Home / HABERLER / Rıza Kayaalp….
Rıza Kayaalp….

Rıza Kayaalp….

Dünya Şampiyonu Rıza Kayaalp Haber7’de!

Son Dünya Şampiyonu Milli Güreşçimiz Rıza Kayaalp, gündeme ve geleceğe dair düşüncelerini Haber7’ye anlattı.

 

Fransa’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda göğsümüzü kabartarak altın madalya kazanan Milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, Estonyalı rakibini devirdiği geceden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği söze, 2020 Tokyo Olimpiyatları’ndan, gelecekle ilgili planlarına kadar birçok konudaki düşüncelerini Haber7.com SporEditörü Candaş Aşık’a anlattı.

 

“FİNALDEKİ RAKİBİMİ DAHA ÖNCE 5-6 KEZ YENMİŞTİM”

Paris’e 3. kez Dünya Şampiyonu olmak için gittiğini belirterek sözlerine başlayan Kayaalp, “Zaten daha önce 2 kez Dünya Şampiyonluğum vardı. Onun yanında 2 gümüş ve 2 bronz madalyam daha vardı. En son 2015’te Dünya Şampiyonu olmuştum ve son Dünya Şampiyonu ünvanıyla Paris’e gittim. Burada da tekrar şampiyon olmam gerekiyordu. Beklentiler bu yöndeydi biz de bu beklentileri boşa çıkarmamak adına iyi hazırlandık iyi motive olduk. Finaldeki rakibim daha önce 5-6 kez yendiğim bir rakipti ve onun rahatlığı da vardı üzerimde. Paris’teki turnuvada Güreş kuralları değişmişti. Sadece ayaktaydı yerde yoktu, yerde olsa belki daha çabuk bitebilirdi maç. Rakibimi 2-1’lik skorla mağlup ettim. Dışardan bakınca zor yenmişim gibi görünse de ben çok rahat kazandım.” şeklinde konuştu.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN ZAMANINDA MADALYA KAZANMAYA BAŞLADIK”

Paris’te gelen 3. şampiyonluğun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maçın hemen bitişinde aramasıyla ilgili konuşan Milli güreşçimiz“Cumhurbaşkanımız sağolsun her şampiyonadan sonra arıyor zaten. Maçtan önce de konuşmuştuk şampiyonluk sözümüz vardı. Biz Cumhurbaşkanımızın zamanında madalya almaya başladık. Ben 2005’ten bu yana Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında madalya kazanıyorum.” dedi.

“İÇİMDE BİR UKTEDİR”

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya için şimdiden Türk halkına söz veren Kayaalp, “Önemli olan verdiğimiz sözü gerçekleştirebilmek. Olimpiyat şampiyonluğunu çok istiyorum, içimde bir uktedir. Bu kadar başarının üstüne koleksiyona bunu da eklemek benim tek hayalim. İnşallah Allah nasip eder.” dedi.

HİÇBİR RAKİBİNDEN ÇEKİNMİYOR

2016 Rio Olimpiyatları finalinde kaybettiği Kübalı rakibi Lopez hakkında konuşan Kayaalp, Tokyo’da hiçbir rakibinden çekinmediğini “Lopez de olabilir, bir başkası da, kim olursa olsun çalışıp iyi hazırlandıktan sonra çok önemli değil.” dedi.

Kısa vadedeki planlarını anlatan Milli güreşçimiz, “Şuan Avrupa ve Dünya Şampiyonaları var önümde. Bu seneyi Avrupa ve Dünya Şampiyonu olarak atlattım. 2020’ye kadar önümüzde yine 3 Avrupa 3 Dünya Şampiyonası var amacım onları kazanabilmek.” dedi.

“EVLİLİK HAYATIN PARÇASI YAŞAMAMIZ LAZIM”

Annesi Sevgi Hanım’ın esprili bir şekilde “Olimpiyat altın madalyasını almadan evlendirmeyeceğim” sözlerini hatırlattığımız Kayaalp, niyetinin olduğunu belirterek, “Şuan antrenman, maç temposu, hazırlıklar arasında nasıl olur bilmiyorum ama zaman bulabilirsek olur inşallah. Sonuçta evlilik hayatın parçası yaşamamız lazım.” diyerek açık kapı bıraktı.

“BİLMEDEN GELİP YÖNETENLER VAR”

Gelecekte siyasetin içinde yada Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı’nda görev almak isteyen 27 yaşındaki Rıza Kayaalp bu konuyla ilgili, “Önce önümdeki 3 yılı bitirmeliyim sonrasında Allah nasip ederse olur. Şuan öyle bir düşünce var tabi ki içimde ama önce hedefleri gerçekleştirmem lazım. 3 yıl az bir süre ama ülkeme hizmet etmek istiyorum. Yapabileceğime inanıyorum çünkü bu birikim var. 10 yaşımdan beri bu sporun içinde yer alan bir insanım. Milli Eğitim’den, Spor İl Müdürlüğü’nden gelen sıradan bir adamdan bin kat daha iyi yapacağım kesin. Tabi ki sporun içinden geliyoruz diye en faydalı biz oluruz demiyorum. Önemli olan kafa yapısı. Hizmet etmek için öğrenmek ve kendini geliştirmek lazım. Bilmeden öğrenmeden oraya gelip yönetenler de var. Eğer yöneten kişi layıkıyla hizmet edecekse öğrenmesi lazım. İnsanın içinde yeterki vatana millete faydalı olma düşüncesi olsun. Ben her zaman şunu derim. Eğer faydalı olmayacaksam Allah nasip etmesin.”şeklinde konuştu.

 

 

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top