Home / HABERLER / Güreşiyorum Porte bölüm Yusuf/Necip Kishalı
Güreşiyorum Porte bölüm Yusuf/Necip Kishalı

Güreşiyorum Porte bölüm Yusuf/Necip Kishalı

Güreşiyorum Porte 109.Bölüm .Prof. Dr. Necip Fazıl ve Yusuf Kadri KİSHALI kardeşler ;Güreşçi, Hakemi, Eğitimci, Bürokrat olmanın yanında spor ve dahi güreşte bilimsel olarak, bir çok projeye direk ve fikir bazında icatlarda bulunmakla beraber babalarının da güreş il temsilciliği yapması sayesinde bereketli spor olan güreşe başlayıp bir süre yaptıktan sonra ,ülkemizi özellikle “Ulusular arası alanda başarılı bir şekilde yurt dışında temsil edip “Olimpik kategori “ ye kadar yükselmişlerdir. Spor ve güreş camiasında(Özellikle dadaş diyarında ) Düzgün karakterli, hoş görülü bir yapı ile yardımsever olarak bilinirler. Sportif geçmişleri ve yönetimsel tecrübeleri ile ülke sporuna önemli katkılar sunmaya devam etmektedirler.

Başlıklardan;
– Prof. Dr. Necip Fazıl Kishalı, 24 yıllık yönetim kariyeri boyunca Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitimi Daire Başkanı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Eğitim Kurulu Üyeliği, Türkiye Kayak Federasyonu Genel Sekreteri, Atatürk Üniversitesi Rektör Danışmanlığı gibi birçok üst düzey görevlerde bulundu. Halen Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.
-Babaları; 1982-1993 Yılları arasında ; Erzurum Güreş İl temsilcisi olarak görev yapmış.
–“HEDEFİMİZ TÜRK SPORUNA EN ÜST SEVİYEDE KATKI SAĞLAMAKTIR”
– Hedefimiz Türk sporuna en üst seviyede katkı sağlamak. Başarı için sporcunun geçmişte yaşadığı sakatlıkları, o süreci nasıl geçirdiğini ve sporcunun anlık performansını iyi bilmeniz gerekiyor.
–Projenin mimarlarından Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı sayın Prof. Dr. Necip Fazıl Kishalı; Yeni nesil modern ekipmanlarla donatılan bu tesis Türk sporuna ve Erzurum halkına çok büyük katkılar sağlayacaktır. Vatanımıza, milletimize ve spor camiasına hayırlı olsun. Öğrencilerimizi, akademik/idari personelimizi, spor takımlarımızı ve tüm Erzurum halkını tesislerimize davet ediyoruz.

Bildiğiniz gibi; Güreş hakemliği..
-Güreş hakemliği; “Stres, uzun süren müsabaka ve yol yorgunlukları, uykusuzluklar, sık-ça yaşanan aile özlemi, iş kariyerinden ödün vermek her hakemin çektiği başlıca zorluklardır. Bunlara katlanmanın tek bir nedeni var o da güreş tutkusudur. Meslek olarak; Hakemliği tercih edenlerin, aktif sporculuktan sonra güreşe olan sevdanın devamında , hakemlik süresince karşılaşılan tüm zorluklara rağmen kazanılan güzel dostluklar, ortak paylaşımlar, güreşçilerimiz ile yaşanılan şampiyonluk sevinçleri ve Güreş Camiamızın kadirşinas olması hakemlerimize hep güç ve moral vermiştir. Sadece ve sadece yayınladığımız tam “ 108 “ değerli şahsiyetlerin portresine daha çok güreş yönlerini dile getirdik.

Prof. Dr. Necip Fazıl KİSHALI; Biyografi..
1969 Yılında Erzurum! da doğdu. İlkokul, Ortaokul ve Lise eğitimi Erzurum’ da tamamladı. Lisans eğitimi On dokuz Mayıs üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Bölümünde 1994 yılında bitirdi.. On dokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde ;
Samsun İli Örneğinde, İlköğretimde Beden Eğitimi Derslerinin Uygulanabilirliği çalışması ile yüksek lisans eğitimini, Futbolcularda Kıraatinin Kullanımının Sürat ve Sürate Devamlılığa Etkisi adlı çalışması ile Doktora eğitimi tamamladı. 2013 yılında beden eğitimi ve spor alanında Doçent unvanını aldı.
Beden Eğitimi ve Spor Alanında Yayınlanmış 15 adet Uluslararası, 37 tane ulusal olmak üzere toplam 52 adet makalesi bulunmaktadır. Aktif olarak Güreş, Badminton, Futbol ve kayak sporu yapmakta olup Güreş ve Badminton dalında Milli sporcudur.
1994 yılında Araştırma Görevlisi olarak başladığı iş hayatına Atatürk Üniversitesi spor Bilimleri Fakültesinde Doçent olarak devam etmektedir.
2012-2014 tarihleri arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitim Daire Başkanı olarak görev yaptı. Daha sonra ise; Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı’ na Prof. Dr. Necip Fazıl Kishalı atandı.

Yusuf Kadri KİSHALI Biyografi
-1975 Erzurum doğumlu. Güreşe 1984 Yılında Mukaddem Taşgit ‘ in sayesinde Erzurum’ da başladı. İlk ,orta ve Liseyi Erzurum’ da Üniversiteyi de Erz. Atatürk Üniversitesi BESYO’ da okudu.
Erz. DSİ, Ank. B. Belediyesi, ve Erz. Şeker’de devam etti. Aktif güreşi 199 yılında bıraktıktan sonra Güreş hakemliğine başladı. Hakemlikte; Uluslararası III, II, I, sınıf olduktan sonra 2015 Yılında Olimpik kategoriye terfi etti. 2014-15 TGHD Yürütme kurulu üyeliği, 2017 Yılında da TGF MHK yönetim kurulu üyeliği yaptı.
Görev olarak ta sırası ile; Erz. Kazım Karabekir Belediyesi Özel kalem müdürü, Erz. Yakutiye Belediyesi özel kalem müdürü oldu.
Daha sonra ise
Erzurum Teknik Üniversitesi Özel Kalem müdürü olarak görev yapıyor.

BASIN’ dan..

Tecrübeli Spor Adamı Necip Fazıl Kishalı Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı’ na Atandı.Atatürk Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı’na Prof. Dr. Necip Fazıl Kishalı atandı.
Prof. Dr. Necip Fazıl Kishalı, görevi Dekan Prof. Dr. Osman Elmalı’dan devraldı. Spor Bilimleri Fakültesi dekanlık odasında gerçekleşen devir teslim töreninde dekan yardımcıları da hazır bulundu.
Eski dekan Prof. Dr. Osman Elmalı görevini devrettiği Prof. Dr. Necip Fazıl Kishalı’ya başarılar diledi.
Spor Bilimleri Fakültesi yeni Dekanı Prof. Dr. Kishalı ise; ilk kez fakülte içerisinden Dekan atanmasının mutluluğunu yaşadığını belirterek, bu bir bayrak yarışıdır, bayrağı daha ileri taşıma yarışıdır, şimdiye kadar bu bayrağı bu noktaya kadar taşıyan tüm idarecilere ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkürlerini iletti.
İlk kez spor camiasından Prof. Dr. Necip Fazıl Kishalı’nın Dekan olarak atanması Spor Bilimleri Fakültesi’nde sevinçle karşılandı.
Erzurum Olay Gazetesi ailesi olarak hocamız Prof. Dr. Necip Fazıl Kishalı’ya yeni görevinde başarılar diliyoruz.
“HEDEFİMİZ TÜRK SPORUNA EN ÜST SEVİYEDE KATKI SAĞLAMAKTIR” Önümüzdeki yıl düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanan Türk sporcuların merkezde performans ölçümlerinin yapılması için hazırlıkları tamamladıklarını vurgulayan Kishalı, şunları kaydetti:
“Bilindiği üzere Türkiye’de kış kampları ağırlıkla Antalya’da, yüksek irtifa kampları ise Erzurum’da yapılmakta. Yüksek irtifa kampı için kente gelen takımların ölçümlerini mobil ekiplerimiz yapacak. Hedefimiz Türk sporuna en üst seviyede katkı sağlamak. Başarı için sporcunun geçmişte yaşadığı sakatlıkları, o süreci nasıl geçirdiğini ve sporcunun anlık performansını iyi bilmeniz gerekiyor. Merkezimizde performans ölçümleri yapacağız ve takımlarımıza, sporcularımıza başarı yolunda en büyük katkıyı sağlayacağız. Sporcuların elde edecekleri başarıda pay sahibi olacağız. Ülkemizdeki en büyük eksiklik olan bu tip merkezler yokken, atadan, deden tekniklerle bugünlere geldik. Şimdi tam donanımlı performans ölçüm merkezimiz var ve laboratuvarlarımız sayesinde başarı çıtamız yükselecek.” Editör

-Sporculara başarının yolunu açacak merkez Atatürk Üniversitesi, hayata geçirilen “Sporcu Performans Ölçüm Değerlendirme ve Rehabilitasyon Merkezi” ile sporcuların başarısında pay sahibi olmak istiyor.

Başbakan sayın Binali Yıldırım, 9-25 Şubat 2018 tarihleri arasında Güney Kore’nin PyeongChang kentinde düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunları’na katılacak milli sporcularımızı ve Türkiye Kayak Federasyonu yönetimini makamında konuk etti.Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Osman Aşkın Bak’ın da bulunduğu ziyarete, milli sporcularımız Ayşenur Duman, Özlem Çarıkçıoğlu, Serdar Deniz, Ömer Ayçiçek, Hamza Dursun, Fatih Arda İpcioğlu ve Türkiye Kayak Federasyonu yönetimi olarak katıldık.
-Projenin mimarlarından Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı sayın Prof. Dr. Necip Fazıl Kishalı; Yeni nesil modern ekipmanlarla donatılan bu tesis Türk sporuna ve Erzurum halkına çok büyük katkılar sağlayacaktır. Vatanımıza, milletimize ve spor camiasına hayırlı olsun. Öğrencilerimizi, akademik/idari personelimizi, spor takımlarımızı ve tüm Erzurum halkını tesislerimize davet ediyoruz.

Akademik hayatımda önemli olan Doçentlik unvanı almamda emekleri olan başta jüri üyelerim olmak üzere bu mutluluğu gerek telefonla gerek maille gerekte bizzat kutlayan Hocalarıma, Dostlarıma ve öğrencilerime sonsuz teşekkür ederim.
Türkiye’nin Olimpik Hakemi Yusuf Sadri Kishalı, üç Erzurumlu pehlivanın mindere çıkacağı Dünya Güreş Şampiyonası’nda maç yönetecek. Kishalı’ya verilen önemli görev Dadaşların göğsünü kabarttı.
Nurullah PALA/PUSULA

Yusuf Kadri Kishalı ..
Erzurumlu Milli güreşçiler Rahman Bilici, Ayhan Sucu ve Fatih Yaşarlı’ nın Türkiye’yi temsil edecekleri Dünya Güreş Şampiyonasında Dadaşlara bir gururu da Yusuf Sadri Kishalı yaşatacak.Türkiye’nin olimpik hakemi Yusuf Sadri Kishalı, Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de 20-28 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonasında hakem olarak maç yönetecek.
Macaristan’a uçacak
Erzurum’un güreş hakemliğindeki gurur kaynaklarından biri olan Yusuf Sadri Kishalı’ya Dünya Güreş Federasyonları Birliği (FILA)’dan önemli bir görev geldi. Yurt içi müsabakalar ve uluslararası güreş minderlerinde yönettiği başarılı maçlar ile dikkat çeken Kishalı’nın üstün performansı FILA’nın dikkatinden kaçmadı.
2016 Rio Yaz Olimpiyatları’nda başarılı maçlar yöneten ve bunun dışında bir çok Avrupa ve Dünya Şampiyonası ile uluslararası müsabakalarda hakem olarak görev yapan Kishalı, şimdi de Dünya Güreş Şampiyonası’nda maç yönetecek.
Ülkemi en iyi şekilde temsil edeceğim
Erzurumlu tecrübeli güreş hakemi Yusuf Sadri Kishalı, Macaristan yolculuğu öncesinde büyük bir gurur ve heyecan yaşadığını belirterek, “Böylesi önemli bir şampiyonada ilimizi ve ülkemizi temsil edeceğim için çok mutluyum. Bu büyük onura layık olmak için minderde en iyi şekilde maç yöneteceğim. Şimdiden Erzurumluların manevi desteklerini ve dualarını arakama alarak Macaristan’a gidiyorum. Allah Türk hakemliği adına bizleri utandırmasın. İnşallah alnımızın akıyla maçlar yönetim ülkemize döneceğim. Ayrıca hem milli takımımız hem de milli takımda bulunan hemşerilerimiz de şampiyonluk kürsüsüne çıkarak bizlerin göğsünü kabartırlar” dedi.

Lütfen okuyalım::..

………………Linkler..
http://www.sanalbasin.com/necip-hoca-spor-bilimleri-fakultesi-dekanligina-atandi-26102685/

Kishalı’la Büyük Görevhttps://www.necipfazilkishali.com/erzurum-sporcu-performans-degerlendirme-merkezi-roportaji/
https://turizmsurasi.ktb.gov.tr/TR-204053/necip-fazil-kishali-doc-dr.html

Anasayfa


http://www.doguturk.com/spor/sporculara-basarinin-yolunu-acacak-merkez-h28622.html

Dediğim gibi yazacak çok şey var..
ve dahi güreşi için yaptığı önemli katkılar nedeniyle
Yusuf ve Necip Kishalı’‘dan
Allah razı olsun..
Dedim ya
Sayfalar yetmez hayatını yazmaya..
…………………….
Daha önce
108 Değerli Şahsiyeti yayınladık.
Aralık 2019’ da ile
1. Proje olarak “Portre” dizisine başlamıştık.
2.Proje olarak ise; “Olimpiyatlar’ da Türk güreşi (En son 1980 Moskova ve 1984 Los Angeles bölümü yayınlandı.)
Dediğim gibi bu konuda önerilerinize de açığız.
Başta; Ömer Suzan hocam ile Yusuf Taşkan ve diğer destek veren herkesten Allah arzı olsun
Whatsap; 05327757725-
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda..
Not;1 Listede daha bir çok değerli isim var sırası geldikçe yayınlayacağız ..
Not; 2; 108 Değerli şahsiyeti bu “Güreşiyorum/Portre” de elimizden geldiği kadarı ile ;
Türk sporu ve dahi Güreşine katkılarından dolayı dile getirmeye çalışıyoruz.
Eksiğimiz, hatamızda oluyor.
Bu kadar uzun bir ömrü bir veya iki sayfaya sığdırmaya çalışıyoruz.
Esasında her biri onlarca sayfayı hak ediyor..
Özellikle Güreş yazarı günümüzde bir elin parmakları kadar bile değil.
Benden “GÜREŞİYORUM “ olarak bu kadar.
Hakkı geçen vardır mutlaka, helal etmeniz dileği ile.
Not;3 ; Şu anda aktif güreşen ve Avrupa,Dünya ile Olimpiyat Şampiyonlalrını daha sonra inşallah..
Not; 4 Haber sırası ile; Önce www.guresiyorum.com ,Facebook(Toplu Fotoğraflar en çok orda(En fazla 80 Fotoğraf) ,YouTube(Güreş ile ilgili 232 Video yayınladım ..), İnstagram (En fazla 10 Fotoğraf ve kısıtlı metin ), Twiteer(En fazla 4 Fotoğraf) ve Whatsapp gruplarında paylaşıyorum. (Whatsapp gruplarına eklenmek isteyen istekte bulunabilir ) 0505 369 02 02 ‘den de Bazen Cep mesajları atıyorum.(Buradan da artık seyrek atıyorum )
Not: Toplu fotoğraf ve video Facebook sayfamda.
DERECELERİ; Kaynak ; www.unitedworldwretling.org

Yorum Gönder

Görüşleriniz bizim için önemlidir. Yorumunuz için teşekkür ederiz. *

*

Scroll To Top