Home / HABERLER / Tokyo 2020’ye 6 Ay kala..
Tokyo 2020’ye 6 Ay kala..

Tokyo 2020’ye 6 Ay kala..

Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları (Güreşler ; 01-07 Ağustos 2021 ) 32. Olimpiyat oyunlarına 180 gün ,güreşlere ise 190 gün kaldı. Not; 03 Şubat 2021 Tarihinden itibaren; Güreşiyorum/Olimpiyatlar/ 1. Bölüm; 03 Şubat 2021 dizimize 1924 Paris ile 1928 Amsterdam ile başlayacağız. 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları Japonya’nın başkenti Tokyo’da 23 Temmuz – 8 Ağustos 2021 tarihlerinde düzenlenecek. 33 spor dalının yer alacağı Oyunlarda; Sportif Tırmanış, Karate, Kaykay ve Dalga Sörfü Olimpik Programa ilk kez, Beyzbol/Softbol ise yeniden dahil edilecek. Detay v katılım kriterleri ekteki linkte.. https://tokyo2020.org/en/
https://olimpiyatkomitesi.org.tr/Olimpiyat-Oyunlari-Detay/128/1?fbclid=IwAR26I46tByg8gFi_MDBAnm2bmkCz0pZyE-0odS8Zh-jG7thciOPixThiwl0
En son XXXI. 2016 Rio Olimpiyat Oyunlarında madalya tablomuz..
016 Rio De Janeiro
1 Taha Akgül-Güreş
3 Daniyar İsmayilov-Halter
Rıza Kayaalp-Güreş
Selim Yaşar-Güreş
4 Cenk İldem-Güreş
Nur Tatar Askari-Taekwondo
Soner Demirtaş-Güreş
Yasmani Copello Escobar-Atletizm
Olimpiyat Oyunlarında
GENEL TOPLAM
39 25 27 91
Branşlara göre ;
Güreş 29 18 16 63
Halter 8 1 2 11
Taekwondo 1 3 3 7
Judo 1 0 1 2
Boks 0 2 3 5
Atletizm 0 1 2 3

Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Barajı Geçen Sporcular
Güreş
Grekoromen -130kg *Rıza Kayaalp Ülke
2019 Dünya Güreş Şampiyonası’nda birinci olarak kota kazandı.
Güreş
Grekoromen -97kg *Cenk İldem Ülke
2019 Dünya Güreş Şampiyonası’nda üçüncü olarak kota kazandı.
Güreş
Serbest Stil -57kg *Süleyman Atlı Ülke
2019 Dünya Güreş Şampiyonası’nda ikinci olarak kota kazandı.
Güreş
Serbest Stil -125kg *Taha Akgül Ülke
2019 Dünya Güreş Şampiyonası’nda ikinci olarak kota kazandı.
Güreşin İki kota sınavı daha var..
1. 18-20 Mart 2021 Avrupa kıtası kalifikasyon Budapeşte ilk ikiye girecek güreşçiler vize alacak.
2. 06-09 Mayıs 2021 Dünya kalfikasyon Sofya ilk ikiye girecek güreşçiler vize alacak..

-Diğer branşlar ekte..
Güreşte Olimpik sıkletler vize için..

Freestyle
• 57kg (Men) VİZE ALINDI.
• 65kg (Men)
• 74kg (Men)
• 86kg (Men)
• 97kg (Men)
• 125kg (Men) VİZE ALINDI
• 50kg (Women)
• 53kg (Women)
• 57kg (Women)
• 62kg (Women)
• 68kg (Women)
• 76kg (Women)
Greco-Roman
• 60kg (Men)
• 67kg (Men)
• 77kg (Men)
• 87kg (Men)
• 97kg (Men) VİZE ALINDI
• 130kg (Men) VİZE ALINDI

Güreşin müsabaka programı:
01 Ağustos 2021 İlk gün
Qualification rounds GR 60-130kg & WW 76k
Semi finals GR 60-130kg & WW 76kg
02 Ağustos
Qualification rounds GR 77-97kg & WW 68kg
Semi Finals GR 77-97kg & WW 68kg
Finals GR 60-130kg & WW 76kg
03 Ağustos
Qualification rounds GR 67-87kg & WW 62kg
Semi Finals GR 67-87kg & WW 62kg
Finals GR 77-97kg & WW 68kg
04 Ağustos
Qualification rounds FS 57-86kg & WW 57kg
Semi Finals FS 57-86kg & WW 57kg
Finals GR 67-87kg & WW 62kg
05 Ağustos
Qualification rounds FS 74-125kg & WW 53kg
Semi Finals FS 74-125kg & WW 53kg
Finals FS 57-86kg & WW 57kg
Qualification rounds FS 65-97kg & WW 50kg 06 Ağustos
Semi Finals FS 65-97kg & WW 50kg
Finals FS 74-125kg & WW 53kg
07 Ağustos Son gün
Repechage FS 65-97kg & WW 50kg
Finals FS 65-97kg & WW 50kg

Spor Dalı Disiplini Sporcu Kota Kota Kazanılan Yarışma
1. Artistik Cimnastik Bireysel Genel Tasnif Nazlı Savranbaşı Sporcu 2019 Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda 49.799 derecesiyle kota kazandı.
2. Artistik Cimnastik Bireysel Genel Tasnif Ferhat Arıcan Sporcu 2019 Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda 81.232 derecesiyle kota kazandı.
3. Artistik Cimnastik Halka İbrahim Çolak Sporcu 2019 Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda 14.933 derecesiyle altın madalyanın sahibi olarak kota kazandı ve tüm aletlerde yarışma hakkı elde etti.
4. Artistik Cimnastik Paralel Bar Ahmet Önder Sporcu 2019 Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda 14.983 derecesiyle gümüş madalyanın sahibi olarak kota kazandı ve tüm aletlerde yarışma hakkı elde etti.
5. Atıcılık 25m Çabuk Atış Tabanca *Özgür Varlık Ülke Minsk 2019 Avrupa Oyunları’nda 6. olarak kota kazandı.
6. Atıcılık 10m Havalı Tabanca *İsmail Keleş Ülke Brezilya’da yapılan 2019 Havalı ve Ateşli Silahlar Dünya Kupası’nda 243,1 puanla finali 2. sırada tamamlayarak Olimpiyat oyunlarına kota kazandı
7. Atıcılık 10m Havalı Tabanca *Yusuf Dikeç Ülke Brezilya’da yapılan 2019 Havalı ve Ateşli Silahlar Dünya Kupası’nda160,8 puanla finali 6. sırada tamamlayarak Olimpiyat oyunlarına kota kazandı
8. Atıcılık 10m Havalı Tüfek *Ömer Akgün Ülke 2020 Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası’nda 10m Havalı Tüfek Büyük Erkekler sıralama turunda attığı 630.1 puanla finale yükseldi ve kota kazandı.

9.

10.

11. Atletizm Maraton **Kaan Kigen Özbilen Sporcu 2019 Rotterdam Maratonu’nda 2:05:27 derecesiyle Tokyo 2020 baraj süresini geçti ve üç kişilik kota hakkımız bulunan maraton yarışı için kota kazanan sporculardan biri oldu.
Atletizm Maraton **Yavuz Ağralı Sporcu 2020 Sevilla Maratonu’nda 2:10:41 derecesiyle Tokyo 2020 baraj süresini geçti ve üç kişilik kota hakkımız bulunan maraton yarışı için kota kazanan sporculardan biri oldu.
Atletizm Maraton **Polat Kemboi Arıkan Sporcu 2019 Paris Maratonu’nda 2:08:14 derecesiyle Tokyo 2020 baraj süresini geçti ve üç kişilik kota hakkımız bulunan maraton yarışı için kota kazanan sporculardan biri oldu.
Atletizm Maraton **Mert Girmalegesse Sporcu 2019 Hamburg Haspa Maratonu’nda 2:11:07 derecesiyle Tokyo 2020 baraj süresini geçti ve üç kişilik kota hakkımız bulunan maraton yarışı için kota kazanan sporculardan biri oldu.
12. Atletizm 5000m & 10.000m Yasemin Can Sporcu 2019 Stockholm Diamond League’de 14:53.93 derecesiyle dokuzuncu olarak 5000 metrede, 2019 Etiyopya 10.000m Dünya Şampiyonası Seçme Yarışı’nda ise 30:59.20 derecesiyle onuncu olarak kota kazandı.
13. Atletizm Cirit Atma Eda Tuğsuz Sporcu 2019 Roma Diamond League’de 64.51m derecesiyle ikinci olarak kota kazandı.
14. Atletizm 200m Ramil Guliyev Sporcu 2019 Doha Diamond League’de 19.99 derecesiyle birinci olarak kota kazandı.
15. Atletizm 20km Yürüyüş Meryem Bekmez Sporcu 33. Gran Premio Cantones de La Coruña’da 1:29.36 derecesiyle 13. olarak kota kazandı.
16. Atletizm Çekiç Atma Özkan Baltacı Sporcu Turkcell Süper Lig – Bursa’da 77.50m derecesiyle kota kazandı.
17. Atletizm 3 Adım Atlama Necati Er Sporcu 2019 Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası’nda 17.37m derecesiyle kota kazandı.
18. Atletizm 20km Yürüyüş Salih Korkmaz Sporcu Belarus Uluslararası Yürüyüş Şampiyonası’nda 20km yarışında 1:20:34 derecesiyle kota kazandı.
19. Atletizm 400m Engelli Yasmani Copello Escobar Sporcu Diamond League Paris etabında 48.47 derecesiyle kota kazandı.
20. Atletizm Çekiç Atma Eşref Apak Sporcu Mersin’de düzenlenen Seyfi Alanya Atmalar Kupası’nda çekiç atmada 77.56m derecesiyle kota kazandı.
21. Boks Erkekler -52kg Batuhan Çiftçi Sporcu Londra’da düzenlenen Avrupa Olimpiyat Eleme Turnuvası’nda çeyrek finale yükselerek kota kazandı.
22. Bisiklet Yol Yarışı * Ülke Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Ülkeler Olimpiyat Sıralama Listesi’ne göre 2 kişilik kota kazanıldı.
23. Bisiklet Yol Yarışı * Ülke Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Ülkeler Olimpiyat Sıralama Listesi’ne göre 2 kişilik kota kazanıldı.
24. Güreş Grekoromen -130kg *Rıza Kayaalp Ülke 2019 Dünya Güreş Şampiyonası’nda birinci olarak kota kazandı.
25. Güreş Grekoromen -97kg *Cenk İldem Ülke 2019 Dünya Güreş Şampiyonası’nda üçüncü olarak kota kazandı.
26. Güreş Serbest Stil -57kg *Süleyman Atlı Ülke 2019 Dünya Güreş Şampiyonası’nda ikinci olarak kota kazandı.
27. Güreş Serbest Stil -125kg *Taha Akgül Ülke 2019 Dünya Güreş Şampiyonası’nda ikinci olarak kota kazandı.
28. ***Karate Kadınlar -55kg Serap Özçelik Arapoğlu Sporcu Dünya Karate Federasyonu’nun Olimpik Sıralama Listesi’ne göre kategorisinde ilk 4 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.
29. ***Karate Kadınlar -61kg Merve Çoban Sporcu Dünya Karate Federasyonu’nun Olimpik Sıralama Listesi’ne göre kategorisinde ilk 4 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.
30. ***Karate Kadınlar +61kg Meltem Hocaoğlu Akyol Sporcu Dünya Karate Federasyonu’nun Olimpik Sıralama Listesi’ne göre kategorisinde ilk 4 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.
31. ***Karate Erkekler +75kg Uğur Aktaş Sporcu Dünya Karate Federasyonu’nun Olimpik Sıralama Listesi’ne göre kategorisinde ilk 4 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.
32. ***Karate Erkekler Kata Ali Sofuoğlu Sporcu Dünya Karate Federasyonu’nun Olimpik Sıralama Listesi’ne göre kategorisinde ilk 4 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.
33. Taekwondo Kadınlar -49kg Rukiye Yıldırım Ülke Dünya Taekwondo Federasyonu’nun Olimpik Sıralama Listesi’nde ilk 5 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.
34. Taekwondo Kadınlar -57kg Hatice Kübra İlgün Ülke Dünya Taekwondo Federasyonu’nun Olimpik Sıralama Listesi’nde ilk 5 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.
35. Taekwondo Kadınlar -67kg Nur Tatar Ülke Dünya Taekwondo Federasyonu’nun Olimpik Sıralama Listesi’nde ilk 5 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.
36. Taekwondo Kadınlar +67kg Nafia Kuş Ülke Dünya Taekwondo Federasyonu’nun Olimpik Sıralama Listesi’nde ilk 5 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.
37.-48. Voleybol Kadın Takım * Ülke CEV Tokyo 2020 Olimpiyatları Avrupa Kıta Elemeleri final mücadelesinde Almanya’yı 3-0 mağlup ederek şampiyon oldu ve kota kazandı.
49. Yelken Laser Radial Ecem Güzel Ülke 2018 Aarhus Dünya Yelken Şampiyonası’nda ülke kotası kazanıldı.
50. Yelken Finn Alican Kaynar Ülke 2018 Aarhus Dünya Yelken Şampiyonası’nda ülke kotası kazandı.
51-52. Yelken 470 Deniz Çınar-Ateş Çınar Ülke 2019 Japonya Dünya 470 Yelken Şampiyonası’nda ülke kotası kazandılar.
53. Yelken Rüzgar Sörfü Dilara Uralp Ülke 2019 RS:X Rüzgar Sörfü Dünya Şampiyonası’nda altın gruba kalarak kota kazandı.
54. Yüzme 100m Kurbağalama & 200m Kurbağalama Berkay Ömer Öğretir Sporcu 2019 Türkiye Turkcell Genç ve Açık Yaş Uzun Kulvar Milli Takım Seçmeleri’nde 59.54 derecesiyle Olimpiyat A Barajını geçerek kota kazandı. Türkiye Turkcell Genç ve Açık Yaş Uzun Kulvar Milli Takım Seçmeleri’nde 200m kurbağalamada elde ettiği 2:09.86 derecesiyle Olimpiyat A Barajını geçti.
55. Yüzme 200m Karışık Viktoria Zeynep Güneş Sporcu 2019 Dünya Yüzme Şampiyonası’nda 2:12.42 derecesiyle Olimpiyat A Barajını geçerek kota kazandı.
56. Yüzme 1500m Serbest & 800m Serbest Beril Böcekler Sporcu 2019 Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda 1500m serbest stilde 16:21.39 derecesiyle (Olimpiyat A Barajını geçerek) ikinci olarak, Bakü 2019 Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali’nde (EYOF) 800 metrede 8:32.65 derecesiyle (Olimpiyat A Barajını geçerek) birinci olarak kota kazandı.
57. Yüzme 100m Kurbağalama Emre Sakçı Sporcu 2019 Türkiye Turkcell Kulüplerarası Uzun Kulvar Genç-Açık Yaş Türkiye Şampiyonası ve Yıldızlar Bireysel Yüzme Müsabakası’nda 58.85 derecesiyle Olimpiyat A Barajını geçerek kota kazandı.
58. Yüzme 1500m Serbest & 800m Serbest & 400m Serbest Merve Tuncel Sporcu FFN Golden Tour Camille Muffat Yüzme Yarışması’nda 1500m serbest stilde 16:29.04’lük derecesiyle Olimpiyat A Barajını geçerek kota kazandı. Türkiye Turkcell Genç ve Açık Yaş Uzun Kulvar Milli Takım Seçmeleri’nde 800m serbest stilde 8:28.34’lük derecesiyle ve 400m serbest stilde 4:06.83 derecesiyle Olimpiyat A Barajını geçti.
**** Yüzme 1500m Serbest Deniz Ertan Sporcu Türkiye Turkcell Genç ve Açık Yaş Uzun Kulvar Milli Takım Seçmeleri’nde 1500m serbest stildeki 16:22.23’lük derecesiyle Olimpiyat A Barajını geçti.

Tokyo 2020 İle ilgili 23 Ocak 2021 ‘ deki haberlerden Linkler..

Japonya’da temmuzda başlaması beklenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları son 6 aylık sürece, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) gölgesinde giriyor. Kaynak ; TRT SPOR
https://www.trtspor.com.tr/haber/diger-sporlar/2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari/koronavirus-golgesinde-olimpiyatlara-son-6-ay-225167.html
Japonya’da hükümet, temmuzda başlaması beklenen Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasına karşı “seyircisiz” düzenlenebilme ihtimalini değerlendiriyor.
https://www.trtspor.com.tr/haber/diger-sporlar/2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari/japonya-seyircisiz-olimpiyat-opsiyonunu-dusunuyor-225227.html
Japonya hükümeti, Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın bir kez daha erteleneceği yönündeki iddiaları yalanladı. Başbakan Suga, “Tokyo Olimpiyatları bu yıl yapılacak” dedi.
https://www.trtspor.com.tr/haber/diger-sporlar/2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari/olimpiyatlar-yeniden-erteleniyor-mu-225200.html
Olimpiyatlar yeniden erteleniyor mu?
İngiliz basının ortaya attığı bir iddia olimpiyatlarda yeniden erteleme olabileceği tartışmalarına yol açtı.
İngiliz The Times gazetesi, Japonya hükümetinin 2020’yi düzenlemekten vazgeçtiği ve boşta olan 2032 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak için harekete geçtiğini okuyucularıyla paylaştı.
İngilizlerin bu iddiasını Japonya hükümetinin 1 numaralı ismi Başbakan Yoshihide Suga yalanladı. Suga, “İnsanlığın virüsü yeneceğnin kanıtı olarak güvenli ve emniyetli bir Tokyo Olimpiyat Oyunları gerçekleştirmeye kararlıyım. Oyunlar bu yıl yapılacak” dedi.
Tokyo Valisi Yuriko Koike de dev organizasyonda iptal veya ertelenmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.
Ülkede yapılan son anketlere göre, Japonya halkının yüzde 80’i olimpiyat oyunlarının bu yıl yapılmasına karşı çıkıyor.
24 Temmuz – 9 Ağustos 2020’de yapılması planlanan Tokyo Olimpiyatları, pandemi nedeniyle 23 Temmuz – 8 Ağustos 2021’e ertelenmişti.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top