Home / HABERLER / Sarıyer/Tadilar Performans iyi ya tesis
Sarıyer/Tadilar  Performans  iyi ya tesis

Sarıyer/Tadilar Performans iyi ya tesis

Güreşiyorum;Güreş son yıllarda performans olarak iyi durumda,ya tesis.Ömrünü güreş ve gençliğe vermiş bir insan olarak duymak ve görmek isteyen herkese sesleniyorum.Türk Sporunun Lokomotifi güreşe;2020-24-28 ve 32 için,Olimpik Tesisler lazım.Yazımıza Bakan KASAPOĞLU’ na teşekkür ederek başlayalım.Başlıklar; Tesis,2020 Tokyo sonrası,olmazsa olmaz!,Türk Güreş Vakfı,THE TALLENT LAB Sayın Bakanımızın hakkını teslim edelim. Temmuz 2018’ de ;Bolu/Aladağ’da milli takımımızı ziyarete gelen ; Sayın Bakanımız ,Tek. Dir. Salih BORA, kaptan Rıza ile birlikteyken, biz Sarıyer kampı’ ndan söz edince(Kırk Yıldır güreşçiler hep burada kamp yapıyorlar.) ,ilgileneceğini söylemişti. Sarıyer’de bulunan; “TGF Mersinli Ahmet Güreş Milli Takım Kamp Tesisi” nin bakım-onarım ve tadilatıyla ilgilenmesi talimatını S. G. Müdürü Sn. Mehmet BAYKAN beye vermişlerdi. Süreç iki buçuk ay önce başlatıldı. Nasip olursa 17 Mart 2019 Tarihinde Grekoromen Güreş Milli Takım(12-14 Nisan’da Bükreş’te yapılacak Büyükler Avrupa Şampiyonası için) kampa girecek hayırlısı ile.

Yeni İst. G. Spor İl müdürümüz (Öncelikle Hayırlı olsun.) Dr. Cemil BAĞLAMA ve Sarıyer İlçe Spor Müdürlüğümüze katkı, ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür etmeliyim. (Güreş Federasyonun katkısı he daim var.) İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ de özel teşekkür. İhtiyaç duyduğumuz her an yanımızdalar.
X X X
Kamp merkezlerimiz; Güreş Milli Takımlarımızın kamp yaptığı iki merkez Güreş Federasyonuna tahsisli.
Grekoromencilerin ; Sarıyer(2007 Yılında Dr. Osman AŞKIN BAK döneminde ) ,
Serbestîlerin Kamp Merkezi ;Elmadağ(2013’te Hamza YERLİKAYA döneminde) ,
Öte yandan kadınların kullandığı tesisler Niğde/Demirkazık ve Edirne TOHM..
X X X
TESİS;
Futbol başta olmak üzere, takım oyunlarının büyük çoğunluğu ,Türkiye’nin son yıllarındaki büyümesinden paylarını aldılar ve almaya devam ediyorlar. Bütün milli takımların kendilerine ait merkezleri var. Neredeyse bütün kulüplerin tesisleri var. Sponsorlar marifetiyle ,belediyelerin katkısıyla en önemlisi de Devletin organizasyonu ile …
Bütün bunlar güzel şeyler.
Gönül ister ki ;
Kırk yıllık Sarıyer’imiz bugünün ihtiyaçlarına göre ,Tokyo sonrası dizayn edilsin.
Dizayn edilirken de ;Günümüzün spor anlayışının karşılığı olarak ta;
Mevcut kamp yerimiz; Minder, sauna, yemek ve yatacak yeri gibi düşünülmüş olsa da
sporcuyu geliştirecek, kütüphane ve sağlık gençlerle beraber kamp yapmaya, yabancılarla birlikte ikili-üçlü ve çoklu kamp yapmaya müsait hale getirilmesinin yanında bir spor filmini oturup birlikte seyretmeye uygun ve daha diğer ihtiyaçların sunulduğu bir ortam haline getirilmesi, kendinden önce şampiyon olmuşların hikayelerini görebileceği görsel uygun ortam ile Sporcunun, teknik ekibin huzurunu, motivasyonunu sağlayacak ortamlar göz önünde bulundurulmalı..
X X X
TÜRK GÜREŞİ İÇİN TESİS OLMAZSA OLMAZ MI!
Evet güreş için ; 500 Gün kalan Tokyo ,2024 Paris ve 2028 Los Angeles arifesinde Tesisin önemi demek ,Altın madalya başta olmak üzere artış olacağının göstergesidir. (Burada Yalçın İPBÜKEN ve Mehmet KILIÇ beyin kulakları çınlasın ,Şansal federasyonu zamanında İtalya’ya sırf Tesis planı için gitmişlerdi. Büyük bir Olimpik Güreş Kompleksi düşünülüyordu.
Peki şu anda Performans sporları içinde başta Rio olmak üzere ,
Türkiye de sporun Lokomotifi Güreş’ in kendi öz tesis açısından durumu nedir !
Güreş iyi durumda sayılmaz.
Ankara’da; Merkez Ofis (Kira’ da kalıyoruz.)
Bir çok Federasyon gibi TGF Başkanı Musa AYDIN beyde çaba sarf etti ,ancak gerçekleşemedi
Halen bana göre geç kalmış sayılmayız.
Performans ve 2020 Tokyo’ ya ’ya hazırlanırken bir yandan da
Tesis için Birileri yol almalı diye düşünüyorum.
X X X
TÜRK GÜREŞ VAKFI DESTEĞİ;
Aklıma Türk Güreş Vakfı geldi. Ankara/Gölbaşı’ da devasa bir tesisi
“Olympic Park Hotel.” Var.
Bakınız başta Basketbol Vakfı olmak üzere birkaç federasyon Vakıfları sayesinde tesis konusunda yol almış durumdalar.
Türk Güreş Vakfı’ da Türk Güreş federasyon Başkanı ve yönetimi ile bir araya gelerek mutlaka ,ama mutlaka bu süreçte Tesis konusunda adımlar atmalılar diye düşü zorunludur.
Yazımızın sonuna gelirken;
Türk güreşine uygun Olimpik Tesisler yapılıncaya kadar , Başta Sarıyer , Ankara /Elmadağ bir şekilde TGF’ ye Tahsisin ötesinde verilmesinin yanında alına bilinirse; Kızılcahamam, Bolu/Aladağ gibi yerlerinde ve en önemlisi ; Türk Güreşinin Ankara’da kendi öz malı olacak bir Merkez ofise geçmesi iyi olacaktır diye düşünüyorum. Son olarak;2020 Tokyo’ ya 500 gün kaldı. Temennimiz; Bizzat Türk güreşi için yapılacak devasa Olimpik Tesislerde hazırlanmak dileği ile..
Not; Konuştuklarımız; Türk sporunun gelişmesi ilgili Olimpiyatlarda 32. Olan İngiltere milli takımı ,kendisini dönüştürmek üzere yaptığı organizasyon ile 2012 Londra Olimpiyatlarında ABD nin arkasından ÇİN ile birlikte 2. Oldular. Hedef koydukları 120 madalyayı aşarak 121 madalya aldılar ve amaçlarına ulaştılar. Bununla ilgili birde kitap basıldı. Bilgiler için Yalçın İPBÜKEN abiye teşekkürler. ) Okumak isteyenler için adı ;“THE TALLENT LAB”
ATA KARATAŞ İLETİŞİM
atakaratas53@gmail.com , www.guresiyorum.com , Watshap , YouTube www.facebook.com; Ata Karataş www.twitteer @AtaAtakaratas53 https://twitter.com/AtaAtakaratas53
İnstagram; https://www.instagram.com/atakaratas53/ Tel; Mesaj 05053690202 Güncel Tel;05327757725

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top