Home / HABERLER / SELÇUK ÇEBİ VE CENK İLDEM
SELÇUK ÇEBİ VE CENK İLDEM

SELÇUK ÇEBİ VE CENK İLDEM

“Altın madalya kazanmak için…”

Dünya Şampiyonu milli güreşçi Selçuk Çebi, “Bizim ödüllerimizi düşürseler de, uçursalar da, en yüksek tepeye de koysalar ya da hiç vermeseler, biz ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Şampiyonada, altın madalya kazanmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Grekoromen Güreş Milli Takımı, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 16 Eylül’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası için Aladağ’daki kamp programı devam ediyor.

Günde çift antrenman yaparak şampiyonaya hazırlanan milli güreşçi Çebi, güreşin başarılı bir yıl geçirdiğini belirterek, Akdeniz oyunlarında önemli başarılar kazandıklarına işaret etti.

Mersin’de yapılan Akdeniz Oyunlarında bütün branşlara liderlik yaparak 14 tane altın 4 gümüş ve bir bronz madalya ile “tarih” yazdıklarını anlatan Çebi, “Şimdide önümüzde Macaristan’da yapılacak olan bir dünya şampiyonası var. Buraya geçen yılın dünya ikincisi ve ondan önceki yılların dünya şampiyonu olan bir takım olarak gidiyoruz” diye konuştu.

Çebi, kendisinin bu şampiyonaya siklet değiştirerekek katılacağını ifade ederek, şöyle konuştu:
“Yeni bir jenerasyonuz. Ama en iyi şekilde hazırlanıyor ve çalışıyoruz. Şu  anda Bolu’da da bir yükleme ve kondisyon kampındayız. Bundan sonra son bir kampımız kalacak onda da form antrenmanları yaparak Macaristan’a en iyi şekilde gideceğiz.

Dünyaya bir daha gelmiş olsam yine güreş yaparım. Bizim ülkemizin atalarımızın genlerinde güreş var. Bizim genimizde ve doğamızda bu var. Tabi ki güreş benim için vazgeçilmez bir tutku. Ondan başka bir şey düşünemiyorum.”

– “Bizim için önemli olan ülkemiz adına alacağımız madalya sayısı”
Çebi, amatör branşlarda Avrupa ve Dünya Şampiyonu olan sporculara verilen ödül miktarının da yüksek olmadığını savundu. 

Bu sporculara verilen ödüllerin çok yüksek olduğu yönünde bir düçüncenin bulunduğunu ve bunun da yanlış olduğunu vurgulayan Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü:
 “Biz onlara çok ödül veriyoruz diye gevşiyorlar, ondan dolayı madalya alamıyorlar dememek lazım. Bu çok yanlış bir tespit bana göre. Çünkü dünya ve olimpiyat şampiyonu alan arkadaşlarımız hiç bir zaman bu işi bırakmadı. Hedefi olan sporcu zaten hiçbir zaman bırakmaz. Ben 31 yaşımdayım 2 kez dünya şampiyonu olmuşum ama bırakmadım. Çünkü hedefim var. Bir rekor kırmak ve 3 kere Dünya Şampiyonu olmak ve olimpiyat madalyası almak gibi. Burada bizim için maddiyat her zaman ikinci yad a üçüncü planda. Bizim için önemli olan ülkemiz adına alabileceğimiz madalya sayısı. Maddi konu ikinci planda gelir.

Bizim ödüllerimizi düşürseler de, uçursalar da, en yüksek tepeye de koysalar yada hiç vermeseler, biz ülkemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Şampiyonada, altın madalya kazanmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

– “Mindere çıktığımızda maneviyatımızı yüksek tutuyoruz”
Milli güreşçi Cenk İldem de şampiyonada 96 kiloda mücadele edeceğini belirterek, Bolu kampının çok verimli geçtiğini söyledi. Olimpiyattan sonraki süreçte iyi bir gelişim yaşadığını anlatan İldem, bu yıl 33 milli maça çıktığını ve bu maçlarda üç tane mağlubiyet aldığını, buna rağmen Avrupa 3’sü ve Akdeniz Oyunlarında gümüş madalya kazandığını kaydetti.

Hedefinin daha yükseklerde olduğunu belirten İldem, şöyle konuştu:
“Aslında benim hedefim bu değildi ama bir eksiklik vardı demek ki böyle oldu. Eylül ayında Macaristan’da yapılacak Dünya Şampiyonasında en iyi şekilde ülkemizi temsil etmek istiyorum. Çalışmalarımız da bu doğrultuda devam ediyor. Şu anda iyiyiz, her şey istediğimiz gibi devam ediyor.

Biz mindere çıktığımızda maneviyatımızı yüksek tutuyoruz. Maddi açıdan bir şey düşünmeden spor yapıyoruz. Biz bu sporu aşk ile yapıyoruz. Maddi olsun, manevi olsun her şey bizim için. Kanımızın son damlasına kadar şampiyonluk için mücadelemizi vereceğiz.”

Scroll To Top