Home / LIGLER / Serbest ve Grekoromen Stilde Güreş Ligleri Başlıyor
Serbest ve Grekoromen Stilde Güreş Ligleri Başlıyor

Serbest ve Grekoromen Stilde Güreş Ligleri Başlıyor

Güreş Ligleri başlıyor..

Serbest ve grekoromen stilde, Erkekler Güreş Liglerinin 2012-2013 sezonu müsabakaları 30 Mart’ta başlayacak..

 

Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanı Oktay Aktaş, yönetim kurulu olarak güreş ligini yeniden hayata geçirmek için yaptıkları çalışmaları sonuçlandırdıklarını söyledi.

Erkekler Güreş Ligi 2012-2013 sezonunun 30 Mart’ta başlaması yönünde karar aldıklarını belirten Aktaş, ”Grup müsabakalarının ilk haftası 30-31 Mart’ta, ikinci haftası 13-14 Nisan’da yapılacak. 4 grupta gerçekleştirilecek müsabakalar sonucunda gruplarında birinci ve ikinci olan 8 takım, final grubuna kalacak” dedi.

Aktaş, ligde final grubunda 3. hafta müsabakalarının 25 Nisan’da gerçekleştirileceğini ifade ederek ”26 Nisan’da ise yarı final ve final müsabakalarıyla 2012-2013 sezonunu tamamlayacağız. Bizim için asıl önemli olan ilk 8 ve ilk 16’ya giren takımları tespit etmek. Daha sonra dünya şampiyonasının hemen ardından Ekim ayında ise 2013-2014 sezonunun lig maçlarını yapacağız” diye konuştu.

Ligde grupların 5’er ya da 6’şar takımdan oluşacağını da dile getiren Aktaş, grup müsabakalarının kura çekimi sonucu belirlenen iki takımın evinde, final müsabakalarının ise federasyon tarafından belirlenecek tarafsız sahada yapılacağını kaydetti.

-2013-2014 sezonuna Süper Lig modeli-
Oktay Aktaş, Erkekler Güreş Ligi’ni 2013-2014 sezonunda ise süper lig modeliyle yapmayı planladıklarını vurguladı.

Ekim ayında gerçekleştirilmesi düşünülen ligde bir takım farklılıklar uygulayacaklarını dile getiren Aktaş, şunları söyledi:
”2012-2013 sezonunda ilk 8’e giren takımlar Süper Lig’de, ikinci 8’e giren takımlar 1. Lig’de, bunun dışında kalan takımlar ise 2. Lig’de mücadele edecekler. Bu arada kulüplere kaynak aktarılması, daha güçlü hale getirilmeleri için Süper Lig’in isim hakkını satmayı düşünüyoruz. Federasyon olarak ana hedefimiz kalıcı bir lig sistemi kurup, bunu gelecek yıllarda da devam ettirmek.”

-Bayanlar için formül arayışı-
Aktaş, yönetim kurulu olarak Erkekler Güreş Ligi’ni yeniden hayata geçirecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarına değinerek, bayan güreşçiler için de bir formül arayışında bulunduklarını anlattı.

Yeterli sporcu potansiyeli bulunmadığı için bayanlar ligini düzenleyemediklerini ifade eden Aktaş, ”Bunun için de başka sistemler üzerinde çalışıyoruz. Bayan güreşçilerimizle ilgili de yönetim kurulunda bir karar alıp, hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi

Scroll To Top