Home / GURES / YAĞLI GÜREŞ / Kırkpınar anı,Gör,Atlı..
Kırkpınar anı,Gör,Atlı..

Kırkpınar anı,Gör,Atlı..

Atlı, Kırkpınar’da ikinci kemer peşinde

Edirne’de geçen yıl düzenlenen 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı elde eden Fatih Atlı, ikinci kez şampiyon olup kemeri kazanmayı hedefliyor.

Trakya’ya “Kırkpınar Anı Meydanı” yapıldı

Trakya Üniversitesi’nde yapılan Kırkpınar Anı Meydanı, törenle açıldı.

Kenan Gör başpehlivan oldu

Ardanuç ilçesinde bu yıl 28’incisi düzenlenen Geleneksel Karakucak Güreşleri’nde Erzurum Büyükşehir Belediyesi sporcusu Kenan Gör başpehlivan oldu.

 

 

Atlı,  yaptığı açıklamada, 2015 yılı Kırkpınar Yağlı Güreşleri için aralık ayından bu yana yoğun bir şekilde çalıştığını anlattı.

Kuvvet antrenmanlarını spor salonunda, kros koşularını dağda, güreş antrenmanları ise minderde ve çayırda yağlı güreş olarak yaptığını belirten Atlı, çok iyi bir kondisyon ve kuvvet dönemi geçirdiğini söyledi.

Atlı, Kırkpınar’a yüzde 60 hazır olduğunu dile getirerek, sürekli antrenman yaparak hedefine doğru aralıksız çalıştığını kaydetti.

Eksiklerini yavaş yavaş giderdiklerini anlatan Atlı, şöyle konuştu:
“Allah bir kaza bela vermediği takdirde 2015 yılında da Kırkpınar’da ikinci kemer için sonuna kadar iddialıyım. Şu an mevcut rakiplerimizin içinde 8-10 tane çok iddialı isim var. Mehmet Yeşil, Orhan Okul, İsmail Balaban, Osman Aynur, Recep Kara, Şaban Yılmaz gibi arkadaşlarımızla uzun yıllardır güreşiyoruz. Artık kimin ne yaptığı konusunda bir çok fikrimiz var. Onlara göre taktikler geliştirdik, geliştirmeye de devam ediyoruz.”

Atlı, hocası Bayram Ertan eşliğinde haftanın iki günü antrenmandan sonra rakiplere karşı taktik çalışması yaptıklarını belirterek, taktiksel çalışmaları Kırkpınar’da uygulamak istediğini ifade etti.

“Geçen yılki Fatih Atlı’dan yüzde 30 daha iyiyim”
Geçen yılki çalışmalara bu sene takviyeler yaptıklarını ifade eden Atlı, geçen sene  mart ve nisan aylarında yaptıkları ağırlık çalışmalarını bu yıl ocak şubat ayında kaldırmaya başladığını aktardı.

Atlı, beslenme ve çalışma programını değiştirdiğini anlatarak, “Geçen yıl 107 kilogram civarındaydım şuan 112-113 kiloyum. Gücüm kuvvetim, hareket kabiliyetim arttı. Geçen yılki performansımdan şu anda yüzde 30 daha iyiyim. Çünkü hem kemerin verdiği bir heyecan var hem de ikinci kemerin verdiği bir açlık var. Bu, beni çok iyi motive etti” diye konuştu.

“Hedefim inşallah bundan sonra iki yıl daha bu altın kemeri alıp bunun ebedi sahibi olmak” diyen Atlı, tarihe geçmek istediğini söyledi.

Atlı,  bunun olmaması için hiçbir sebebin bulunmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:
“Yaşım genç, gücüm kuvvetim yerinde, sağlığım yerinde. Biz hazırlıklarımızı tamamen bu yönde yaptık. Takdiri Allah’a bıraktık. Önümüzde 3 ay var.  İnşallah hedeflediğim başarıya ulaşacağıma inanıyorum. Ustam ve arkadaşlarım bu konuda hep yanımdalar. İnşallah 2015 yılında da altın kemeri alıp memleketimize getirmek istiyorum.”

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, törende, Kırkpınar’la ilgili böyle bir meydan oluşturmanın en büyük görevlerinden biri olduğunu ve bunu yerine getirdiklerini söyledi.

Kırkpınar’la dünyaya, Türk medeniyet ve kültürünün de tanıtıldığını ifade eden Yörük, “Sporun diğer mesajlarını da buradan ileteceğiz. Dünyaya buradan barışı gönderiyoruz. Bu sanat çalışması için emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Candan Zülfikar da meydan peyzajının Kırkpınar’ın tarihçesi ve hikayelere dayandırılarak oluşturulduğunu belirtti.

Zülfikar, meydanda Kırkpınar’da güreşen 40 yiğidi temsilen kırk parçadan oluşan blokların, Er Meydanı’nı temsilen yeşil alanın, Kırkpınar’ın doğduğu alanda bulunan incir ağacı altındaki pınarı temsilen de 40 fıskiyenin kullanıldığını vurguladı.

Konuşmaların ardından cazgırın açılış manisi ve güreş  havası çalan davul zurna eşliğine üniversite öğrencisi pehlivanlar güreş tuttu.

Ardanuç Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve Ardanuç Gençlik Spor Kulübü’nce organize edilen ve renkli görüntülere sahne olan güreşler, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğüne ait halı sahada gerçekleştirildi.

Güreşlere, Artvin, Ardahan, Erzurum, Tokat, İstanbul, Ankara, Kahramanmaraş, Samsun, Sivas, Ordu’nun yanı sıra Gürcistan’dan 20, İran’dan 20, Ukrayna’dan 3 olmak üzere toplam 150 güreşçi katıldı.

Güreşler sonunda İranlı rakibi Mamuga Gurdizaye’yi yenen Erzurum Büyükşehir Belediyesi sporcusu Kenan Gör başpehlivanlığı elde etti.

Organizasyonda, 3 bin lirası başpehlivana olmak üzere dereceye giren güreşçilere topla 13 bin lira ödül dağıtıldı. Dereceye giren sporculara ayrıca madalya verildi.

Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği güreşler sırasında, Acara Özerk Cumhuriyeti Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri beğeni topladı.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top