İSMAİL GÜZEL

1986 Konya Doğumlu
2006 Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu olan 20 yaşındaki Konyalı güreşçimiz İsmail Güzel de dünya güreş otoriteleri tarafından, efsanevi Rus güreşçi Alexander Karelin'in tahtına aday gösteriliyor.. Çevikliği ve 100 kilonun üzerindeki rakiplerine yaptığı kündeyle dikkat çeken Güzel, genç yaşına rağmen büyük övgü aldı.Güzel, Türkiye'ye grekoromen stilde, 37 yıl aradan sonra ağır sıklette altın madalya sevinci yaşatan sporcu oldu. İsmail Güzel'i yakından tanıyan ve takip eden Konya Güreş İl Temsilcisi Mustafa Şahin, genç sporcununun Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki kulübün altyapısından yetiştiğini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden gelen 250 bin YTL'lik teklife rağmen Konya'da kaldığını belirterek şunları söyledi.Antrenörü Erdoğan Koçak ise; Hamza Yerlikaya gibi ekol olacak yeni bir isim.çok gencimiz böyle kayboldu,onu kaybetmemek gerekir.İsmini tüm dünyanın duyabileceği kalitede bir sporcu.Ona destek verilmeye devam edilsin.  


"Şu anda Selçuk Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksekokulu birinci sınıfa devam eden İsmail, küçük yaşlardan beri çok önemli başarılara imza attı. Miniklerde ve yıldızlarda elde ettiği şampiyonlukların ardından Litvanya'da 2005 yılında gençlerde Dünya ikincisi olmuştu. Ancak Litvanya'da kendisini yenen güreşçiyi Polonya'da yenerek 120 kiloda Avrupa Şampiyonu oldu. Bunun yanı sıra İran ve Bulgaristan'da düzenlenen şampiyonalarda büyüklerde art arda şampiyon oldu. Güzel, Marmaris'te düzenlenen Uluslararası Zafer Kupası'ndaki şampiyonluğunun ardından, bu yıl da, yaşı küçük olmasına rağmen Türkiye'de, büyükler kategorisinde mücadele edip şampiyon olmuştu." Ağabeyi Atilla Güzel de Gençlerde Dünya ikincisi oldu.
Dereceleri
2005 Gençler Avrupa şampiyon,2005 Gençler Dünya 2.,2006 Büyükler Avrupa şampiyonu
Yakından tanıyan ve takip eden Konya Güreş İl Temsilcisi Mustafa Şahin, genç sporcununun Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki kulübün altyapısından yetiştiğini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden gelen 250 bin YTL'lik teklife rağmen Konya'da kaldığını belirterek şunları söyledi: "İsmail, efsanevi Rus Güreşçi Alexander Karelin'in tahtına aday gösteriliyor.. Ağır siklet olmasına rağmen, rakiplerini kaldırıp yere vuran ender güreşçilerden biri. Ondan, 3 olimpiyat, 10 dünya ve 10 Avrupa Şampiyonluğu bekliyoruz."

"Şu anda Selçuk Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksekokulu birinci sınıfa devam eden İsmail, küçük yaşlardan beri çok önemli başarılara imza attı. Miniklerde ve yıldızlarda elde ettiği şampiyonlukların ardından Litvanya'da 2005 yılında gençlerde Dünya ikincisi olmuştu. Ancak Litvanya'da kendisini yenen güreşçiyi Polonya'da yenerek 120 kiloda Avrupa Şampiyonu oldu. Bunun yanı sıra İran ve Bulgaristan'da düzenlenen şampiyonalarda büyüklerde art arda şampiyon oldu. Güzel, Marmaris'te düzenlenen Uluslararası Zafer Kupası'ndaki şampiyonluğunun ardından, bu yıl da, yaşı küçük olmasına rağmen Türkiye'de, büyükler kategorisinde mücadele edip şampiyon olmuştu."

 

GERİ