Home / GURES / KIRKPINAR / Kırkpınar Özüne Dönüyor !
Kırkpınar Özüne Dönüyor !

Kırkpınar Özüne Dönüyor !

Taşçı, TGF Yağlı Yürütme Kurulu üyeleriyle Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’yi ziyaretinde yaptığı konuşmada, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin kurallarını özüne döndürmek için çalışma yapılacağını söyledi.

Kırkpınar’da son 10 yıla bakıldığında karışık kurallar nedeniyle seyir zevkinin azaldığını ifade eden Taşçı, “Kırkpınar’da bu yıl kural değişikliğine gidilmeyecek, geçen yılki kararlar devam ediyor. Fakat 653. Kırkpınar’da çok köklü, Kırkpınar’ın tarihine, özüne uygun kararlar alacağız. Edirne yağlı güreşin olimpiyatı. Kırkpınar’a layık olmak için kuralları yeniden gözden geçireceğiz. 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri altın kemer yılı olduğu için, hiç bir sporcuyu kural değişikliğiyle zor duruma sokmak istemiyoruz. Ata sporunun seyir zevki, son 10 yılda karışık kurallar yüzünden kayboldu. Bu durumdan seyirci de sporcu da muzdarip oldu. Kırkpınar’ı özüne çevireceğiz” diye konuştu.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde bu yılın “altın kemer yılı” olduğunu hatırlatan Taşçı “Tüm Türkiye buraya akacak. Kemerin durumu zor, çünkü benim, Recep Kara’nın, Mehmet Yeşil Yeşil’in kaybettiği bir kemer bu. Kemer gitmem diyor… Hak eden alsın diyoruz” dedi.

“Yanlış anlaşılmaları aştık”
Edirne Belediye Başkanı Sedefçi de TGF Başkanı Hamza Yerlikaya ile yaşanan polemiklerin yanlış anlaşılmalardan kaynaklandığını belirtti.

Geçmişi irdelemenin başarı getirmeyeceğini ifade eden Sedefçi, şunları kaydetti:
“Yanlış anlaşılmalar vardı, onları aştık. Dünü irdelemenin yerine hatalarımızdan ders alarak yarınlara umutla bakmayı hedefliyoruz. Dün dünde kaldı, yarınları konuşacağız. Olan oldu, biten bitti. Yerlikaya’ya yanlış bilgiler verildi, geçti gitti. Biz her sene yaptığımız işi yaptık, her yıl yaptığımız ihaleyi yaptık. Çok da avantajlı oldu, medya ayağında çok önemli bir grup, Doğuş grubu ihaleyi kazandı. Büyük reklam, tanıtım olacak bu sene. Hepimizin niyeti yağlı güreşi bir adım öteye taşımak. Bu işi beraberce yapma gayretinde olacağımız müjdesini de kamuoyuna vermek istiyorum.”

Yağlı güreşin olimpiyatları olarak nitelenen Kırkpınar’da geçerli kuralların gözden geçirilmesinde fayda olacağına inandığını bildiren Sedefçi, “Güreşteki puanlama kalkmalı mı, altın puan olmalı mı- Her zembili alan güreşe gelmeli mi- Bunlar Kırkpınar’ın sıkıntıları ve sancıları. Burası güreşin olimpiyatları, olimpiyatlara katılan sporcular rastgele katılmıyor. Onlarca elemeden geçiyor, burası da olimpiyatsa her zembilini kapan güreşmemeli. Bunları konuşacağız. Biz bu işi Federasyonla kol kola girerek, kardeşçe, dostça Edirne, Türkiye, yağlı güreşin menfaati için çalışacağız” diye konuştu.

Scroll To Top