Home / HABERLER / Kırkpınar da 3 kez üst üste Altın kemer alan Devlet Sporcusu olacak
Kırkpınar da 3 kez üst üste Altın kemer alan Devlet Sporcusu olacak

Kırkpınar da 3 kez üst üste Altın kemer alan Devlet Sporcusu olacak

Kırkpınar ‘da Üç kez Altın Kemer Alan sporcu
Devlet sporcusu olacak. Başpehlivan Güreşleri Edirne Saray içinde başladı..
KIRKPINAR ÖNCESİNDE BAŞPEHLİVANLARA BÜYÜK MÜJDE

Bugün başlayan 658. tarihi Edirne Sarayiçi Kırkpınar Güreşleri öncesi TBMM’den partilerin ortak kararıyla baş pehlivanları sevindirecek bir karar çıktı. Bu güne kadar Kırkpınar Tarihi Yağlı Güreşlerinde üst üste üç kez Baş pehlivan olarak Altın Kemer alan Başpehlivanlar tüm partilerin desteği ile devlet sporcusu unvanını elde etti. Kırkpınar’da altın kemer alan Başpehlivanlara devlet sporcusu unvanı verilmesi yönündeki kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’ndaki tüm partileri birleştirdi. Konu dün akşam Sporda Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifine ilave edildi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop beyin destekleri ve tüm partilerin oylarıyla geçen kanuna göre Kırkpınarda üst üste üç kez Başpehlivan olarak altın kemer alanlar devlet sporcusu olma ünvanını elde etti.

ŞU ANDA ALTIN KEMERLİ 3 BAŞ PEHLİVANIMIZ VAR
Dün akşam yasalaşan kanuna göre 3 Başpehlivan devlet sporcusu ünvanını alıyor. Karamürselli Aydın Demir (1976-77-78), Denizlili Hüseyin Çokal (1982-83-84) ve Karamürselli Ahmet Taşçı (1990-91-92-93) ve (1995-96-97)

MUSA AYDIN: “EMEKLERİMİZİN KARŞILIĞINI ALMAK ÇOK GÜZEL”
Bu kararın çıkması için büyük bir çaba sarfeden Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ata sporu yağlı güreşi gelecek nesillere taşımak için büyük çaba sarfettiklerini belirterek “Böyle bir karar bizleri çok mutlu etti. Tarihi Kırkpınar’da altın kemer almış emektar güreşçilerimizin devlet sporcusu unvanıyla taçlandırılması onur verici. Uzun zamandır bu kararın çıkması için emek verdik. 658. Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinin başladığı bu günlerde alınan karar tüm başpehlivanlara müjde niteliğinde oldu. Daha öncede Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ile yaptığımız işbirliği sayesinde Kırkpınar’da deste boy ve üstünde ilk 3 dereceye giren sporculara linas, baş pehlivanlığa güreşenlere yüksek lisans yapma hakkı verilmişti. Bizler göreve geldiğimiz günden bu yana güreşçilerimizin hakettiği değerleri alması için var gücümüzle çalışıyoruz. Ben tüm güreş camiası adına bu kararın çıkmasında emeği geçen başta Meclis Başkanımız Mustafa Şentop olmak üzere tüm Milletvekillerimize teşekkür ediyorum “ şeklinde konuştu.

Kırkpınar’ın yaşayan efsanesi veliahtını açıkladı.Bitmeyen güreşin, devam eden efsanesi’ olarak anılan, Sarayiçi Er Meydanı’nda, Kırkpınar’ın efsane isimleri Kel Aliço, Kurt Dereli, Adalı Halillerin yanında yaşarken heykeli bulunan 2 ebedi altın kemerli, 9 yıl başpehlivanlık birincisi Ahmet Taşçı’dan, minderin ‘altın çocuğu’ Taha Akgül’e övgü dolu sözler. Taşçı, “Taha Kırkpınar’a çıkarsa kemer alabilir. Hatta veliahtım olarak rekorumu da kırabilir” dedi.

ŞU ANDA 23 BAŞ PEHLİVANIMIZ VAR
Hayatta olan baş pehlivanların
Karamürselli Aydın Demir,
Bandırmalı Sabri Acar,
Muğlalı Mehmet Güçlü,
Denizlili Hüseyin Çokal,
Balıkesirli İbrahim Gümüş,
Hataylı Recep Kılıç,
Balıkesirli Saffet Kayalı,
Karamürselli Ahmet Taşçı,
Nallıhanlı Vedat Ergin,
Antalyalı Hasan Tuna,
Ordulu Kenan Şimşek,
Ordulu Recep Kara,
Antalyalı Mehmet Yeşil,
Antalyalı Ali Gürbüz,
Antalyalı İsmail Balaban,
Antalyalı Orhan Okulu olduğunu aktaran Özer,

”Eşleri hayatta olan başpehlivanların ise:
İzmirli Kara Ali Çelik,
Babaeskili Nazmi Uzun,
Denizlili Hasan Şahin,
Ordulu Davut Yılmaz,
Antalyalı Cengiz Elbeye ve
Antalyalı Recep Gürbüz. Hepsinin mekânları cennet olsun.”ifadesinde bulundu.
”AHMET TAŞÇI, ALİ GÜRBÜZ, MEHMET YEŞİL YEŞİL KARAR BİZİ SEVİNDİRDİ”
Tarihi Kırkpınar’da 2 defa altın kemer alan ve 3”ncüsünü kıl payı kaçıran efsane başpehlivan Ahmet Taşçı, TBMM’den partilerin ortak kararıyla alınmasının yağlı güreşçileri ve severlerini çok sevindirdiğini söyledi. Böyle bir kararın ata sporunun gelecek nesillere aktarılması ve dünya gündemine taşınmasında daha etkili olacağına inandığını anlatan, ”Benimde içinde olduğum 23 baş pehlivanın devlet sporcusu olacak olması yağlıgüreşseverleri çok mutlu etti.Çok güzel bir karar. Kararın çıkmasıyla vefat eden başpehlivan arkadaşlarımızın ruhları şad olacak.” dedi.
Antalyalı başpehlivan Mehmet Yeşil Yeşil’de böyle bir karara çok mutlu olduğunu , kararın gençlerin ata sporunu geleceğe taşınmasında etkiliği olacağına inandığının altını çizen, ”Atalarımız iltifat marifete tabidir. derler. Ata sporumuz adına çok sevindirici bir karar. Geç kalınmış bir kararda olsa mutlu edici bir karar. Emeği geçenleri tebrik ederim.” ifadesinde bulundu.
Merhum babasıyla birlikte devlet sporcusu olacak olmasından dolayı mutlu olduğunu pehlivan anlatan Ali Gürbüz, kararın yağlı pehlivan güreşçilerini sevindirdiğini, yeni kuşak güreşçilere teşvik edici olacağını kaydetti.
Başkan Sözen:Ata sporumuzu turistlere de tanıtıyoruz
Antalya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’nde ata sporu yağlı güreşini gelecek nesillere taşıma ve turizm şehrine gelen turistlere tanıtmak için büyük çaba sarfettiklerini belirtti. Böyle bir karar ata sporumuza emeği geçenleri onurlandıracağını dile getiren Sözen, sözlerini şöyle sürdürdü:Böyle bir karar biz yerel yönecilerini ve güreşcilerimizi çok sevindirdi. Tarihi Kırkpınar’da kısPet giymiş emektar güreşçilerimizi devlet sporcusu unvanıyla taçlandırılması onur verici olacaktır. Bizde turizm şehri Manavgat’ta düzenlediğimiz düzenlediğimiz yağlı pehlivan güreşleri ve başpehlivanları halkımız ve şehrimize gelen yabancı konuklarımızla buluşturuyorduk. Böyle teşvik edici bir karar ata sporumuzun bölgemize gelen turistlerle dünya gündemine taşınacaktır. Turistleri güreşçilerimizle buluşturduğumuz için çok mutluyuz.”

TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerde, tüm partilerin ortak önergesiyle ihdas edilen maddeye göre, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde üst üste 3 kez altın kemer kazanarak altın kemerin devamlı sahibi olanlara “devlet sporcusu” unvanı verilecek.

Kaynak Linki : https://www.canlitribun3.com/haber/kirkpinarda-altin-kemerin-devamli-sahibi-olanlara-devlet-sporcusu-unvani-verilecek/

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top