Home / HABERLER / Güreşiyorum Portre 182.Satılmış Baykuş
Güreşiyorum Portre 182.Satılmış Baykuş

Güreşiyorum Portre 182.Satılmış Baykuş

Güreşiyorum/Portre; 182. Bölüm. Satılmış BAYKUŞ; Güreşçi, Teknik adam, Hakem, Beden Eğitimi Öğretmeni, Polis Akademisinde görev, Gençler Dünya ve Üniversite Oyunlarında madalya ve halen TGF’ de karakucak Kurul Başkanlığı ile Hakem Gözlemciliği . Güreş ile ilgili olarak; “ Hayatım boyunca Türk Güreşine, genç sporcu ve hakemlerin yetişmesinde katkım olduysa ne mutlu bana” Sözün bittiği yer. Diğeri teferruat.. Satılmış hocamızın kariyerine baktığımızda ; Daha çok ve uzun süre ;Dünya Güreş Birliği’ de sürekli uluslararası platformlarda dile getirdiği ; Güreş Hakemliğinde olmuş. Hep yazıyorum. Türk güreşinin en önemli saç ayaklarından biri ; Güreşteki hakemlik müessesidir. Son yıllarda ; Önce Ender BÜYÜKERŞEN ve şimdide Prof. Dr. H. İbrahim CİCİOĞLU(Bu arada geçmiş olsun ) dimdik ayakta durmaktadır. Türk güreşi şu an Türk sporunun Lokomotifi ve son yıllarda aldığı takım ve ferdi derecelerle gündemde olduğu gibi yukarıda bahsettik .UWW dahil olmak üzere ,” Türk Güreş Hakemi” Dünya’ da güven duyulan ülke olarak ön plandadır.
Neyse biz hocamızın portresine devam edelim.
Bakınız direk olarak; Ben buna Vefa/Dua/Minnet diyorum.
“Türk hakemleri olarak iyi bir ekip olmuştuk. Ender Büyükerşen, İbrahim Cicioğlu, Bekir Şeker, Saadettin Yücel, Celal Taşkıran, Satılmış Baykuş ve diğer. Bu ekipteki arkadaşlarımızın bir çoğu Dünya Güreş Birliği tarafından Altın Düdük ödülüne layık görüldü. Ayrıca Musa Arık hocamıza da bize verdiği katkılardan dolayı teşekkür etmeden geçmek olmaz.”
Güzel bir şekilde de ; Hakem olarak mindere vedası var; “2012 Londra Olimpiyat’ larında hakem olarak görev aldım. Kapanış maçı olan 96 kg Serbest (USA-UKR) Final müsabakasının orta hakemiydim..” Ne kadar güzel ,unutulamayacak bir anı ile güreş hakemliğine veda..”
Güreşe; 1947 Avrupa Şampiyonu ve 1948 Londra Olimpiyat 2.si rahmetli Adil Candemir hoca ile başlamış. Ankara Şekerspor’da 6 ay kadar ,MTA Spor Kulübü’nde 6 yıl ve 1958 Dünya Şampiyonu rahmetli Rıza Doğan ile çalışmış.

1975 yılında Gençler Dünya Şampiyonası’na(Haskovo), 1977 Üniversite Oyunları’na (Sofya) katıldı. Bir yıl kadar Seydişehir Alüminyum Spor Kulübü’nde Sporcu/Antrenör olarak çalıştı. 1986 yılında Polis Akademisi’ne Öğretim Görevlisi olarak atandı ve halen çalışıyor.1991 yılında Uluslararası Hakem oldu. Bir çok Dünya ve Avrupa Şampiyonasında 22 yıl boyunca çeşitli kategorilerde hakemlik yaptı…
Diğer bilgileri kendi kalaminden;
“ Ailenin ilk çocuğu olarak Çorum Osmancık Gökdere köyünde dünyaya geldi.
Güreşe İlkokul’ dal köy güreşleriyle başladı.
Minder güreşine Çorum İ.H Lisesi’nde okurken, 1947 Avrupa Şampiyonu ve 1948 Londra Olimpiyat 2.si rahmetli Adil Candemir hocamız ile başladı
(Mekanı cennet olsun.)
1975 yılında Ankara Şekerspor’da 6 ay kadar çalıştı.
Necmi Gençalp ile bu süre boyunca takım arkadaşlığı yaptı.
Daha sonra MTA Spor Kulübü’nde 6 yıl güreş yaptı.
Hocaları 1958 Dünya Şampiyonu rahmetli Rıza Doğan’dı. Mekanı cennet olsun.
Bu sırada Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi’ni bitirdi.
1975 yılında Gençler Dünya Şampiyonası’na(Haskovo), 1977 Üniversite Oyunları’na (Sofya) katıldım. Bir yıl kadar Seydişehir Alüminyum Spor Kulübü’nde Sporcu/Antrenör olarak çalıştı.
1985 yılında Ankara Tevfik İleri İ.H Lisesi’nde Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev aldı. 1986 yılında Polis Akademisi’ne Öğretim Görevlisi olarak atandı. Halen çalışıyor. Uzun yıllar Polis Akademisi Güreş Takımı’nı çalıştırdı.
1988 yılında ODTÜ’de Yüksek Lisans’ ını tamamladı.
1991 yılında Yıldız Güreş Milli Takım antrenörlüğü yaptı.
Bu sırada Milli hakemlik de yapıyordu.
Uzun yıllar TGF Eğitim Kurullarında çalıştı.
1991 yılında Uluslararası Hakem oldu .Bir çok Dünya ve Avrupa Şampiyonasında 22 yıl boyunca çeşitli kategorilerde hakemlik yaptı.
Vefa ve duygu ile;
Hakemlikte hocamız Ender Büyükerşen’dir.
“Bizleri dünyaya tanıttı, kendisine çok çok teşekkürler ediyorum. Türk hakemleri olarak iyi bir ekip olmuştuk. Ender Büyükerşen, İbrahim Cicioğlu, Bekir Şeker, Saadettin Yücel, Celal Taşkıran, Satılmış Baykuş. Bu ekipteki arkadaşlarımızın bir çoğu Dünya Güreş Birliği tarafından Altın Düdük ödülüne layık görüldü. Ayrıca Musa Arık hocamıza da bize verdiği katkılardan dolayı teşekkür etmeden “ geçmek olmaz.
2012 Londra Olimpiyat’larında hakem olarak görev aldı.
Kapanış maçı olan
96 kg Serbest (USA-UKR) Final müsabakasının orta hakemiydi.

Şu anda TGF Karakucak Kurul Başkanlığı
ve
Hakem Gözlemciliği yapıyor.
Temenni ve dileği ise;
Hayatım boyunca Türk Güreşine, genç sporcu ve hakemlerin yetişmesinde katkım olduysa ne mutlu ban
………………
Dereceler. Kaynak UWW.. www.unitedworldwrestling.org

BASINDAN
Sınıf Arkadaşları Vali ve Emniyet Müdürüne, ‘Öğretmen’ Sürprizi
Sinop’ta yapılan Türkiye Gençler Grekoromen Grup Birinciliği karşılaşmaları sırasında ilginç bir an yaşandı.

https://www.haberler.com/sinif-arkadaslari-vali-ve-emniyet-mudurune-3374874-haberi/

https://www.ntvspor.net/diger-sporlar/turkiye-olimpik-hakem-kotasini-doldurdu-579e56f4c873cc20ac3d3982
”Türkiye olimpik hakem kotasını doldurdu”
Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği’nin (FILA), Londra’da düzenlediği toplantıda milli güreş hakemi Satılmış Baykuş, olimpik hakem kategorisine seçildi.
Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği’nin (FILA), Londra’da düzenlediği toplantıda milli güreş hakemi Satılmış Baykuş, olimpik hakem kategorisine seçildi.
Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, Türkiye’nin daha önce İbrahim Cicioğlu ve Erdal Büyükerşen’in olimpik hakemliğe seçildiğini belirterek, ”Satılmış Baykuş’un bu göreve getirilmesiyle birlikte Türkiye olimpik hakem kotasını doldurdu” dedi.
Çeker, kendisinin de Güreş Federasyonu Başkanı olmadan önce yıllarca olimpik hakem olarak uluslararası arenada Türkiye’yi temsil ettiğini anımsatarak, ”Ben federasyon başkanı olunca oradaki bir hakem kotamız boşalmıştı. Benim yerime şimdi Baykuş’u getirdik. Türkiye böylece dünyada olimpik hakem kotasını dolduran sayılı ülkeler arasına geldi” diye konuştu.
Türkiye’nin, FILA’da her branşta söz sahibi ülkelerden birisi olması gerektiğini vurgulayan Çeker, etkinliğin artmasıyla birlikte uluslararası şampiyonalarda yaşanan olumsuzlukların da ortadan kalkacağını kaydetti.
https://www.sporx.com/satilmis-bakyus-olimpik-hakem-oldu-SXHBQ260099SXQ
Sonuç olarak;
182..Bölüm; Güreşiyorum/Portre’ de
Satılmış BAYKUŞ ’ u bu kez ele aldık.
On bir ayda ; Aralık 2019′ da “01. Bölüm Salih BORA ile başlamıştık. “150”Bölüm Musa Aydın Güreşiyorum/Portre “(1.Proje) ulaşmıştık.
Devam ediyoruz.. Hedef nasip olur ise 200 ve …..
Artık biraz daha seyrek olarak …
www.guresiyorum.com ile Sosyal medya’ dan ;Facebook, instagram, tweetır ile Whatsaap gruplarından ,özellikle güreş sever ve sporseverlere siz değerli dostlarıma ,
“Sizlerin renk katan , çok değerli “Yorumlarınız” la zenginleşti. Adeta bütünleşti. portreler.
Sağ olun ilgi ve alakanız için..
Çok önemli..
Hepimiz için bir uyarıda bulunmak istiyorum.
Pandemi sürecinde devlet yetkililerimiz ;
Hep söylüyor MMT (Maske-Mesafe, Temizlik )
Lütfen dikkat edip duyarlı olalım. Az daha gayret..
Esasında ;
Aralık ayında bir projeye daha başlamıştık.
1896-2016 Güreşiyorum/Olimpiyatlar ;O erken bitti.16 Bölümdü..
Şimdi; Öncelikle ;Tarihi fotoğraf ve belgeler, bilgi ve dokümanlar ile sizlere zengin bir arşiv sunma imkanı elde ettim. Arşiv o kadar güzel bir şey ki sormayın.
Başta Hard DİSK ‘ lerim, atakaratas53@gmail.com ile Bilgisayarımda hepsi arşivli.
Yine You Tube sayfamda ki üç yetmişe yaklaşan ; Daha çok güreş ile ilgili videolar var Ata KARATAŞ sayfamda..
Türkiye Gazetesindeki ; Yaklaşık 20 Yılı aşkın süren “Güreşiyorum ” köşe yazımız İnternette mevcut. onlarda kayıtlı..
Önemli bir not daha;
Genelde ekseriyetle ;Güreşiyorum/Portrede hayatta olan değerli kişileri ele aldık..
Avrupa-Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlarının Biyografisi www.guresiyorum.com da var.
-Çok değerli vefat eden Türk güreşine katkı sunanlara da yavaş yavaş başladık.
Sonuç olarak;
Türk Güreşine katkı sunan; Türkiye Güreş Federasyonu başkanları ,Teknik adam, Şampiyon, Akademisyen, Hakem, baba-oğul, kardeşler, UWW’ de ve FILA’da ,CELA’ da görev yapan ve diğerleri ele aldık..
Nasip olursa ,
Hepsini PDF olarak tek sayfada www.guresiyorum.com ve ileride de Kitap inşallah..
– Uzun yıllardır sizlere; www.guresiyorum.com Sosyal medya ile 05053690202 ve 0532 7757725′ ten değişik yollarla karşılıksız hobi olarak ;
Özellikle başta güreş haberleri ve diğer sunmaya devam edeceğim.
Allah ömür nasip ederse..
Bana ulaşmak için;
Ata KARATAŞ
-TGF Grekoromen Güreş A Milli takım Koordinatörü
-0532 775 77 25 Güncel ve whatsaap telefonum(Not; Whatsap’ taki güreş haberi almak isteyen oradan yazarsa eklerim uygun bir gruba hemen ),
-05053690202 (Mobil Mesaj telefonum.)
Haydi güreş ve sağlıcakla..
Güreş ile ve sağlıcakla kalın..
Ata KARATAŞ.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top