Home / HABERLER / Güreşiyorum portre 69 Aydın Karabacak
Güreşiyorum portre 69 Aydın Karabacak

Güreşiyorum portre 69 Aydın Karabacak

Güreşiyorum/ Portre/ 69; Aydın KARABACAK ; Aydın hocam; Güreş hakemliğini şu sözlerle özetlemiş. “Stres, uzun süren müsabaka ve yol yorgunlukları, uykusuzluklar, sıkça yaşanan aile özlemi, iş kariyerinden ödün vermek her hakemin çektiği başlıca zorluklardır. Devam ediyor.Bunlara katlanmanın tek bir nedeni var o da güreş tutkusudur. Hakemlik, aktif sporculuktan sonra güreşe olan sevdanın devamıdır. Hakemlik süresince karşılaşılan tüm zorluklara rağmen kazanılan güzel dostluklar, ortak paylaşımlar, güreşçilerimiz ile yaşanılan şampiyonluk sevinçleri ve Güreş Camiamızın kadirşinas olması bizlere hep güç vermiştir.Bence işte Hakemlik..Zor demiştim daha önce..Ama yarı bir sevda..
Detaya girelim.Aydın KARABACAK;Güreşçi,Antrenör, Güreş hakemi,MHK Üyeliği ,Gazeteci,ve TGHD Başkanlığı ,İş Bankası’ da Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.
16 Mart 1957 Tarihinde Fatih-İstanbul’ da doğdu. 1974 Pertevniyal Lisesi ve 1978 İstanbul İ.T.İ. Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu mezunu. ..
Devam ediyoruz.
1987 yılında kurulan ve 4 numaralı Kurucu Üyesi Olduğu Güreş Hakemleri Derneğinde 2012-2014 döneminde Genel Başkan, diğer dönemlerde Yönetim Kurulunda Asil Üye ve Denetleme Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.
Ayrıca; BJK Kongre Üyesi ve önceki yıllarda Altınay Spor Kulübünde Yönetim Kurulu Üyeliği ile Antrenörlük yaptı. 1973 yılında çocukluk arkadaşı Haydar TURAN’ ın teşvikiyle Altınay Güreş Kulübünde spora başladı. 1977 yılında İstanbul Güreş İhtisas Kulübüne transfer oldu. Hocaları sırasıyla; Necdet UÇAR, Sırrı ACAR, Rahmetli Müzahir SİLLE ve Rahmetli Nahit TAŞER.
Devam…
Kendi kaleminden :
16 Mart 1957 tarihinde Fatih-İstanbul’ da doğdum. 1974 Pertevniyal Lisesi ve 1978 İstanbul İ.T.İ. Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu mezunuyum. 1975 yılında sigortalı olarak çalışma hayatına başladım. 1981 yılında Kısa Dönem Askerlik görevimi tamamladıktan sonra Günaydın Gazetesi Yazı İşlerinde Düzeltmen olarak göreve başladım. 1982 yılında bir türlü ısınamadığım gazetecilik görevimden ayrılarak, yazılı sınav ve mülakattan geçerek Türkiye İş Bankasında göreve başladım. 2002 yılında kendi isteğimle emekli oldum. Akabinde 14 yıl müdür yardımcısı olarak görev yaptığım Bankamızın Bayramoğlu’ nda bulunan Yelkenkaya Dinlenme Sitesinde 5 yıldır da müdür olarak görev yapmaktayım.
İstanbul’da; Tecrübesizler, Gençler ve Üniversitelerarası G.R. Şampiyonlukları, Büyüklerde ise 2. ve 3.’ lük derecelerim var. Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonalarında; 1975 yılında Manisa’da 2.’ lik, 1976 yılında Konya’ da 3.’ lük derecelerim var. 1977 yılında Adana’ da Gençler G.R. Türkiye Şampiyonası 4. turunda sakatlık nedeniyle çekilmek zorunda kaldım. 1977 yılında Polonya’ da Gençler G.R. Turnuvasında dirseğimden geçirdiğim önemli sakatlığın düzelememesi nedeniyle 1981 yılında aktif sporculuğum son buldu. Gündüz iş , akşam okul hayatı ve yılda üçer kez olan ve birer ay süren dönem sınavları nedeniyle çok sevdiğim ve zor şartlarda sürdürdüğüm Güreş Sporunun birçok Türkiye Şampiyonasına katılamadım. Çok başarılı olabileceğim dönemde geçirdiğim sakatlıklar nedeniyle güreş yaşamım maalesef kısa sürmüş oldu.

Devam ediyor..
Gönül verdiğim Güreş Sporuna 1981 yılında girdiğim sınavı kazanarak, Milli Güreşçi arkadaşlarım; Salih BORA, Serhat KARADAĞ, Muzaffer AYDIN, Ata KARATAŞ, Nevzat KOS, Haydar TURAN, Ekrem KÖR, İbrahim YILDIRIM ile birlikte aynı dönemde Aday Hakem oldum.
1987 yılında Milli, 1993 yılında Uluslararası III. Sınıf, 1996 yılında Uluslararası II. Sınıf, 1997 yılında Uluslararası I. Sınıf Hakem oldum.
Birçoğu Minder Amiri olarak Yurt içi ve Yurt dışı yüzün üzerinde Şampiyona ve Uluslararası Turnuvalarda görev yaptım.
2012-2016 yıllarında Federasyon Başkanımız Büyük Şampiyon Hamza YERLİKAYA döneminde Merkez Hakem Kurulu Üyesi olarak görev yaptım.
25-30 Ekim 2016 tarihlerinde Çorum’ da yapılan 12. Üniversiteler Dünya Güreş Şampiyonasının son günü Greko Romen 130 kg. finalini yöneterek, 35 yıl sürdürdüğüm faal hakemlik görevimi sonlandırmış oldum.
Anılar..
Aydın KARABACAK ‘ın kaleminden:
1.
35 yıllık hakemlik serüvenimde yaşadığım tüm zorluklar geride kalmış oldu. Buna karşılık gözümde canlanacak güzel anılar ve daima yaşatılacak samimi dostluklar, güreşe olan sevdamın en önemli kazanımlarıdır.
2.
Aydın KARABACAK;
35 yıl hakem olarak yaptığım görevlerde, sporcu, antrenör ve hakem ilişkilerinde her zaman sevgi ve saygıyı ön planda tuttum. Akşamları huzur içinde uyumak amacıyla yönettiğim maçlarda azami dikkat ve hassasiyete önem verdim. Bununla ilgili kendime ait bir sloganım vardı “Duygularım asla vicdanıma söz geçiremez”. Bir anımı anlatayım; 1997 yılında Sarıyer Milli Takım Kampında Dünya Şampiyonası için yapılan 54 kg. seçme müsabakasında 5 + 2 dk.lık uygulamanın son dakikasına Bayram ÖZDEMİR, Ercan YILDIZ’ a karşı 2-1 önde girdi, pasif olduğu için uyardım ve parter pozisyonuna geçildi. Ercan’ ın birkaç denemesi ardından son çırpma hamlesinden sonra güreşe ayakta devam etmek için düdük çalmak üzereyken, Bayram brovle yapmak istedi ve çırpmaya fırsat tanımış oldu. Müsabaka 2-2 sona erdi ve pasivite farkıyla Ercan YILDIZ galip geldi, ardından da Wroclaw’ da 54 kg. Dünya Şampiyonu oldu. Seçme müsabakaları ardından yemeğe geçildi. Yemek sırasında Bayram ÖZDEMİR brovle yaptığını söyleyerek sitemde bulundu. Karardan çok emindim ama öyle düşünmesi beni huzursuz etmişti. Akşam kampı arayarak kendisiyle görüşerek durumu anlattım. Bayram ÖZDEMİR “Haklısın hocam kusura bakma, bir yılın emeği ve umudu vardı…” diye yanıt verdi. Bu pozitif yanıt, zaten çok değerli bulduğum Bayram ÖZDEMİR’ in kişiliğine de hayranlık duymama neden oldu. Avrupa ve Dünya Şampiyonu olmasını çok arzu ettiğimden, 2004 yılında Haparanda’ 55 kg’ da Avrupa Şampiyonu olduğunda en çok sevinenlerden biriydim ve Bayram ÖZDEMİR’ e ilk kutlama mesajını gönderendim. .
http://istanbulgures.com/hakemler.asp?c=4

GÜREŞ HAKEMLERİ DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI Güreş Hakemler Derneği 14. Olağan Genel…

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı paylaştı: 9 Nisan 2014 Çarşamba

16.Güreş hakemleri Olağan Genel kurulu yapıldı


Devam ediyor.:
Dediğim gibi yazacak çok şey var..
ve dahi güreşi için yaptığı önemli katkılar nedeniyle
Aydın KARABACAK’ dan
Allah razı olsun..
Dedim ya
Sayfalar yetmez hayatını yazmak..
…………………….
Daha önce
68Değerli Şahsiyeti yayınladık.
ile “Portre” dizisine başlamıştık.
(Bu konuda önerilerinize de açığız.)
Whatsap; 05327757725-
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..
Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..
Not; 2; 68 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;
Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.
Eksiğimiz, hatamızda oluyor.
Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.
Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..
Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.
Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.
Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.
Not; 3 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda)YouTube(Güreş ile ilgili 200 Video yayınladım ..), İnstagram, Twiteer ve Whatsaap gruplarında paylaşıyorum. 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.
DERECELERİ; Kaynak ; www.unitedworldwretling.org

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top