Home / HABERLER / Tokyo 2020 Taha Akgül. 05 Ağustos
Tokyo 2020 Taha Akgül. 05 Ağustos

Tokyo 2020 Taha Akgül. 05 Ağustos

#Tokyo2020 & #TeamTürkiye ; Güreşi yorum /16.Bölüm. 125Kg. Taha AKGÜL
-05 Ağustos’ta(Perşembe günü) TSİ ile 05.00’ ten itibaren mindere çıkacak. Ekte; Müsabaka Programı, Rakipler, Kura ve Biyografi ,Müsabaka linki ve fotoğraflar ile diğer.
https://uww.org/event/tokyo-2020 #WrestleTokyo
Taha AKGÜL ; Olimpiyat(Askeri ve sivil)-Dünya(2 Kez) ve Avrupa(8 Kez)-Akdeniz Oyunları Şampiyonu. Detaylar ekte
Milliyet gazetesi tarafından yılın sporcusu olup ,aynı zamanda TMOK Sporcu komisyonu başkanı ve Bakan müşaviri. Birkaç kez Dünya Güreş Birliği tarafından Ay itibari ile Dünyanın en iyi güreşçisi seçildi. Gönlümüzden ve onun gönlünden geçen “Altın “ İnşallah.
Bakınız Taha AKGÜL ne diyor . “Dünya ve Avrupa şampiyonalarında altın madalya kazanmış her sporcunun hayali olimpiyatta da altın madalya almaktır. İkinci Altın madalya için elimden geleni yapacağım. Her daim olduğu gibi milletimin hayır ve duaları ile. Sonrasında ise Avrupa ve dünya şampiyonalarında yeni rekorlar için mindere çıkacağım”. 2012 Londra Olimpiyatlarında katıldı.2016 Rio Olimpiyatları’nda Altın madalya aldı.2019 yılında Çin’de düzenlenen Askeri Olimpiyat oyunlarında da Altın madalya kazanmıştı.
Bu açıklamalar ile bilgilerden sonra devam ediyoruz.
-Stil/Kota alınan müsabaka ve tarihi; Serbest stil- 2019 Nur Sultan /Dünya şampiyonası /125kg.-2.
-Doğum Tarihi ve yeri; -Kulübü; Ankara-ASKİ
-Eğitimi ve Medeni Hali; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi “Yüksek Lisans Mezunu” -Bekar.
-Antrenörleri; Abdullah ÇAKMAR
-Müsabaka Tarihleri; 05 Ağustos / TSİ; 05.00-16.20 Arası ,yer Makuhari Messe Salonu(A) İlk on altı ..
Devam …
Rio’ da ;Altın madalya sonrası ; “Altın madalya bu ülkenin kahramanlarına feda olsun”
“Olimpiyat yolculuğundaki heyecanı yaşamayan bilemez. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında kürsüyü görmek önemli. Rio için. Olimpiyatlar da bir sporcunun kendini kanıtlaması büyük vitrin. Hedef Rio’ydu. Zorlu maçlar çıkararak finale çıktım. Allah finalde de yüzüme güldü. Allah’a şükürler olsun şampiyon oldum.” Şimdi yeni bir tarih daha yazarak ,Tokyo’da ikinci Olimpiyat altınını alıp, milletime hediye etmek tek gayem..
Burada bir parantez açmakta yarar var.
Geçen yıl ertelenen Tokyo 2020’ ye dönelim. Şimdi burada ;Pandemi sürecinin başladığı döneme gelelim. Bildiğiniz gibi Tokyo 2020 ,Kovid-19 salgını yüzünden 23 Temmuz-07 Ağustos 2021 Tarihlerine ertelenmişti. Bu arada da ; Türk güreş milli takımlarından ;
Serbest stilde; Taha AKGÜL antrenman yaptığı sırada sakatlanmıştı. Rıza KAYAALP’ de bir takım sakalıkları vardı. Onun için başta lokomotif iki madalya ümidi güreşçimiz için iyi olmuş ve sonrasında ise tedavi olabilmeleri için ekstra vakit kazanılmıştı. Genel Kanaat; 2020 Tokyo’nun ertelenmesi iyi olmuş kanısı oluştu..
Taha AKGÜL ile ilgili derlememize devam…
Daha doğrusu hikayesi ile beraber zor ve meşakkatli yaşamına.
Genel Durumu; Sivas’ ‘da güreş ile tanışma, sonrasında İzmir B. Belediye ve son durak ASKİ ‘de devam eden On yedi yıl süren çocukluktan –ergenliğe ve….. İdeali; İkinci kez ülkesine Olimpiyat ALTIN madalyasını armağan etmek. almak. Temennimiz ; İnşallah kısmet olur.
Bilindiği gibi; (Kovid-19) Salgını nedeniyle 2020 Tokyo Olimpiyatları bu yıla ertelendi.”Zor bir seneyi geride bıraktık.“54” gün gibi kadar kısa bir süre kaldı.(Taha; 05 Ağustos’ ta mindere çıkacak.) Tokyo’da o gün her şeyi ile iyi olan kazanacak.
Devam ediyoruz.
Taha AKGÜL; “Tam yirmi yedi yıldır güreşiyorum. Bu süreç kolay bir şey değil.
Başta; Cumhurbaşkanımız R. Tayyip ERDOĞAN ;Her daim olduğu gibi, ülkeme Altın madalya kazandırdığımda beni hemen sıcağı sıcağına arayıp tebrik etmesi ayrı bir motivasyon oluyor. Her daim sporcunun yanında.
Ha Keza; G. Spor Bakanımız ve Belediye Başkanımız..
Ülkemde, Türkiye’de ; Milletimizin benden ne istediğini gayet iyi biliyorum.
Milletimi düşünerek mindere bir savaşçı ruhu ile çıkıyorum. Başarılarımda en büyük katkıyı ailemden alıyorum. Ankara’ da yaşıyorum. Fırsat buldukça memleketime gidip hasret gideriyorum. İyi ki varlar.
Detaylar/1. ;22 Kasım 1990 Sivas doğumlu. Kulübü; Ankara ASKİ
Antrenörü; Abdullah ÇAKMAR ..Diğer emeği geçen Antrenörleri ise ; Remzi MUSAOĞLU, Yusuf KESKİN, İbrahim ÜNGÖR, İshak İRBAYHANOV, Adem BEREKET, M. Akif Pirim..
Güreşe Başlama; 2004 Hobileri; Gezmek, Yüzmek, Kitap okumak
Milli Takım Antr.; İshak İrbaykhanov-Abdullah Çakmar-Adem Bereket-Mehmet Yozgat,Fırat Binici.
Tahsil durumu; Üniversite devam. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimler Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Bölümü yüksek lisans mezunu
En iyi yaptığı teknikler; Tek ve çift dalma, Kilit..
Sivas Güreş Eğitim Merkezinde güreş hayatını sürdürmeye başlayan Taha AKGÜL; İlk olarak güreşin temelini; İbrahim Üngör, ve Yusuf Keskin’den aldı.
Altı yıl sonra Sivas GEM’ den mezun oldu.
Taha Akgül; Minik ve Yıldızlarda hiç madalya alamadı ama bu arada kilo alarak güreş hayatını sürdürdü. Lise bittikten sonra ise ;Üniversite’ye girebilmek için ;Dershaneye yazıldı. (Tabii ki güreş aksadı bu arada.) 2008 yılında ; 9 Eylül Üniversitesi Türkçe bölümünde kaydını yaptırdı.
Üniversite’ye giren Taha AKGÜL,o yıl hiç antrenman yapamadı, ders çalışmaktan…
İzmir’de ; Avrupa şampiyonu ,güreş milli takım antrenörü Remzi Musoğlu ile tanıştı. Yeniden doğuş gibi bir şey olur ve son sürat güreş antrenmanları yine yoğunlaşmaya başlar.
İzmir B. Belediyesi adına güreşmeye başlar.
Çalışmanın karşılığını ;2009 yılında Gençlerde Türkiye üçüncüsü olarak alır.
O zaman milli takım antrenörlerinin de dikkatini çeker.;
Adem Bereket ile İshak İrbayhanov; Taha Akgül’ü milli takım kampına davet ederler.
2009 yılından itibaren; İshak ve Adem hoca ona sıklet olarak;120Kg’ı gösterirler. Zamanın Federasyon Başkanı Dr. Osman Aşkın BAK’ da bilgi verirler
“Çok yetenekli göreceksiniz ağır sıklette iş yapacak” diye de methederler.
Taha Akgül’ ün işi birinci derecede güreş olmuştur artık.
Bir çok yerdeki yurt dışı turnuva ve kamplara götürülür..
2011 yılında İzmir B. Belediyesi’ den ayrılarak(Hüsnü ORAL beyin katkıları ile)
Ankara/ASKİ’ ye transfer olur..
Şu andaki kulüp antrenörü Abdullah ÇAKMAR’ dır.(Aynı zamanda milli takım antrenörüdür de)
Not; Federasyon olarak’ ta; Başta Mevcut Başkan Musa Aydın bey olmak üzere, sırası ile, Hamza Yerlikaya, Bekir Çeker, Dr. Osman Aşkın Bak, Rahmetli Recai Ustaoğlu, Osman Şansal ve diğerlerinin emekleri ile bu uzun süreç içerisinde beraber antrenman yaptığı değerli güreşçi arkadaşlarının büyük emeklerinin yanında , bir çok kulüp ile antrenör ve milli takım antrenörlerinin emekleri var.) Yıldız, Genç ve Ümit A Milli Takım antrenörleri. Masörleri, Kondisyoner,psikolog,diyetisyen,doktor,fizyoterapist, çevreleri, eğitim gördükleri arkadaş ile öğretim görevlileri.GEM THOM ve daha diğer.Ve aileleri elbette saymakla bitmez hepsinden Allah razı olsun. Hedef olarak; Tokyo 2020 ’de İKİNCİ Altın madalya .
Detaylar/2. Basından ve ..
Türkiye’nin ağır sıkletlerde yetiştirdiği iki büyük isim haline gelen Taha Akgül ve Rıza Kayaalp güreş tarihi değiştirmeye devam ediyor… Son olarak Taha Akgül, Polonya’daki Avrupa Şampiyonası’nda bir altın madalyayı daha boynuna taktı. Taha Akgül’ün Avrupa Şampiyonası serisine 2016 ve 2020’de ezeli rakibi Geno girse de Gürcü güreşçi Taha’nın 8. kez Avrupa Şampiyonluğuna engel olmadı. 125 kilodaki en büyük rakiplerinin Avrupa’da olduğu düşünüldüğünde Taha’nın inanılmaz başarısı tarihe altın harflerle yazıldı.
Omzundan ameliyat olmuştu. Taha Akgül için belki de 2021 zaferi en kıymetlisiydi. Çünkü daha pandeminin patlak vermediği dönemde, Milli güreşçimiz antrenman sırasında omzundan ciddi bir sakatlık yaşamıştı. Taha Akgül, 2019 aralık ayında ameliyat edilmiş ve olimpiyata da kısa bir süre kalmıştı. Dünyayı saran salgın Tokyo Olimpiyatı’nı 1 yıl erteleyince, Milli güreşçimizin iyileşmesine vakit doğdu. 1,5 yıl sonra ilk turnuvası Taha Akgül tam 1,5 yıl boyunca yurt içi dahil hiçbir müsabakada yer alamadı. Yaşayan efsane, ne zamanki, 2021 Avrupa Şampiyonası’nda boy gösterene kadar… Hatta Taha, 1,5 yıllık aradan sonra ilk müsabakasını da Geno Petriashvili’yle yaptı. 125 kilonun derbisi haline gelen Taha Akgül-Geno Petriashvili eşleşmesi bu kez ilk turda yaşandı. Olimpiyat öncesi Milli güreşçimiz Gürcü rakibini 6-1’le mağlup ederek Avrupa’da şampiyonluğa yürüdü. Kazanmayı hatırladı! Yaşanan süreç sonrası, Taha Akgül’ün Avrupa Şampiyonası’nda elde ettiği altın madalyayla geri dönmesi bir tarafa… Üst seviye rakiplerini hezimete uğratarak yenmesi ve kazanmayı hatırlaması olimpiyat motivasyonu için de çok önemliydi.
Önemli ve tarihi bir tespit; Bu gün sizlere tanıtmaya çalıştığımız ; Rıza KAYAALP ve Taha AKGÜL Türk Güreş Geleneği’ ne bir “ÖRNEK” olmaya devam edenlerden; Şöyle ki; Türk Güreş geleneğine ve dahi, alt yapıdan yetişen yıldızlara, gençlere idol olma yolunda rekortmen olarak, önemli katkı sembolü olanlardan biri olmakla beraber, Türk güreşinin Lokomotif olmasına da yine katkı sunan sayılı güreşçilerdendirler

-Rakipleri; Georgia (Geno Petriashvili) – Ukraine (Oleksandr Khotsianivskyi)
– China (Zhiwei Deng)– Kosova (Egzon Shala)– Iran (Yadollah Mohebi)
– United States (Gable Steveson)– Canada (Amarveer Dhesi)– Belarus (Dzianis Khramiankou)– Germany (Gennadj Cudinovic)– Egypt (Diaaeldin Kamal Gouda Abdelmottaleb)– Algeria (Djahid Berrahal)– Kazakhstan (Yusup Batirmurzaev)– Mongolia (Lkhagvagerel Munkhtur)– Russia (Sergei Kozyrev)– India (Sumit Sumit)
-Uluslararası Başarıları; Avrupa-Dünya ‘da ,Büyüklerde,U23,Genç ve Yıldızlarda ; Madalya almanın yanında ,uluslararası turnuvalar dahil edilmedi.
En önemli dereceleri; Olimpiyat(Askeri ve sivil)-Dünya(2 Kez) ve Avrupa(8 Kez) Şampiyonu. 2019 yılında Çin’de düzenlenen Askeri Olimpiyat oyunlarında da Altın madalya 2013 Yılında da Dünya şampiyonluğu kadar değerli olan ;Üniversiteler Oyun/Dünya şampiyonu, Akdeniz Oyunları, Gençler. Dünya/2. oldu-Detay ; https://uww.org/database Linkte..
İletişim: Ata KARATAŞ
Grekoromen Güreş Milli Takım(A+U23)/Koordinatör /2007-2021
Güreşte 51 Yıl (1970-2021) İGİK’ te güreşçi/Teknik adam, Öğretmen,
İst. İHL-Melek HATUN İÖO/Güreş Antrenörü,
Türkiye Gazetesi/Güreşiyorum Köşesi, Kırklareli-İst.-Ş. Urfa /Gençlik ve Spor-TGF/Yönetim Kurulu, Teknik Kurul, TGF/Koordinatör,(Mastır Plan)
Sosyal Medya;10 Kalem ,4 Kitap ve diğer.
-Vefa Lisesi-Alaçam Lisesi-Ata. Eğt.Fak.)Mobil;05327757725(Whatsaap)-05053690202(Mesaj hattım)-Güreşiyorum köşe yazısı-İnternet sitem(22 Yıldır yayında) Web sitem www.guresiyorum.com
E-Posta; atakaratas53@gmail.com
Facebook/1. https://www.facebook.com/ata.karatas.9/
Facebook/2. https://www.facebook.com/guresiyorum
Twitter https://twitter.com/AtaAtakaratas53
İnstagram https://www.instagram.com/atakaratas53/
YouTube, https://www.youtube.com/channel/UCNYlEJ9orMuddHXYL8iUyig

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top