Home / HABERLER / Güreşiyorum Portre 112 Dr. Osman Aşkın BAK

Güreşiyorum Portre 112 Dr. Osman Aşkın BAK

Güreşiyorum Porte 112.Dr.Osman Aşkın BAK ; Pekin 2008 Sloganıydı. “Onlar Başardı Şimdi Sıra Sizde “,Serumu tutan adam “Dönemin TGF Başkanı Osman beyi anlatmaya sayfalar yetmez. Her daim söylerim güreş bereketli bir spor ,siz ona sırtınızı dönmezseniz, o size hep güler. Gençlik ve Spor Bakanı, Milletvekili, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı yaptı. Detaya girelim. Spora; Erokspor’ da idareci olarak başladı. İBB’ de devam etti. Daha sonrasını biliyorsunuz. Çok iyi bir kariyere sahip . İTÜ’ yü bitirdikten sonra, yurt dışında mastır, Nato’ da görev aldı. İngilizcesi çok iyidir.
-Yaptığı görevlerde; Hoş gürü, istişare ve disiplini ön planda tutar. Türk güreşine ;Vizyon getirmek ile beraber ,Türk güreşinin dünyada ifade edilememesinden şikayetçi idi. Türk güreşinin dünyada bir marka olması gerektiğine inanırdı. Önemli başarıları olarak ,2008 Pekin Olimpiyat oyunlarında , Altın ,sonrasında ise; 2009 Dünya şampiyonasında ; Takım olarak grekoromen stilde “Dünya Şampiyonluğu” ile Avrupa büyükler ve yaş gruplarında uluslararasında takım ve bireysel şampiyonluklar alındı.
Sarıyer TGF Mersinli Ahmet Kireççi kampını SGM’ den ,güreşe tahsis ettirip çağın modern imkanları ile tepeden tırnağa restore ettirdi. Sırası gelmişken: (Değerli ağabey Kenan KIZILKAYA’ nın da o vakit çok emeği geçmişti.) Yine malzeme konusunda “ TGF” Markası altında bir seri üretime gitti.(Hasan MORGÜL’ ün çabası takdire şayandı.) Sadece bunlar mı elbette hayır.
Hafızası kütüphane gibidir hiçbir iyiliği ,yada , kötülüğü ve geçmişi unutmaz.
Onu yetiştirenleri unutmaması ve dahi ilgi göstermesi ,ahde vefası sahibidir. Örneğin; Bir dönem ; Türk güreşine özellikle kulüp bazında yeni bir imaj getiren rahmetli “Tevfik AYDENİZ “ gibi. Her platformda yad eder..
İBBSK ‘de 1994 Yılındaki o vakit kalıcı bir spor yönetimi(Türk sporuna yön veren ) anlayışı ile ilk adımı atan ekibi de yazıp ahde vefamızı yerine getirelim; Kulüp başkanı R. Tayyip ERDOĞAN, Mustafa ERDOĞAN, Dr. Osman Aşkın BAK, Abdullah BAŞER, Recep KIZILTEPE, Tevfik AYDENİZ, Kenan KIZILKAYA, Ahmet Hamdi ÇAMLI, Nuri ALBAYRAK, Mehmet ATALAY, B. Yunus UÇAR, Yunus AKGÜL, Berat ALBAYRAK, Cüneyt ENGİN, Selahatin YILDIZ, Ahmet PAKSOY, ve diğer..(Bir kısmı tarihi AVRASYA Maratonu organizasyonunda yer almıştı.)

Başlıklardan;
-“Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza teşekkür ederim bize güvendiği için “ “Ülkemize hizmet etmek için en iyi şekilde çalışacağız”
-Hedeflerinden biri; Dünya güreşini yönetmekti.
-Taha AKGÜL gibi gençleri ,2007 yılından itibaren Adem Bereket ile beraber başta Dağıstan olmak üzere o vakit turnuva ve ikili kamplara yollama,

 • Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman AŞKIN BAK’ ;2009 Yılında Grekoromen Güreş A Milli Takımı; Takım halinde Dünya Şampiyonu olunca ,Salondaki Yönetici, antrenör ve sporcular bir anda sevinçlerini dönemin Federasyon Başkanını ı havalara atarak göstermişlerdi. Mutluluk ve sevinç böyle bir şey olsa gerek..
 • Daha önce bir çok kez değişik dönemlerde ,özellikle TGF Başkanlığı yapan, çok sayıda Milletvekili çıkarmıştık. Ancak son yıllarda ;Bakanlık makamı iki kişiye nasip oldu. Sadettin TANTAN(İçişleri Bakanı),Fakat hem Bakan hem de Gençlik ve Spor Bakanı olmak ise; Dr. Osman AŞKIN BAK ‘ a nasip oldu.
 • Mevcut başarılı başkanımız; Musa AYDIN ve yönetiminin özellikle Olimpiyat Oyunlarındaki aldığı beş madalya ile ,Dünya’daki Üç Altın ortada.(Bir çok proje var)
 • En çok sarf ettiği iki sözü de söyleyeyim size; İyiler hep kazanır .. Mezarlıklar vazgeçilmezler ile dolu
  -”Spor Hayatımın Bir Parçası Spora Özel Bir İlgim Var”
  Spor camiasının içinde yetişmiş biriyim”
  “Küçük yaşlardan beri spor yöneticiliği yapıyorum”
  “Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı yaptım.”
  “TASK’ ta görev aldım”
  “Spor hayatımın bir parçası”
  -“Spora Özel bir ilgim var.”
  “TBMM’ de Dopingle mücadele başkanlığını yaptım.”
  “Bu işler nasip İnşallah layık olmaya çalışırız..”
  -Mayo asılı, hak eden giyecek..
 • Amatör spor kulüplerinin, belediyelerin üzerine düşen görev var. Şirketlerimizin sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde destek olması lazım, gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için.”
 • Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Gençlik ve Spor Bakanı olarak atanan Sayın Dr. Osman Aşkın Bak’ı tebrik etti.

…………………..Devam ediyor..

Dr. Osman Aşkın Bak Biyografi;
Doğum Yeriİstanbul/ Türkiye, Doğum Tarihi 1966
Osman Aşkın Bak, İstanbul Üsküdar’da doğdu. İTÜ Makine Fakültesini bitirdi. Nottingham Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği programında doktorasını yaptı. Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev üstlendi. İTO Meclis Üyeliğine seçildi. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde öğretim üyesi olarak ders verdi. Kasımpaşa Spor Kulübü Genel Sekreterliği, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, TFF Genel Kurul Delegeliği, Profesyonel Kurul ve Dış İlişkiler Kurulu Üyeliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Genel Sekreterliği, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

 1. Dönemde NATOPA Türk Grubu Üyesi oldu. Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.
  Ek Bilgi; 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi. Baba adı Muhittin, anne adı Fatma’dır. Aslen Rize Pazar Derinsu köyündendir. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Programında doktora yaptı.İstanbul Ticaret Odası meclis üyeliğine seçildi. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak dersler verdi.
 2. dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Sonbahar Genel Kurulu sırasında Bilim ve Teknoloji Komitesi Enerji ve Çevre Güvenliği Alt Komite Raportörlüğü ’ne getirildi. TBMM Dışişleri Komisyonu sözcüsü ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyesidir. Öte yandan Bak’ ın çok sayıda makale ve bilimsel yayını bulunmaktadır.
  Halen ; Rize Milletvekili olarak ; TBMM’ de yer alıyor.
  Önemli bir anımız;
  2007 ‘de TGF Başkanı seçilmişti. Bende Kırklareli’ de GSIM’ de görev yapıyordum. Bir gün bir telefonum çaldı. Telefonda aynen şunu söylüyordu.
  Hocam ben Osman !!
  Hangi Osman dedim. !
  2001 Osman Şansal döneminde ,salonda güreş severleri coşturan vardı ya işte bendim. Hatırladın mı deyince ..
  Evet dedim..
  Bana hitaben devam etti. Yeni dönemde seninle beraber çalışmak isterim dedi. Bende hiç düşünmeden tamam dedim. Ve Osman bey ile yönetimi ile görevleri sona erinceye kadar çalıştık. İlerde bir vakit TGF Yönetim kurulu üyeliği de yaptık. Aklımda iken söyleyeyim. Bir gün ; uzun dönem çalıştığı ; Topkapı’ da ki Albayraklar şirketine gittim. Ha mesai kavramı farklı idi .Bazen oraya gider beraber çalışırdık.
  Benim için önemliydi. Büyük oğlum Fatih’ de o dönem de güzel bir jest yapmıştı. Sağ olsun..
  Başka bir anımda; Cumhurbaşkanımız ile ilgili;
  2013 Yılında ; TBMM’ de ; Güreş milli takımları başarılarından dolayı TBMM’ de kabulde bizde vardık. O vakit başbakan olan R. Tayyip ERDOĞAN bizleri sıra ile tebrike diyordu.. Bizde Hakkı BAŞAR ile yavaş yavaş derin bir güreş sohbeti ile yürüyorduk..
  Bir baktık ki !! Çok uzakta kalmışız .Biraz hızlandık.
  Başbakan’ ın yanına soluk soluğa geldik.
  Hakkı ile benim hatırımı sorduktan sonra .
  Bir hatıra fotoğrafı çektirebilir miyiz dedim.
  Elbette. Bir an o vakit milletvekili olan ; Osman bey ile göz göze geldik.
  Hemen Tayyip beye dönerek , Sayın Başbakanım; Bir ricam daha olacak.
  Buyur dedi.
  Osman beyi de kareye alsak diye..!
  Birden Osman beye dönerek..
  Osman bak; Ata hoca ,senin de bizimle olmanı arzuluyor dedi.
  O günün en karlısı biz çıkmıştık.
  Karede kim mi var..
  Sayayım;
  R. Tayyip ERDOĞAN, Dr. Osman AŞKIN BAK, Hakkı BAŞAR ve ben.
  -Hasan MORGÜL
  Sayın bakan ile en büyük anım ;
  1994 ten beri siyasi veya spor alanımda hiçbir seçimi veya müsabakayı kaybetmedik. En büyük özelliği ,kazanma duygusunu en üst düzeyde yaşaması ve sizi de inandırmasıydı.
  Bu duyguyu güreş minderinin kenarındaki enerjisini bizlerde hissederdik.
  Siyasetin ve spor un temelinden ,
  Sokağın tozuyla yoğrulmuş birisidir.

Bir özelliği de beni çok etkilemiştir.
Şöyle ki;
İnanılmaz bir hafızaya sahiptir.
Hafızası kütüphane gibidir hiçbir iyiliği yada kötülüğü ve geçmişi unutmaz.
Onu yetiştirenleri unutmaması ve dahi ilgi göstermesi ,ahde vefası ile beni kendine hayran bırakmıştır.
Her daim.
Yazmakla bitmez
Kısacası;
Şahsıma ait kadim iyi bir dost olmanın yanında iyi bir kardeştir.
İyi ki var…

-Abdullah BAŞER;
Sayın Bakan; Küba dönüşü, hediye olarak meşhur Küba purosu getirmiş ve bir adet te bana hediye etmişti. Ancak nasıl içileceğini bilmiyordum. Ve meğerse sigaradan ayrı bir içim şekli varmış.
Tabi ki biz sigara gibi bir deneyelim dedik.
Ne mi oldu. Bir hafta boğaz ağrısı çektim..
Tabi ki Osman bey de bir hafta sürekli bize takılmadan edememişti.
Basından;
-Bak’ tan Kasapoğlu’na devir teslim .
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, görevi Bak’ tan devraldı
http://www.haberturk.com/genclik-ve-spor-bakani-mehmet-muharrem-kasapoglu-gorevine-basladi-2053339-spor

KASAPOGLU
=’TÜRKİYE DEMEK GENÇLİK DEMEKTİR’ Biz gençlerimize güveniyoruz, inanıyoruz. Onlar da bize güvensinler, inansınlar.
= spor dünyasına hizmet etmek, spor üzerinden hayatı güzelleştirmek önceliklerimizden biri olmaya devam edecektir.”
BAK
=Bizim içimizden birisi
=Sporun içinden gelen bir kardeşimiz
= PROJELERDE YER ALACAĞIZ’
Gençlik ve Spor Bakanlığı’na getirilen Mehmet Muharrem Kasapoğlu, görevi Osman Aşkın Bak’ tan devraldı.
Kasapoğlu, Bakanlıktaki devir teslim töreninde yaptığı konuşmada,
“Büyük sorumluluk gerektiren bu şerefli vazifeye bendenizi layık gören saygıdeğer Cumhurbaşkanımız’ a duydukları güven için şükranlarımı arz ediyorum” dedi. Eski Bakan Osman Aşkın Bak’ ın daima desteğini görecekleri için mutlu ve bahtiyar olduğunu dile getiren Kasapoğlu, şöyle konuştu:
“Bu güvene ve milletimizin emanetine layık olmak için ekip olarak bütün varlığımızla çalışacağız. Çok şanslıyım.
Bundan önceki görevim esnasında değerli Bakanım Osman Aşkın Bak Beyefendi’yle son derece verimli bir çalışma imkanı buldum ve onun himayelerinde gençliğimiz için
Türkiye’nin her şehrinde, her ilçesinde çok güzel eserler inşa ettik. Bu hizmet yarışında yorulmadan koşmaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız’ ın yorulmak bilmeyen tarzını Gençlik ve Spor Bakanlığı’na yansıtan Bakanımızdan yönetim ve idare adına çok şeyler öğrendim. Devir teslim törenleri anlamlı törenlerdir. Bu törenler bize hayatın anlamını hatırlatır.
Bir emanetin, sorumluluğun devir teslimidir.
Allah’ın izniyle devraldığım bu büyük emanete halel getirmeyeceğim ve bu hizmet yarışında devraldığım bayrağı daha ileri taşıma gayretinde olacağım.”
‘TÜRKİYE DEMEK GENÇLİK DEMEKTİR’
“Hayatını gençliğe ve spora adayan Cumhurbaşkanımız’ ın enerjisini de ilave ettiğimizde biz bunu gençliğe hizmet etmek için büyük bir imkan olarak görüyoruz. Türkiye’nin tüm gençlerini, sporcularını sevgiyle muhabbetle selamlıyorum. Biz gençlerimize güveniyoruz, inanıyoruz. Onlar da bize güvensinler, inansınlar. Sevgili gençlerimizden ricam Gençlik ve Spor Bakanlığını kendilerinin bakanlığı, ihtiyaç ve taleplerinin ilk adresi olarak bilsinler ve düşünceleriyle, eleştirileriyle, uyarılarıyla lütfen bize yol göstersinler. Keza spor dünyasına hizmet etmek, spor üzerinden hayatı güzelleştirmek önceliklerimizden biri olmaya devam edecektir.”
PROJELERDE YER ALACAĞIZ’
Eski Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da devir teslim törenindeki konuşmasında bundan sonra da gençlerin ve sporun projelerinde yer alacaklarını ifade etti. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na yeni görevinde başarılar dileyen Bak,
“Bizim içimizden birisi. Spor Toto Teşkilat Bakanlığı’nda çalışan bir kardeşimiz. Sporun içinden gelen bir kardeşimiz. Kendisiyle bir yıl süreyle ortak çalıştık. Bu bir görev değişimi.
Biz yine Gençlik ve Spor Bakanlığının emrinde olacağız. Gençlerin ve sporun projelerinde yer alacağız.” dedi.
Eski Bakan Osman Aşkın Bak, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu kapıda karşılarken, devir teslim sonrasında Kasapoğlu da Bak’ı kapıya kadar uğurlayarak yolcu etti.

-Dr. Osman Aşkın Bak ;Güreşiyorum: Spor Bakanımız DR. Osman AŞKIN BAK Güreş için bir şans !. Daha önce bir çok kez değişik dönemlerde ,özellikle TGF Başkanlığı yapan, çok sayıda Milletvekili çıkarmıştık. Ancak son yıllarda ;Bakanlık makamı iki kişiye nasip oldu. Sadettin TANTAN(İçişleri Bakanı),Fakat hem Bakan hem de Gençlik ve Spor Bakanı olmak ise; Dr. Osman AŞKIN BAK ‘ a nasip oldu.2007-2010 Yıllarında ; Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı yaptığı dönemlerde birçok ilklere imza atan bir yönetimle iş başına gelen;
Dr. Osman AŞKIN BAK döneminde;
Grekoromen stilde Büyüklerde takım halinde Dünya Şampiyonu olmanın yanında ferdi ve takım olarak değişik kategorilerde önemli başarılar elde etmiştik.(Ben ve bir çok arkadaşım naçizane o yönetimde yer almıştı.)
Bu arada ;Eski Bakanımız ;Akif Çağatay Kılıç beye Türk sporuna yaptığı katkılardan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.)
Güreşte sporcu, antrenör ve yöneticilik yapmış, bir çok kişi, değişik kurum ve kuruluşlarda şu anda başarılı bir şekilde iş başında ..Güreş bunu her zaman yakalayamıyor maalesef..
Önemli bir not;
Dün Spor Bakanı; Dr. Osman AŞKIN BAK oldu. Açıklamasının ardından özellikle Sosyal Medya sanki patladı. Spor ve dahi özellikle Güreş camiası; Facebook-Twiteer-İnstagram-Whatsaap ile bir çok web sitesi ile rekor sayıda paylaşımlarda bulundu.
Güreş Bunu çok iyi değerlendirmek zorunda
Eh Bakan da TGF Başkanlığı ve İBB’ de güreş yöneticiliği yapmış hem de Cumhurbaşkanımızın İst B. Belediyesi Başkanlığı zamanında.

Bence Ata Sporu Güreş için yeni bir dönem başlayacak gibi..
Nasıl ! İzah edeyim izninizle..
Şimdi; Birkaç dönemdir ;
Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Hükümetin Türk sporunun kalkınması için gerçekten katkıları tartışılmaz. Destek sıkıntısı yok..
Mevcut tabloya bakıyoruz ;
Cumhurbaşkanımız daha geçenlerde Ata Sporu güreşten övgü ile bahsetti. Başbakanımız ha keza öyle
Bakanlar kurulu öyle.
Yeni Bakanımızın güreşe ilgisi fevkalade,
Cumhurbaşkanı Spordan sorumlu başdanışmanı Hamza YERLİKAY A var.( Spordaki yöneticilik tecrübesi her geçen gün artıyor.)
Mevcut başarılı başkanımız; Musa AYDIN ve yönetiminin özellikle Olimpiyat Oyunlarındaki aldığı beş madalya ile ,Dünya’daki Üç Altın ortada.(Bir çok proje var)
Yine GHSI Müdürlerinden hatırı sayılır sayıda il müdürü ve ilçe müdürü var.Yeni atanan şampiyonumuz Selçuk ÇEBİ var..
Şampiyonlar var. UWW Yöneticilerimiz var. Ve daha diğer…Nazar değmesin..İnşallah daha atanacaklarda olacak..
Ben şahsen çok ama çok ümitliyim..
Dünde TGF’ de bir devir teslim yapıldı: Başarılı genel Sekreterimiz Adem VARLIK, görevi Tahir YILMAZ’ a devretti.(Sanırım bir süre beraber çalışmaya devam edecekler
Son söze olarak; Yeni Spor Bakanımıza Yürekten ve samimim olarak; Şimdiden Türk sporu-güreşi için yapacağı çalışmalar için başarılar diliyorum.. Allah yardımcısı olsun..
En çok sarf ettiği iki sözü de söyleyeyim size; ; 1. İyiler hep kazanır .. Mezarlıklar vazgeçilmezler ile dolu
Haydi kalın sağlıcakla..

-Yeni Gençlik ve Bakanımız’ ın dünkü sıcağı sıcağına verdiği önemli demeçler ile yazımızı noktalayalım.
”Spor Hayatımın Bir Parçası Spora Özel Bir İlgim Var” Spor camiasının içinde yetişmiş biriyim” “Küçük yaşlardan beri spor yöneticiliği yapıyorum” “Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı yaptım.” “TASK’ ta görev aldım” “Spor hayatımın bir parçası”
“Spora Özel bir ilgim var.” “TBMM’ de Dopingle mücadele başkanlığını yaptım.” “Bu işler nasip İnşallah layık olmaya çalışırız..” “Cumhur Bakanımıza ve Başbakanımıza teşekkür ederim bize güvendiği için “ “Ülkemize hizmet etmek için en iyi şekilde çalışacağız”

-“Kendine güvenmek çok önemli. Hayalleriniz olacak ve hayallerinizin peşinde koşacaksınız. Gençlerimize güveniyoruz, inanıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerimizle birlikte olmaya devam ediyoruz.” dedi.

Her şey Türk güreşi için

-Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: “2020’de Ciddi Bir Sıçrama Yapacağız”
Spor Bakanı Osman Aşkın Bak:
“2020’de Ciddi Bir Sıçrama Yapacağız”
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Spor Toto Süper Lig’de heyecanlı bir sezonu tamamladıklarını söyledi.
-2020’de ciddi bir sıçrama yapacağız. Bunun işaretlerini görüyoruz. Güreşte ciddi bir hareketlenme var.
-Futbolun büyük bir endüstri olduğunu dile getiren Bak, “Futbol bir endüstri. Onun kurallarına bakmak gerekiyor,
750 milyon avroluk bir değer var
-“Devrim gibi bir kanunu meclisten geçirdik”
-Gençlere çağrıda bulunan Bakan Bak, “Kendine güvenmek çok önemli. Hayalleriniz olacak ve hayallerinizin peşinde koşacaksınız. Gençlerimize güveniyoruz, inanıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerimizle birlikte olmaya devam ediyoruz.”
–Bakan Bak, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.
https://www.haberler.com/spor-bakani-osman-askin-bak-2020…/…

Spor Toto Süper Lig’de geride kalan sezonun büyük bir heyecana sahne olduğunu söyleyen Bak, “2017-2018 sezonu çok çekişmeli geçti. Şampiyonluğa oynayan 4 takım, nefes kesen bir mücadele ve son hafta belli olan bir şampiyonluk. Ciddi bir mücadele oldu. Galatasaray’ı da diğer takımları da tebrik ediyoruz.” diye konuştu.
Futbolun büyük bir endüstri olduğunu dile getiren Bak, “Futbol bir endüstri. Onun kurallarına bakmak gerekiyor, 750 milyon avroluk bir değer var ortada. En önemli argüman kulüplerin içinde bulunduğu süreçte üretim konusu. Altyapıdan oyuncu çıkarmadığınız sürece borçlanmaya ve maddi olarak kötüye gitmekten kaçınamazsınız.” ifadelerini kullandı.
“Ciddi borçlanmalar ve faiz ödemeleri var”
Kulüplerin yaşadığı finansal sıkıntıya değinen ve spor kulüpleri yasasının hazır olduğunu sözlerine ekleyen Bak, şunları kaydetti:
“Diğer ülkelere ligin satılması ve ürünün değerinin arttırılması gerekiyor. Digitürk’ü alan Katarlı grup bu noktada ciddi yatırımlar yapıyor. Kulüpler Birliği’nde Fikret Bey’le de Dursun Bey’le de kulüplerimizin finansal sorunlarıyla alakalı neler yapılabilir, neler yürütülebilir diye bir araya geldik. Ciddi borçlanmalar ve faiz ödemeleri var. UEFA Finansal Fair Play kriterlerine göre planlama yapmak, her şeyi bütçenize göre planlamak ve aşırı borçlanmayı engellemek zorundasınız. Spor kulüpleri yasasını bakanlar kuruluna sunmak için hazırlık yaptık. Kulüplerimizin borçlanmasını kontrol edecek mekanizmanın oluşması gerekiyor. UEFA’nın, futbol federasyonunun mekanizması var, bunu güçlendirmek gerekiyor.”
“Devrim gibi bir kanunu meclisten geçirdik”
Kulüplere amatör branşlar konusunda yardımcı olmak için devrim gibi bir kanunu meclisten geçirdiklerini söyleyen Osman Aşkın Bak, “Kulüplerimiz ‘Profesyonel futboldan ürettiğimiz geliri amatörlere harcamak zorunda kalıyoruz. Oradan gelirimiz yok, bizi yoruyor’ diyorlardı. Devrim gibi bir kanunu meclisten geçirdik. Diyelim, 2017 yılında 80 milyon vergi ödediniz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bu vergiyi o kulübe iade ediyor. Bu parayı amatör branşlarda, futbol altyapısında harcayabilirsin. Tutup o parayla futbolcu maaşı ödeyemezsin. Bu, amatör branşların ayağa kalkması açısından çok önemli bir yasa.” ifadelerini kullandı.
“Büyük kulüplerin olimpik branşlara yatırım yapması gerekiyor”
Büyük kulüplerin olimpik branşlara yatırım yapması gerektiğinin altını çizen Bak, şunları kaydetti:
“Bu kulüplerin talebiydi. Bizim açımızdan da önemli, olimpiyatlarda başarılı olmak istiyoruz. Kulüpler sponsor buluyor ama yeterli olmuyor. Bizim için önemli olan büyük kulüplerin olimpik branşlara yatırım yapması gerekiyor. Bu, sporun tabana yayılması açısından da önemli. Bunu Anadolu kulüpleri de yapabilir. Bu süreçte başarılı bir netice gelecek. Yasayla beraber kulüplere görev düşüyor. Olimpik branşlara verecekleri destek, olimpiyatlarda büyük katkı sağlayacak.”
“2020’de ciddi bir sıçrama yapacağız”
Tokyo’da düzenlenecek 2020 Olimpiyat Oyunları’na hazırlıkların devam ettiğini vurgulayan Bakan Osman Aşkın Bak, “2020’de ciddi bir sıçrama yapacağız. Bunun işaretlerini görüyoruz. Güreşte ciddi bir hareketlenme var. Güreş Federasyonu Başkanı olduğum dönemde yıldızlarda oynayan sporcular bugün madalya alıyor.” şeklinde konuştu.
“Sporun gücü terörü yenecektir”
Amatör kulüp sayısının artırılması ve gençlerin spora yönlendirilmesinin gerektiğinin altını çizen Bak, şunları ifade etti:
“Amatör kulüp sayısını artırmamız lazım. Çocuklarımızı sokaklardan alıp uyuşturucudan, madde bağımlılığından kurtarmamız lazım. Ciddi tesisler yapmaya devam ediyoruz. Gençler salonlara, sahalara gitsin, hareket etsin. Spor yapan bir genç hastaneye az gider, emniyetle işi olmaz, topluma zarar vermez, adliyeye gitmez, toplumun vicdanı olur, çevresine faydalı olur. Doğu ve Güneydoğu’ya ciddi yatırımlar yapıyoruz. Sporun gücü terörü yenecektir, uyuşturucuyu yenecektir.

Amatör spor kulüplerinin, belediyelerin üzerine düşen görev var. Şirketlerimizin sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde destek olması lazım, gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için.”
“Teknoloji olimpiyatları yapıyoruz”
Gençlik ve Spor Bakanlığının teknoloji olimpiyatları ile ilgili de çalışmaları olduğunu söyleyen Bak, “E-Spor Federasyonu kurduk. Oradaki düzenlemeleri yapacağız, orada da bulunmak gerekiyor. Teknoloji olimpiyatları yapıyoruz. Gençlik Merkezi’ne gelen çocuklarımız robotlar yapıyor. Gençler bizim geleceğimiz. Gençlik kamplarımızda bu projelerimiz devam ediyor. Tematik kamplar, teknolojik kamplar yapıyoruz ve 120 bin gencimizi misafir ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
Gençlere çağrıda bulunan Bakan Bak,
“Kendine güvenmek çok önemli. Hayalleriniz olacak ve hayallerinizin peşinde koşacaksınız. Gençlerimize güveniyoruz, inanıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerimizle birlikte olmaya devam ediyoruz.” dedi.

“12 seçim kazanmış, 4 olimpiyat görmüş bir olimpiyat şampiyonu var.”
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak,
24 Haziran Cumhurbaşkanı ve

 1. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ yle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “12 seçim kazanmış,
  4 olimpiyat görmüş bir olimpiyat şampiyonu var.” dedi.

-Ankara Stadı mevcut yerine yapılacak
Bakan Bak, Ankara’ya yapılması planlanan statla ilgili yaptığı değerlendirmede ise, “Ankara’ya 55 bin kapasiteli bir stat yapacağız. 2020’ye yetiştiririz.” ifadelerini kullandı.
Stadın yıkım ihalesini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Bakan Bak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Projesi bitti. En geç 2 ay içinde yapım ihalesini de gerçekleştiririz. Mevcut yerine yapacağız ama çevresi millet bahçesi haline geliyor. Ankara’nın merkezine yapacağız. Projesi çok güzel. Spor salonları, spor etkinlik alanları olan çok güzel bir proje. Bunun içinde ihalesini 2 ay içinde yapmış oluruz. Yıkımdan hemen sonra işe başlarız.”

-Bu yazımızı Konya’da güreş il temsilci yardımcısı olarak görev yapan ve güreş ile ilgili sürekli yazılar yazan Mustafa Sarı ile paylaştığımız ortak düşüncelerimizi dile getirerek yazdım. Federasyonun yeni yönetimi açıklandı. Türk güreşi için yoğun çaba sarf eden eski güreşçi ve Personel Daire Başkanı Mehmet Kocatepe’nin yönetimde olması güreş için bir şans. Çünkü geçen dönemde Bakan, Genel Müdür ve bürokrasi ile yoğun ve olumlu bir çalışma temposu yaşadı. Yeni yönetimle ilgili merak had safhadaydı.
Dün başkan ve yeni yönetimi, denetleme ve disiplin kurulları Ankara TSYD’de medyanın karşısına çıktı.
Oradan da Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan milli takımlarımızın kampına geçildi, güreşçilerle yemek yenildi. Artık sona erdi.
Çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan anket sonuçlarının da işaret ettiği gibi Dr. Osman Aşkın Bak görevde.
Özerk Güreş Federasyonu’nun yeni başkanı ve ekibini yürekten tebrik ederken, yapacağı çalışmalar sayesinde, güreşimizin her platformda özlenen başarılara ulaşmasını diliyorum.
Şimdi, “kazananlar ya da kaybedenler” geride kaldı; bu camia ile gönül bağı olanların, Türk güreşine “vefa borcu” bulunanların sorumluluk zamanıdır.
Ayrılıkların değil, birlik ve beraberliğin, tek vücut olmanın zamanıdır. Hepimiz Federasyonumuzun “çiçeği burnunda” başkanı ve yönetim kurulu üyelerine en üst seviyede yardımcı olmalıyız. Görev süresi sona eren Sayın Recai Ustaoğlu ve ekibine ise yapmış oldukları “kalıcı ve başarılı” çalışmaları nedeniyle elbette şükran borcumuz vardır.
Onların da “emekli” havasına girmeden, yeni yönetime desteklerini sürdürmesi gerekir. (Genel kurulda bizzat Mehmet Atalay onu ve ekibini bir şükran plaketi ile ödüllendirdi, sağ olsun.)

Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak,
genel kurul öncesi Türk güreş camiasının dünya güreşini yönetmesi gerektiğini vurgulamış ve bu hedefe ulaşmak için iki önemli sorunun halledilmesi gerektiğini ifade etmişti. Senelerin problemi olan
“sponsor ve medya desteği” konusu, inşallah bu yeni dönemde çözülür.
Uluslararası şampiyonalarda dünyayı tuş ederek kürsünün en üst basamağına tırmanıp, şanlı İstiklâl Marşımızı yedi düvele dinleterek Türk milletinin göğsünü kabartan milli güreşçilerimizin bir kısmının asgari ücretle maaş aldığı bir ortamda sponsorluk sistemine gerçekten çok ihtiyaç vardır. Güreşin altyapısının sadece güreş eğitim merkezlerinde dizayn edilmesi ise güreşin istenen noktaya varılmasını geciktirmektedir. Güreş alt yapısını özel sektöre de yaymak lazımdır.
Özel okullar, ihtisas kulüpleri bu dönemde özellikle gözetilmelidirler.
Güreşin her alanda sevilen bir spor branşı haline getirilmesi durumunda bırakınız

2008 Pekin Olimpiyatları’nı, 2012, 2016 olimpiyatlarını bile altın madalya açısından garantilemiş bir ülke durumuna geliriz.
Medya konusuna gelince, Antalya’da yapılan Grekoromen Güreş Dünya Kupası’nda şanssız bir yenilgi ile kupayı elinden kaçıran millilerimizi neredeyse bir kaşık suda boğmaya çalışan medyayı ne yapıp edip, güreşin dilinden anlayan, güreşçilerin sıkıntılarını dile getiren bir anlayışa kavuşmasını sağlamalıyız.
Yazılı ve görsel basının, bu yüce milleti en fazla gururlandıran ata sporumuzun yanına çekilmesi, öncelik arz etmektedir.

Şu anda hükümetten ve spor kulüplerinden her türlü desteği almış olan Dr. Osman Aşkın Bak’ın bu konuyu da kısa sürede çözeceğini ümit ediyorum.
Hepimizin ortak beklentisi, başkanın dün dediği gibi,
Türk güreşinin “dünya lideri” olduğunu görmektir.
Bunun için de güreşe “vefa borcu” olanlar öncelikli olarak yeni Federasyon Başkanımız ve yönetim kurulu ile birlikte ellerini taşın altına koyma büyüklüğünü göstermelidirler.

-Başkan Aydın’dan Bakan Osman Aşkın Bak’a Tebrik…
19 Temmuz 2017
Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Gençlik ve Spor Bakanı olarak atanan Sayın Dr. Osman Aşkın Bak’ı tebrik etti.Kabinenin açıklanmasının ardından Başkan Musa Aydın Türkiye Güreş Federasyonu’nun sosyal medya hesabından şu mesajı yayımladı:“Gençlik ve Spor Bakanımız olarak atanan Sayın Dr. Osman Aşkın Bak’a yeni görev döneminde başarılar diliyor, başta milletimize, ülkemize ve spor camiasına hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde uzun süredir spor camiasının başında olan ve güreşe büyük katkılar sağlayan Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a güreş camiası adına teşekkür ediyorum.”
………………Linkler..
https://www.youtube.com/watch?v=KnSmQzZSlbE
https://www.tgf.gov.tr/tr/index.php/baskan-aydindan-sayin-bakanimiz-askin-bak-a-tebrik/
https://www.dailymotion.com/video/x5u2j41
https://www.guresiyorum.com/baktan-kasapogluna-devir-teslim/
https://www.guresiyorum.com/yeni-genclik-ve-spor-bakanimiz-dr-osman-askin-bak-ben-cumhurbaskanimiz-recep-tayyip-erdogan-ve-hakki-basar/
https://www.haberler.com/osman-askin-bak/biyografisi/
https://www.guresiyorum.com/dr-osman-askin-bak/
https://www.guresiyorum.com/spor-bakani-osman-askin-bak-2020de-ciddi-bir-sicrama-yapacagiz/
https://m.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ata-karatas/323021.aspx
https://www.haberler.com/ata-karatas-in-gozunde-turk-guresinin-2007-haberi/
http://www.gazetetrakya.com/Haber/Gureste_3__Osman_donemi/105762.html
https://www.youtube.com/watch?v=5uTwmCT1VHw&t=45s

Dediğim gibi yazacak çok şey var..
ve dahi güreşi için yaptığı önemli katkılar nedeniyle
Dr. Osman Aşkın BAK ‘dan
Allah razı olsun..
Dedim ya
Sayfalar yetmez hayatını yazmaya..
…………………….
Daha önce
111 Değerli Şahsiyeti yayınladık.
Aralık 2019’ da ile

 1. Proje olarak “Portre” dizisine başlamıştık.
  2.Proje olarak ise; “Olimpiyatlar’ da Türk güreşi (En son 2016 Rio ile sona erdi.)
  Dediğim gibi bu konuda önerilerinize de açığız.
  Başta; Ömer Suzan hocam ile Yusuf Taşkan ve diğer destek veren herkesten Allah arzı olsun
  Whatsap; 05327757725-
  Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..
  Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..
  Not; 2; 111 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;
  Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.
  Eksiğimiz, hatamızda oluyor.
  Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.
  Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..
  Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.
  Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.
  Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.
  Not;3 ; Şu anda aktif güreşen ve Avrupa,Dünya ile Olimpiyat Şampiyonlalrını daha sonra inşallah..
  Not; 4 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda(En fazla 80 Fotoğraf) ,YouTube(Güreş ile ilgili 232 Video yayınladım ..), İnstagram (En fazla 10 Fotoğraf ve kısıtlı metin ), Twiteer(En fazla 4 Fotoğraf) ve Whatsapp gruplarında paylaşıyorum. (Whatsapp gruplarına eklenmek isteyen istekte bulunabilir ) 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.(Buradan da artık seyrek atıyorum )
  Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.
  DERECELERİ; Kaynak ; www.unitedworldwretling.org

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top