Home / FILA / GÜREŞTE KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ..FILA BAŞKANI NENAD LALOVİÇ OLDU..
GÜREŞTE KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ..FILA BAŞKANI NENAD LALOVİÇ OLDU..

GÜREŞTE KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ..FILA BAŞKANI NENAD LALOVİÇ OLDU..

Güreşte kural değişiklikleri                                          kaynak; www.aa.com.tr

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliğinin olağanüstü kongresi Rusya’da başladı.

FILA Yönetim Kurulu üyesi Rodika Yakşi’den aldığı bilgiye göre, FİLA yönetimi, geçici başkan Sırp Nenad Laloviç’in başkanlığa seçilmesi ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulunun ay sonunda Rusya’nın St. Petersburg kentinde yapacağı toplantıya hazırlık için başkent Moskova’da bir araya geldi.

Ritz Carlton Oteli’nde, FILA’ya üye 177 ülke federasyonu yetkililerinin katılımıyla başlayan kongreye, güreşte kural değişiklikleri ve olimpiyat programına yeniden alınması için yapılması gerekenler damgasını vurdu.

FILA’nın geçici başkanı Laloviç, burada yaptığı konuşmada, güreşin olimpiyat tarihinin en eski ve önemli sporlarından biri olduğunu vurgulayarak, bu sporun mutlaka olimpiyatlarda yer alması gerektiğini, bunun için de tüm ülke federasyonlarının el birliğiyle çaba harcaması gerektiğini söyledi.

-Güreşte kural değişiklikleri-
Güreşte bazı kural değişiklikleri yaptıklarını açıklayan Laloviç, bu değişikliklerin, güreşe hareket getireceğini düşündüklerini belirtti.

Güreşte şans faktörünün tamamen ortadan kaldırıldığına dikkati çeken Laloviç, bundan böyle kurayla rakip belirleme ve bağlama uygulamalarının uygulanmayacağını ifade etti.

Laloviç, FILA Yönetim Kurulu Üyesi Yakşi’nin önerisi üzerine de daha önce 2+2 olmak üzere toplam 4 dakika olan müsabaka süresinin, 3+3 olmak üzere toplam 6 dakikaya çıkarıldığını, maçtaki uzatma devresinin de kaldırıldığını söyledi. Yeni kurala göre, ilk devrede alınan puanların, ikinci devreye taşınacağını ifade eden Laloviç, maçın galibini, toplam puanın belirleyeceğini belirtti. Laloviç, müsabakanın herhangi bir anında rakibine 7 puanlık fark yapan güreşçinin ise maçtan teknik üstünlükle galip ayrılacağını kaydetti.

Nenad Laloviç, pasif güreşen sporculara yapılacak uyarının ardından ihtar verilirken, rakip sporcunun da puan kazanacağını, 3 ihtar puanı alan sporcunun ise diskalifiye olacağını sözlerine ekledi.

Yeni güreş kurallarının, yarından itibaren yıldızlar ve gençler kategorisindeki tüm müsabakalarda uygulanacağını dile getiren Laloviç, gerek görülürse kurallarda düzenleme yapılarak son şekliyle eylül ayında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki Dünya Güreş Şampiyonası’nda uygulanacağını belirtti.


 

 

-Kongreden notlar-
Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC), 12 Şubat’ta güreşi olimpiyat programından çıkarması üzerine, FILA’nın Tayland’ın Phuket Adası’nda yaptığı olağanüstü toplantıda FILA başkanlığından istifa eden İsveçli Raphael Martinetti, yeniden başkan adayı olabilme umuduyla kongreye geldi.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin (CAS) kararı uyarınca, kendisine başkanlık yolu kapanan ancak sadece yönetim kurulu üyeliği devam eden Martinetti’nin bu kongrede başkan adayı olabilmesi için 14 Nisan’a kadar başvuru yapması ve yönetim kurulu tarafından başkan adayı gösterilmesi gerekiyordu. Ancak bu şartların hiçbirini yerine getirmeyen Martinetti, aday gösterilmek için ısrarcı oldu. FILA yönetimi de eski başkanın yeniden aday olabilmesi konusunda iyi niyet göstererek kendi içinde oylamaya yapma kararı aldı. Dünkü yönetim kurulu toplantısında, oylama tamamlanmak üzereyken durumun aleyhine geliştiğini fark eden Martinetti, son anda adaylık talebini geri çekti ve “Güreşin iyiliğini düşündüğü için” adaylıktan vazgeçtiğini açıkladı.

Bu arada dünkü toplantıda, bundan sonraki seçimlerde sadece yönetim kurulunun belirlediği ismin değil, başka kişilerin de başkan adayı olabilmesinin önü açıldı. Yeni sisteme göre, FILA yönetiminde en az 6 yıl görev yapan herkes başkanlığa aday olabilecek.

Başkan Nenad Laloviç

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği’nin üç aydır geçici başkanlığını yürüten Sırp Nenad Laloviç, Moskova’daki olağanüstü kongrede başkanlığa seçildi.

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Ritz Carlton Oteli’nde devam eden FILA Olağanüstü Kongresi’nin tek adayı Laloviç, 132 oyun 125’ini alarak FILA Başkanı oldu.

Laloviç, sonucun açıklanmasının ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, güreş camiası olarak çok güçlü olduklarını, güreşin yeniden olimpiyat programına alınması için mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.

Bu arada Laloviç, konuşmak için kürsüye çıkmadan önce salondaki delegelere birer küçük paket hediye etti. Sırp başkan, konuşmasını tamamlayana kadar hiç kimsenin paketi açmamasını istedi. Laloviç’in konuşmasının bitmesiyle ellerindeki paketleri açan delegeler sürprizle karşılaştı. Paketten çıkan aynanın arka yüzünde, İngilizce ve Fransızca olarak “Lütfen aynayı kendinize çevirip bakın, ‘Güreşin geleceğinde büyük fark yaratacak değişim için ben ne yapabilirim-‘ diye düşünün” ifadesinin yer aldığını gören delegelerin yüzleri gülümsedi.

 

Scroll To Top