Home / FILA / Mayıs Ayı Uluslararası Güreş yönetim organı, FILA tarafından “Uluslararası Güreş Ay” belirlenmiştir.
Mayıs Ayı Uluslararası Güreş yönetim organı, FILA tarafından “Uluslararası Güreş Ay” belirlenmiştir.

Mayıs Ayı Uluslararası Güreş yönetim organı, FILA tarafından “Uluslararası Güreş Ay” belirlenmiştir.

“BATTLE AT THE FALLS”

 TO SHOWCASE WRESTLING

AT ICONIC NIAGARA FALLS

Top Female wrestlers from Canada, USA and Ukraine join forces to Save Olympic Wrestling

(Ottawa, ON – May 10, 2013) Wrestling Canada, in conjunction with USA Wrestling and the Ukrainian Wrestling Association, will take part in a spectacular wrestling tri-meet at Niagara Falls on May 31 to end the month of May with a bang.

May has been designated “International Wrestling Month” by the International Wrestling governing body, FILA.

The demonstration meet dubbed “Battle At The Falls”, which will be wrestled in a tri-meet format, will take place at the iconic Niagara Falls, a spectacular backdrop for these wrestling matches.

chutes-du-niagara

“This will be a great showcase for wrestling, featuring the best female wrestlers from Ukraine, United States and Canada together for wrestling.

Canada is an international leader among women wrestling, and a great fit to host such as event.

” said Tonya Verbeek, three-time Olympic medallist who lives just a few kilometers from the Niagara Falls.

Added Carol Huynh, 2008 Olympic Champion:

 “This is going to be a fantastic and fun-filled event for wrestling in Canada, and represents a great opportunity for the sports fans to see some of the best female wrestlers compete in Canada.

 What a great location to host such a meet. With the Pan-American Games coming to the Greater Toronto Area in 2015, the GTA population can get a glimpse of what is to come in just a few years.”

Rosters and schedules will be announced at a later date.

USA Wrestling will host a similar meet for the men this month, at the Grand Central Terminal in New-York, featuring USA, Russia and Iran.

With Canada as a world leader in women’s wrestling, it is fitting for Canada host an event for the women.

The event, sanctioned by Wrestling Canada, is being organized locally by the Brock Wrestling Club in St.

Catharines, led by Marty Calder. The event has received the full support of FILA and will be promoted through FILA’s website and social media sites.

Wrestling is currently vying to regain its spot on the core Olympic programme after it was recommended by the IOC Executive Committee to be removed from programme for the 2020 Olympic Games.

On May 18, the FILA will gather in Moscow, Russia for an extraordinary meeting, while on May 31, the IOC Executive Committee will narrow the list from eight to three sports.

 Those three sports will then have one final presentation to make before the decisive vote at the IOC Congress in Buenos Aires, Argentina, from September 7-10.

 

Mayıs Ayı Uluslararası Güreş yönetim organı, FILA tarafından “Uluslararası Güreş Ay” belirlenmiştir.

“FALLS AT SAVAŞ”
GÜREŞ VİTRİNDEKİ İÇİN
ICONIC NIAGARA FALLS AT

Kanada, ABD ve Ukrayna üst Bayan güreşçiler Olimpiyat Güreş kaydet için güçlerini birleştirmeleri

(Ottawa, ON Mayıs – 10 Mayıs 2013), Güreş Kanada, ABD Güreş ve Ukrayna Güreş Derneği ile birlikte, muhteşem bir güreş katılacak üç yerine bir patlama ile Mayıs ayı sonuna kadar 31 Mayıs’ta Niagara Falls.
Mayıs Uluslararası Güreş yönetim organı, FILA tarafından “Uluslararası Güreş Ay” belirlenmiştir.

Gösteri bir tri-karşılamak biçimde çekişti olacak “At The Falls Savaşı”, adlı karşılamak, ikonik Niagara Şelalesi, bu güreş maçları için muhteşem bir zemin gerçekleşecek.
oluklar-du-niagara

“Bu güreş için birlikte Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada en iyi kadın güreşçiler sahip, güreş için büyük bir vitrin olacaktır.
Kanada kadınlar güreş arasında uluslararası bir lider ve bu olay olarak ev sahipliği için harika bir seçimdir.
“Tonya Verbeek, Niagara Şelalesi sadece birkaç kilometre yaşayan üç kez Olimpiyat madalyalı söyledi.

Carol Huynh, 2008 Olimpiyat Şampiyonu eklendi:
“Bu Kanada’da güreş için bir fantastik ve eğlence dolu bir etkinlik olacak ve spor hayranları için en iyi kadın güreşçiler bazı Kanada’da rekabet görmek için büyük bir fırsat temsil eder.
Büyük bir yerde böyle bir karşılamak ne ev sahipliği yapacak. Pan-Amerikan Oyunları 2015 yılında Toronto’da gelen ile, GTA nüfusun sadece birkaç yıl içinde gelecek olan ne bir bakış elde edebilirsiniz. ”

Kadroları ve programları daha sonraki bir tarihte ilan edilecektir.

ABD Güreş ABD, Rusya ve İran içeren, New-York’taki Grand Central Terminal, bu ay erkekler için yerine benzer bir ev sahipliği yapacak.
Kanada ile kadın güreş bir dünya lideri olarak, bu Kanada ev sahibi kadınlar için bir olay için donanımdır.

Güreş Kanada tarafından düzenlenen etkinlik, St Brock Güreş Kulübü tarafından yerel olarak organize ediliyor
Marty Calder liderliğindeki Catharines,. Olay FILA tam destek aldı ve FILA sitesini ve sosyal medya siteleri aracılığıyla teşvik edilecektir.

Güreş şu anda 2020 Olimpiyat Oyunları için programı kaldırılacak IOC Yönetim Kurulu tarafından tavsiye edilmiştir sonra çekirdek Olimpiyat programı üzerindeki nokta yeniden kazanmak için mücadele edilir.

18 Mayıs tarihinde, FILA 31 Mayıs’ta ise, IOC Yönetim Kurulu üçe sekiz spor liste daralır, olağanüstü toplantıya Moskova, Rusya’da bir araya gelecek.
Bu üç spor ve daha sonra Eylül 7-10 Buenos Aires, Arjantin ‘de IOC kongresinde belirleyici oy önce yapmak için son bir sunum olacak.

Scroll To Top