREAM: http://live.irib.ir/index.php?id=1&cat_id=3
GROUP A, Round I
Russia (RUS) df. Hungary (HUN), 5-3
59 kg – Mingiyan SEMENOV (RUS) df. Csongor KNIPLI (HUN) by TF, 10-0
66 kg – Adam KURAK (RUS) df. Krisztian JAGER (HUN) by TF, 8-0
71 kg – Balint KORPASI (HUN) df. Abuyazid MANTSIGOV (RUS), 2-1
75 kg – Roman VLASOV (RUS) v. Laszlo SZABO (HUN) by TF, 8-0
80 kg – Imil SHARAFETINOV (RUS) v. Gabor MADARAS (HUN) by TF, 10-1
85 kg – Viktor LORINCZ (HUN) df. Azamat BIKBAEV (RUS), by DQ
98 kg – Balazas KISS (HUN) df. Nikita MELNIKOV (RUS), 4-0
130 kg – Vasily PARSHIN (RUS) v. Balint LAM (HUN), 3-1
Turkey (TUR) df. United States (USA), 5-3
59kg – Serif KILIC (TUR) df. Ryan MANGO (USA), 7-0
66kg – Ravaughn PERKINS (USA) df. Basar ENES (TUR) by FALL
71kg – Yunus OZEL (TUR) df. Patrick SMITH (USA),
75kg – Andrew BISEK (USA) v. Furkan BAYRAK (TUR), 6-0
80kg – Selcuk CEBI (TUR) df. Geordan SPEILLER (USA), 6-0
85kg – Jordan HOLM (USA) df. Methan BASAR (TUR) by DQ
98kg – Suleyman DEMIRCI (TUR) df. Darren BURNS (USA) by TF, 12-4
130kg – Atilla GUZEL (TUR) df. Robert SMITH (USA), 6-5
GROUP B, Round I
Armenia (ARM) df. Korea (KOR), 5-3
59kg – CHOI Gi-uk (KOR) df. Narek KHACHATRYAN (ARM) by TF, 9-0
66kg – RYU Han-Su (KOR) df. Gevorg SAHAKYAN (ARM) by TF, 10-0
71kg – Rafayel ALEKSANYAN (ARM) df. JUNG Ji-Hyun (KOR) by TF, 12-3
75kg – KIM Hyeon-Woo (KOR) v. Karapet CHALYAN (ARM) by TF, 8-0
80kg – Rafik MANUKYAN (ARM) df KIM June- Hyoung (KOR), 2-1
85kg – Hrach HOVANNISYAN (ARM) df. No wrestler (KOR) via forfeit
98kg – Movses ADAMYAN (ARM) df. GU Hak-Bon (KOR), 6-4
130kg – Vachik YEGHIAZARYA (ARM) df. KIM Yong-Min (KOR) by TF, 8-0
Iran (IRI) df. Azerbaijan (AZE), 8-0
59kg – Hamid SORYAN (IRI) df. Taleh Mammadov (AZE) by criteria, 1-1
66kg – Omid Noroozi (IRI) df. Azad Aliyev (AZE), 7-6
71kg – Saeed ABDEVALI (IRI) df. Rustam ALIYEV (AZE) by TF, 9-0
75kg – Farshad ALIZADEH (IRI) df. Elvin MURSALIYEV (AZE), 7-1
80kg – Habibollah AKHLAGHI (IRI) df. Emin AHMADOV (AZE), 5-0
85kg – Taleb NEMATPOUR (IRI) df. Shahriyar MAMMADOV (AZE), 3-1
98kg – Mehdi ALIYARI (IRI) df. Araz HASANOV (AZE), 2-0
130kg – Bashir BABAJANZADEH (IRI) df. Valera RODRIGUEZ (AZE), 2-0