Home / GURES / KIRKPINAR / Kırkpınar’a 1678 kayıt..
Kırkpınar’a 1678 kayıt..

Kırkpınar’a 1678 kayıt..

Kırkpınar’a 1678 kayıt..

Edirne Sariyiçi Er Meydanı’nda bugün başlayacak 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için 1678 pehlivan kayıt yaptırdı.

Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Taşçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırkpınar için başvuran 1678 pehlivandan 67’sinin başpehlivanlık kategorisinde güreşeceğini belirtti.

Yağlı güreşlerin bu sene çok çetin geçeceğini ifade eden Taşçı, şöyle devam etti:
”Bu sene kemer yılı olduğu için çok çetin geçeceğini düşünüyorum. Kayıtlar sona erdi. Her şey çok güzel başladı, çok güzel devam ediyor. Çok güzel de biteceğini düşünüyorum. Kırkpınar’ın bütün Türk halkına hayırlı olmasını diliyorum. Tüm sporculara başarılar diliyorum.”

Taşçı, sakatlığı nedeniyle bu sene er meydanında güreşemediğini fakat önümüzdeki yıl güreşerek, Kel Aliço’da olan 56 yaşında güreşme rekorunu, 57 yaşında kırmak istediğini söyledi.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri miniklerle başladı..

Edirne’de, 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Minik-1 ve Minik-2 boylarında 178 pehlivanın mücadelesiyle başladı.

Sarayiçi mevkisindeki Er Meydanı’nda, cazgırların pehlivanları tanıtmasının ardından, davul-zurna eşliğinde yağlı güreşçiler, peşrev çekerek güreşlere başladı. Güreşlerin ilk gününde Minik-1, Minik-2 Teşvik-1, Teşvik-2 de ilk tur güreşleri yapılacak.

Güreşlerin ilk bölümüne yoğun ilgi gösteren pehlivanlara, yakınları alkışlarla destek verdi.

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne Minik-1, Minik-2, Tozkoparan, Ayak, Deste Küçük, Deste Orta, Deste Büyük, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük, Büyük Orta, Başaltı ve Baş boylarına toplam bin 689 pehlivanın katıldığı açıklandı.

Scroll To Top