Home / TURNUVALAR / ULUSLARARASI TURNUVALAR / SERBESTÇİLER ÖNCE İSTANBUL,SONRA ANAKARA’DA COŞKU VE HEYECANLA KARŞILANDLAR.
SERBESTÇİLER ÖNCE İSTANBUL,SONRA ANAKARA’DA COŞKU VE HEYECANLA KARŞILANDLAR.

SERBESTÇİLER ÖNCE İSTANBUL,SONRA ANAKARA’DA COŞKU VE HEYECANLA KARŞILANDLAR.

SERBESTÇİLER ÖNCE İSTANBUL,SONRA ANAKARA’DA COŞKU VE HEYECANLA KARŞILANDLAR.. 18 yıl sonra gelen üç altın .. www.guresiyorum.com

Serbest Güreş Milli Takımı yurda döndü

Serbest Güreş Milli takımı, ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nın ardından İstanbul’a geldi.

Dünya şampiyonu başkentte

ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda, serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanan Taha Akgül, Ankara’da coşkuyla karşılandı

Şampiyonayı 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile tamamlayan Serbest Güreş Milli Takımı, Atatürk Havalimanı’nda çiçeklerle karşıladı.

Turnuvayı 125 kiloda altın madalya ile tamamlayan milli güreşçi Taha Akgül, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Olimpiyat Oyunları öncesi en önemli turnuva, Las Vegas’taki Dünya Şampiyonası’ydı.Bütün ülkeler en önemli sporcularını buraya getirdiler çünkü burası aynı zamanda olimpiyatlara katılma maçlarıydı” ifadelerini kullandı.

Kendisi için tek eksiğin Olimpiyat madalyası olduğunu vurgulayan Akgül, “Seneye 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda bu eksik madalyayı tamamlamak istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Serbest Güreş Milli Takımı, Dünya Şampiyonası’nı 125 kiloda Taha Akgül’le altın, 86 kiloda Selim Yaşar’la gümüş ve 70 kiloda ise Yakup Gör’le de bronz madalya kazanarak tamamlamıştı.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’ın da yer aldığı milli takım kafilesinin bir bölümü, daha sonra iç hatlardan Ankara’ya hareket etti.

Dünya şampiyonu başkentte

ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda, serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanan Taha Akgül, Ankara’da coşkuyla karşılandı

st üste ikinci kez dünya şampiyonluğuna ulaşan Taha’yı, Esenboğa Havalimanı’nda ilk olarak babası Recep Akgül çiçeklerle karşıladı. Karşılamada ayrıca Güreş Federasyonu Başkan Vekili Mustafa Fidan, bazı yönetim kurulu üyeleri, ASKİ Spor Kulübü yöneticileri ve sporcuları, Akyurt Güreş Takımı, işitme engelli güreşçiler ile federasyon yetkilileri bulundu.

Türk bayraklarıyla çıkış kapasında bekleyen sporcular Taha’yı, “Türkiye seninle gurur duyuyor”, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” tezahüratları eşliğinde karşılayarak, büyük sevgi gösterisinde bulundu.

Taha Akgül, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, şampiyonanın son gününde Türkiye’ye altın madalya kazandırdığını hatırlatarak, “Ülkemizin zor günlerden geçtiği bir dönemde umarım bu altın madalya milletimizi biraz olsun rahatlatmıştır” dedi.

Dünya şampiyonasında da bayrak mücadelesinin verildiğine işaret eden Taha, “Orada da bir savaş var. Biz de orada savaş verdik, bayrağımızı en üstlere çektirdik. Bu şampiyona tüm şehit ailelerine ve milletimize feda olsun. Bu şampiyonada buruk bir sevinç yaşadık” ifadelerini kullandı.

Şampiyona sırasında internetten Türkiye’deki haberleri takip ettiklerini anlatan milli güreşçi, “Her gün şehit olduğunu görüyorduk. Bu açıdan ekstra motivasyonla hazırlandık. Benim tek eksiğim olimpiyat madalyası. 2012 Londra’da başarısız olmuştum. Rio’da birinci olarak kariyerime Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu etiketimle devam etmek istiyorum” diye konuştu.

Güreşte 18 yıl sonra gelen başarı

Türkiye, ABD’nin Las Vegas kentinde sona eren Dünya Güreş Şampiyonası’nda, 18 yıl aradan sonra gelen önemli bir başarıya imza attı.

Türk sporcular, 1951, 1957 ve 1962 yıllarının ardından ilk kez bir dünya şampiyonasında 3 altın madalya kazanma başarısını gösterdi. Milli takım, ABD’deki şampiyonayı 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya ile kapatmıştı.

Türkiye, 1951 yılında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleştirilen şampiyonada, 6 altın ve 1 bronz madalya kazanarak, tarihindeki en önemli başarıyı yakalamıştı.

İstanbul’da 1957’de yapılan dünya şampiyonasını da Türkiye 8 madalya ile bitirdi. Milli güreşçiler 4 altın madalyanın yanı sıra 2 gümüş ve 2 bronz madalyanın sahibi olmuştu.

Milliler, en son 3 altın madalyayı 1962 yılında İspanya’nın Toledo, 1997 yılında da Polonya’nın Wraclow ve Rusya’nın Krasnojarsk kentlerindeki şampiyonalarda elde etmişti. Türk sporcular 1962 yılında 3 altın, 1 gümüş ve 5 bronz madalya kazanırken, 1997’deki şampiyonayı ise 3 altın ve 2 gümüş madalya ile tamamlamıştı.

– Millilerden başarılı günlere dönüş sinyali
Türk Milli Takımları, 2015 yılında Las Vegas kentindeki şampiyonada bu başarılı tekrar ederek, başarılı günlere dönüş sinyali verdi.

Şampiyonada erkekler serbest stil 125 kiloda Taha Akgül, grekoromen stil 130 kiloda Rıza Kayaalp ve 80 kiloda Selçuk Çebi şampiyonluk kürsüsünde yer alarak, Türkiye’ye büyük bir gurur yaşattı.

Serbest stil 86 kiloda Selim Yaşar, geçen seneki şampiyonadaki derecesini bir adım öne taşıyarak, gümüş madalya kazandı. Serbest stil 70 kiloda Yakup Gör ise geçen seneye göre gerileyerek, bronz madalyada kaldı.

Kadınlar 58 kiloda Elif Jale Yeşilırmak ise geçen sene yapılan dünya şampiyonasında olduğu gibi yine bronz madalya ile Türkiye’ye döndü.

– Başkanvekili Fidan’ın görüşleri 
Türkiye Güreş Federasyonu Başkan vekili Mustafa Fidan, en son 18 sene önce böyle bir başarının yakalandığını, bu nedenle de mutlu olduklarını söyledi.

Olimpiyatlar için hedeflediğimiz 10 vizeden, 4’ünü dünya şampiyonasında aldıklarını hatırlatan Fidan, “18 senedir böyle bir başarı söz konusu değildi. Belirlediğimiz hedef yönünde 10 vize ile olimpiyatlara katılmayı planlıyoruz. Dünya şampiyonası gibi büyük bir engeli aşmış bulunuyoruz” dedi.

1997 yılından bu yana 3 altın madalyayı ilk kez kazandıklarına dikkati çeken Fidan, “Bu başarı bizim için çok önemli. 18 yıllık açıdan bakıldığında bizler bunu geliştirmeye çalışacağız. İnşallah daha fazla madalyalara ulaşır ve sayıyı arttırırız” ifadelerini kullandı.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top