Home / HABERLER / Güreşiyorum portre 67 Selami Karakuş
Güreşiyorum portre 67 Selami Karakuş

Güreşiyorum portre 67 Selami Karakuş

Güreşiyorum Portre/67 Güreşçi ,İş adamı, İGİK 1919’ da Yönetici,Yardım sever,Güreşte var olan ;Çırak-Usta ilişkisini sürdüren, Misafirperver,örnek bir sporcu.Her daim yapıcı bir kişilik ile beraber arkadaşlık ile ilgili ise, Ender bir yapıya sahip Her gurupla çok yakın ve sıcak ilişki kuran müstesna bir karakter.Düzgün bir sporcu ahlakı ile beraber hoşgörülüdür.Özellikle İGİK 1919’ la özdeşleşmiş bir yapıya sahip. Güreş ihtisas kulübünü sanki ikinci bir evi olarak gördü. Orayı bir spor kulübünden çok herkesin birleştiği büyük bir aile evi olarak gördü. Sadece kendi kulübü değil devamlı irtibatta olarak bütün güreşçi dostlarıyla bağlantısını koparmadı.Güreş camiasının kocaman bir çınar gibi aile olduğunu gösterenlerdendir.
Ordular arası Dünya ,Balkan Şampiyonu(2 Kez) Gençlerde Dünya 3. Yaklaşık 150 kez milli oldu. Adeta bir güreş hastası ve çok ama çok seviyor.. Zaten; Anadolu yakasındaki yerine gittiğinizde ,İş yerinde mutlaka bir güreşçi görürsünüz. Başta Salih BORA olmak üzere ,ben,Ahmet Durna, Öztunç Mutlu ,Muttalip Yerlikaya,Remzi Öztürk,Erhan Balcı, Harun Şen,Mehmet …daha kimler..ve diğer .En iyisi şöyle diyeyim
“ ADAM GİBİ ADAMDIR İYİ Kİ VARSIN SELAMİ…
Oğlu Sinan’ da alt yapıda güreşti. Türkiye şampiyonalarına iştirak etti.

Devam ediyoruz..
-Çorum’ un Kargı İlçesinde doğdu. Her yıl Kargı güreşlerine mutlaka gider…
-İGİK 1919’ da Güreşe başladı.
-Selami Karakuş; Rahmetli Tevfik KIŞ,Nazmi Avluca,Emrah Kuş,Ahmet Durna , Harun ŞEN ve daha bir çok güreşçinin yetiştiği Kargı’dan yetişme..
– Çırak usta ilişkisine çok dikkat eden bir yapıya sahiptir

– Bir geleneğin rekora ulaşması ; Yaklaşık Otuz yıldır..
Güreşte çok uzun süredir Pazar günleri İGİK’ ten Güreşi bırakmış kendi dönemi de dahil karma bir grubun Sorumlusu olarak ;Jimnastik,Güreşçi Basketbolu ve diğer ,sonrasında sohbet ikramında yapıldığı bir etkinliğin rekora ulaşmasını sağladı.
Yalnız Pazar günkü Güreşçi Basket bolünde,
Genelde yenebileceği kadro ile sahaya çıkar.

Sağlık konusunda da aktif ve yardımsever..
-Özellikle Sağlık ile ilgili olarak;DİŞ” İle ilgili başta kulüp olmak üzere,milli takımdan da sağ olsun gelenler ilgilenir ve gereğini de yapmaktan çekinmez..
-Aşağıda anılar bölümünde anlatacağım:

-Önemli bir tespit; Çok daha iyi dereceler olabilirdi..
Selami Karakuş ve o dönem güreş yapan arkadaşları ,daha iyi dereceler alabilirlerdi. Şöyle ki;Selami Karakuş gibi aynı dönemde güreş yapan grup biraz şansızdı desek doğru olur.
Neden derseniz
Hep yazıyoruz 1987’den itibaren; Eğitim / Yalçın İpbüken-GEM/ Esat Güçhan ve Sadettin Tantan Bu üç Federasyon yönetimlerinin alt yapıdaki çalışmaları iki binli yıllarla kadar sürdü.
Demem o ki.
1980’den itibaren özellikle Grekoromen stilde güreşen bu yetenekler maalesef istenen sonuca ulaşamadan güreşi bıraktılar. ( Nedenlerin başında ;Sapunov gelir. Birkaç yıl önce gelseydi !! Birkaç örnek vermek gerekirse; Ehan Balcı,Zeki Şahin, Bilal Demirhan, Temel Yaşar, Ömer Esmer, Ahmet Bayraktar, Mahir Yazıcı, Yalçın Karapınar, Mecnun Paşalı, Ramis Çelik, Rüstem Koyuncu, Selami Karakuş, Celal İnceler, Erol Koyuncu, Salih Yılmaz, Ahmet Özbeğe Devamı ekte..

Kargı’ dan Güreşçiler yetişmeye devam ediyor..
-Kargı’ dan güreşçiler yetişmeye devam ediyor..Dünya şampiyonlarıyla ismini dünyaya duyuran Kargı ilçesi, bir güreşçiyi daha dünya şampiyonluğuna hazırlıyor.Kargı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde güreş hayatına başlayıp, Çorum Güreş Eğitim Merkezinde profesyonel olarak güreşe devam eden, ilçe esnafından Mustafa Helvacı’nın oğlu Muhittin Emre Helvacı, 25-26 Şubat 2017 tarihlerinde Yalova’da yapılan Türkiye Güreş Şampiyonasında, 73 kiloda grekoromen stilde Türkiye Şampiyonu olarak altın madalya kazandı.Tevfik Kış, Nazmi Avluca, Ahmet Durna, Selami Karakuş, Emrah Kuş gibi uluslararası alanda başarılar elde eden milli güreşçilerimizin yetiştiği Kargı ilçesinde şampiyonlar kervanına katılan Muhittin Emre Helvacı ilçe halkını mutluluğa boğdu.Muhittin Emre Helvacı gibi yeteneklerin tespit edilip başarılı olmasını sağlayan halk eğitim kursları halen Güreş Antrenörü Kazım Karabıyık sorumluluğunda devam ediyor.

-Bir dönem cezalandırılmışlardı. Anı olarak kalsın..
Ancak sonra karar düzeştildi ve kaldırılmıştı. Bir anı olarak; akınız kimler var !
ANKARA, (a.a.) \Avrupa Güreş Şampiyonası için Bolu’da açılan milli takım kampında seçmelere katılmadıkları gerekçesi ile ceza kuruluna sevk edilen 51 güreşçiden 29’u hakkındaki tedbir kararının kaldırıldığı açıklandı
Güreşçiler ve kulupleri şöyle Sadık Çetınkaya, Selamı Karakuş, Ömer Esmer, Ahmet Bayraktar, Alaattın Özgur (İstanbul Gureş İhtisas Kulubu), Metın Başdemır (tstanbul Tekelspor), Necatı Bağış (Çorum DSI Spor), Mehmet Turkkaya (Simtel) Halıt Akgun, Hayrı Sezgın (istanbul Haliç Tersanesi), Haydar Kabaktaş (Bakırkoyspor), Mustafa Boylu, Fikret Polat, Ahmet Aydın (İstanbul Demirspor), Hüseyın İldem (İETT), Ertuğrul Çolakoğlu, Selahattın Sağan, Ali Bulut, Ayhan Karşıyaka (MTA), Selman Kaygusuz (Ankara Şekerspor). Erol KÖklu (Kahramanmaraş DSİ Spor), Şenol Tenekecioğlu, Yılmaz Aslan, Erdal Yeşıldurak (Bursa DSİ Niluferspor), Muhammed Ozturk, Erdoğan Karaalı (İzmir Tekelspor). Feyzullah Şahinoz (Konya Şekerspor), Erol Yıldırım (Kayseri Şekerspor)
İbrahim Efe

https://www.bulurum.com/details/0a2ib6ai70_ha2026j0i57c_43__cfa2
https://www.cumhuriyetarsivi.com/katalog/192/sayfa/1986/4/15/15.xhtml
http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/Selami%20Y%C4%B1ld%C4%B1z
Güre;kulübü Yıldızlar Avrupa 2/si Selâmi Karakuş’a armağan verdi Güreş ihtisas Kulübü Yönetim Kurulu Yıldızlar Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 68 kiloda ikinci olan Selâmi Karakuş için özel bir tören düz

-İSTANBUL GÜREŞ İHTİSAS KULÜBÜ İFTARLARI
İFTAR 4; İstanbul Güreş İhtisas Kulübü Geleneksel İftarlarıından
IGIK Yöneticisi ve Ordulararası Dünya şampiyonu Selami Karakuş’ un iftarındaydık
iftara; Başk. S. Karabel ‘in yanısıra Tayfun KaraaliSalih Bora,Semih Yurdaer, İbrahim Cebeci Erdal Müdür, Şükrü Kayabaş Nevzat Trandez, Mehmet Çetin, Abdullah Soytürk, Feyyaz Özkafacı, VasıfArzumanov, Mustafa Şal, Can Metiner, Mahmut…. Mehmet Vural, Ömer Elmas,Sabri Bahçeci Ahmet Bayraktar Muttalip Yerlikaya Ahmet Durna Cemal Yaslan Selahattin Güngör Aydın Metiner, Mücahit Güngör Öztunç Mutlu İsmail Gürbüz Kaptan Nejdet Kıroğlu Hamdi Er Karapençe Y. Emre Çömlekçi İbrahim Demirtürkoğlu Mustafa Şal Dr. Hikmet Evci Sinan Karakuş Mücahit Dağ Yusuf Sevindirik Murat Örgün ve daha birçok ihtisaslı ve güreş sever katıldı..
Asırlık Çınar tam 98 yıldır dimdik ayakta. www.guresiyorum.com ‘a girerek..
İGİK’in “ASIRLIK ÇINAR” Taslak tarihçesine göz atabilirler..

https://m.turkiyegazetesi.com.tr/Genel/a349018.aspx

https://drive.google.com/file/d/0B7StkZ3q0GzVVDAyZ0x3MGI5bzA/view

-İSTANBUL GÜREŞ İHTİSAS 1919 3.BÖLÜM..

İgik 4. iftarı Selami Karakuş verdi


Selami Karakuş, 1983 Yılında İstanbul Güreş İhtisas kulübü ve Türkiye’yi temsilen. kendinden bahsettirmeye başladı. Yıldz,Gençler ve Büyüklerde değişik …

http://www.yaylahaber.com.tr/kargi/kargidan-bir-sampiyon-daha-h85155.html

Anılar….
Hocamdan;Şükrü Kayabaş’ tan
Selami karakuş kardeşimizi İstanbul Güreş İhtisas Kulübüne geldiği gündem beri tanırım.. Bir zamanlar yönetici olduğum.İstanbul Güreş İhtisas Kulübünden kendisi ile çok güzel anılarımız olmuştur Kulübümüzün temel direklerin biridir .
İnsanları birleştirici bir yapıya sahiptir.
Çok temiz ahlaklı bir kardeşimizdir .
Gerek yurt içi ,gerek yurt dışı güreş faaliyetlerinde beraber olduk.
Kendisine huzurlu mutlu sağlıklı bir yaşantı diliyorum .
Kulüpteki arkadaşlarına her zaman örnek olmuştur.
Yapıcı bir kişiliğe sahiptir.
Beceremeyeceği işin altına girmez.
Halen İstanbul Güreş ihtisas kulübünde hem yöneticilik, hem de arkadaşlarını bor araya toplayıp antrenmanlarına devam.edip gençlere örnek olmaktadır.
Çırak usta ilişkisine çok çok dikkat eden bir yapıya sahiptir.
Kendisine ömür boyu sağlıklı bir yaşam diliyorum. Şükrü Kayabaş

İkicisi; Ahmet Durna ‘ dan
Selami ile 1983 Yılı Gençler Dünya Şampiyonası öncesi İstanbul ‘dan yola cıktık.Kargı Askerlik şubesine ,sonra Çorum Emniyetine pasaport şubesine ,oradan İzmir ‘e kampın olduğu yere gittik..
İki saat geçmeden seçme yaptık.
Seçmeyi kazandı.
Sanırım 15 Gün sora müsabakalara gittik.
En güzel yanı serbest mili takımında Selami ile ben sadece Gençler Dünya 3 olduk.
Aynı kulüptendik.
Yine Çekosavakya’ ya turnuvaya gittik. Beraber kalıyoruz odada benim bir volkmen vardı.
Ancak pili yoktu.
Adaptörle pil yataktaki tellere takarak çalıştırıyordum .
Selami volkmeni aldı. Şase yaptırdı. Pat diye ses geldi. !
Ben cereyan çarptı diye çok korkmuştum.
Sinan’ da yeni doğmuştu.
Hemen aklıma geldi. Kontrol ettim.
Selami diyorum ses vermiyor ! Nabzına bakarken güldü !!
Sonrası ; Tahmin ediniz !!Dünyalar benim oldu. Ama Otelde 3 Gün elektirik kesik kalmıştı.

Mehmet Çetin ‘ den ;
Selami kardeşimle 1985 ‘ Ocak Ayından itibaren arkadaşlığımız devam ediyor.
Esasında çok anılarımız oldu .Askeri milli takım kampları, kulüpte yatılı antrenmanlar ,sosyal alanda İstanbul ve diğer illerdeki spor müsabakaları ve ardından bulunduğumuz bölgelerdeki tarihi ve kültürel aktivitelerimiz..
Herkezin kendine göre arkadaş gurubu olmasına rağmen, Selami kardeşim her gurupla çok yakın ve sıcak ilişki kuran müstesna yapıya sahip bir kardeşimizdir.
10 Seneye yakın güreş hayatımızda aynı sıklette olmamıza rağmen hiç resmi müsabakamız olmayan istisnai durumumuz var .
Aynı kulüpte kafaya güreşen en az beş kişiydik, birbirimize rakip olmamıza rağmen arkadaşlık hukuku en üst düzeyde olan arkadaşlığımız vardı.
Allahüteala Ahiret tede devam ettirmemizi nasip etsin.
Birlikte yaşadığımız anıları anlatmaya kalksak bir cilt kitap yazmak gerekir iyiki güreş sporu yapmışım. Bu camiadan müstesna arkadaşlıklarım olmuştur.
Bu camia hayatımıza değer katmış ,İstanbul ‘a gidip güreş ihtisasa uğramasam ,
Selami kardeşlerim gibi arkadaşlarımı görmeden dönsem kendimi İstanbul a gitmiş kabul etmiyorum.
Bu güzelliği tesis eden başta çok saygıdeğer
Sayın Sadettin TANTAN Beye ve tüm güreş ihtisaslı aileme teşekkür ederim..

Sinan Karakuş ‘ tan;
Babamla ilgili bir anımı anlatmak yerine, madem güreş portelinde bir şeyler ekleyeceğiz onunla alakalı birkaç şey söyleyelim.
Babamın bana kattığı en önemli i şeylerden birisidir sporculuk ve sporcu ahlakı.
Ayrıca ikinci ise güreşe ve kulübüne olan vefasıdır.
Bana güreş camiasının büyüklüğünü ve gereken vefayı göstermeyi öğretti.
Güreş ihtisas kulübünü sanki ikinci Bir evi olarak gördü, orayı bir spor kulübünden çok herkesin birleştiği büyük bir aile evi olarak gördü. Sadece kendi kulübü değil devamlı irtibatta olarak bütün güreşçi dostlarıyla bağlantısını koparmayarak, Güreş camiasının kocaman bir çınar Gibi aile olduğunu gösterdi.
Amacım kendisini övmek değil bana verdiği bu güzel hediyeyi Güreş camiasıyla kurduğumuz bu güzel aile bağını anlatmaktır.
böyle devam ediyor..
Daha önce
65 Değerli Şahsiyeti yayınladık.
ile “Portre” dizisine başlamıştık.
(Bu konuda önerilerinize de açığız.)
Whatsap; 05327757725-
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..
Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..
Not; 2; 65 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;
Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.
Eksiğimiz, hatamızda oluyor.
Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.
Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..
Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.
Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.
Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.
Not; 3 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda)YouTube(Güreş ile ilgili 200 Video yayınladım ..), İnstagram, Twiteer ve Whatsaap gruplarında paylaşıyorum. 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.
DERECELERİ; Kaynak ;https://unitedworldwrestling.org/database
DÜNYA GENÇLER
1983 AMERİKA 70KG SR SELAMİ KARAKUŞ DÜNYA 3.
İKİ KEZ BALKAN ŞAMPİYONU
1985 EDİRNE 74KG SR SELAMİ KARAKUŞ 2. 1987/82KG/SR/2.
ORDULARARARSI DÜNYA ŞAMPİYONASI
1987 SURİYE 82KG SR SELAMİ KARAKUŞ DÜNYA ŞAMPİYONASI 1.
Karakus, Selami (TUR)
Date of birth: 0000-00-00

Date Competition Style Age Group Weight Class Country Rank
1983-08-12 World Championship
Freestyle Juniors 70.0 TUR 3.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top