SELÇUK ÇEBİ

 

 

ADI VE SOYADI;SELÇUK ÇEBİ                      
DOĞ.YERİ;ARAKLI
DOĞ TARİHİ:  03 /06  / 1982

 

BÜYÜKLER DÜNYA ŞAMPİYONU;
Selçuk Çebi ; Güreş'e Araklı İmam-Hatip Lisesinde Beden Eğitimi öğretmeni Aydın Özkan nezaretinde Lise yıllarında başladı.Daha sonra ise;Trabzon Belediye spor'da antrenör Mustafa Şahin ile, 6 yıl Trabzon'da güreş yaptıktan sonra Çay kur Rizespor'a transfer oldu. Orada Antrenör Rüstem Koyuncu nezaretinde çalışmalarına devam eden Çebi, son transferini ise İstanbul B. Belediye spor'a yaptı. İst. B.Belediyedeki antrenörü; Hakkı Başar. Halen Trabzon'un Hayrat İlçesinde Gülderen ilköğretim okulunda Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapan Çebi, İstanbul Büyükşehir Belediye spor forması altında güreşirken çalışmalarını yine Trabzon'da sürdürüyor.Yusuf adında bir oğlu oldu.

Selçuk Çebi; Dünya Güreş Şampiyonası'nda Nazmi Avluca' dan sonra Türkiye'ye  ikinci altın madalyayı kazandırmayı başardı. Çebi ' nin Dünya şampiyonu olması, Trabzon'da ve görev yaptığı Hayrat Gülderen  ilköğretim  okulu başta olmak üzere tüm yurtta sevinçle karşılandı.Selçuk Çebi 10 yıl önce danimarka’da yıldızlar Dünya şampiyonu olmuştu.Yine aynı yerde bu kez Büyüklerde  Altın madalya aldı.

Danimarka'nın Herning kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nın son gününde mindere çıkan Grekoromen Milli Takımı sporcularından ;Selçuk Çebi, ilk turu maç yapmadan geçti. 2. turda Kazak Aset Adilov'u 2-0 (2-0/1-0) yenen Çebi, 3. turda Polonyalı Julien Kwit'e 2-1 (0-1/3-1/1-0), çeyrek finalde de Belarus'dan Kikinov'a 2-0 (3-0/2-0) üstünlük sağladı. Çebi, Alman Schneider ile yaptığı yarı final müsabakasında da son derece rahat bir mücadele çıkardı ve minderden 2-0 (2-0/1-0) galip ayrılarak finalist oldu.

Selçuk Çebi, final müsabakasında: Ev sahibi ülkeden Mark Madsen karşısında çok rahat bir galibiyet aldı. İlk periyotta rakibini sürerek minder dışına çıkaran Çebi, bu biçimde aldığı puanla periyotu 1-0 kazandı.2. periyotta kafakol atmak isteyen rakibini yakalayan ve köprü pozisyonuna getiren Çebi, burada aldığı puanlarla 6-0 teknik üstünlük sağladı ve müsabakadan 2-0 galip ayrıldı.

-Çebi, böylece Dünya Güreş Şampiyonası'nda Nazmi Avluca' dan sonra Türkiye'ye ikinci altın madalyayı kazandırmayı başardı.

DERECELERİ


Tarih

Müsabaka

Stil

Yaş Gurubu

Sikleti

Ülkesi

DERECE

2009-09-25

World Championship

Greco-Roman

Seniors

74.0

TUR

1.

2009-04-04

European Championship

Greco-Roman

Seniors

74.0

TUR

3.

 

GERİ