Home / HABERLER / Güreşiyorum Portre 181 Mahir Yazıcı
Güreşiyorum Portre 181 Mahir Yazıcı

Güreşiyorum Portre 181 Mahir Yazıcı

Güreşiyorum/Portre; 181. Bölüm. Mahir YAZICI ; Güreşçi, antrenör, Beden Eğitimi Öğretmenliği, Milli takım antrenörlüğü, Türkiye Güreş ve İşitme Engelliler Federasyonunda idareci , as başkanlık. Baktığınız vakit; Türk güreşinin saç ayaklarından hepsinde görev yapma ve İşitme Engellilerde ise Tam 24 Branşın As Başkanlığı…..
Güreşten hiç kopmadı. Kulüp olarak ta, Başta rahmetli efsane Arap hoca’ dan Ankara/Halk Evleri’ de ilk güreş dersi, Kömür Spor(Vedat ERGİN) ve yine ülkemizin güreşte köklü kulüplerinden başta bir dönem milli takımlarda da antrenörlüğünü yapan Ömer SUZAN ve Hamdi Uzun’dan istifade etti.
Güreş milli takımlarda ; Nejdet UÇAR, Sırrı Acar, Ömer SUZAN, Mücahit Güngör, Serhat Karadağ, Bilal Tabur, Ata Karataş ve diğer antrenörleri idi.
1967 Çankırı doğumludur.
Satır başları ile Devam ediyoruz
Büyükler ile yaş gruplarında Avrupa-Dünya’ da çeşitli dereceler elde etti.
100’e yakın milli maçlarda uluslararası turnuvalarda çeşitli dereceler aldı. Büyükler Avrupa 4. Ve Dünya 9.unculuğu vardır. 1993 yılında mili takım kampında ciddi bir bel sakatlığı neticesinde aktif spor hayatına veda etti.
Mahir YAZICI; Rahmetli Faik DURA(Arap Hoca) ‘ dan sonra Ömer Suzan, Yakup Topuz Hamdi Uzun ,Vedat ERGİN, Abdullah Benli, Fehim Ceylan antrenörleri idi.
Genç yaşta özellikle;
Beden Eğitimi Öğretmenliği, peşinden Ankara Jandarma Gücü spor kulübünde komutanlık, antrenörlük , sporculuk ve askerlik dönüşü MTA Spor Kulübünde İrfan GÜLIRMAK ve Hasan ARI ile birlikte ;Teknik adam olarak göreve başladı.
Bu süreçte; MTA ve milli takımlarda emeği ile katkısının olduğu sporcularda şöyle;
Tekin ÇAĞLAR, Yavuz GÜVENDİ, Şeref AYATA, Serhat KARAKOYUN, Ercan YILDIZ, Süleyman DEMİRCİ, Murat DAĞ, Yücel ÜNSAL, Atakan YÜKSEL, Yusuf Düzer, Serkan Özden, Şeref Ayrata Şeref Tüfenk Yücel Ünsal, Mahmut Ergin, Akif Canbaş, Ahmet Taç yıldız, Şaban Karataş. Cengiz Papağan, Yalçın Karapınar olarak ve diğer sıralanabilinir.

Milli Takım Çalıştırıcılığı;
Yıldızlar milli takımlarda;
Rahmetli; İbrahim YILDIRIM, Seçkin SARUHAN Remzi ÖZTÜRK ve Lütfü YILMAZ, ve onunda içinde bulunduğu teknik ekibi takım halinde İzmir’ de Avrupa Şampiyonluğu , Remzi ÖZTÜRK, Hüseyin İLDEN ve onunda teknik ekibi takım halinde Gençler Dünya Şampiyonluğu ve diğer başarılı dereceler elde ettiler.

Güreş federasyonu ile İşitme Engellilerde idarecilik;
Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliğine devam etmektedir. Aynı zamanda Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi,
24 branşı bulunan federasyonun milli takımlardan sorumlu Asbaşkanı olarak görevine devam etmektedir. Bira MTA Spor Kulübü Yönetim Kurulu genel Sekreterliği görevine getirildi.

Halen ise;
İşitme Engelliler Spor Federasyonunda, başta güreş branşı olmak üzere futbol, voleybol, karate, Taekwondo vb. branşlarda çok değerli katkı ve birikimlerini spor camiasına aktarmaktadır.
Daha yaşı genç ,umarım uzun yıllar ;
Türk sporu ve dahi Türk güreşine büyük katkılar sunarsın.
………………………

Mahir YAZICI’ ’ dan ile ilgili; Kendi ifadesi ile ;
Milli Sporculuk, Antrenörlük, Kulüp İdareciliği, Federasyon Yönetim Kurulu Üyeliği, İESF Milli Takımlar Sorumluluğu, AKP İl Spor Kurulu Başkan Yardımcılığı, Spor Organizasyonları Yöneticiliği ve diğer..

1967 Çankırı doğumludur.
Evli 2 kız bir erkek çocuk babası.
İlk, orta, lise, üniversite ve yüksek lisans (Antrenman Bilimleri) eğitimlerini Ankara’da tamamlamıştır.
Güreş sporuna ;
1980 yılında Ankara Halk Evleri salonunda başladı.
İlk hocası bir çok şampiyonlar yetiştiren rahmetli Faik DURA(Arap Hoca)‘dır.
İlk girdiği Yıldızlar Türkiye Şampiyonası 48 Kg da 3. Oldu ve 48 kg -90 kg ya kadar olan bütün sıkletler de güreş yaptı.
Güreş yaptığı kulüpler;

Daha sonra Ankara Kömür Spor Kulüplerine transfer,
sonrasında Güreşin köklü spor kulüplerinden olan Ankara MTA Spor Kulübüne transfer oldu.
Dereceler;
Bu kulüplerde sürdürdüğü ;
Gençler, Yıldızlar, Büyükler kategorilerinde birçok kez
Türkiye Şampiyonlukları oldu.

Büyüklerde müesseseler dahil 6 kez Türkiye Şampiyonlukları vardır.

Üniversite hayatında 4 yıl boyunca üniversiteler arası
Türkiye Şampiyonlukları var.

Milli Takımlarda yer alma;
1984-1993 yılları arasında aralıksız milli takım kamplarında bulunmuştur.
100’e yakın milli maçlarda uluslararası turnuvalarda çeşitli dereceler aldı. Büyükler Avrupa 4. Ve Dünya 9.unculuğu vardır. 1993 yılında mili takım kampında ciddi bir bel sakatlığı neticesinde aktif spor hayatına veda etmiştir.

Kısa bir süre Beden Eğitimi Öğretmenliği, peşinden Ankara Jandarma Gücü spor kulübünde komutanlık, antrenörlük , sporculuk ve askerlik dönüşü MTA Spor Kulübünde İrfan GÜLIRMAK ve Hasan ARI ile birlikte antrenörlüğe başladı. Tekin ÇAĞLAR, Yavuz GÜVENDİ, Şeref AYATA, Serhat KARAKOYUN, Ercan YILDIZ, Süleyman DEMİRCİ, Murat DAĞ, Yücel ÜNSAL, Atakan YÜKSEL vb. daha bir çok MTA spor kulübünde yetiştirdiği şampiyon sporculara katkı sağlamıştır.

Yıldızlar milli takım antrenörlüğü İbrahim YILDIRIM, Ramazan ÖZTÜRK ve Lütfü YILMAZ, Mahir YAZICI teknik ekibi takım halinde İzmir Avrupa Şampiyonluğu , İzmir. Remzi ÖZTÜRK, Hüseyin İLDEN ve Mahir YAZICI teknik ekibi takım halinde Gençler Dünya Şampiyonluğu, İstanbul.

MTA Spor Kulübü Yönetim Kurulu genel Sekreterliği görevine getirildi. Bu görev sırasında MTA Spor Kulübüne yönetici olarak hafta sonları hizmet verdi ve buradaki görevi sırasında 2018 yılında emekli olmuştur.

Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliğine devam etmektedir. Aynı zamanda Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, 24 branşı bulunan federasyonun milli takımlardan sorumlu Asbaşkanı olarak görevine devam etmektedir. İşitme Engelliler Spor Federasyonunda farklı branşlarda Türkiye, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonalarının organizasyonlarında 6 yıldır görev yapmaktadır.

Halen İşitme Engelliler Spor Federasyonunda, başta güreş branşı olmak üzere futbol, voleybol, karate, taekwondo vb. branşlarda çok değerli katkı ve birikimlerini spor camiasına aktarmaktadır.

Anılar..

………………
Dereceler. Kaynak UWW.. www.unitedworldwrestling.org

Yazici, Mahir (TUR)

Date Competition Style Age Group Weight Class Country Rank
1989-03-25 Grand Prix of Germany
Greco-Roman Seniors 82.0 TUR 6.

BASINDAN

https://www.dha.com.tr/spor/dunya-isitme-engelliler-gures-sampiyonasi-2020de-trabzonda/haber-1711249
Dünya İşitme Engelliler Güreş Şampiyonası, 2020’de Trabzon’da
Serbest ve grekoromen stillerin 4 kategorisi olan yıldızlar, gençler, U23 ve büyüklerde yaklaşık 25 ülkenin katılması beklenen Dünya İşitme Engelliler Güreş Şampiyonası, 2020 yılında ilk kez Trabzon’da düzenlenecek. Dünya Şampiyonası, 1-10 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kıhtır, asbaşkan Mahir Yazıcı, güreşten sorumlu asbaşkan Serhat Öztürk, Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk ile birlikte Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Yönetim Kurulu Üyesi Grigor Grigorian, Trabzon ‘da bulunan spor tesisleri, spor salonu ve konaklamalar için otellerle ilgili incelemelerde bulundu.

Heyet Trabzon’da bulunan Çok Amaçlı Spor Salonu, Yomra İlçesinde bulunan Spor Kompleksi ve Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenci Yurtları’nda incelemelerde bulundu.

Heyet daha sonra Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu ziyaret ederek Dünya Şampiyonası ile ilgili bilgiler verdi ve desteklerini istedi.
http://www.kizilcahamamhaber.com/mobil/haber.php?id=23263
Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Ankara Kızılcahamam Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğüne bağlı spor tesisleri 3 ayrı Milli Takımına ev sahipliği yapıyor.
Yıldız Serbest Güreş Milli Takımı Antrenmanlarına yapımı yeni tamamlanan Kızılcahamam Güreş Milli Takımlar Spor Salonunda, İşitme Engelliler Badminton Takımı Rıza Doğan Spor Salonunda, İşitme Engelliler Futbol Milli Takımı Soğuksu spor kompleksinde hazırlık çalışmalarına devem ediyorlar.
İşitme Engelliler Federasyonu Yönetimi Kızılcahamam’da
İşitme Engelliler Federasyonu Yönetimi Kızılcahamam’da kamp ziyaretleri ve Yönetim Kurulu toplantısını yapmak üzere tesislerde incelemelerde bulundular.
Federasyon Başkanı Yakup Ümit KİHTİR, Asbaşkan Mahir YAZICI, ve yönetim kurulu üyelerine İlçe Spor Müdürü Nahit ŞAHİN eşlik etti.
Tesislerden memnun kalan Sporcu ve Antrenörlerle sohbet eden Yönetim Kurulu İşitme Engelliler 2016 Dünya Şampiyonu Futbol Milli Takımının Orman spor ile oynanan hazırlık maçını da izlediler.

Sonuç olarak;
181..Bölüm; Güreşiyorum/Portre’ de
Mahir YAZICI ’ ı bu kez ele aldık.
On bir ayda ; Aralık 2019′ da “01. Bölüm Salih BORA ile başlamıştık. “150”Bölüm Musa Aydın Güreşiyorum/Portre “(1.Proje) ulaşmıştık.
Devam ediyoruz..Hedef nasip olur ise 200 ve …..
Artık biraz daha seyrek olarak …
www.guresiyorum.com ile Sosyal medya’ dan ;Facebook, instagram, tweetır ile Whatsaap gruplarından ,özellikle güreş sever ve sporseverlere siz değerli dostlarıma ,
“Sizlerin renk katan , çok değerli “Yorumlarınız” la zenginleşti. Adeta bütünleşti. portreler.
Sağ olun ilgi ve alakanız için..
Çok önemli..
Hepimiz için bir uyarıda bulunmak istiyorum.
Pandemi sürecinde devlet yetkililerimiz ;
Hep söylüyor MMT (Maske-Mesafe, Temizlik )
Lütfen dikkat edip duyarlı olalım. Az daha gayret..
Esasında ;
Aralık ayında bir projeye daha başlamıştık.
1896-2016 Güreşiyorum/Olimpiyatlar ;O erken bitti.16 Bölümdü..
Şimdi; Öncelikle ;Tarihi fotoğraf ve belgeler, bilgi ve dokümanlar ile sizlere zengin bir arşiv sunma imkanı elde ettim. Arşiv o kadar güzel bir şey ki sormayın.
Başta Hard DİSK ‘ lerim, atakaratas53@gmail.com ile Bilgisayarımda hepsi arşivli.
Yine You Tube sayfamda ki üç yetmişe yaklaşan ; Daha çok güreş ile ilgili videolar var Ata KARATAŞ sayfamda..
Türkiye Gazetesindeki ; Yaklaşık 20 Yılı aşkın süren “Güreşiyorum ” köşe yazımız İnternette mevcut. onlarda kayıtlı..
Önemli bir not daha;
Genelde ekseriyetle ;Güreşiyorum/Portrede hayatta olan değerli kişileri ele aldık..
Avrupa-Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlarının Biyografisi www.guresiyorum.com da var.
-Çok değerli vefat eden Türk güreşine katkı sunanlara da yavaş yavaş başladık.
Sonuç olarak;
Türk Güreşine katkı sunan; Türkiye Güreş Federasyonu başkanları ,Teknik adam, Şampiyon, Akademisyen, Hakem, baba-oğul, kardeşler, UWW’ de ve FILA’da ,CELA’ da görev yapan ve diğerleri ele aldık..
Nasip olursa ,
Hepsini PDF olarak tek sayfada www.guresiyorum.com ve ileride de Kitap inşallah..
– Uzun yıllardır sizlere; www.guresiyorum.com Sosyal medya ile 05053690202 ve 0532 7757725′ ten değişik yollarla karşılıksız hobi olarak ;
Özellikle başta güreş haberleri ve diğer sunmaya devam edeceğim.
Allah ömür nasip ederse..
Bana ulaşmak için;
Ata KARATAŞ
-TGF Grekoromen Güreş A Milli takım Koordinatörü
-0532 775 77 25 Güncel ve whatsaap telefonum(Not; Whatsap’ taki güreş haberi almak isteyen oradan yazarsa eklerim uygun bir gruba hemen ),
-05053690202 (Mobil Mesaj telefonum.)
Haydi güreş ve sağlıcakla..
Güreş ile ve sağlıcakla kalın..
Ata KARATAŞ.

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top