Home / HABERLER / Güreşiyorum portre 65.Tahir Yılmaz
Güreşiyorum portre 65.Tahir Yılmaz

Güreşiyorum portre 65.Tahir Yılmaz

Güreşiyorum/ Portre/ 65; Tahir YILMAZ Elbise bol gelmedi ! Çok istiyorsunuz ama güreşemiyorsunuz ! Güreşçi, Antrenör. Genel Sekreter,İlçe Spor Müdürü Yağlı Güreş yönetimlerinde aktif görev aldı.Avrupa- Dünya/2. Ümitlerde Balkan Şampiyonu ve Akdeniz Oyunlarında ve Ordular arasında Dünya Şampiyonu oldu.ve daha diğer..Oğlu’ da güreş yapmaktadır. Güreşe sırtını hiçbir vakit dönmedi. Güreşte ona hak ettiğini ihsan etti. Devasa Güreş Federasyonunda Bir yıl kalmak eskiden iyi sayılırdı. Başkandan sonra İcranın başı ,düşünsenize ,hayal bile edemiyorum. Zor ki zor bir gömlek. Ama üstesinden gelebilecek kapasitede ve de geliyor. İşin özü elbise bol gelmedi.
TGF Başk.Musa AYDIN bey ile de Bursa’da yolları kesişmiş ve Türk sporu ile güreşine hizmetine Bursa’da devam etmiş. Bursa’daki dönemde Musa beyinde desteği ile önce Antrenör sonra ise Mudanya SGM/GHSİ Müdürü olarak göreve devam etmiş,sonrasında TGF Genel sekreteri oldu. Güreş yaparken hocalığını yaptığım Tahir YILMAZ’ ın daha güreş yapan ve emeğimizin olduğu yüzlerce kişi gibi ki bir çoğu Türk sporu ve güreşinde antrenör yönetici oldular .Hepsinden Allah razı olsun.İyi ki varsınız..
Başlayalım. 1971 Sinop doğumlu, Sinop’ta Güreş hayatına başlamış olup daha sonra benimde içinde Sporcu ve Antrenör olarak bulunmaktan gurur duyduğum Asırlık Çınar İst. Güreş İhtisas Kulübüne (İGİK 1919” 1986 Yılında gelerek uzun yıllar yurt içi ve dışında Türk güreşine anlamlı madalyalar kazandırmayla kalmayıp. Bürokraside de adımları teker teker atmaya başarılı bir şekilde devam ediyor.En önemlisi nerden geldiğini unutmuş değil.Yani Vefalı ..
Devam edelim.
-300 Kez de milli olmuş ve bir dönem Yağlı güreşte yapmıştır.
– Üniversiteyi bitirdikten sonra evlenip Bursa’ya taşınmıştır.
Devam ediyor;
Detay
– Ata hocaya hitaben ! Bu delikanlı ileride iyi olur çalışırsa dedim. Ben MTA’ ya alayım dedim. Ve kamp listesine yazdım.
– Tahir sağ olsun bizleri yanıltmadı.
– Tahir ve Hakkı ikisi de Omuzlarından sakatlanmıştı.O vakit benimle beraber kulüpte antrenörlük yapan arkadaşlar, ümitsizce güreşe devam etmeleri çok zor.. Doktora gittik O da bize ümit vermedi
Devam ediyor.:
Anılar.
İlk ben yazayım..
-Çok anımız var..Öncelikle gurur duyduğum güreşçilerden.Hasbelkader ,Nacizane emeğimi z olmuştur. Kulüpten ve milli takımdan çok samimi arkadaşı olan Hakkı Başar ile beraber İGİK 1919’ da güreş yaparken tesadüf bu ya..Tahir ve Hakkı ikisi de Omuzlarından ( sakatlanmıştı.O vakit benimle beraber kulüpte antrenörlük yapan arkadaşlar, ümitsizce güreşGüreşiyorum/ Portre/ 65; Tahir YILMAZ Güreşçi, Antrenör. Genel Sekreter,İlçe Spor Müdürü Yağlı Güreş yönetimlerinde aktif görev aldı.Avrupa- Dünya/2. Ümitlerde Balkan Şampiyonu ve Akdeniz Oyunlarında ve Ordular arasında Dünya Şampiyonu oldu.ve daha diğer..Oğlu’ da güreş yapmaktadır. TGF Başk.Musa AYDIN bey ile de Bursa’da yolları kesişmiş ve Türk sporu ile güreşine hizmetine Bursa’da devam etmiş. Bursa’daki dönemde Musa beyinde desteği ile önce Antrenör sonra ise Mudanya SGM/GHSİ Müdürü olarak göreve devam etmiş,sonrasında TGF Genel sekreteri oldu. Güreş yaparken hocalığını yaptığım Tahir YILMAZ’ ın daha güreş yapan ve emeğimizin olduğu yüzlerce kişi gibi ki bir çoğu Türk sporu ve güreşinde antrenör yönetici oldular .Hepsinden Allah razı olsun.İyi ki varsınız..
Başlayalım.. “Hocam Kör oldum göremiyorum !!-1971 Sinop doğumlu,
Sinop’ta Güreş hayatına başlamış olup daha sonra benimde içinde Spırcu/Antrenör olarak bulunmaktan gurur duyduğum İst. Güreş İhtisas Kulübüne (İGİK 1919” gelerek uzun yıllar yurt içi ve dışında Türk güreşine anlamlı madalyalar kazandırmıştır..
-300 Kez de milli olmuş ve bir dönem Yağlı güreşte yapmıştır.
– Üniversiteyi bitirdikten sonra evlenip Bursa’ya taşınmıştır.

Devam ediyor;
Detay
Anılar.
İlk ben yazayım..
-Tahir Yılmaz’ ın ; İGİK 1919 ‘ da Güreşe başladığı dönemde; gerek sıklet ve gerek arkadaşlık ile Milli takımlarda çok samimi oldukları arkadaşları; Şaban Donat-Hakkı Başar ve Kubilay-Yesugay, Aksakal,Seçkin Saruhan,Zeki Şahin,Necmettin Karabacak,Gökmen İnan,Ömer Esmer,Selami Karakuş…diğer idi. Bu dostluk,arkadaşlık halen devam ediyor. Ne mutlu onlara..Konumuza dönelim.
-Çok anımız var..Öncelikle gurur duyduğum güreşçilerden.Hasbelkader ,Nacizane emeğimi z olmuştur. Kulüpten ve milli takımdan çok samimi arkadaşı olan Hakkı Başar ile beraber İGİK 1919’ da güreş yaparken tesadüf bu ya..Tahir ve Hakkı ikisi de Omuzlarından sakatlanmıştı.O vakit benimle beraber kulüpte antrenörlük yapan arkadaşlar, ümitsizce güreşe devam etmeleri çok zor.. Doktora gittik O da bize ümit vermedi.. Tam İGİK1919’ a geldik ki.
Vetarnlar grubunda antrenman yapan ve bir müddet Almanya’ da doktorluk yapan Dr. Ertuğrul BOLGİ (Allah Rahmet eylesin ) ben durumu anlattım. Önce kulüpte kontrol etti. Bir anda ümitlendik..Ve ekledi. SSK ‘ nin Samatya’ daki Hastaneye çağırdı. Gelin bakayım..Hastaneye gittik . Tedavi başladı. Ve iki ay içersinde Tahir ve Hakkı ‘ nın sağ olsun Ertuğrul Bolgi’ nin yerinde tespit ve tedavisi sonucu ile sporcuların gayreti ile durum düzeldi. Bir anda düşünüyor musunuz ! Çok istiyorsunuz ama güreşemiyorsunuz !! İşte Tahir Yılmaz ile ilgili en önemli anımız.. (Buna benzer İGİK 1919’ da antrenörlük yaparken Hüseyin AKBURU ile bir kalp ile ilgili güzel bir sonuç ile sona ermişti..)
-İkincide.
Siyah Gözlük ; Baş alaylım ; Sanırım M. Gökmen İnan,,Tahir Yılmaz,Ercan Ayyıldız. Ve diğer Araba ile İl dışına müsabakalara gidecekler.. Bir ara tünele giriyorlar (İzmit’ e giderken var ) Tahit birden Bağırıyor ‘!! Ercan göremiyorum,kör oldum !! Ercan da bir bakıyor ki
Tahir gözlüğü çıkarırımsın !! Tahir Siyah renkli göneş gözlüğünü çıkarınca rahatlamış Geriisini siz hayal ediniz..
Son bir anı ile noktalayalım istersen. Dedim ya çok var çok… Tevfik Tan ile İstanbul’ dan ,Sinop’ a Tahir YILMAZ’ a sürpriz..Düğün sürprizi !!
-Kulüpte Tevfik ile beraberiz..Hocam ne diyorsun bende Sinopluyum biliyorsun..Halletmem gereken işler var.Hem de ailemin kabrini ziyaret etmem gerekiyor.. Tamam dedim..
Önce Sinop’ a Tevfik ‘ in işini hallettik. Sonra ver elini Tahir Yılmaz’ ın düğünü.
Bizi görünce duygulandı. O anı unutmak ve Tahir’ in sevincini görmeli idiniz.. Tabi birde mikrofonu aldık.. Malım..Anladınız işte…

Ömer Suzan Hocamdan (Sağ olsun Güreşiyorum .Portre nin gönüllü bir neferi.)
Tahir yılmazı 1988 Yılında Kayseri’ de
Gençler Türkiye Şampiyonasında gördūm Sinop’ tan gelmişti.
İri fizik yapılı idi.
Ata hocamla milli takımda antrenör olarak görevli idik
Ata hocaya hitaben ! Bu delikanlı ileride iyi olur çalışırsa dedim.
Ben MTA’ ya alayım dedim. Ve kamp listesine yazdım.
Fakat; Ata hocam benden uyanık çıktı .Kampta baktım ki güreş ihtisasa gitmiş.Bizimkisi latife. Tahir sağ olsun bizleri yanıltmadı.
Tahir yılmaz; İyi çalışmalar yaparak, milli takımda iyi güreşler yaptı
Şimdi TGF ‘ de Genel sekreteri olarak görev yapmaktadır görevinde başarılarının devam etmesini dilerim
2017’ de Tahir YILMAZ TGF Genel Sekreteri olduğu vakiy www.guresiyorum.com da ele aldığım yazı..

Tahir YILMAZ
TGF/GENEL SEKRETERLİĞİNE ATANDI
UZUN BİR DÖNEMDİR TGF GENEL SEKRETERLİĞİ YAPAN ADEM VARLIK BEYE’DE ŞAHSIM ve TÜRK GÜREŞİ ADINA TÜRK GÜREŞİNE YAPTIPII HİZMETLERDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ.
Tahir YILMAZ
1971 Sinop doğumlu,
Sinop’ta Güreş hayatına başlamış olup daha sonra benimde içinde spırcu/Antrenör olarak bulunmaktan gurur duyduğum İst.Güreş İhtisas Kulübüne gelerek uzun yıllar yurt içi ve dışında Türk güreşine anlamlı madalyalar kazandırmıltır..
Balkan /1.- Avrupa /2. – Ordulararası Dünya/1. -Üniversiteler Dünya ve Dünya Kupası-Akdrniz Oyunları başta olmak üzere en az 300 kezde milli olmuş ve bir dönem Yağlı güreşte yapmıştır.
Ünivetsiteyi bitirdikten sonra evlenip Bursa’ya taşınmıştır.
Tgf Başk.Musa AYDIN bey ilede Bursa’da yolları kesişmiş ve Türk sporu ile güreşine hizmettine bursa’da devam etmiş.Bursa’daki dönemde Musa beyinde desteği ile önce Antrenör sonra ise Mudanya SGM/GHSİMüdürü olarak göreve devam etmiştir..
Bursa’da ve güreş camiasında kısa sürede varlığını hissettirmiştir.
Kendisi birçok önemli tatlı anımızda olmuştur.
Bir dönem ve halende Tgf Yağlı güreş ‘te yapmış aynı camanda da Yağlı güreşte yöneticilikte yapmıştır. Halende devam etmektedir.
İki aslan gibi delikanlı çocuk sahibi.. Çocukları da Güreş yapıyor halen..
Kısa keselim..
Tahir YILMAZ kardeşimizin de
Sayın Adem VARLIK Bey gibi Tgf’nin bu ulvi ve kutsal görevini başarı ile yürüteceğinden kuşkum yok.
Sanırım bir dönem Adem beyde Türk güreşine beraberce hizmet edecekler..
Ne diyelim güreş yaparken hocalığını yaptığım Tahir YILMAZ’ ın daha güreş yapan ve emeğimizin olduğu yüzlerce kişi gibi ki bir çopu Türk sporu ve güreşinde antrenör yönetici oldular …
Evet Allah yolunuzu açık etsin
Başarılar Tahir YILMAZ
Not; Tüm spor ve güreş camiasından ricam ; destekleyelim olmaz mı ..
Ata Karataş


Dediğim gibi yazacak çok şey var..
ve dahi güreşi için yaptığı önemli katkılar nedeniyle
Tahir YILMAZ dan
Allah razı olsun..
Dedim ya
Sayfalar yetmez hayatını yazmak..
…………………….
Daha önce
64 Değerli Şahsiyeti yayınladık.
ile “Portre” dizisine başlamıştık.
(Bu konuda önerilerinize de açığız.)
Whatsap; 05327757725-
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..
Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..
Not; 2; 64 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;
Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.
Eksiğimiz, hatamızda oluyor.
Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.
Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..
Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.
Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.
Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.
Not; 3 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda)YouTube(Güreş ile ilgili 200 Video yayınladım ..), İnstagram, Twiteer ve Whatsaap gruplarında paylaşıyorum. 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.

DERECELERİ; Kaynak ; www.unitedworldwretling.org
https://unitedworldwrestling.org/database


Yilmaz, Tahir (TUR)
Date of birth: 1971-09-11
Height: 190 cm
Weight: 104 kg
Club: Istanbul Güres Ihtisas Kulübu I.St
Coach: Ata Karataz
Profession: student
active since: 1985

Date Competition Style Age Group Weight Class Country Rank
1998-06-02 World University Championship
Greco-Roman Seniors 130.0 TUR 4.
1996-03-27 European Championship
Greco-Roman Seniors 100.0 TUR 19.
1995-10-01 World Championship
Greco-Roman Seniors 100.0 TUR 9.
1995-01-01 World Military Games
Greco-Roman Seniors 100.0 TUR 5.
1994-09-08 World Championship
Greco-Roman Seniors 100.0 TUR 6.
1993-06-25 Jeux Mediterranéens
Greco-Roman Seniors 100.0 TUR 2.
1993-03-27 Grand Prix of Germany
Greco-Roman Seniors 100.0 TUR 5.
1993-01-01 European Championship
Greco-Roman Seniors 100.0 TUR 5.
1992-03-27 Grand Prix of Germany
Greco-Roman Seniors 100.0 TUR 5.
1991-09-27 World Championship
Greco-Roman Seniors 100.0 TUR 15.
1991-01-01 World Championship
Greco-Roman Espoir 100.0 TUR 2.
1990-11-17 Balkans Championship
Greco-Roman Espoir 100.0 TUR 1.
1989-06-22 European Championship
Greco-Roman Juniors 88.0 TUR 2.
1988-07-10 World Championship
Greco-Roman Juniors 88.0 TUR 4.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top