Home / HABERLER / Tokyo 2020 Yarın resmi açılış töreni ile..
Tokyo 2020 Yarın resmi açılış töreni ile..

Tokyo 2020 Yarın resmi açılış töreni ile..

#Tokyo2020 & #TeamTürkiye ; Güreşi yorum /7.Bölüm. Nihayet açılış ile bir yıl ertelenen –“Tokyo 2020 “ adı “32. Olimpiyat Oyunlarının resmi açılışı yarın Japonya Ulusal Stadı’ndaki törenle yapılacak. 8 Ağustos’taki kapanış törenine kadar sporcular, birçok branşta büyük bir mücadelenin içinde olacak. Oyunlarda 206 ülke adına 11 binden fazla sporcu madalya için ter dökecek. Sporseverler, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nı Trt Spor ve Trt Spor Yıldız ile Eurosport 1, Eurosport 2’den izleyebilecek. Detay ekte.. İlk kez seyircisiz yapılacak.(Japonya’nın içinden de seyirci katılmayacak. ) Sportif tırmanış, karate, kaykay ve dalga sörfü Tokyo 2020 programında ilk kez yer alacak. En son 2008 Pekin Olimpiyatları’nda yer alan beyzbol/ softbol ise yeniden oyunlara dahil edildi.
-Japonya’nın başkenti Tokyo’da çok sıkı tedbirlerin alındığını vurgulayan TMOK Başkanı Prof. Dr. U. Erdener, “iptal” söylentileriyle ilgili,
“Böyle bir konunun gündemde olmadığını rahatlıkla ifade edebilirim.” Dedi.
-Bildiğinizz gibi;2024 Paris ile 2028 Los Angeles’ten sonra , IOC 2032 Olimpiyat oyunlarının yerini “2032 BRİSBANE” /Avustralya olarak belirledi.
-Şimdiye kadar özellikle dokuz vize aldığımız güreş ile ilgili ve genel bilgi-doküman ve diğer sizlere iletmeye çalıştık. İlk büyük kafilemiz şu anda Tokyo’da .
-Pazar günü Grekoromen ile kadın güreşçilerimiz TGF Başkanı Musa AYDIN’ ın başkanlığında yola çıkacak. (Kafile; Rıza KAYAALP-cenk İLDEM-Kerem KAMAL ile partnerler/Kadir KAMAL ,Doğan YILMAZ ve Evin DEMİRHAN-Yasemin ADAR ile partner/Zehra DEMİRHAN ,Teknik ekip olarak ‘ta; Salih BORA-Serkan ÖZDEN-Akif CANBAŞ –Efraim KAHRAMAN-Hakkı GÜREL ile Dr. Murat GREEV-Ahmet ÇELİK ….. Serbest güreşçilerimiz ise 28 Temmuz’ da hayırlısı ile yola çıkacak. Taha AKGÜL-Süleyman ATLI-Süleyman KARADENİZ-Osman GÖÇEN ile partnerler; Şaban KIZILTAŞ-İbrahim ÇİFTÇİ ile Tamer KISACIK Teknik ekip; İshak İRBAYHANOV- Adem BEREKET ve Abdullah ÇAKMAR….Allah yollarını açık etsin. Milletimizin duası sizlerle.
-Olimpiyatlar bilindiği gibi Covid-19 ‘un gölgesinde yapılacak. Şu muhakkak ki bir yıl erteleme bazı sporcularımıza yarayacağı gibi, bazılarına da hali ile yaramayacaktır………. Her daim söylediğimiz gibi; O gün her şeyi ile hazır olan zirvede yer alacak.
-Bir şey daha; Katılmak elbette ki çok önemli. Ama bence madalya daha çok önemli. He le ki; Altın olur ise..
-Benim şahsi görüşüm; Sürprizlerin olabileceği zor bir olimpiyat olacak.
-Tokyo Kafilemizde; 2016 Rio kafilesinde olan; Güreşte ; Taha AKGÜL, Rıza KAYAALP, Cenk İLDEM , Y. C. Escobar/Atletizm , Eşref APAK/Atletizm ile Nur TATAR/Judo’ da madalya almışlardı.
-Performans olarak ise hedef; 2016 RİO’ yu yakalamak dolayısı ile geçebilmek… – -Milli sporcularımız ülkemizi artistik cimnastik, atıcılık, atletizm, badminton, bisiklet, boks, eskrim, güreş, halter, judo, karate, kürek, modern pentatlon, okçuluk, taekwondo, voleybol, yelken ve yüzme spor dallarında temsil edecek.
-Kadınlar boksta ilk kez mücadele edeceğimiz Oyunlarda karate spor dalı ilk kez yer alacak. Olimpiyatlarda yarışacak sporcu listesi, sporcularımızın yarışma takvimi, yarışma sonuçları ve birçok bilgi “ tokyo2020.olimpiyat.org.tr ‘de var.
Diğer bilgi alabileceğiniz linklerde ekte ( https://olympics.com/tokyo-2020/en/ )…, ( https://www.eurosport.com/olympics/ ), AA (https://www.aa.com.tr/tr/spor )… IHA ( https://www.iha.com.tr/spor/ ),DHA ( https://www.dha.com.tr/spor/kategori-8 ) www.tgf.gov.tr ile www.guresiyorum.com ‘dan ulaşabilirsiniz.
Bu önemli bilgilerden sonra ;
Hep söylüyoruz, Olimpiyatlara katılmak çok farklı bir duygu. Her renkten, dilden ve dinden bütün ülkeler bayraklarıyla, Olimpiyat köyünde ortak payda da bir araya gelecekler .En önemlisi ise ;Sevinçlerin & üzüntülerin bir arada olması olacak.
Yazımızı sona erdirirken; Olimpiyat Oyunları başlamadan; Her ülkede olduğu gibi; Bizde de ; Madalya tahminleri yapılıyor. Ancak dediğimiz gibi; O gün her şeyi ile hazır olan zirvede yer alacak. Hani derler ya hiçbir şey eskisi gibi olamayacak !! Dünya ve dahi Türk Sporu;
Covid-19 öncesi/2016 Rio ,
Covid -19 yani “2020 Tokyo” ve sonrası mı !! 2024 Paris !! hatta 2032 Los Angeles.
Haydi hayırlısı. Gönlüm; Madalya ibresinin ülkemizden yana olması .Tabi iki kolay olmayacak. Nasip, biraz şans…Ne dersiniz..
Not; Anadolu Ajansı;Milli sporcular, uluslararası alanda son dönemde elde ettikleri sonuçlarla 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki farklı branşlarda madalyalara aday gösteriliyor.
Satır başları ile sizlere sunalım…
-Rıza Kayaalp bu sefer altın madalya kovalayacak;
-Süleyman Atlı, ikinci olimpiyat deneyiminde madalya arayacak.
-Taha Akgül, son olimpiyat şampiyonu olarak Tokyo’da mindere çıkacak.
-Süleyman Karadeniz’in ise Avrupa şampiyonluğu ve ikinciliği bulunuyor.
-Cenk İldem’in olimpiyat, dünya ve Avrupa üçüncülükleri bulunuyor.
-Kerem Kamal, son 2 yıldaki Avrupa şampiyonalarında gümüş madalyayı Türkiye’ye getirdi. Türkiye’yi ilk kez temsil edecek.
-Yasemin Adar da olimpiyatlarda iddia sahibi olacak.
-Evin DEMİRHAN ilk kez katılacak.
-Osman GÖÇEN;İlk kez katılacak.
Diğer branşlar;
En iddialı branşlardan biri
Karate ;Türkiye, olimpiyatlarda ilk kez yer alacak karate branşında iddialı sporcularla temsil edilecek. Kata bireyselde bir kez Avrupa şampiyonu ve 3 defa ikinci olan Ali Sofuoğlu, bir de dünya üçüncülüğü yaşadı. Dilara Bozan da Avrupa şampiyonalarındaki başarılarıyla Tokyo 2020’ya iddialı gelecek isimler arasında yer alacak. İki kez Avrupa ikincisi olan Dilara, 4 defa da Avrupa üçüncüsü olarak kürsüye çıktı. Gençlerde dünya ve Avrupa şampiyonu Eray Şamdan, kumite 67 kiloda mindere çıkacak. Eray’ın büyükler kategorisinde bir Avrupa şampiyonluğu, bir de üçüncülüğü bulunuyor. Kumite artı 61 kiloda Türkiye’yi temsil edecek Meltem Hocaoğlu Akyol, bireyselde bir Avrupa şampiyonluğu, ikişer Avrupa ikinciliği ve üçüncülüğü elde etti. Meltem, takımlarda ise dünya ve Avrupa şampiyonalarında birçok kez kürsüye çıkmayı başardı. Kumite 61 kiloda Avrupa şampiyonalarında iki altın alan Merve Çoban, ayrıca iki gümüş ve bir bronz madalyanın sahibi oldu. Serap Özçelik Arapoğlu ise 5 kez Avrupa şampiyonluğu elde etti. Bir dünya ikinciliği, iki dünya üçüncülüğü olan Serap’ın bireysel ve takımda birçok uluslararası dereceleri bulunuyor. Kumite 75 kiloda Türkiye’yi temsil edecek Uğur Aktaş, 4 Avrupa şampiyonluğu, bir dünya üçüncülüğü, iki Avrupa üçüncülüğü sevinci yaşadı.
Judo;81 kiloda Vedat Albayrak, Avrupa şampiyonalarında bir kez altın madalya kazanırken, bir defa da dünya üçüncüsü oldu. Vedat, Grand slam ve grand prix’lerde ise dörder altın ve gümüş madalya aldı.Artı 78 kiloda mindere çıkacak Kayra Sayit, iki kez Avrupa şampiyonu olurken, iki defa da dünya üçüncülüğünü elde etti. Milli sporcu, grand slam ve grand prix organizasyonlarında bir çok kez kürsüye çıktı.
Atıcılık;Atıcılıkta 10 metre havalı tabancada Yusuf Dikeç, Türkiye adına madalya getirebilecek isimler arasında bulunuyor. Pekin 2008, Londra 2012 ve Rio 2016’da Türkiye’yi temsil eden Yusuf Dikeç, üst üste dördüncü kez olimpiyat oyunlarında mücadele verecek. Dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Yusuf Dikeç, atıcılıkta Türkiye’nin Tokyo’da madalya umutlarından biri olacak. Atıcılıkta 10 metre havalı tabancada olimpiyatlarda yer alacak İsmail Keleş, Avrupa şampiyonaları ve dünya kupasında ilk 3 sırada yer aldı. 2012 Londra ve 2016 Rio oyunlarında da yer alan İsmail Keleş, Avrupa şampiyonalarında ve dünya kupasındaki derecelerinin ardından Türkiye’ye olimpiyatlarda madalya getirmeye çalışacak.
Atletizmdeki madalya adayları
Türkiye’nin atletizm branşındaki madalya umutlarından biri Yasmani Copello Escobar olacak. Rio 2016’da 400 metre engelli yarışında bronz madalya kazanan Küba asıllı milli atlet, kariyerinde bir Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra birer dünya ve Avrupa ikinciliği yaşadı. Atletizmde Türkiye’nin en iddialı isimlerinden biri 200 metrede koşacak Ramil Guliyev olacak. Rio 2016’da 200 metrede final koşan Azerbaycan asıllı atlet, 2017 Dünya Şampiyonası ve 2018 Avrupa Şampiyonası’nda altın, 2016 Avrupa Şampiyonası’nda ise gümüş madalya elde etti.
Atletizmde Türkiye adına bir başka iddialı isim Atina 2004’te gümüş madalya kazanan Eşref Apak olacak. Daha önce olimpiyat oyunlarında 4 kez yer alan 39 yaşındaki milli atlet, Türkiye’ye atletizmde en büyük başarıyı getiren isim olarak dikkati çekiyor.100 metre ve 4×100 metre bayrak yarışlarında koşacak Jak Ali Harvey de atletizmde Türkiye’nin madalya umutlarından biri olacak. Avrupa şampiyonalarında 100 metrede ikinciliği bulunan Jamaika asıllı milli atlet, 4×100 metrede ise üçüncülüğü elde etmişti. Rio 2016’ya katılan Kenya asıllı Yasemin Can, Tokyo’da 5 bin ve 10 bin metrelerde koşacak. Rio’da iki kategoride de final yarışan Yasemin, 5 bin metrede altıncı ve 10 bin metrede yedinci oldu. 2016 Avrupa Şampiyonası’nda her iki kategoride altın madalya alan 25 yaşındaki atlet, 2018’deki organizasyonda ise 5 bin metrede bronz madalya sahibi oldu.
Boks;Türkiye’nin boks branşında madalya umutları olimpiyat oyunlarında ilk kez kota alan kadın sporcular olacak. 2019 Dünya Boks Şampiyonası’nda altın madalya getiren 23 yaşındaki Busenaz Sürmeneli’nin, kariyerinde alt yaş kategorilerinde dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunuyor. 2019 Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanan ve aynı yıl dünya şampiyonasında ikinci olan Buse Naz Çakıroğlu da 51 kiloda Tokyo’da ringe çıkacak.
Jimnastik; Son dönemde uluslararası alanda önemli başarılara imza atan cimnastikçiler, olimpiyatlarda da madalya kovalayacak. Bireysel genel tasnif disiplininde yarışacak Ahmet Önder, 2019’da paralelde dünya ikincisi, 2018 yılında ise bireysel genel tasnif disiplininde Avrupa ikincisi oldu. Paralel kulplu beygirde mücadele edecek Ferhat Arıcan ise son iki Avrupa Şampiyonası’nda paralelde altın madalya kazandı. Ferhat, 2019 Avrupa Şampiyonası’nda paralelde ve Mersin’deki 2020 Avrupa Şampiyonası’nda kulplu beygirde bronz madalya aldı. Tokyo’da halka branşında yer alacak İbrahim Çolak’ın, kariyerinde bir dünya, iki Avrupa şampiyonluğu bulunuyor.
Okçuluk;Tokyo’da iki sporcusunun yer alacağı okçuluk branşında Türkiye, madalya alacak ülkeler arasında gösteriliyor. İki kez dünya kupası birinciliği elde eden Mete Gazoz, bir Avrupa ikinciliği, bir dünya kupası üçüncülüğü elde etti. Yasemin Ecem Anagöz ise 2018’de Avrupa şampiyonu olurken, aynı yıl ayrıca dünya kupası ikincisi olarak kürsüde yer aldı.
Tekvando;Türkiye’nin tekvandoda en iddialı ismi Londra 2012’de gümüş, Rio 2016’da bronz madalya kazanan Nur Tatar olacak. Nur Tatar, bir dünya şampiyonluğu ve iki Avrupa ikinciliği elde etti. Bir kez Avrupa şampiyonu olan Nur, üç Avrupa ikinciliği, iki de Avrupa üçüncülüğü kazandı. Eksi 57 kiloda mücadele edecek Hatice Kübra İlgün, bir dünya ve iki Avrupa ikinciliği elde etti. Artı 67 kiloda Nafia Kuş, iki dünya üçüncülüğü, bir Avrupa şampiyonluğu ve bir de Avrupa ikinciliği kazandı. Eksi 49 kiloda Rukiye Yıldırım iki Avrupa şampiyonluğu kazanırken, iki kez dünya üçüncüsü, bir de Avrupa üçüncüsü oldu.
Kadın milli voleybol takımı; Londra 2012’den sonra olimpiyatlarda ikinci kez mücadele edecek A Milli Kadın Voleybol Takımı, son dönemdeki başarılı performansıyla Tokyo’da başarı arayacak. Dünya sıralamasında dördüncü sıraya kadar yükselen milli takım, Avrupa şampiyonalarında ikişer gümüş ve bronz madalya, Milletler Ligi’nde bir ikincilik, bir de üçüncülük elde etti. Ay-yıldızlılar, 2012 Dünya Grand Prix organizasyonunda ise üçüncü sırada yer aldı. Milliler, Tokyo 2020 öncesi düzenlenen FIVB Milletler Ligi’nde ise üçüncü olmuştu.
Yüzme;Son dönemde çıkış yakalayan yüzme branşında öne çıkan isim 100 metre kurbağalamada yarışacak Emre Sakçı olacak. 2019 Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalamada ikinci olan Emre, bu yılki organizasyonda ise aynı kategoride Avrupa kısa kulvar rekorunu kırdı. Emre Sakçı, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılan Uluslararası Yüzme Ligi (ISL) müsabakalarında 50 metre kurbağalamada 25.29’luk derecesiyle birinci olurken, bu derecesiyle daha önce 25.50 ile kendisine ait olan Avrupa rekorunu 21 salise geliştirdi. Emre, bu zamanla dünyanın en iyi 2. derecesini elde ederek Güney Afrikalı yüzücü Cameron van der Burgh’un 50 metre kurbağalamada kısa kulvar dünya rekoruna 4 salise yaklaştı. Rio 2016’da 100 metre kurbağalamada yarı final yarışan Victoria Zeynep Güneş, Tokyo 2020’de 200 metre karışık kategorisinde final arayacak.
Not 2; Madalya durumumuz..
2016 RİO’ ya kadar ülke olarak elde ettiğimiz madalyalar ile bitirelim. Toplamda 39 Altın, 25 Gümüş ve 27 Bronz olmak üzere 91 madalya aldık.
29 Altın, 18 Gümüş, 16 Bronz ile toplamda ; 63 ile Ata Sporumuz güreş ilk sırada,
8 Altın, 1 Gümüş, 2 Bronz ile toplamda ; 11 Halter ,
1 Altın, 3 Gümüş ve 3 Bronz ile toplamda ; 7 Tekvandoda ,
1 Gümüş ve 2 Bronz ile toplamda ; 3 Atletizm,
2 Gümüş ile 3 Bronz ile toplamda; 5 Boks ile
1 Altın ve 1 Bronz ile toplamda ; 2 Judo ile madalya kazanmışız…
Ata KARATAŞ/TGF/GR Koordinatör
www.guresiyorum.com

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top