Home / GURES / TGF MERKEZ KOMİTESİNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA !!
TGF MERKEZ KOMİTESİNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA !!

TGF MERKEZ KOMİTESİNDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA !!

Özellikle SR ve GR  güreşin stil olarak birbirinden farklı olduğu ve GR güreşçilerinin daha dik ve göğüs göğüse güreşmeleri gerektiği ve hakemlerden güreşçileri uyararak  gerekirse cezalandırmak suretiyle bunu sağlamaları istenmiştir.

Bu uyarılar çerçevesinde aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir.

 SR ve GR güreşte parmakları, bilekleri tutan, kafa dayayarak güreşen güreşçi önce maç durdurulmadan sözlü olarak uyarılacak, ardından aynı durum devam ediyorsa müsabaka durdurulup resmi uyarı yapılacak, hala güreşçi aynı şekilde pasif ise hatalı güreşçiye ihtar ( O ) rakibine 1 puan verilecektir.

GR güreşte eğilerek güreşen güreşçilere izin verilmeyecek, bu güreşçilerde uyarılarak dik olarak ( göğüs göğüse ) güreşmeleri sağlanacak, Bu uyarıya uymayan güreşçiler aynı şekilde cezalandırılacaktır.

Rakibini içten veya dıştan tek koldan blok yapıp oyun yapmayan sadece rakibini iten, güreşi kilitleyen güreşçi uyarılıp cezalandırılacak. Aynı şekilde rakibini tek koldan asıp diğer taraftan da rakibinin bileğini tutup oyun yapmayarak sadece rakibini iten güreşçi uyarılıp cezalandırılacak.

Rakibini açık şekilde kontaksız ve mücadelesiz kolları gergin şekilde rakipten uzak şekilde rakibini iterek minder dışına çıkaran güreşçiye puan verilmeyecek ve bu güreşçi uyarılacak.

Yerde kapanan, rakibin bileklerini , parmaklarını tutan ve hakemin uyarısına rağmen açılmayan güreşçi ihtar puanla cezalandırılacaktır.

Yerde hakemin uyarısına rağmen ileri geri aralıksız yüzer gibi kaçan, savunma amaçlı olmayan ileri geri aralıksız yürüyen güreşçi oyundan kaçtığı için cezalandırılacak.

Ayakta oyundan ve kontaktan devamlı kaçan güreşçiler ihtar puanla cezalandırılacaktır.

** Yukarıda anlatılan durumlarda verilen cezalar için itiraz ( challenge ) geçerli değildir.

 Bu uyarılar doğrultusunda bütün güreşçi ve antrenör arkadaşların güreş stil, teknik ve taktiklerini tekrar gözden geçirmeleri ve aktif güreşi tercih etmeleri önemle rica olunur. Yapılacak olan uygulamalar ve güreşin seyredilebilirliğinin arttırılması ancak aktif, puan ve puanların çıktığı  güreş sayesinde olacaktır. Bu şekilde zor bir süreçten geçmekte olan güreşimize olumlu katkıda bulunulacağı kanaatindeyiz.   

SAYGILARIMIZLA

                                                                              TGF MERKEZ HAKEM KURUL

Scroll To Top