Home / HABERLER / Güreşiyorum Portre 189.Bölüm Ensar KURT
Güreşiyorum Portre 189.Bölüm Ensar KURT

Güreşiyorum Portre 189.Bölüm Ensar KURT

Güreşiyorum/Portre; Bölüm. Ensar KURT ; “Öyle organizasyonlar oldu ki gece-gündüz demeden mesai kavramı olmadan… “ Güreşçi, Eğitimci, TGF’ de Yurtiçi Faaliyetler, Ligler, ve Organizasyonlar Sorumlusu olarak görev yaptı, Gençlik ve Spor Bakanlığında görev yapıyor, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı olarak görev yapıyor. Güreşçi Spor yöneticilerimizden biri. Genç yaşında spora ve dahi güreşte bir çok görev. Ensar KURT’ un Portresine baktığımızda ; Erzurum’ dan çıkış, Ankara ve tüm ülke olduğu görebiliriz. Bundan yıllar öncesine dayanan güreş ile ilgili bir çok organizasyon ile ; TGF’ de mesai arkadaşlığımız var. Namı değer “Başkan “ diye anarız aramızda. Belli ortak dostlarımız olarak; Özellikle Recai GÖL, Nahit ŞAHİN ve birkaç kişi daha sayılabiliniz. Halen görüşüyoruz.
Bu girişten sonra;
Ensar KURT; 1976 Yılında Erzurum İli / Pasinler İlçesi’nin güreşçi sever bir Köyü olan Altın Başak’ da dünyaya geldi.
Altın Başak Köyünden bir çok Şampiyon Güreşçi çıkmıştır. Remzi KURT, İbrahim BÖLÜKBAŞI, Suat ATBAŞ, Battal ALPKILIÇ, Abisi Erdal KURT GİBİ…
Güreşçi bir ailede Dünyaya gelen Ensar KURT’ un ilk Antrenörü Babası Mükerrem KURT ve Amcası Ekrem KURT’ dur. İlk Spor Kulübü Pasinler Spor Kulübüdür. İlk resmi müsabakaları Pasinler “Geleneksel 7 Hafta Karakucak Cuma Güreşleri’dir. Ensar KURT sırası ile Pasinler Spor , Erzurum Yol Spor, Erzurum Şeker Spor’ da güreş yaşantısını sürdürdü.

Türkiye Güreş Federasyonuna ; Kurumsal kimlik anlamında;
Başta; Yurtiçi faaliyetler, Ligler ve Organizasyonlarda , Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında büyük görevler üstlendi. Uzun yıllar www.ermeydani.net güreş haber sitesinin editörlüğünü yaptı, ayrıca Nahit ŞAHİN ile Güreş Dergisinin yayın hayatına geçmesi için görev üstlendi.
STK yapılanmasına büyük önem veren Ensar KURT; ilk olarak güreşçi arkadaşları ile “Güreşçiler Derneğini” kurdu, ancak kuruluş aşaması tamamlanamayan dernek maalesef hayata geçirilemedi. Ancak Ensar KURT yılmadı ve hemen yeni bir isimle “Şampiyon Güreşçiler Derneğini” kurdu. Şampiyon Güreşçiler Derneği ile başta Ankara olmak üzere Güreş Camiasını iftar programları ve Ödül Törenleri ile bir araya getirdi.
GÜREŞİN OSKARLARI ÖDÜL TÖRENİ…
Bu ödül töreni benim hayalimdi, Türk Sporunun en başarılı branşı olan “ Güreş” ödül törenleri ile kamuoyunda , yazılı ve görsel medya yolu ile yer bulmalı ve Şampiyon Güreşçilerimizi tüm Türkiye tanımalı, diyerek yola çıktık, Allaha Şükürler olsun ki Türk Güreş tarihinde düzenlenmiş en iddialı ve ses getirici bir ödül töreni olan “Güreşin Oscarları “ Ödül Töreni’ni hayata geçirdik. Törene iş, siyaset, kamu bürokrasisi, Spor, Güreş Camiası başta olmak üzere yaklaşık 600 kişi katılmıştı. Bu gecenin düzenlenmesinde emeği geçen Şeref Eroğlu, Önder Yakışı,Recai Göl, Nahit Şahin’e ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah devamı gelir, çünkü Güreş Federasyonu STK’lar ile desteklenmeli ve hak ettiği Tesis, Kulüp ve istihdama kavuşmalıdır.

EĞİTİM DURUMU…
1994-1995 :Samsun 19 Mayıs Üniversitesi / Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği,
1995-1999 :Erzurum Atatürk Üniversitesi / K.K.Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Mezunu
199-2002 :Pasinler Lisesi Beden Eğitimi Öğretmenliği
2017-2019 : MAKÜ Spor Yönetimi / Yüksek Lisans Mezunu
Önemli başlıklardan;
-2004-2013 yıllarında Avrupa Dünya Şampiyonalarında görev yapmıştır.
Federasyonun Ulusal ve Uluslararası müsabakalarında görev yapmıştır.
-Tesisler sporun emrinde; Başta Güreş mili takımlar ile şampiyonalar.

Ensar KURT 15 yıllık güreş kariyerine ;
Yıldızlar, Gençler kategorisinde İl ve Bölge Şampiyonlukları ile Karakucak Güreşlerinde çeşitli dereceleri bulunmaktadır.
2006 Yılında Ülkemizde ilk kez düzenlenen “Sambo” Güreş Dünya Şampiyonasına “ 96 Kiloda 3’üncü olmuştur.
Güreş yaparken:
Antrenörleri Babası Mükerrem KURT, Amcası Ekrem KURT, olmak üzere Bilal ÇIRACI, İlhami TOPALOĞLU ve Necati KAYA’dır.

Ensar KURT ile ilgili; Kendi ifadesi ile ;
Güreşçi bir ailede güreşe başladım, Köyümüzde herkes güreş yapar, güreş bizim köyümüzün ve Pasinler ilçemizin en prestijli spor dalı, Pasinler ilçemizde 7 hafta Karakucak Cuma Güreşleri var, Bu güreşler yüzyıllardır devam ediyor, geçmişte , boy olarak düzenlenen bu güreşler , şimdilerde kilo ve yaş grubuna göre yapılmakta, 7 hafta her Cuma günü müsabaka yapılması bizler için büyük şanstı bu vesile ile kendimizin eksiklerini görüyor, ve kendimizi büyük güreşlere hazırlıyorduk.
Söylediğim gibi bizim ailede herkes güreş yapardı, babam amcalarım, kardeşlerim, amca çocuklarım, ben aileden öğrendiğim geleneksel güreşi yaparken, o demlerde Kayseri Şeker Spor da güreş yapan Amca oğlu Remzi KURT ve Ankara Şeker Sporda Güreş yapan rahmetli abim Erdal KURT’dan modern güreşi öğrenip , geliştirmeye çalıştım. Güreş bizim için bir yaşam biçimi Oğlum Metehan Kurt’da güreş yapıyor. Halen Türk Güreşine ASSAD Spor Kulübü çatısı altında hizmet ediyoruz. Kulüpte altyapıya yüzlerce Güreşçi yetirmeye gayret ediyoruz. ASSAD Spor Kulübündeki yol arkadaşlarım Ahmet LAL, Rufai Aşık, Harun Karataş, İlhami Arslan, Murat Mert olmak üzere Türk Güreşine hizmet eden herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

GÜREŞ FEDERASYONU YILLARI…
2004-2017 yıllarında güreş federasyonunda görev yaptım, Federasyon Başkanları Osman Şansal, Rahmetli Recai Ustaoğlu, Dr. Osman Aşkın Bak, Bekir Çeker ve Hamza Yerlikaya ile çalışma fırsatı buldum. Memuriyet hayatımda; Genel Sekreterler, Şevki Kolukısa, Bekir Doğan, Recep Şahin, Fikret Bulutçu, Rodica Yakşi GİBİ Genel Sekreterler ile çalıştım. Güreşte en büyük Şansım Recai Göl gibi bir yol arkadaşımın, kardeşimin olması, yine o önemlerde, Nahit Şahin başta olmak üzere Yusuf Açıkalın, Hüseyin Akkaya, Mehmet Aktoprak, Cemal Yeniçiçek, Ahmet Turhan, Şennur Yıldırım, Ercan Ayılgan, Seyrani Güneş, Belgin Aydemir, Orhan Soner Öner, Kubilay Karakuş, Zuhal Karakuş ve ismini sayamadığım bir çok yol arkadaşlarımın olması bizleri yaptığımız işlerde başarılı kılmıştır. Biz bir aileyiz…
Büyüklerimiz varlık sebebimiz…
Başta Ata Karataş olmak üzere, Halil İbrahim Oktay, Ali Akkaya, Mehmet Pehlivanoğlu, Suat Beyanal, Nusret Atik, Mustafa Arslan, Hikmet Kuş, Musa Arık gibi ismini sayamadığım büyüklerimiz ile görev yaptığımız dönemde bizlere destek olup, tecrübeleri ile yol gösterdiler.
2012 yılı Federasyon Seçimlerinde “Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Yönetim Kuruluna Seçildim, halen bu görevi Federasyon Asbaşkanı olarak ifa etmekteyim.

Anılar..
Recai GÖL;
2006 Grekoromen stil Dünya kupası için Antalya’ dayız.
Ensar’ la aynı odada kalıyoruz.
Gece saat üçte falan odaya geldi eli yüzü simsiyah.
Dedim hayırdır kavga falan mı ettin.!
Yok dedi minder ringi kurduk.
Yarın sabah on da maçlar başlayacak.
İyi çalışmış.
Vazifesi olmasa da nerde sorun varsa el atar.
Recai GÖL’ den;
Başka bir anı;
2007 Macaristan Szombathelly gençler Avrupa şampiyonası.
Kaldığımız otel çevre yoluna yakın ve sakin bir yerde.
Ensar’la beraber bir yürüyüş yapalım dedik.
Yoldan karşıya geçeceğiz ışık ve yaya geçidi yok.

Yüz kilometre hızla bir araba geliyor .
Araba geçsin de sonra karşıya geçeriz dedik.
Araba bizi kaldırımda gördü yavaşladı ve durdu.

Bizde arkaya baktık acaba birini bekliyor diye.
Baktık kimseyi göremedik.
Şoför el işaretiyle buyurun geçin dedi.
Biz de yok sen geç dedik ama şoför ısrarla el işaretiyle buyurun diyor !!
.
Bizde karşıya geçtik.
Ensar dedi ki !
Erzurum şivesiyle.
Kurban olayım bizi böle alıştırmayın.

Ankara ‘da çiğnerler bizi.
Çok güldüm.
Hala da anlatırım.

Benden;
Ankara’ da
Federasyondayız..
TGF Merkez Ofiste ; Yeni bir düzenleme oldu.
Ensar bey ile ,Hanefi Bey aynı odayı paylaştılar..

Bir gün odalarına gittim .Ne yapıyorlar diye.!!
Ensar Bey yoktu !!
Oda da sadece
Hanefi bey vardı.
İnternetten bir yazı yollayacak..
Uğraşıp duruyor ..
Fakat bir türlü
Nedense
İnternet açılmıyor..

Neden açılmadığını merak ettim..
Bir de ne göreyim.

İnternet takılı değil..
Takılı gibi duruyor.!!
Sonradan anlaşıldı..
………………………
Anladınız..
………………
Dereceler. Kaynak UWW.. www.unitedworldwrestling.org

BASINDAN

http://www.gazetepasinler.com/haber-ensar_kurt_buyuk_gorev_ustlendi-4420.html
Erzurumlu hemşehrimiz Ensar Kurt Ankara’da devam eden 7. Zihinsel Engelliler Dünya Basketbol Şampiyonası’nda koordinatörlük görevini başarı ile yürütüyor.

Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olan ve şampiyonanın koordinatörlüğünü yürüten Ensar Kurt, şampiyonada gösterdiği başarı ile adeta Erzurumlular’ın gururu oldu.
https://www.aa.com.tr/tr/spor/ozel-sporcular-turkiyede-bulusacak/1704394

‘Özel sporcular’ Türkiye’de buluşacak
Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı Kurt, geçen yıl çeşitli spor organizasyonlarında 68 madalya ile tarihi rekor kırdıklarını belirterek, bu yıl down sendromluların katılacağı dev organizasyona ev sahipliği yapacaklarını bildirdi.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 farklı branşta yaklaşık 30 bin sporcuları olduğunu söyledi.
Federasyonun 2020 yılına hızlı girdiğini belirten Kurt, “Atletizm, yüzme, basketbol, tekvando, judo, kayak, jimnastik, futbol ve futsal gibi 15 farklı branşta şu an 530 sporcu kulübünden yaklaşık 30 bin özel çocuğa spor yaptırıyoruz. Bizim bir iddiamız var ve diyoruz ki her özel çocuğun yapacağı mutlaka bir spor branşı vardır.” diye konuştu.
Kurt, 2019 yılında yapılan organizasyonlarda güzel bir başarı grafiği çizdiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye Kayak Şampiyonası, milli takım kampları gibi organizasyonlar yaptık ve 2019 yılını güzel şekilde bitirdik. İstanbul’da madalya rekoru kırdık. Yine 2019 yılında ilklerimiz var. Portekiz’deki Judo Dünya Şampiyonası’nda ilk kez katıldığımız şampiyonada Talha ve Doğukan dünya şampiyonu, Mehmet Can Topal ise dünya ikincisi olurken, basketbol takımımız dünya üçüncüsü oldu. Atletizmde Esra Bayrak defalarca madalya kazandı. Tuba Çelik de Fransa’daki Dünya Kayak Şampiyonası’nda dünya ikincisi oldu.”
Federasyonun 2020 yılında da çeşitli organizasyonlar düzenleyeceğini anlatan Kurt, nisan ayında önemli bir müsabakaya ev sahipliği yapacaklarını aktardı.
Kurt, şunları kaydetti:
“2019 ve 2020 yılında eğitim seferberliği ilan ettik. Onlarca antrenör kursu yaptık çünkü antrenör yetişmezse performans sporcusu yetiştiremeyiz, yaptığınız iş döngüye döner. 2019 yılında 68 madalya aldık ve tarihi bir madalya rekoru ile yılı kapatmış olduk. Bu yıl da şampiyonalar, kamplar devam ediyor. Antalya Kemer’de masa tenisi bölge şampiyonası, Nevşehir’de down sendromlular atletizm kampımız var. 25-31 Ocak tarihlerinde İstanbul’da futsal milli takım kampımız var. 31 Mart-7 Nisan tarihlerinde dünyanın en büyük oyunlarından down sendromlu sporcuların olimpiyat oyunlarına (Trisome Game 2020 Oyunları) Antalya’da ev sahipliği yapacağız. Şu an 8 branşta 50’nin üzerinde ülkeden yaklaşık 1000 sporcu ve antrenör organizasyona katılımını bize bildirdi.”
“3 bin olan sporcu sayısı 30 binlere dayandı”
Bazı ailelerin çocuklarını spora göndermekte kararsız kaldığını dile getiren Kurt, sözlerini şöyle tamamladı:
“Başvuru yapan aileleri engelliler birimlerimize ve temsilciliklere gönderiyoruz. Aileler koruyucu rol üstlendiği için çocuğun başına bir şey gelir mi diye tereddüt yaşıyor ama bu faaliyetleri görünce ‘benim de çocuğum yapar’ diyorlar. Her gün yeni katılımlar oluyor ve 3 bin olan sporcu sayısı 30 binlere dayandı. Özel sporcularda katılım çok ciddi ve çığ gibi büyüyor.”

– Ensar Kurt’un açıklaması – Aytunç Göz’ün açıklaması – Sporcuların açıklamaları – DetaylarÖzel sporcular Türkiye’ye döndü – INAS Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda 3 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalya alan, kadınlarda takım halinde 3. olan milli takım, İstanbul ‘a geldi – Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Asbaşkanı Kurt:”Fransa’ya vardığımızda, yarıştan bir gün önce 8 şehit olduğunu öğrendik. Çocuklar, ‘Biz bu madalyaları şehitler için alacağız’ dediler. İstiklal Marşı’nı okutabilmenin gururunu yaşıyoruz. En büyük hedefimiz 2020 Paralimpik Oyunları’nda madalya kazanmak” – Özel Sporcular Atletizm Milli Takımı Antrenörü Göz:”En büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır”İSTANBUL (AA) – Uluslararası Özel Sporcular Spor Federasyonu (INAS) tarafından Fransa’da düzenlenen Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda 3 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazanan ve kadınlarda takım halinde 3. olan Türk Milli Takımı, yurda döndü.Türk Hava Yolları’na ait tarifeli uçakla Atatürk Havalimanı’na gelen kafileyi, İstanbul Gençlik Hizmetler ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü

ENSAR KURT TÖSSFED YÖNETİMİNDE

http://www.doguturk.com/spor/ensar-kurt-tossfed-yonetiminde-h4973.html
https://www.haberler.com/gures-federasyonu-temsilcisi-ensar-kurt-erzurumlu-3576291-haberi/

https://www.google.com/search?q=ensar+kurt&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=cXOENYg8q6HX2M%252C8L3BJqqH_a5nsM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kSeqW3c3O7UTUMzovircpM94ZZdrQ&sa=X&ved=2ahUKEwis-qTRoKDtAhVpwIsKHaAODAEQ9QF6BAgLEB0#imgrc=E0dUqRzhzVeXWM

Ensar Kurt: Ankara’da ‘Spor Müzesi’ açılmalı

https://twitter.com/mehmetsekmen/status/1216789062226448384/photo/1

Sonuç olarak;
189..Bölüm; Güreşiyorum/Portre’ de
Ensar KURT ’ u bu kez ele aldık.
On bir ayda ; Aralık 2019′ da “01. Bölüm Salih BORA ile başlamıştık. “150”Bölüm Musa Aydın Güreşiyorum/Portre “(1.Proje) ulaşmıştık.
Devam ediyoruz..Hedef nasip olur ise 200 ve …..
Artık biraz daha seyrek olarak …
www.guresiyorum.com ile Sosyal medya’ dan ;Facebook, instagram, tweetır ile Whatsaap gruplarından ,özellikle güreş sever ve sporseverlere siz değerli dostlarıma ,
“Sizlerin renk katan , çok değerli “Yorumlarınız” la zenginleşti. Adeta bütünleşti. portreler.
Sağ olun ilgi ve alakanız için..
Çok önemli..
Hepimiz için bir uyarıda bulunmak istiyorum.
Pandemi sürecinde devlet yetkililerimiz ;
Hep söylüyor MMT (Maske-Mesafe, Temizlik )
Lütfen dikkat edip duyarlı olalım. Az daha gayret..
Esasında ;
Aralık ayında bir projeye daha başlamıştık.
1896-2016 Güreşiyorum/Olimpiyatlar ;O erken bitti.16 Bölümdü..
Şimdi; Öncelikle ;Tarihi fotoğraf ve belgeler, bilgi ve dokümanlar ile sizlere zengin bir arşiv sunma imkanı elde ettim. Arşiv o kadar güzel bir şey ki sormayın.
Başta Hard DİSK ‘ lerim, atakaratas53@gmail.com ile Bilgisayarımda hepsi arşivli.
Yine You Tube sayfamda ki üç yetmişe yaklaşan ; Daha çok güreş ile ilgili videolar var Ata KARATAŞ sayfamda..
Türkiye Gazetesindeki ; Yaklaşık 20 Yılı aşkın süren “Güreşiyorum ” köşe yazımız İnternette mevcut. onlarda kayıtlı..
Önemli bir not daha;
Genelde ekseriyetle ;Güreşiyorum/Portrede hayatta olan değerli kişileri ele aldık..
Avrupa-Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlarının Biyografisi www.guresiyorum.com da var.
-Çok değerli vefat eden Türk güreşine katkı sunanlara da yavaş yavaş başladık.
Sonuç olarak;
Türk Güreşine katkı sunan; Türkiye Güreş Federasyonu başkanları ,Teknik adam, Şampiyon, Akademisyen, Hakem, baba-oğul, kardeşler, UWW’ de ve FILA’da ,CELA’ da görev yapan ve diğerleri ele aldık..
Nasip olursa ,
Hepsini PDF olarak tek sayfada www.guresiyorum.com ve ileride de Kitap inşallah..
– Uzun yıllardır sizlere; www.guresiyorum.com Sosyal medya ile 05053690202 ve 0532 7757725′ ten değişik yollarla karşılıksız hobi olarak ;
Özellikle başta güreş haberleri ve diğer sunmaya devam edeceğim.
Allah ömür nasip ederse..
Bana ulaşmak için;
Ata KARATAŞ
-TGF Grekoromen Güreş A Milli takım Koordinatörü
-0532 775 77 25 Güncel ve whatsaap telefonum(Not; Whatsap’ taki güreş haberi almak isteyen oradan yazarsa eklerim uygun bir gruba hemen ),
-05053690202 (Mobil Mesaj telefonum.)
Haydi güreş ve sağlıcakla..
Güreş ile ve sağlıcakla kalın..
Ata KARATAŞ.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top