Home / HABERLER / Güreşiyorum Portre 76 İrfan Gülırmak
Güreşiyorum Portre 76 İrfan Gülırmak

Güreşiyorum Portre 76 İrfan Gülırmak

Güreşiyorum/ Portre/ 75; İrfan GÜLIRMAK ; “EVDE KAL”
Güreşçi , Antrenör, idareci ,milli takım antrenörü(İşitme Engelliler’ de ,Olimpiyat Oyunlarına gitti.) 25 Yıl MTA’ da Güreşin Teknik sorumlusu olarak görev yapma, Askerliğini Komando olarak Güneydoğu’ da yapma, Antrenörü, Ömer Suzan ‘ dan bayrağı alma ve emekli olmadan çok sevdiği Serhat Karakoyun’ a devretme ve daha diğer. .Ömer Hoca ile aralarında çok derin ,disiplinli bir ilişki var. İrfan Gül ırmak’ ta bende emeği çok der hep. MTA Serbest ve grekoromen stil de Türkiye’nin en eski kulüplerindendir. Grekoromen stilde son yıllarda ; Özellikle İGİK 1919 ve Rize Çay kur ile altyapının temel taşı idi. İşte; 25 YIL mücadelede elbette iyi ve sıkıntılı anlar olmuştur.
Bazen Yaşar Doğu’da görürsünüz, salonda genelde bazen vakit buldukça daim (Kuralsız)Güreşçi Basketbol’ ü oynarlar.
Laf aramızda iyi oynar derken .MTA’ da ki bu performansı milli takımda da görmüştüm.

Devam edelim.
İrfan Hocam; Belki biraz agresif gözükebilir, dışardan.
Ben kendimi göz önüne aldım.
1984 Yılında İGİK 1919’ da teknik adam olarak göreve başladığım da .
Eskiler bizim kuşak bilir. İzmir’ de Türkiye Şampiyonasında yerimde duramamıştım. Sonra ne mi oldu!!
Olgunlaştık. Tecrübelendik.
İrfan hocamın ki de o..
MTA deyince son yıllarda ;İrfan Gül ırmak ‘ın çabalarını, gayretini çok yakından takip ettiğim için biliyorum..
Biraz da zaman geçince,
Yıllar insanı duraklatıyor..
Hangimiz..
Gençliğinde …..
Uzatmayayım..
Ve daha diğer….

Devam ediyor;
Ömer Suzan Hocamdan;

İrfan Gül ırmak, Sakarya’ da yapılan gençler Türkiye Şampiyonasında gördüm.
Erzincan bölgesinden gelmişti Güzel güreşler yaptı .İyide tempo yapıyordu
Not aldım. Amcası eski güreşçi idi.
Ömer Gül ırmak Ankara’ dan benim arkadaşım.
MTA’ ya boşalan kadroların yerine “YİRMİ” kadro almıştık.(Hikayesi ekte)
Amcasına dedim, İrfan ‘ı getir dedim.
MTA ‘ya geldi. İyi çalıştı.
Türkiye şampiyonu oldu. Milli takımda güreşti.
Ben emekli olunca da ,bayrağı devraldı.
MTA’ da ; Antrenör olarak görev yaptı
iyi güreşçiler yetiştirdi.
MTA grekoromen stilde çok önemli kulüplerden di. Avrupa-Dünya Şampiyonları çıktı.
Örnek; Ercan Yıldız MTA’dan Dünya şampiyonu oldu.
Güzel tesisleri olan, ancak; MTA imkansızlıklardan kulüp faaliyetleri durdu.
İrfan hoca emekli oldu. Ondan ‘ da Serhat Karakoyun bir süre çalıştırdı.
Mahir Yazıcı, Hasan Arı ,Mustafa Suzan ve diğer emeği geçenler.
Bundan sonraki yaşamında sağlıklı ,huzurlu yaşam dilerim.
Yeni Kadro hikayesi;
Rahmetli Cumhurbaşkanı(O vakit Başbakan idi) Kendisinden randevu talebinde bulunduk. Ve Koruma müdürü vasıtası ile sağlandı.
Kabul de ;İzah ettik; Güreşçiler daha önce MTA ‘ da yer alan güreşçilerin ,
güreşi bırakmamaları nedeni ile boşalan kadrolarımız oldu.
Ricamız tekrar bu kadrolara güreşçileri alalım ricasında bulunduk.
Sağ olsun , talebimizi geri çevirmedi. Zamanın enerji bakanı Sudi Türel’ e talimat verdi ve olay gerçekleşti 20 kişi. Aklımda kalanlardan; Kenan şimşek, Hasan Arı ,Mahir Yazıcı,
Turan Ceylan, Yaşar Kale baki Sudakalp, Zahir Şahin, Ayhan Karşıyaka, Mustafa Öksüz ve diğer ,Bunların içinde İrfan Gülırmak ‘ ta da vardı.
zahir şahin Mustafa öksüz ve diğer

İrfan GÜLIRMAK ‘tan;
Ömer Suzan hocam la çok anısı var.
Çanak kale’ de Lig müsabakasındalar. İrfan hocam ,Minderde Mithat Bozkurt ile güreşiyor. Müsabaka çok çekişmeli. Son otuz saniye.. .Neyse ,yukarıda dediğimiz gibi, Ömer hoca çok hırslı ve asla güreşçisinin yenilmesini istemez. Onun için bazen aramızda ….Ama Ömer hocam’ ın özellikle MTA’ ya Kadro ve diğer işlerde her daim sporcusunun yanındadır. Çalışanı çok sever. Bizde emeği çoktur. Allah razıolsun.

Bende değerli hocam için bir şeyler karalalayım izninizle..
Kadrini bilmek..
Başta; Daha çok yurt içi ve bazen de yurt dışında bir araya geliyoruz. Genelde çok değer verdiği Seçkin hocam la beraber ,bende bir araya geldiğimizde
Türk Güreşinin sorunlarını konuşur, fikir üretmeye gayret ederiz. Vakit nasıl geçer ..Farkına bile varmayız. Bazen MTA’ lı güreşçilerle ,milli takım kampında son dönemde bir araya geliriz. Konu hemen döner ve dolaşır. İrfan hocaya gelir. Belki MTA’ da iken İrfan hoca onları sıkıştırır, çok çalıştırır.. Ama onun kadrini hep anlatırlar. Özellikle en son konuştuğumuz Osman Yıldırım.. ve diğerleri.

Basından;
Güreşte bir çınar devriliyor

https://www.hurriyet.com.tr/gureste-bir-cinar-devriliyor-11916740
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Spor Kulübü, maddi sıkıntılar nedeniyle kapanma tehlikesi yaşıyor.
Güreş başta olmak üzere basketbol, futbol ve tenis branşlarında faaliyet gösteren ve 1965 yılında kurulan Türk sporunun köklü kulüplerinden MTA Spor’da sıkıntılı günler yaşanıyor.
Kulübün güreşten sorumlu yöneticisi İrfan Gülırmak, “Böyle giderse Türk güreş tarihinin bel kemiği sayılan 44 yıllık kulübümüz kapanacak” dedi.
Yılda 4 branş için toplam 200 bin TL civarında bir bütçe aldıklarını, bu kısıtlı bütçeye rağmen güreş branşı olarak ciddi başarılara imza attıklarını ifade eden Gülırmak, “Bütçemiz kısıtlıydı ama en azından vardı. Biz yakınmadan elimizden geldiğince çalışıyorduk. Ama son 4 aydır tek kuruş harcama yapamıyoruz. Çok zor durumdayız” diye konuştu.
4 ay önce Maliye Bakanlığı’ndan gelen yetkililerin, “spor malzemesi alımı” adı altında görünen bütçelerini, “bu parayla sadece spor malzemesi alabilirsiniz, başka bir yere harcama yapamazsınız” diyerek durdurduklarını anlatan Gülırmak, şöyle devam etti:
“Şimdi bütçeden gıda, sağlık, yol, maaş gibi hiçbir gideri karşılayamıyoruz. Sporcularımız mağdur durumda. Maliyeciler bu duruma çözüm ararken bütçeyi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) aktarmamızı ve oradan yardım mahiyetinde geri alarak kullanmamızı önerdiler. Bütün yazışmalar yapıldı, gerekli yerlere başvurduk. Ancak henüz bir sonuç alamadık.”

https://www.haberler.com/mta-nin-gures-takimini-tasiyan-midibus-kaza-yapti-3416987-haberi/
Mta’nın Güreş Takımını Taşıyan Midibüs Kaza Yaptı: 6 Yaralı
Afyonkarahisar’ın Sanıklı ilçesinde, Maden Teknik Arama (MTA) Spor Kulübü’nün güreş takımını taşıyan midibüsün şarampole yuvarlanması sonucu 6 kişi yaralandı.
https://www.turkiyegazetesi.com.tr/Genel/a245502.aspx

Ömer Suzan Başarı öyküsü


http://www.anayurtgazetesi.com/haber/Bir-cinar-yok-olmasin/248915
http://www.haber7.com/trafik-kazalari/haber/852541-afyonda-trafik-kazasi-6-kisi-yarali

https://www.fanatik.com.tr/gelecegin-sampiyon-gurescilerini-yetistiriyorlar-1300697
http://www.radikal.com.tr/spor/mta-sonunda-pes-etti-687036/
Antrenör Karakoyun: “Altyapıyı biz yetiştiriyoruz”

Milli takım antrenörü Serhat Karakoyun ise güreş hayatına 10 yaşında Ankara MTA Spor Kulübünde başladığını ve aynı kulüpte antrenörlüğe devam ettiğini söyledi.

Sayısız güreşçi yetiştirdiğini, dünya ve Avrupa şampiyonu çıkardığını anlatan Karakoyun, “MTA bütçesi düşük bir kulüp ama ASKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi bir kulüp olmaya çalışıyor. Yetiştirdiğim ve şampiyon sporcuları ASKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi spor kulüplerine transfer ettik. Gençler ve yıldızlar altyapıyı biz yetiştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karakoyun, aile içinde örf ve gelenekler gereği küçükleri güreştirdiklerini, kendisinin de herkesi yendiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Dedemin arkadaşı MTA Spor Kulübünde güreş antrenörüydü. “Seni güreşe yazdıracağım” dedi ve güreş hayatım başladı. MTA Spor Kulübünde Türkiye şampiyonu, dünya üçüncüsü ve beşincisi oldum. Büyüklerde, gençlerde ve yıldızlarda milli takıma girdim. Dedem beni götürmese, 10 yaşında hiçbirini göremeyecektim. Antrenör olarak güreşe hizmet etmek istiyorum. Yetiştirdiğimiz sporcuların şampiyon olmaları biz antrenörleri mutlu ediyor. En büyük mutluluğumuz sporcularımızın şampiyon olması.”
MTA sonunda ‘pes’ etti
18/10/2003 02:00
A+ A-
Dünya şampiyonalarında alınan başarısız sonuçlarla krize giren Türk güreşine bir büyük darbe de Ankara MTA Kulübü’nün güreş şubesini kapatmasıyla vuruldu.
ANKARA – Dünya şampiyonalarında alınan başarısız sonuçlarla krize giren Türk güreşine bir büyük darbe de Ankara MTA Kulübü’nün güreş şubesini kapatmasıyla vuruldu. Kurulduğu 1969 yılından bu yana serbest ve grekoromen güreş milli takımlarına 500’ün üzerinde sporcu veren, Turan Ceylan, Kenan Şimşek ve Ercan Yıldız gibi Avrupa ve Dünya Şampiyonlarını yetiştiren MTA Kulübü, yönetim kurulunun 13 Ekim’de aldığı kararla güreş şubesinin tüm faaliyetlerini durdurdu.
MTA Genel Müdürü Ali Kemal Işıker tarafından onaylanan, kulüp yönetim kurulu kararına gerekçe olarak; Başbakanlık Ekonomik ve Mali İşler Başkanlığı’ndan 2 Ekim 2003’te gönderilen yazıyla, kurumların bütçelerinden yardım amaçlı ödenek aktarmalarına dayanarak, kulüplerin taahhüt altına girmemelerinin istenmesi gösterildi. Serbest ve grekoromen stilde defalarca Türkiye şampiyonluğunu kazanan MTA Güreş Takımı, 1976 yılında da Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda grekoromen stilde 3. olmuştu.
Atletizm şubesi de kapandı
İstanbul’da bu yıl düzenlenen Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası’nda takım halinde birinci olan Türk Milli Takımı’nın 8 sporcusundan 4’ünü bünyesinde bulunduran MTA Kulübü’nde ayrıca, gençler ve yıldızlar kategorisinde Avrupa ve Dünya Şampiyonlukları bulunan Yavuz Güvendi, Emin Öztürk, Yücel Ünsal, Ramazan Üzüm, Şeref Ayrata, Cuma Güzel, Ali Oğuz Gürsel, Hüseyin Aygün, Serdar Toprak ve Ufuk Tapan gibi 2008 Olimpiyat Oyunları’nda (A) Milli Takım forması giyebilecek sporcular yer alıyor.
Ankara MTA Kulübü, kurumun 2004 mali yılı bütçesinden spor faaliyetleri için ödenek veremeyecek olması nedeniyle ayrıca atletizm şubesini de kapatırken, basketbol, masa tenisi ve futbol branşlarında faaliyetlerini spor okulu düzeyinde sürdürme kararı aldı. (Spor Servisi)

Dediğim gibi yazacak çok şey var..
ve dahi güreşi için yaptığı önemli katkılar nedeniyle
İrfan Gül ırmak ‘ tan
Allah razı olsun..
Dedim ya
Sayfalar yetmez hayatını yazmak..
…………………….
Daha önce
74 Değerli Şahsiyeti yayınladık.
ile “Portre” dizisine başlamıştık.
(Bu konuda önerilerinize de açığız.)
Whatsap; 05327757725-
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..
Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..
Not; 2; 52 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;
Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.
Eksiğimiz, hatamızda oluyor.
Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.
Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..
Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.
Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.
Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.
Not; 3 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda)YouTube(Güreş ile ilgili 200 Video yayınladım ..), İnstagram, Twiteer ve Whatsaap gruplarında paylaşıyorum. 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.
DERECELERİ; Kaynak ; www.unitedworldwretling.org

Guelirmak, Srfan (TUR)

Date Competition Style Age Group Weight Class Country Rank
1988-01-01 European Championship
Greco-Roman Espoir 100.0 TUR 7.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top