Home / FILA / PROF.DR.İBRAHİM CCİOĞLU; GENEL KURALLAR (GÜNCEL)
PROF.DR.İBRAHİM CCİOĞLU; GENEL KURALLAR (GÜNCEL)

PROF.DR.İBRAHİM CCİOĞLU; GENEL KURALLAR (GÜNCEL)

PROF.DR.İBRAHİM CCİOĞLU; GENEL KURALLAR (GÜNCEL)

“GENEL KURALLAR

1- Müsabaka Süresi :

– Büyükler ve Gençler ( Erkek- Bayan ): 3 dk’ lık 2 devre. Devreler arasında 30 sn dinlenme. ( İki devre sonunda toplanan puanların toplamı galibi belirler.)

– Yıldız ve Minikler ( Erkek- Bayan ): 2 dk’ lık 2 devre. Devreler arasında 30 sn dinlenme. ( İki devre sonunda toplanan puanların toplamı galibi belirler.)

** Devre arasında sporcular su içebilirler.

2- Bir Müsabakanın Sona Ermesi :

Bir güreş müsabakası normal süre dolmadan aşağıdaki durumlarda sona erdirilir;

– Tuş

– Diskalifiye

– Teknik Üstünlük ( 7 puanlılık farkın sağlanması)

– 5 puanlık ” Grand Teknik ” uygulanması. ( Ancak  5 puanlık oyun uygulayan güreşçi bu puanıyla       rakibine puan olarak üstünlük sağlar ise müsabaka sona erer aksi durumda müsabaka dev am eder.)

   Örnek ; – Kırmızı 6-0 galip iken mavi 5 puanlık oyun yaptığında skor  6-5 olur müsabaka devam eder.

                   Kırmızı 6-1 galip iken mavi 5 puanlık oyun yaptığında skor  6-6 olur müsabaka devam eder.

                  Kırmızı 6-2 galip iken mavi 5 puanlık oyun yaptığında skor  6-7 olduğu için müsabaka teknik üstünlükle sona erer.

  2 tane 3 puanlık oyun uy gulandığında ( 5 puanlık oyun için geçerli olan durum burada da geçelidir. )

3- Puanlı Beraberlikte Galibin Belirlenmesi :

– Bir müsabakanın puanlı beraberlikle ( 1-1, 3-3,4-4 vb.) durumlarda müsabakanın galibi aşağıdaki kriterlere göre belirlenir.

   1- Büyük teknik puanı fazla olan

   2- İhtarı az olan

   3- Son teknik puanı alan

 

 

 

 

4- Challenge ( İtiraz ) :

– Antrenör hakemlerin kararı skorborda yazıldıktan sonra 5 sn içinde itiraz etmek zorundadır.

– Hakem kararlarına müdahale etmeye kalkışan FILA  Büro üyeleri, Delegeler, Federasyon Başkanları, antrenörler, sporcular müsabaka alanına  girmekten müsabakalar boyunca men edileceklerdir.

5- Oyunların Değerlendirilmesi :

– Güreşçilerin riske girmelerini cesaretlendirmek için atak güreşçi kendi oyunu ile rakibinin altında kalırsa hakem müsabakayı durduracak ve tekrar ortada ayakta başlatacak.

– Rakibini yere indirip arkasına geçen ve üç noktayı yere değdirerek kontrol eden  güreşçiye 2 puan verilir.

– Ayakta yaptığı bir oyunla rakibini tehlikeli duruma getiremeyen ve yerde nötr pozisyonda kontrol eden güreşçiye 2 puan verilir.

– Ayakta yaptığı bir oyunla rakibini tehlikeli duruma getiremeyen ve tekrar ayağa kalkan ( kontrol edemeyen ) güreşçiye 1 puan verilir.

– Yer güreşinde kontra atakla alttan rakibinin üzerine geçerek nötr pozisyonda rakibini kontrol eden güreşçiye 1 puan verilir.

PASİVİTE İLE MÜCADELE

Serbest  Güreş :

– Herhangi bir zamanda 3 hakem bir güreşçinin blok yaptığını, parmakları tutuğunu, rakibini engellediğini veya genel olarak aktif güreşten kaçtığı konusunda  aynı fikirde ise orta hakem mavi veya kırmızı için ihtarı gösterir. İlk uyarı olarak orta hakem pasif  güreşçiyi sözlü uyarır ” Attention “. Aynı güreşçi hala pasif ise hakem müsabakayı durdurur ve bu güreşçinin pasif olduğunu belirtir ve 30 sn zorunlu puan alma süresi başlar. Bu uyarının sporcu, antrenör ve seyirci tarafından iyi anlaşılabilmesi için skorbord’un pasif güreşçi tarafında bir ışık yanar. Pasif olarak belirlenen güreşçi bu süre içinde puan almak zorundadır aksi taktirde kendisine ihtar rakibine 1 puan verilir. Bu süre içinde güreşçilerden birisi puan aldığı taktirde pasif güreşçiye ihtar verilmez.

– Birinci devrenin 2:00 dakikası 0-0 tamamlandığı taktirde hakem müsabakayı durdurur ve hakemler aktif güreşçiyi belirlerler ve 30 sn zorunlu puan alma süresi pasif güreşçi için yukarıdaki şekilde uygulanır.

( Bu uygulama yıldız ve miniklerde devre 2 dk olduğu için 1.30 dk’ da uygulanır.) )( Yıldız ve minikler için yapılacak bu uygulama kitapta yazmıyor FILA As Başakanı ile yaptığım yazışma sonucunda aldığım cevaptır. Ancak Bar’ da yapılan Yıldızlar Avrupa Şampiyonasında 1.00 da uygulandı. ).

 

Greko-Romen Güreş :

a- 1. İhlalde;  pasif güreşçi orta hakem tarafından sözlü olarak uyarılı ve minder amiri ile jüri bilgilendirilir.

b- 2. İhlalde ; pasif güreşçiye 1 ihtar verilir ve pozisyon tercihi sorulur ( yerde – ayakta )

c- 3. ihlalde : pasif güreşçiye ihtar rakibine 1 puan verilir ve pozisyon tercihi sorulur ( yerde – ayakta )

d- 4. ihlalde ; güreşçiye ihtar rakibine 1 puan verilir ,müsabaka sona erdirilir 3 ihtarla diskalifiye.

e- Bir müsabakanın 0-0 bitmesi durumunda müsabakanın galibi aktif güreşçiyi belirlemesi ile tesbit edilir. Hiç bir güreşçini pasif olarak belirlenmesi istenilen bir durum değildir.İlk bir dakika içinde güreşçilerden birisinin pasif olarak belirlenmesi önerilir.

2. ve 3. ihlallerde  aktif güreşçi pozisyon tercihi yapar ve rakibini yerde isteyen güreşçi yerde künde bağlama pozisyonunda veya klasik başlama pozisyonunda başlamayı tercih edebilir, klasik başlama pozisyonunda başlayan güreşçi iki bir dizini yere koyabilir veya iki dizide havada, elleri rakibinin sırtında olmalıdır.

Not: Bu kurallar şu anda uygulanmaya başlanmakla beraber  Eylül ayında yapılacak Büyükler Dünya Şampiyonasına kadar gözlenen aksaklıklara göre kadar yeni düzenlemeler olabilecektir.

Scroll To Top