Home / HABERLER / #Tokyo 2020 Cenk İLDEM 02 Ağustos
#Tokyo 2020 Cenk İLDEM 02 Ağustos

#Tokyo 2020 Cenk İLDEM 02 Ağustos

#Tokyo2020 & #TeamTürkiye ; Güreşi yorum /13.Bölüm. 97Kg. Cenk İLDEM
-02 Ağustos’ta(Pazartesi günü) TSİ ile 05.00’ ten itibaren mindere çıkacak. Ekte; Müsabaka Programı, Rakipler, Kura ve Biyografi ,Müsabaka linki ve fotoğraflar ile diğer.
https://uww.org/event/tokyo-2020 #WrestleTokyo
Cenk İLDEM; Tokyo 2020’de üçüncü kez güreşecek.(2012 Londra-2016 Rio ) Cenk İLDEM için; Hedef nasip olur ise madalya ve dahi Rengi konusunda ise kısmet diyor. Ama gönlümüzden ve onun gönlünden geçen “Altın “ İnşallah. Bakınız Cenk ne diyor ..
“Tabii hedeflerimiz her zaman yüksek. Bu sefer “Altın “ madalyayı almak istiyorum. Bu durum benimle özdeşleşti. ‘Bronz Adam’ demeye başladılar. Kariyerimde dünya ve Avrupa şampiyonalarında elde edilmiş “10 Tane Bronz” madalyam var. İnşallah Tokyo Olimpiyatları’nda bu bronz işi üzerimize yapışmadan altın madalyayı alırız.” Diyor.
“Babadan oğula güreş” Güreşçi bir aile ve yiğidin harman olduğu yerden/Sivas’ tan.
Önemli bir tespit; Genelde; ‘Şampiyon güreşçinin oğlu şampiyon olamaz’ denir. Bence başta; Özellikle de Cenk İLDEM ,Hüseyin hocanın hayal ettiği tüm madalyaları alarak bu inanışı kıranlardan oldu. Ha keza Kansu İldem. Tabii ki Hüseyin hocam çocukları ile gurur duyuyor.
Aklınızdan geçeni okur gibiyim; Olimpiyat-Dünya ve Avrupa’da ; Gümüş var, bronz var. Ama tek eksin “ALTIN “ Madalya .Dünya’da spor dediniz mi en büyük organizasyon dört yılda bir yapılan “Olimpiyat Oyunları” İldem ailesi ,Spor ve dahi güreş camiası ve de en çok ta Cenk İLDEM çok istiyor ve çaba sarf ediyor. Milletimizin duası ile inşallah ; Tokyo’ da Altın madalya .
Güreşçi aile; Hüseyin İLDEM –CENK İLDEM-KANSU İLDEM birde CÜNEYT(Basın’ da bir müddet ) var ama oda güreşi seviyor. Önce Cenk ve daha sonra ise Kansu İLDEM İBB’ nin alt yapısından yetişiler. Baba Hüseyin hoca, Cenk ve Kansu’nun ortak paydası ; Ata sporu güreşimiz için “Daha katacağımız çok şey var .” diyorlar. Cenk ve Kansu ikisi de Üniversite mezunu. Cenk Beden Eğitimi Öğretmeni, Kansu tam bir beyin. Günümüzün Bilişim ve iletişimle bütünleşen teknoloji mühendisi ..
Vefayı’ da unutmuyorlar; Hüseyin hocam, Cenk ve Kansu; Güreşin bereketli olduğunu ve dolayısı ile ,İETT’ den tutun da ,şimdiye kadar destek veren onlarca kişi var.
Cenk ve KANSU’ nun spor hayatlarında : İBB eski yöneticileri olarak, rahmetli Tevfik Aydeniz ile Mustafa Erdoğan ile Hasan Hüseyin Yaşar ‘ in ve Mücahit Güngör ‘ ün katkıları var. Ve yeni dönemde de ;Enver YILMAZ ile İbrahim Demirtürk oğlu ile Erdem Arslan oğlu ‘nun. Ha keza; Antrenörlük dönemimde İETT ve İBB’ de bir çok sporcunun yetişmesinde emekler oldu. Başlıcaları ise ; Hakkı Başar, Serkan Özden, Yekta Yılma Gül. Bayram Özdemir, Bünyamin Emik ve diğer. Dr. Mehmet Demirkaya’ nın bizde İBB’ de çok emeği oldu. Halende oluyor…
Bu açıklamalar ile bilgilerden sonra devam ediyoruz.
-Stil/Kota alınan müsabaka ve tarihi; Grekoromen- 2019 Nur Sultan /Dünya şampiyonası /97kg.-3.
-Doğum Tarihi ve yeri;01 Mayıs 1986-Şişli/Sivas)
-Kulübü; İstanbul Büyük Şehir Belediyesi
-Eğitimi ve Medeni Hali; Niğde Ömer Halis Demir /BESYO-Evli iki çocuğu var.
-Antrenörleri; Hüseyin İLDEM(Kulüp ve milli takım ekte) (Alt yapı antrenörü; H. İbrahim CANPOLAT)
-Müsabaka Tarihleri; 01 Ağustos / TSİ; 05.00-16.20 Arası ,yer Makuhari Messe Salonu(A) İlk on altı ..
Londra 2012 ve Rio 2016’da ülkemizi temsil eden güreşçimiz, Rio’dan bronz madalya ile döndü. Cenk İldem Tokyo 2020’de üçüncü kez Olimpiyatlarda güreşecek.
-Rakipleri;
– Russia (Musa Evloev)- Armenia (Artur Aleksanyan)- Serbia (Mihail Kajaia)
– Poland (Tadeusz Michalik)-Georgia (Giorgi Melia)– Cuba (Gabriel Rosillo Kindelan)
– United States (G’Angelo Hancock)– Finland (Arvi Savolainen (Finland)– Bulgaria (Kiril Milov)– Algeria (Adem Boudjemline)– Tunisia (Haikel Achouri)– Iran (Mohammadhadi Saravi– Kyrgyzstan (Uzur Dzhuzupbekov)– Hungary (Alex Szoke)
– Czechia (Artur Omarov)- Finland (Arvi Savolainen (Finland)
Genel Durumu; Sivas ‘dan gelen İLDEM ailesi ve İstanbul ile İETT-İBB yaklaşık 25 Yıl yıl süren çocukluktan –ergenliğe ve Olimpiyatlar. Hüseyin hocadan başlarsak otuz beş yılı bulur.
Güreşe İBB ‘de ve alt yapıdan başlamış, halen İstanbul BBSK’ da devam ediyor.
İdeali; Yir mi beş yıldır hayalini yaşadığı ; ALTIN madalya’ yı almak. He le ki , Tokyo ‘da ,sporun zirvesinde olur ise değmeyin keyfine ..Temennimiz ; İnşallah öncelikle madalya ve Altın olur inşallah RENGİ. ‘da kısmet olur deyip , Cenk İLDEM ile ilgili derlememize başlıyoruz.
Daha doğrusu hikayesi ile beraber zor ve meşakkatli yaşamına.
Güreşe başladığı kulüpler; . İBBSK(Alt yapısından yetişti.)
Antrenörleri.; Kulüp; Hüseyin İLDEM-Hakkı Başar-Serkan Özden-Yusuf DÜZER
Milli Takım; Salih BORA-Remzi ÖZTÜRK-Serkan ÖZDEN-Akif CANBAŞ-Yusuf DÜZER
“Güreşçi bir aileden geldiklerini dile getiren Cenk, şunları kaydetti:
‘Babam Hüseyin İldem de, kardeşim Kansu da güreşçi. Bizim ilk antrenörümüz olan babamın gençler dünya şampiyonluğu var. Babam antrenörlüğe devam ediyor. Kardeşimle milli takımda beraberiz. Onun da uluslararası alanda başarıları var. Ailece elimizden geldiğince ülkeye hizmet etmeye çalışıyoruz. “Bizdeki bu spor aşkı olduğu sürece ailemizdeki bu gelenek devam edecektir.” Diyor.
Cenk İldem; Şampiyon güreşçilerin ellerinde büyüdüğünü söyledi.
“Babamın sırtında antrenmana giderdik.” diyen milli sporcu, “Güreşin içinde doğmuş gibi olduk. Doğal olarak güreşin dışında başka bir şeyi tercih etmemiz mümkün değildi.” ifadelerini kullandı.2016 Rio Olimpiyatları’nda üçüncü olan Cenk, güreşi tercih ettiği için mutlu olduğunu vurgulayarak, “Dünyaya tekrar gelsem yine güreşçi olurdum.” dedi. Babasının şu an İstanbul Büyükşehir Belediye spor’ da Teknik Direktör olarak görevini yürüttüğünün bilgisini veren Cenk, “3-4 sene öncesine kadar babamla güreş antrenmanı yapıyorduk. Son zamanlarda yöneticilik görevine geçince fazla mindere girmedi. Bizimle başa baş güreşirdi. Şimdi daha çok torunuyla ilgileniyor. Yiğit İsmail isminde 2,5 yaşında oğlum var. Şimdiden onu yetiştirmeye başladı.”
İstanbul’da beden eğitimi öğretmenliği de yapan(Şişli EML.) Cenk, babasının kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığının altını çizerek, şöyle devam etti: “Gençken babam maçlarımı izlediği zaman çok heyecanlanırdım. Ancak son 5-6 yıldır babamı görmediğimde onun eksikliğini hissediyorum. Babam orada bana güç veriyor. Herkes, babam da güreşçi olduğu için çok disiplinli bir hayatın olur diyordu. Ancak hiçbir zaman istemediğimiz bir şeyi yaptırmadı. Bize ağabey gibi davrandı.” Babalarının kendilerini “zorluklar karşısında hiçbir zaman pes etmeyin” sözüyle motive ettiğini belirten Cenk, “Babamın hayal ettiği tüm madalyaları aldım. İnşallah, olimpiyat madalyasını Tokyo’da altına çeviririz. Bayrağı bir adım daha ileri taşıdık. İnşallah, bizden sonra gelecek olanlar daha iyisini yaparlar. Aile olarak hedefimiz, üç kuşakta dünya şampiyonluğu yaşamak.” şeklinde konuştu.
Cenk İldem, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın bu yıla ertelendiğini hatırlatarak, “Zor bir seneyi geride bıraktık. Artık yaklaşık 52 gün kadar kısa bir süre kaldı. 2020 Tokyo, benim üçüncü olimpiyatım. Son olimpiyatlarda bronz madalya almıştım. Bu organizasyonda hedefim altın madalya almak. Üzerime yapışan bir ‘Bronz adam’ söylemi var. Herkes bana ‘Bronz adam’ diyor. Bunu kırmak için elimde bir fırsat var. O gün iyi olan kazanacak. Tokyo’da karşılaşacağım rakipleri daha önce yenmiştim. Onların da beni yenmişliği var. O gün formda olan altın madalyaya uzanacak. Biz de bunu başarmak için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz.”Geçen senenin başında aldığı iyi sonuçları bu yıl da sürdürmeyi hedeflediğini vurgulayan milli güreşçi, kendimi hala fit hissediyorum. Profesyonel yaşıyorum, özel hayatıma dikkat ediyorum, iyi antrenman yapıyorum. Bedel ödediğiniz zaman başarı geliyor. Geçen seneye iyi bir başlangıç yapmıştım. Hem Dünya Şampiyonası hem de Avrupa Şampiyonası’nda madalya almıştım. Bu sene de bu başarımı devam ettirmek istiyorum.” Haydi hayırlısı..
-Uluslararası Başarıları; Avrupa-Dünya ‘da ,Büyüklerde,U23,Genç ve Yıldızlarda ; Madalya almanın yanında ,uluslararası turnuvalar dahil edilmedi.
En önemli dereceleri;
2020-2016/2015-2013-2010 Avrupa/3.-(Beş kez)
2014 Avrupa /2.
2019 -2014 /2011 Dünya /3.-(Tokyo vizesi aldı.)-Üç kez..
2016 Dünya Şamp. Kulüp/2.-
2013-2012 Dünya kupası/2. Ve 3.
2008 Dünya Üniversiteler /1.
2016 Olimpiyat Oyunları /3.-
2016 Rio Olimpiyat /Kalifikasyon müsabakası/1.
2013 Akdeniz Oyunları/2.
2012 Londra Olimpiyat Oyunları/11.
Gençler iki kez Avrupa ve Dünya şampiyonu..
İletişim: Ata KARATAŞ
Grekoromen Güreş Milli Takım(A+U23)/Koordinatör /2007-2021
Güreşte 51 Yıl (1970-2021) İGİK’ te güreşçi/Teknik adam, Öğretmen,
İst. İHL-Melek HATUN İÖO/Güreş Antrenörü,
Türkiye Gazetesi/Güreşiyorum Köşesi, Kırklareli-İst.-Ş. Urfa /Gençlik ve Spor-TGF/Yönetim Kurulu, Teknik Kurul, TGF/Koordinatör,(Mastır Plan)
Sosyal Medya;10 Kalem ,4 Kitap ve diğer.
-Vefa Lisesi-Alaçam Lisesi-Ata. Eğt.Fak.)Mobil;05327757725(Whatsaap)-05053690202(Mesaj hattım)-Güreşiyorum köşe yazısı-İnternet sitem(22 Yıldır yayında) Web sitem www.guresiyorum.com
E-Posta; atakaratas53@gmail.com
Facebook/1. https://www.facebook.com/ata.karatas.9/
Facebook/2. https://www.facebook.com/guresiyorum
Twitter https://twitter.com/AtaAtakaratas53
İnstagram https://www.instagram.com/atakaratas53/
YouTube, https://www.youtube.com/channel/UCNYlEJ9orMuddHXYL8iUyig

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top